Subota, 22.03.2025 | 08:35
IZVOR: cdm.me

Odlazak bokserskog velikana - PREMINUO Džordž Forman

Jedan od najvećih boksera u istoriji, olimpijski šampion i dvostruki svjetski prvak u teškoj kategoriji, legenda od danas više nije sa nama…




Foto: YouTube screenshot/I AM ATHLETE

Dordža Forman, ikona ovog sporta, preminuo je u 76. godini.

“Naša srca su slomljena. Sa velikom tugom objavljujemo da je preminuo naš voljeni Džordž Foreman stariji. Otišao je mirno, okružen svojim najbližima. Humanitarac, olimpijac i dvostruki svjetski šampion u teškoj kategoriji, bio je veoma poštovan. Poznat kao dobar, disciplinovan i odlučan čovjek. Čuvao je svoje nasljeđe i neumorno se borio da sačuva svoje ime i porodicu”, objavila je Formanova porodica na Instagramu, ne navodeći uzrok smrti velikana.

Forman je rođen u Teksasu 1949. godine i morao je naporno da radi kako bi se uzdigao iz okruženja u kojem su vladali siromaštvo i rasizam. Proslavio se osvajanjem zlatne olimpijske medalje 1968. Olimp je dosegao nakon samo 25 mečeva, a njegovo slavlje senzacionalnog zlata u Meksiko Sitiju sa američkom zastavom jedna je od scena koje su obilježile istoriju Olimpijskih igara.

Godinu kasnije, Forman je prešao u profesionalce i 1973. još jednom došao do vrha kao autsajder. Pobjedom nad favoritom Džoom Frejzerom na Jamajci, prvi put je postao svjetski prvak u teškoj kategoriji. Titulu je odbranio protiv Hosea Romana i Kena Nortona, prije nego što se borio protiv Muhameda Alija u legendarnoj borbi vijeka, poznatoj kao “Rumble in the Jungle” u Kinšasi, u Kongu.

Tada se očekivalo da Forman skine legendu sa trona. Njegova silovitost i taktika sabijanja protivnika na konopce, po čemu je bio poznat i nepobjediv, djelovali su kao ključni faktor protiv Alija. Međutim, Ali je prihvatio taj pristup. Prepustio je inicijativu Foremanu i dok ga je ovaj gurao u konopce i udarao, Ali je štitio lice i čekao da se suparnik umori. Dok ga je Forman udarao, Ali ga je provocirao riječima: “Razočaravaš me. Je li to najjače što možeš?”

Forman se iscrpio, a Ali je to iskoristio i desnicom ga oborio na pod. Tako je pobijedio u borbi vijeka i prekinuo Formanovu dominaciju. On je isprva odbijao da prizna poraz, ali je s vremenom promijenio stav i postao prijatelj s Alijem.

Nezaboravan je i Formanov povratak na vrh 1994. godine, kada je pobjedom nad Majklom Murerom osvojio pojas svjetskog prvaka u teškoj kategoriji sa 45 godina. Time je postao najstariji šampion u istoriji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Da je NSD prva izašla iz Vlade, DNP bi krenuo za njom

Srijeda, 25.03.2026 | 08:24

Da je Nova srpska demokratija (NSD) prva izašla sa zahtjevima o identitetskim temama i izašla iz Vlade, sazvao bih Predsjedništvo Demokratske narodne partije (DNP) i iz Vlade bismo izašli i mi, saopštio je lider te partije Milan Knežević.

Uvodi se treća smjena na Tivat-Jaz, vozačima apel na oprez u zoni radova

Srijeda, 25.03.2026 | 08:46

Iz Uprave za saobraćaj saopštili su da se od danas uvodi treća smjena na izgradnji bulevara Tivat-Jaz kako bi radovi bili gotovi prije početka ljetnje turističke.

Iranci predstavili svoje uslove za kraj rata: Amerikanci moraju zatvoriti sve baze u regionu

Srijeda, 25.03.2026 | 11:13

Prema pisanju Wall Street Journala nakon što su SAD ponudile plan od 15 tačaka za mir s Iranom, Iran je odgovorio svojim zahtjevima koji uključuju gašenje američkih baza na Bliskom istoku i naplaćivanje prolaza kroz Hormuški moreuz.

Zirojević nakon saslušanja u CB Podgorica: Prijavu Dejana Vukšića smatram pokušajem sprječavanja vršenja poslaničke dužnosti

Srijeda, 25.03.2026 | 09:08

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević objavio je na FB profilu da je u prostorijama CB Podgorica dao izjavu povodom prijave koju je protiv njega podnio bivši direktor ANB i bivši savjetnik predsjednika države za bezbjednost, Dejan Vukšić.

Posebne mjere bezbjednosti na memorijalnom turniru Andrija Delibašić

Srijeda, 25.03.2026 | 08:44

U Nikšiću će danas biti održan prvi memorijalni turnir „Andrija Delibašić“, koji će se igrati na Gradskom stadionu sa početkom u 18 časova. Na turniru učestvuju fudbalski klubovi Sutjeska iz Nikšića, Budućnost iz Podgorice i Partizan iz Beograda.

Sjutra promjena vremena, padavine i južni vjetar

Srijeda, 25.03.2026 | 21:55

Pretežno oblačno sa kišom, u višim planinskim predjelima na sjeveru i snijegom i susnježicom. 

Partizan u penal seriji savladao Budućnost i osigurao finale

Srijeda, 25.03.2026 | 21:46

Fudbaleri Sutjeske i Partizana igraće finale prvog Memorijalnog turnira ,,Andrija Delibašić".

Vuković-Kuč: Ne traže građani kafu i kolače već odgovornu vlast

Srijeda, 25.03.2026 | 21:04

Pokušaj trivijalizacije ozbiljne političke krize i duboke društvene polarizacije potpuno je u maniru Milojka Spajića, poručuje poslanica DPS Vuković-Kuč, o Spajićevoj izjavi da opoziciju na sastanku čekaju „kafa i kolači".

Podgorica odala počast Danu nezavisnosti Grčke

Srijeda, 25.03.2026 | 20:31

U Podgorica je večeras simbolično obilježen Dan nezavisnosti Grčke, kada je jedan od najprepoznatljivijih simbola glavnog grada, Most Milenijum, zasijao u plavo-bijelim tonovima.

Gatuzo pred najveći test: Ovo je najvažnija utakmica moje trenerske karijere

Srijeda, 25.03.2026 | 21:31

Selektor Italije Đenaro Gatuzo ne krije emocije i pritisak pred odlučujući baraž meč protiv Sjeverne Irske – ulog je ogroman, plasman na Svjetsko prvenstvo.  

Haverc očekuje uspješan Mundijal sa Njemačkom uprkos problemima sa povredama

Srijeda, 25.03.2026 | 20:57

Napadač Njemačke Kai Haverc poručio je da se vraća u gotovo najbolju formu nakon serije povreda u prethodnih 12 mjeseci, te da će mu uspješni nastupi Arsenala u tri takmičenja biti idealna priprema za predstojeće Svjetsko prvenstvo.

Tramp: Iran dao poklon SAD - bezbjedan prolaz više tankera kroz Ormuski moreuz

Srijeda, 25.03.2026 | 21:20

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je Iran dao Vašingtonu poklon u formi bezbjednog prolaska više tankera sa gorivom kroz Ormuski moreuz.

Abazović: Đukanović ne može da dokaže porijeklo imovine

Srijeda, 25.03.2026 | 20:02

Bivši visoki državni zvaničnik i lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović ne može da dokaže porijeklo svoje imovine, tvrdi predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.  

Pentagon potvrdio: SAD poslale kopnene snage na Bliski istok, stiže najelitnija jedinica vojske

Srijeda, 25.03.2026 | 20:19

Sjedinjene Američke Države zvanično su potvrdile raspoređivanje dijela kopnenih snaga na Bliski istok, nakon višednevnih spekulacija i upita javnosti.

Bojanić Lalović: Spremna sam da nadležnim institucijama dam sve odgovore

Srijeda, 25.03.2026 | 19:58

Odgovarajući na optužbe organizacije Alternativa Crna Gora, da se na sumnjiv način trošio novac građana dok je bila direktorica podgoričke gimnazije, Zoja Bojanić Lalović je u emisiji „Kontakt“ na Televiziji Nikšić poručila da je spremna da tim povodom da odgovore nadležnim institucijama. Dodala je da je period njenog rukovođenja Gimnazijom „Slobodan Škerović“ bilo zlatno doba te obrazovne ustanove.