Petak, 21.03.2025 | 13:47
IZVOR: kolektiv.me

Đeljošaj: Crna Gora želi biti SIGURNA destinacija za INVESTITORE

Pouzdan i efikasan arbitražni sistem nije samo pitanje pravde, već i ekonomske stabilnosti. Jačanje pravne sigurnosti kroz arbitražu može privući nove investicije, smanjiti opterećenje sudova i stvoriti pouzdano poslovno okruženje – zaključeno je na otvaranju Regionalne konferencije o arbitraži u Podgorici.




Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Ovaj događaj, koji okuplja više od 70 pravnih i ekonomskih stručnjaka, predstavnike vlada, međunarodnih organizacija i poslovne zajednice, organizuju AIRE centar i Ministarstvo pravde Crne Gore, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici. Konferencija se fokusira na unapređenje arbitražnih procedura u regionu i njihovu usklađenost s međunarodnim standardima.

Nik Gjeloshaj, potpredsjednik Vlade Crne Gore za ekonomsku politiku, naglasio je da je jačanje arbitražnog sistema ključno za ekonomski razvoj i privlačenje stranih investicija.

"Crna Gora želi biti sigurna destinacija za investitore. To znači pravnu predvidljivost, efikasne mehanizme rješavanja sporova i transparentnost u pravosudnom sistemu. Snažna arbitraža daje investitorima sigurnost da će njihova prava biti zaštićena, što vodi ka većim ulaganjima i snažnijoj ekonomiji", poručio je Gjeloshaj.

Ministar pravde Crne Gore, Bojan Božović, istakao je da jačanje arbitražnog okvira predstavlja važan korak u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.

"Evropska unija stavlja poseban fokus na alternativne metode rješavanja sporova kao dio reforme vladavine prava. Crna Gora ide ka tome da postane regionalni centar za arbitražu. Unapređenje arbitraže znači smanjenje opterećenja sudova, brže rješavanje privrednih sporova i jačanje povjerenja investitora. Ova konferencija je prilika da prepoznamo ključne reforme koje će nas približiti EU standardima", rekao je Božović.

Direktorka Programa za Zapadni Balkan AIRE centra, Biljana Brejtvejt (Braithwaite), istakla je da arbitražu ne treba posmatrati isključivo kroz pravni okvir, već i kao alat za ekonomski razvoj.

"Pouzdan arbitražni sistem donosi dvostruku korist – povećava pravnu sigurnost i jača ekonomiju. Investitori žele efikasne mehanizme rješavanja sporova kako bi mogli poslovati bez nepredvidivih pravnih prepreka. Naš projekat nije samo pravna analiza, već i konkretan doprinos poboljšanju investicione klime u Crnoj Gori i regionu", naglasila je Brejtvejt.

Naglasila je da je AIRE centar, u okviru ovog projekta, sproveo istraživanje Montenegro’s Arbitration Framework and Actionable Recommendations, čiji su preliminarni nalazi predstavljeni na konferenciji.

Menadžerka projekta AIRE centra, Vanja Radević, predstavila je ključne zaključke istraživanja i primjere najboljih praksi.

"Jačanje pravne sigurnosti i efikasnog pravosudnog sistema ključno je za privlačenje stranih investicija. Potrebno je poboljšati postojeće arbitražne kapacitete, osnažiti privredne sudove i razmotriti formiranje tijela koja mogu posredovati između investitora i Vlade, kako bi se olakšalo poslovanje i smanjili nesporazumi," istakla je Radević.

Posebno je naglasila primjer Singapura, koji je postao globalni centar za arbitražu zahvaljujući efikasnom pravosudnom sistemu i podršci Vlade. "Učenje iz najboljih svjetskih praksi pokazuje nam put. Stvaranjem povoljnog poslovnog okruženja u kojem investitori imaju povjerenje u pravnu sigurnost i efikasno rješavanje sporova, možemo učiniti značajan korak ka jačanju privrede", zaključila je Radević.

Otpravnica poslova Britanske ambasade u Podgorici, Sara Pilbim (Sarah Pilbeam), podsjetila je na značaj arbitraže za investicioni ambijent i ekonomski razvoj.

"Ujedinjeno Kraljevstvo snažno podržava reforme koje jačaju vladavinu prava i ekonomski prosperitet. Pouzdan arbitražni sistem doprinosi povjerenju investitora, smanjuje pritisak na sudove i poboljšava poslovnu klimu. Ujedinjeno Kraljevstvo stoji uz Crnu Goru u njenim naporima da unaprijedi arbitražu i uskladi je s međunarodnim standardima,"poručila je Pilbeam.

Dodala je da iskustva Ujedinjenog Kraljevstva pokazuju da arbitraža može značajno smanjiti pravne troškove, ubrzati rješavanje sporova i ojačati investicionu klimu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crnoj Gori 46,1 milion eura iz višegodišnjeg IPA programa za period 2025-2027

Petak, 05.12.2025 | 14:57

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, potpisala je danas Finansijski sporazum o višegodišnjem IPA programu za Crnu Goru za period 2025–2027. godine kojim je za Crnu Goru za dati period opredijeljeno 46,1 milion eura, od čega je doprinos Evropske unije 45 miliona eura, dok je nacionalno kofinansiranje 1,12 miliona eura.

Đeljošaj: Predložićemo godišnji dodatak od 50 odsto prosječne zarade i penzije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Albanski forum će u narednim danima uputiti u skupštinsku proceduru jedinstveni Predlog zakona o godišnjem dodatku, kojim se uvodi obaveza da na kraju svake godine.

Radulović: Modernizacija Luke Bar u fokusu crnogorske transportne politike

Petak, 05.12.2025 | 14:01

Crna Gora jača svoju ulogu u razvoju TEN-T mreže, posebno kroz unapređenje Luke Bar koja postaje ključno regionalno čvorište, kazao je ministar pomorstva Filip Radulović na ministarskom sastanku Transportne zajednice u Briselu.

Nišić: Povećanje plata u javnom, ne smije demotivisati privatni sektor

Petak, 05.12.2025 | 11:39

Socijalni savjet u ponedjeljak će na sjednici raspravljati o Opštem kolektivnom ugovoru, a ujedno i o zahtjevu Unije slobodnih sindikata da se za 10 odsto povećavaju zarade zaposlenih u javnoj upravi.

CEFTA nedjelja 2025 zaključena u Prištini: Trgujemo zajedno, ka Evropi

Petak, 05.12.2025 | 11:24

CEFTA nedjelja 2025 zaključena je u Prištini, nakon tri dana visokog dijaloga, stručnih diskusija i razmjena stavova. Ministri, visoki zvaničnici, predstavnici Evropske komisije, privatnog sektora, regionalnih organizacija i drugih partnera, kao i studenti, okupili su se pod ovogodišnjom temom: „Trgujemo zajedno, ka Evropi“.

Đeljošaj: Predložićemo godišnji dodatak od 50 odsto prosječne zarade i penzije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Albanski forum će u narednim danima uputiti u skupštinsku proceduru jedinstveni Predlog zakona o godišnjem dodatku, kojim se uvodi obaveza da na kraju svake godine.

Lalatović Žižić – Joanikije: Odnosi države i Crkve nakon minulih turbulentnih godina idu uzlaznom putanjom

Petak, 05.12.2025 | 14:43

Predsjednica Skupštine opštine (SO) Nikšić Milica Lalatović Žižić posjetila je Mitropoliju crnogorsko-primorsku i tom prilikom razgovarala sa mitropolitom Joanikijem, a sagovornici su, kako je saopšteno iz SO Nikšić, ocijenili da odnosi države i Crkve, nakon minulih turbulentnih godina, idu uzlaznom putanjom.

Žrijeb sastavio Englesku i Hrvatsku, Haland protiv Mbapea, Meksiko i Južna Afrika otvaraju SP

Petak, 05.12.2025 | 20:32

U Kenedijevom Centru u Vašingtonu održan je žrijeb grupa za Svjetsko prvenstvo 2026. godine u fudbalu, koje će se od 11. juna igrati u SAD-u, Kanadi i Meksiku, a događaj je obilježio bogat kulturni program i prisustvo brojnih sportskih i političkih ličnosti.

Osude uvreda upućene Tadić Mijović: Spajić da obezbijedi smjenu Vraneša

Petak, 05.12.2025 | 14:11

Više nevladinih i građanskih organizacija osudilo je komentar predsjednika opštine Pljevlja Daria Vraneša upućenog direktorici CIN-CG Milki Tadić Mijović.

Miloš Milenković oborio državni rekord u malim bazenima

Petak, 05.12.2025 | 14:51

Crnogorski plivač oborio još jedan nacionalni rekord u malim bazenima u poljskom Lublinu.

Knežević: Naš Zećanin Bečić da primi građane Botuna na razgovor, kako bi splasnule tenzije

Subota, 06.12.2025 | 13:14

Mještani Zete okupili su se danas na lokaciji planiranoj za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, nakon poziva lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koji se tom prilikom obratio okupljenim građanima, prenosi Pobjeda.

Abazović: Katnić i dalje iznosi neistine , 'budvanska grupa' procesuirana za vrijeme 43. Vlade

Subota, 06.12.2025 | 11:54

Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da su tokom mandata Vlade na čijem je čelu bio uhapšene sve osobe iz budvanskog "škaljarskog klana", za koje ga je bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić optuživao da je tražio poštedu. Dodao je i da o ozbiljnosti Katnića najbolje govore njegovi raniji hvalospjevi upućeni visokopozicioniranim saradnicima "kavačkog klana".

Bečić: Država nikada više neće dozvoliti da se vrati vrijeme kada je bila stavljena na tacnu organizovanim kriminalnim grupama

Subota, 06.12.2025 | 09:43

Posjetom visokih funkcionera Piperima nastavljena je akcija reevidencije članstva Demokrata na nivou Podgorice, a povodom deset godina od osnivanja partije, čime je još jednom potvrđena privrženost vrijednostima i ciljevima koji su postavljeni osnivanjem partije, saopšteno je iz te partije.

Petar Nikolić i flamenko duo Lorenzo-Sinel 9. decembra u KIC-u

Subota, 06.12.2025 | 09:21

Prvi solistički koncert talentovanog mladog gitariste Petra Nikolića biće održan u okviru desetog Međunarodnog festivala Dani gitare u Podgorici u utorak, 9. decembra, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

Država prodaje 68, uglavnom starijih, službenih vozila - Ovo je POČETNA CIJENA

Subota, 06.12.2025 | 08:36

Uprava za državnu imovinu objavila je javni poziv za prodaju 68 motornih vozila u svom vlasništvu. Vozila se prodaju pojedinačno, a zainteresovani kupci mogu ih pogledati 12. decembra 2025. godine, u terminu od 09.00 do 11.00 časova, na parking prostoru Uprave – južni dio kasarne u Maslinama u Podgorici.

Vremenska prognoza: SUBOTA u znaku ovih temperatura

Petak, 05.12.2025 | 21:55

U subotu se u severnim predjelima očekuje pretežno oblačno i uglavnom suvo vrijeme.

Vlada Crne Gore: Abazović zlonamjerno plasira dezinformacije o navodnom ugovoru

Petak, 05.12.2025 | 21:36

Kabinet predsjednika Vlade Crne Gore reagovao je na tvrdnje bivšeg premijera Dritana Abazovića o navodnom „tajnom ugovoru“ sa kompanijama Adriatic Properties i Aman.

Jedna od najboljih individualnih partija u istoriji ABA lige – Vlado Mihailović ubacio 42 poena Beču

Petak, 05.12.2025 | 21:21

Vladimir Mihailović se odavno profilisao kao lider Zadra, a da ga je izuzetno teško čuvati kada ga služi šut pokazalo se na utakmici ABA lige protiv Beča.

Savićević: Adžić me nije poslušao, rekao sam mu da ode iz Juventusa

Petak, 05.12.2025 | 21:02

Vasilije Adžić i ove sezone ima vrlo malu minutažu u prvom timu Juventusa, zbog čega je izvjesno da će mu ,,stara dama“ na zimu predložiti odlazak u drugi klub na pozajmicu.

Jovanović: Onog momenta kad je saslušan posljednji svjedok, Viši sud jedino je mogao da naloži ukidanje pritvora Uboviću

Petak, 05.12.2025 | 20:48

Ne znam zbog čemu fama povodom puštanja Ranka Ubovića na slobodu. Radi se o nečemu potpuno zakonitom, jer valjda svi postupamo po osnovu istog procesnog rješenja, rekao je advokat odbrane Stefan Jovanović, komentarišući saopštenje SDT-a da je ukidanje pritvora dvojici biznismena, Ranku Uboviću i Vladanu Ivanoviću bilo nezakonito.