Petak, 21.03.2025 | 21:36
IZVOR: kolektiv.me

EPCG, CEDIS i CGES započinju DIGITALNU TRANSFORMACIJU crnogorskog elektroenergetskog sistema

Tri ključne elektroenergetske kompanije Crne Gore – Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) – potpisale su danas Pismo o namjerama kojim ozvaničavaju početak strateške saradnje na projektu izgradnje Konsolidovanog Data Centra (KDC), saopšteno je iz EPCG.




Foto: EPCG

Ova inicijativa, dodaju,  predstavlja značajan korak ka digitalnoj transformaciji crnogorskog elektroenergetskog sistema i stvaranju savremenog informacionog čvorišta.

"Ovim partnerstvom EPCG, CEDIS i CGES zajednički ulažu resurse i znanje kako bi kreirali tehnološki napredan sistem za upravljanje podacima i digitalnim uslugama. Konsolidovani Data Centar biće smješten u industrijskom kompleksu Željezare Nikšić, u prostorima koji su već opredijeljeni za ovu svrhu. Pored primarne uloge u modernizaciji elektroenergetskih kompanija, razmatra se i mogućnost komercijalne upotrebe kapaciteta KDC-a za potrebe drugih institucija i kompanija",navodi se u saopštenju. 

Izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović kazao je da ovaj projekat potvrđuje zajedničku viziju i odlučnost da se Crna Gora pozicionira kao tehnološki napredna zemlja.

“Konsolidovani Data Centar nije samo infrastrukturni projekat – on je temelj digitalne transformacije koja će omogućiti precizniju analizu podataka, veću efikasnost u donošenju odluka i sigurniji elektroenergetski sistem. Naš cilj je da EPCG, zajedno sa partnerima iz CEDIS-a i CGES-a, stvori sistem koji je spreman za izazove budućnosti. Digitalizacija je nezaobilazan korak u modernizaciji sektora, a KDC je ključni segment tog procesa”, poručio je Bulatović.

Izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Ivanović istakao je značaj saradnje između ključnih crnogorskih energetskih subjekata, ali i podrške drugim privrednim subjektima.

Foto: EPCG

“Razvoj elektroenergetskog sistema ne podrazumijeva samo ulaganje u mrežu i kapacitete, već i u pametna rješenja koja omogućavaju veću fleksibilnost i sigurnost u radu. Konsolidovani Data Centar će omogućiti bolju koordinaciju između kompanija, smanjenje operativnih troškova i unapređenje IT infrastrukture. Ovo je investicija koja donosi dugoročnu vrijednost za energetski sektor i crnogorsku privredu”, naveo je Ivanović.

Izvršni direktor CGES-a Ivan Asanović naglasio je značaj ovog projekta za stabilnost elektroprenosne mreže.

“Kroz ovaj projekat ne samo da digitalizujemo procese, već i stvaramo sistem koji će omogućiti efikasnije upravljanje elektroenergetskim resursima na nivou cijele države. Konsolidovani Data Centar predstavlja snažan iskorak u modernizaciji sektora i osigurava bolje povezivanje svih ključnih učesnika u elektroenergetskom sistemu. Vjerujem da će ovaj projekat, uz adekvatnu podršku i stratešku posvećenost svih učesnika, donijeti konkretne benefite i dodatno ojačati sigurnost i pouzdanost elektroenergetske mreže Crne Gore”, istakao je Asanović.

Kako se dodaje u saopštenju, potpisnice su već pokrenule prve aktivnosti – pripremu studije izvodljivosti koja će definisati tehničke i ekonomske parametre projekta.

“Na osnovu njenih rezultata biće usvojen poseban Sporazum kojim će se precizirati naredni koraci u realizaciji KDC-a”, kazali su iz Elektroprivrede.

Kako su naveli, EPCG, CEDIS i CGES nastavljaju sa strateškim investicijama u modernizaciju crnogorske energetike – za stabilniji, sigurniji i digitalno napredniji elektroenergetski sistem.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crna Gora među najbrže rastućim turističkim destinacijama u regionu: Raste broj stranih gostiju

Srijeda, 29.07.2026 | 10:12

 Crna Gora nastavlja da jača svoju poziciju na međunarodnoj turističkoj mapi, uz rast broja stranih posjetilaca i sve veće interesovanje gostiju iz regiona, ali i zapadne Evrope i udaljenih tržišta.

Adžović iz Vašingtona: Američke kompanije pokazuju interesovanje za ulaganja u Crnu Goru

Utorak, 28.07.2026 | 13:32

Ministarka javnih radova Majda Adžović boravila je u Vašingtonu, gdje je sa predstavnicima američkih institucija i kompanija razgovarala o mogućnostima unapređenja ekonomske saradnje Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, kao i o podršci budućim razvojnim projektima.

HE “Perućica“ u remontu od 1. avgusta

Utorak, 28.07.2026 | 10:51

Redovni godišnji remont HE „Perućica“, uz totalnu obustavu rada, ove godine, trajaće od 1. do 30. avgusta, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).

Turković: Na cijene goriva utiču svjetsko tržište i kurs dolara, država može ublažiti samo dio troškova

Utorak, 28.07.2026 | 10:15

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković saopštio je da Vlada ne određuje cijene goriva u Crnoj Gori, već da one zavise od kretanja cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu, kursa dolara i troškova transporta, ističući da država može uticati samo na dio cijene kroz poresku politiku i zadržavanje umanjenih akciza.

Vlada nastavlja da u toku turističke sezone primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 21:48

U cilju ublažavanja uticaja rasta cijena na građane i privredu, Vlada i tokom turističke sezone nastavlja da primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel, uz prilagođen nivo umanjenja u skladu sa važećom odlukom, saopšteno je iz Vlade.

Istorijska techno noć u Bečićima: Charlotte de Witte i Enrico Sangiuliano na istom programu nakon razlaza

Utorak, 28.07.2026 | 13:06

Dok internet i svjetski mediji bruje o završetku njihove šestogodišnje ljubavne priče, Charlotte de Witte i Enrico Sangiuliano već 28. avgusta ponovo će se naći na istom festivalskom programu. Dvoje techno velikana nastupiće iste večeri na Sea Dance Editionu u Bečićima, na jednom od svega dva trenutno najavljena događaja koja se do kraja godine pojavljuju u kalendarima oba izvođača, dajući novo značenje njihovoj poruci da će ostati „uvijek povezani muzikom”.

U Evropi izmjerena rekordna temperatura od 48,8 stepeni Celzijusa

Utorak, 28.07.2026 | 13:21

Da li ste se ikada zapitali gdje je u Evropi izmjerena najviša temperatura? Iako bi mnogi prvo pomislili na zemlje poput Španije ili Grčke, rekordna vrućina zabilježena je mnogo bliže.

Apple odložio pametne naočare: Razlog je potpuno neočekivan

Utorak, 28.07.2026 | 13:06

Apple-ov tim koji kreira predstoječe pametne naočare, navodno razmatra nekoliko izmjena koje se odnose na privatnost korisnika.

Sjutra stiže pun Mjesec u Vodoliji: Četiri znaka su na udaru promjena

Utorak, 28.07.2026 | 15:00

Sjutra tačno u 16.35 časova Mjesec će dostići svoj pun potencijal.

Kabinet Milatovića: Dvorac Kruševac i park moraju ostati imovina svih građana

Utorak, 28.07.2026 | 13:39

Kabinet predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića saopštio je da je Crna Gora vlasnik kompleksa Kruševac, kao i da je to imovina svih građana.

Dodik: SPC kroz vijekove okuplja narod i čuva njegov identitet

Srijeda, 29.07.2026 | 12:54

Predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik prisustvovao je obilježavanju 150. godišnjice Bitke na Vučjem dolu, gdje je poručio da je sloboda „sveta riječ srpskog naroda“ i da se Srbi i danas bore za očuvanje nacionalne slobode i nezavisnosti, prenosi RTCG.

Mićović: Svaki drugi građanin pozitivno ocjenjuje Mujovićev rad

Srijeda, 29.07.2026 | 12:46

Anđela Mićović (PES) kaže kako je svaki drugi građanin pozitivno ocijenio Mujovićev rad.

Objavljena lista najpametnijih gradova

Srijeda, 29.07.2026 | 12:30

London je zauzeo prvo mesto na novoj svetskoj rang-listi gradova koji najuspešnije koriste veštačku inteligenciju i digitalne tehnologije kako bi poboljšali kvalitet života svojih stanovnika.    

Naučnici rasvjetlili jednu od tajni svemira: Kako se formirao gas između galaksija

Srijeda, 29.07.2026 | 12:14

Džejms Veb i Čandra otkrili nove detalje o razvoju galaktičkih jata. 

Najjednostavniji ljetni desert postao viralan: Treba vam samo lubenica i nekoliko minuta

Srijeda, 29.07.2026 | 11:58

Za pripremu vam je potrebna zrela lubenica bez koštica i mlijeko, slatka pavlaka ili biljna alternativa po izboru.

U Nikšiću uhapšen osumnjičeni za krijumčarenje pet migranata iz Sudana

Srijeda, 29.07.2026 | 11:21

Crnogorski državljanin Z.B. uhapšen je zbog sumnje da je krijumčario pet migranata iz Sudana, koji su zatečeni u vozilu kojim je upravljao u mjestu Trubjela kod Nikšića, saopšteno je iz Uprave policije.

Marković: Ne mogu se zaogrnuti ahmedijom izjednačiti poštovaoci i negatori

Srijeda, 29.07.2026 | 10:45

Predsjednik Stranke evropskog progresa (SEP) Duško Marković reagovao je na mreži X na izjednačavanje njega i negatora genocida u Srebrenici.

Joanikije: Svaka naša pobjeda bila je utvrđivanje nade da će se cijelo srpstvo osloboditi i ujediniti

Srijeda, 29.07.2026 | 11:04

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, sinoć je, u dvorcu kralja Nikole u Nikšiću otvorio izložbu dokumenata „Vučji Do od 1876-od Hercegovačkog ustanka do istorijskog pamćenja“.

Akcije “Motocikl” i “Pojas”: Uhapšene dvije osobe, podnijeto 107 prekršajnih naloga

Srijeda, 29.07.2026 | 10:30

Saobraćajna policija Crne Gore u Podgorici je juče, u periodu od 12.00 do 20.00 časova, sprovela akcije „Motocikl“ i „Pojas“, tokom kojih su uhapšene dvije osobe.

Knežević sa patrijarhom Porfirijem: Neka živi naša kanonski nedjeljiva SPC

Srijeda, 29.07.2026 | 09:56

Neka živi naša kanonski nedjeljiva Srpska pravoslavna crkva! Neka živi bratski savez Crne Gore, Srbije i Republike Srpske, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević nakon sastanka sa patrijarhom srpskim Porfirijem, povodom obilježavanja jubileja - 150 godina od čuvene Bitke na Vučjem dolu.