Petak, 21.03.2025 | 19:12
IZVOR: kolektiv.me

Predstavljena regionalna platforma „Creative Gate“: Balkan na mapi GLOBALNIH centara kreativnosti

Podgorica, 21. mart 2025 - „Creative Gate“ (creative-gate.org) regionalna digitalna platforma, namijenjena akterima kulturnih i kreativnih industrija na Zapadnom Balkanu, zvanično je predstavljena danas u Podgorici.




Foto: EXIT Fondacija

Razvijena u saradnji EXIT fondacije i makedonskog festivala Taksirat, platforma stvara digitalni prostor za povezivanje kreativnih organizacija i biznisa, umjetnika, kulturnih centara širom regiona. „Creative Gate“ nudi prilike za poslovnu saradnju i razmjenu ideja, sa vizijom pozicioniranja Balkana kao jednog od globalnih centara kreativnosti i kreativnih biznisa.

"Kroz „Creative Gate“ platformu, koja je dio projekta „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs), koju finansira Evropska unija, a implementiraju UNESCO, British Council i Italijanska razvojna agencija (AICS), kreativci imaju priliku da se povežu sa investitorima i partnerima. Platforma im takođe omogućava da unaprijede svoju javnu prisutnost,  poslovanje te da doprinesu jačanju društveno-ekonomskog uticaja kreativnih industrija, stvarajući održivo i inkluzivno kreativno okruženje u regionu", navodi se u saopštenju. 

Na konferenciji povodom predstavljanja nove platforme, prisutnima su se obratili Majlinda Mazelliu, direktorka British Council Albanija, Ivan Petrović, predsjednik UO EXIT Fondacije i Branimir Bukilić, predsjednik UO ICT klastera Cortex, koji su predstavili viziju „Creative Gate“-a kao prostora koji povezuje kulturne i kreativne industrije i jača regionalnu sinergiju.

„Kreativne industrije zajedno sa ICT sektorom su najveća razvojna šansa našeg regiona kako za ekonomski razvoj, tako i za zadržavanje talenata na ovim prostorima. Potrebno je regionalno udruživanje kako bi se napravio povoljan ambijent za dalji razvoj ovog veoma fragmentisanog, ali u totalu velikog sektora “, rekao je Ivan Petrović, predjsednik UO EXIT fondacije.

Foto: EXIT Fondacija

Direktorka British Council-a Albanija Majlinda Mazelliu,  kazala je da ih izuzetno raduje što  imamo priliku da predstave inicijativu koju finansira Evropska unija, a koja prepoznaje veliki potencijal kulturnih i kreativnih industrija u regionu.

"Ova platforma otvara vrata umjetnicima, kreativcima, profesionalcima i organizacijama iz oblasti kulture i kreativnih industrija da zarone u digitalni prostor Creative Gate-a koji će im omogućiti da promovišu svoj rad, dobiju nove ideje, povežu se međusobno, kao i sa novim regionalnim i  globalnim tržištima u kreiranju novih projekata i saradnje. Vjerujemo da ovaj zajednički poduhvat igra značajnu ulogu u podsticanju kulturne razmjene, inovacija i održivog ekonomskog rasta na Zapadnom Balkanu“, rekla jMazelliu.

Predsjednik UO ICT klastera Cortex Branimir Bukilić istakoa je da je  ključ za dalji napredak leži u regionalnoj saradnji i povezivanju, jer samo zajedničkim radom možemo stvoriti povoljno okruženje za rast pomenutih sektora.

"Creative Gate je važan iskorak u tom pravcu, a ICT Cortex će nastaviti da podržava inicijative koje jačaju ovu sinergiju i doprinose razvoju održive, digitalno osnažene kreativne ekonomije u regionu. Tome i svjedoči činjenica da ćemo uskoro otvoriti prvi Game Dev centar u Crnoj Gori“, rekao je Bukilić. 

U sklopu događaja održano je i predavanje “Intelektualni kapital u svijetu koji se mijenja i značaj udruživanja biznisa” od strane Miloša Milovanovića, međunarodnog konsultanta u oblasti marketinga destinacija i konferencijskog biznisa.

Kroz dinamičnu prezentaciju i  razgovor sa prisutnima, Milovanović je istakao značaj intelektualnog kapitala kao ključnog faktora konkurentnosti u savremenom svijetu, koji se neprestano i ubrzano mijenja.

"Poseban akcenat stavljen je na značaj saradnje i udruživanja poslovnih subjekata kroz modele klastera, inovativnih habova i regionalnih platformi kreativnih biznisa, kao što je Creative Gate. Ove inicijative predstavljaju ključne mehanizme za uspješnu integraciju u globalne tokove digitalne i kreativne ekonomije", ističe se u saopštenju. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Nikšić svim maturantima daje po 100 eura: Da li bi ovu praksu trebalo uvesti u cijeloj Crnoj Gori?

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:19

Opština Nikšić uplatiće do kraja mjeseca po 100 eura svim maturantima, nakon inicijative odbornika Pokreta Evropa sad (PES), koju je podržao predsjednik Opštine Marko Kovačević.

Milatović sjutra u posjeti Estoniji

Četvrtak, 14.05.2026 | 18:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, sa suprugom Milenom, boraviće 15. i 16. maja u zvaničnoj posjeti Republici Estoniji, saopšteno je iz predsjednikovog Kabineta.

Vlahović na izlaznim vratima Juventusa

Četvrtak, 14.05.2026 | 13:34

Budućnost Dušana Vlahovića u Juventusu ponovo je pod velikim znakom pitanja, a italijanski mediji sve češće pišu da srpski napadač ozbiljno razmatra odlazak iz Torina.

Perović: Uvijek sam bio i biću za suverenu Crnu Goru, ali nikad za privatnu državu nastalu 2006. godine

Četvrtak, 14.05.2026 | 13:03

Bivši lider Liberalnog saveza Slavko Perović saopštio je u odgovoru na pitanje novinara Radija Crne Gore da neće davati izjave, komentare i intervjue povodom 20 godina od referenduma i obnove nezavisnosti Crne Gore, osim poruke, da je vazda bio i da će biti za suverenu Crnu Goru, ali nikad za privatnu državu nastalu 2006. godine.

PES: Svim maturantima u Nikšiću po 100 eura od Opštine

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:06

Opština Nikšić uplatiće do kraja mjeseca po 100 eura svim nikšićkim maturantima. To su danas na konferenciji za medije saopštili odbornici Pokreta Evropa sad (PES), koji su i podnijeli inicijativu za dodjelu jednokratne novčane pomoći svršenim srednjoškolcima.

Dejvid Bekam prvi britanski sportista milijarder

Petak, 15.05.2026 | 12:33

Bivši kapiten Engleske Dejvid Bekam postao je prvi britanski sportista milijarder na listi Sunday Timesa za 2026. godinu.     

Aerodrom na Floridi biće nazvan po Trampu od 9. jula

Petak, 15.05.2026 | 12:18

Američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) objavila je da će Međunarodni aerodrom Palm Bič na Floridi zvanično biti nazvan po američkom predsjedniku Donaldu Trampu od 9. jula. To je najnoviji u nizu objekata, institucija ili vladinih programa koji nose njegovo ime, javljaju mediji.

U aprilu potrošnja manja 20,54 odsto, prosječan račun 31, 78 eura

Petak, 15.05.2026 | 12:08

Prema podacima koje je saopštila Elektroprivreda Crne Gore, domaćinstva u Crnoj Gori su tokom aprila 2026. godine potrošila ukupno 112.524.396 kilovatsati (kWh) električne energije, što je za 20,54 odsto manje u odnosu na mart ove godine.

Uhapšen Nikšićanin osumnjičen za zelenašenje

Petak, 15.05.2026 | 12:03

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija u Nikšiću uhapsila S.V. (52) iz ovog grada, zbog sumnje da je počinio krivično djelo zelenaštvo. Naime, on se sumnjiči da je iskorišćavajući teško imovinsko stanje više osoba iz Nikšića i Budve, davao novčane pozajmice u iznosima od 500 do 70.000 eura, ugovarajući nesrazmjerno visoke zelenaške kamate na mjesečnom nivou.

Vuksanović na audijenciji kod pape Lava XIV: Susret koji nadilazi politiku i protokol

Petak, 15.05.2026 | 11:51

Predsjednik Hrvatske građanske inicijative i poslanik u Skupštini Crne Gore Adrijan Vuksanović prisustvovao je danas audijenciji kod pape Lava XIV u Vatikanu, u okviru završnog dana konferencije OEBS-a posvećene borbi protiv organizovanog kriminala i jačanju vladavine prava.

Vučić Crnoj Gori: I dalje vas doživljavamo kao braću, ali ne optužujte Srbiju za ono što sama nije činila

Petak, 15.05.2026 | 11:32

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da Srbija poštuje crnogorsku nezavisnost i suverenitet, ali da ne prihvata, kako je naveo, “višegodišnju kampanju optužbi” protiv Srbije i njenog rukovodstva. Vučić je za portal Borba govorio o odnosima dvije države, pitanju Kosova, NATO-a, položaju Srba u Crnoj Gori i, kako tvrdi, stalnim optužbama da se Beograd miješa u unutrašnje stvari Podgorice.

Jokić: Dokazano da sam smijenjen nezakonito, očekujem nečiju odgovornost

Petak, 15.05.2026 | 11:19

Bivši direktor JU Dom zdravlja Podgorica Danilo Jokić (Ujedinjena Crna Gora) kazao je da je pravosnažna presuda Višeg suda u Podgorici potvrdila da je njegovo razrješenje sa mjesta direktora bilo nezakonito, te da je sada jasno da je smijenjen bez zakona, bez dokaza i bez valjanog obrazloženja.

U razmjeni zatvorenika u Ukrajinu se vratilo 205 vojnika

Petak, 15.05.2026 | 11:05

Urazmjeni zatvorenika danas se u Ukrajinu vratilo 205 vojnika, objavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Knežević o nezavisnosti Crne Gore: Stvorena je privatna država

Petak, 15.05.2026 | 11:03

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević rekao je za RTS da će naredni period pokazati da li će doći do političkih promena u Crnoj Gori i drugačijeg pristupa prema Srbiji.

Ako pijete kafu odmah nakon buđenja, ovo morate znati

Petak, 15.05.2026 | 10:47

Ispijanje nekoliko šoljica kafe svakog dana može poboljšati zdravlje srca i cjelokupno zdravlje, ali da li vrijeme konzumiranja kofeina utiče na njegove koristi?