Četvrtak, 20.03.2025 | 19:56
IZVOR: rtcg.me

Mandić: ''Kriza riješena, usmjereni ka članstvu u EU"

U crnogorskom parlamentu ne postoji nijedna politička organizacija, bila ona u parlamentarnoj većini ili u opoziciji da nije za Evropsku uniju, poručio je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić iz Strazbura, gdje učestvuje na Evropskoj konferenciji predsjednika parlamenata Savjeta Evrope. Naglasio je i da je kriza tokom koje je jedan manji dio poslanika napustio rad parlamenta riješena, te da su sada svi zajedno su usmjereni ka cilju članstva Crne Gore u EU do 2028. godine.




Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković, arhiva

Crna Gora ima snage da ispuni sve one obaveze koje nam predstoje na putu ka EU, poručio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

"Registrovao sam da najveći broj država sa velikim simpatijama, podrškom, ohrabrenjem, nekako radi da Crna Gora ispuni ono što smo definisali kao naš cilj 2026. da zatvorimo sva pregovaračka poglavlja, a da 2028. godine pokušamo da dođemo do onog cilja koga želi više od četiri petine građana Crne Gore i ono što je takođe važno, u crnogorskom parlamentu ne postoji nijedna politička organizacija, bila ona u parlamentarnoj većini ili u opoziciji da nije za Evropsku Uniju. To je ono što je jedna velika snaga našeg društva koju prepoznaju i oni koji će odlučivati o našem članstvu", kazao je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić.

Tu snagu su, kako kaže predsjednik Skupštine, tokom sastanaka prepoznali i predsjednici parlamenta Austrije, gornjeg i donjeg doma parlamenta Nizozemske, predsjednik Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, od kojih su se čule riječi ohrabrenja.

Mandić podsjeća i da je usvajajući zakone koji usklađuju naše zakonodavstvo sa zakonodavstvom Evropske unije, Skupština omogućila dobijanje pozitivnog IBAR-a i zatvaranje poglavlja.

"Dakle, Skupština je uradila najviše što se može. To što smo imali u jednom trenutku krizu, što je jedan manji dio poslanika napustio rad parlamenta i ta kriza je rešena, sada idemo sa punom snagom svi zajedno ka tom cilju, tako da sam želio i da budem skroman, ali gotovo da svaki sastanak je počinjao sa pohvalama Skupštini Crne Gore, pohvalama radu Skupštine Crne Gore i još očekivanjima koje svi nesumnjivo imaju od same Skupštine", istakao je Mandić. 

Predsjednik Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Teodoros Rusopulos, otvarajući evropski parlamentarni samit naglasio je da članice ove organizacije moraju da vjeruju korijenima i principima demokratije.

"Demokratija je možda stara, ali ne i staromodna. Pitanje nije da Evropa ponovo bude velika. Evropa je bila i ostala velika zbog svojih principa i vrijednosti koje su vanvremenske i globalno privlačne. I ovo je istorijski trenutak da ponovo budemo uzor ostatku svijeta", kazao je predsjednik Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Teodoros Rusopulos.

Na Evropskoj konferenciji predsjednika parlamenata, koja se održava svake dvije godine učestvuje više od 60 predsjednika ili potpredsjednika i oko 400 delegata. Prvi ovakav događaj održan je 1975, tako da konferencija obilježava 50 godina postojanja,a domaćini su naizmjenično Strazbur i glavni grad zemlje članice Savjeta Evrope.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Na pragu smo istorijskog dogovora-potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a

Srijeda, 11.03.2026 | 20:43

Na pragu smo istorijskog dogovora – potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a koji će biti zlatni standard za sve međudržavne sporazume u cilju ekonomskog rasta i jačanja saradnje sa strateškim partnerima, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Ivanović: Ako namjerno izmišljate - prestanite, Vuković: I jedna i druga informacija su lako provjerljive

Srijeda, 11.03.2026 | 20:22

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović reagovao je na izjavu poslanika DPS-a Ivana Vukovića.

Pejović: Nekontrolisano ponašanje poslanika DPS-a sve izraženije kako smo bliži Evropskoj uniji

Srijeda, 11.03.2026 | 19:48

Danima je crnogorska javnost imala priliku da čuje insistiranje poslaničkog kluba DPS-a na striktnom i bezuslovnom poštovanju Poslovnika Skupštine Crne Gore. Tome smo i danas više sati svjedočili u plenumu, saopštio je član Predsjedništva PES-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović.

Makron: Vojne sposobnosti Irana nisu svedene na nulu

Srijeda, 11.03.2026 | 19:34

Vojne sposobnosti Irana "nisu svedene na nulu" američkim i izraelskim napadima, upozorio je danas predsjednik Francuske Emanuel Makron poslije onlajn-sastanka šefova država i vlada Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G7).

Gorčević: Usvajanje strategije proširenja izraz je uvjerenja u izvjesnost članstva Crne Gore

Srijeda, 11.03.2026 | 18:35

Podrška 385 poslanika Evropskog parlamenta usvajanju strategije proširenja izraz je uvjerenja u izvjesnost članstva Crne Gore u Evropskoj uniji, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

Dončić se konačno oglasio o raskidu sa vjerenicom: „Sve što radim je za sreću mojih ćerki..."

Srijeda, 11.03.2026 | 08:34

Luka Dončić, jedan od najboljih košarkaša današnjice, konačno se oglasio povodom raskida sa vjerenicom i dugogodišnjom djevojkom Anamarijom Goltes.

Analitičari: Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste krizu i povećaju cijene

Srijeda, 11.03.2026 | 08:28

Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste novonastalu krizu i uvećaju cijene proizvoda. To je ocijenio Marko Subotić iz Unije Slobodnih sindikata.

U Vašingtonu osvanuo kip Trampa i Epsteina inspirisan legendarnom scenom iz Titanika

Srijeda, 11.03.2026 | 09:42

Anonimni umjetnici koji su već ranije u Vašingtonu postavljali satirične statue i instalacije usmjerene prema predsjedniku SAD-a Donaldu Trampu predstavili su svoj novi rad, prenosi Index.hr.

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Budućnost ispala iz Evrokupa, Kluž osvojio "Moraču"

Srijeda, 11.03.2026 | 21:16

Gost u Morači slavio rezultatom 100:82, i to u meču u kojem je velikim dijelom imao dvocifrenu prednost i više raspoloženih igrača.

Podgorica: Jedna osoba pokušala samoubistvo na Sastavcima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:12

Jedna osoba pokušala je večeras u Podgorici da izvrši samoubistvo.

Dodijeljene nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu

Srijeda, 11.03.2026 | 21:09

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, uručila je na svečanosti u Vili Gorica nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu.  

Bratić: Moje hapšenje režirano, tog dana sutkinja Suzana Mugoša dobila smjenu

Srijeda, 11.03.2026 | 20:55

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta, Vesna Bratić kazala je u emisiji Kontroverza na RTV Podgorica da je njeno hapšenje režirano, kao i da je još 2022. godine, riječi načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predraga Šukovića shvatila kao prijetnju.

Spajić: Na pragu smo istorijskog dogovora-potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a

Srijeda, 11.03.2026 | 20:43

Na pragu smo istorijskog dogovora – potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a koji će biti zlatni standard za sve međudržavne sporazume u cilju ekonomskog rasta i jačanja saradnje sa strateškim partnerima, saopštio je premijer Milojko Spajić.

"Crvene" napravile veliki korak ka glavnoj rundi: Ukrajina pala u Rigi

Srijeda, 11.03.2026 | 20:36

Košarkašice Crne Gore napravile su izuzetno važan korak ka plasmanu u glavnu rundu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, pošto su u Rigi savladale Ukrajinu rezultatom 79:61 u četvrtom kolu kvalifikacija.  

Ivanović: Ako namjerno izmišljate - prestanite, Vuković: I jedna i druga informacija su lako provjerljive

Srijeda, 11.03.2026 | 20:22

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović reagovao je na izjavu poslanika DPS-a Ivana Vukovića.

Pejović: Nekontrolisano ponašanje poslanika DPS-a sve izraženije kako smo bliži Evropskoj uniji

Srijeda, 11.03.2026 | 19:48

Danima je crnogorska javnost imala priliku da čuje insistiranje poslaničkog kluba DPS-a na striktnom i bezuslovnom poštovanju Poslovnika Skupštine Crne Gore. Tome smo i danas više sati svjedočili u plenumu, saopštio je član Predsjedništva PES-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović.

Radović u četvrtfinalu, Bakić eliminisan

Srijeda, 11.03.2026 | 19:43

Crnogorski parastonoteniser Filip Radović plasirao se u četvrtfinale, dok je Luka Bakić, uprkos dobroj igri, u grupi završio nastup na turniru u poljskom Vladislavovu,