Ponedjeljak, 24.03.2025 | 09:03
IZVOR: kolektiv.me

Koncert dua Radulović - Nikolić u velikoj sali KIC-a

Duo Milutin Radulović, violina i Miljana Nikolić, klavir prirediće koncert u okviru ciklusa „Mladi talenti” u utorak, 25. marta, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 19 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Na programu su djela Johana Sebastijana Baha (Sonata za violinu i klavir u A-duru, BWV 1015), Johanesa Bramsa (Sonata za violinu i klavir u d-molu, op.108) i Morisa Ravela (Tzigane, koncertna rapsodija za violinu i klavir).

Rođen u Podgorici 2002. godine, Milutin Radulović istovremeno studira violinu na Muzičkoj akademiji u Sarbrikenu (Njemačka), u klasi prof. Gordana Nikolića i na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, u klasi prof. Marka Simovića. Završio je Srednju muzičku školu za muziku i balet „Vasa Pavić“ u Podgorici (u klasi M. Simovića). Učestvovao je na mnogim takmičenjima, među kojima su najznačajnija: „Whitgift International Music Competition” u Londonu (2019), gdje je bio jedan od finalista, i „Polyhymnia” u Skoplju, gdje je osvojio prvu nagradu tri godine zaredom (2019-2021). Pohađao je majstorske kurseve za violinu, kamernu muziku i orkestar u regionu, Evropi i SAD. Redovni je polaznik „Ljetnjeg kampa za kamernu muziku“ na Ivanovim koritima. Član je Sarajevskog gradskog orkestra.

Kao solista je nastupao sa orkestrom crnogorskih muzičkih škola u projektu „Muzički krug“ 2019. godine. Izveo je tri resitala u KIC-u „Budo Tomović“ u okviru ciklusa „Mladi talenti“. Tokom sezone 2022/2023, Milutin je u više navrata bio angažovan kao član Crnogorskog simfonijskog orkestra, Sarajevske filharmonije i Simfonijskog orkestra u Mostaru. U januaru 2023. godine, imao je priliku da nastupi kao solista sa akademskim orkestrom u Sarajevu.

Usavršavao se na seminarima kod uglednih umjetnika kao što su: Roman Simović, Arkadij Vinokurov, Robert Lakatoš, Stefan Milenković, Sreten Krstić, Ivo Stankov, Vujadin Krivokapić, Klara Fleder-Pantilon, Onder Baloglu, Marko Josifoski, Kristof Popen, Anton Martinov, Gordana Matijević Nedeljković, Dmitrij Prokofjev i drugi.

Platforma Mladi evropski ambasadori (YEA), kreativna mreža mladih aktivista sa cijelog Zapadnog Balkana, dodijelila mu je 2022. godine titulu „Mladi evropski ambasador iz Crne Gore”.

Pijanistkinja Miljana Nikolić, pohađala je Srednju muzičku školu „Vasa Pavić” u Podgorici u klasi Dragice Perović. Dobitnica je nagrade „Luča“ i proglašena je đakom generacije. Diplomirala je na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu, u klasi prof. Biljane Gorunović. Svoje školovanje je nastavila u Italiji, gdje je upisala drugi master na Konzervatorijumu „Niccolo Piccinni” u Bariju, u klasi prof. Paskualea Ianonea. Trenutno završava drugu godinu master studija.

Dobitnica je više nagrada na domaćim i međunarodnim takmičenjima u kategorijama za solo klavir i kamernu muziku, među kojima se izdvajaju: laureat svoje kategorije i apsolutni pobjednik međunarodnog takmičenja u Koriljanu (Italija, 2024), laureat na takmičenju „Polyhymnia“ u Skoplju (2019), Prva nagrada na takmičenju „Spinazzola” (2024), Prva nagrada na takmičenju „Molfetta” (2024). U disciplini Kamerni ansambl laureat je muzičkih takmičenja u Nišu i „Isidor Bajić” u Novom Sadu (2019).

Učestvovala je na muzičkom festivalu u švedskom gradu Jarna, gdje je svirala na brojnim majstorskim kursevima i koncertima, kao solista i u kamernom sastavu. Više puta je svirala na festivalu „A fest” u Novom Sadu, kao i na brojnim koncertima u organizaciji Akademije umjetnosti. Svoj prvi solistički koncert je održala 2016. godine u Nikšiću uz pomoć organizacije „Podrška kulturi Nikšića”. Učestvovala je na brojnim seminarima poznatih pijanista i pedagoga među kojima su: Boris Kraljević, Aleksandar Serdar, Tatjana Prelević, Vedrana Kovač, Vladimir Bočkarjov, Leichtfried Horst i Kalman Drafi. Tokom 2020. i 2021. godine bila je članica udruženja „Visoko C“ koje izvodi dječije opere u školama, vrtićima i kulturnim centrima sa ciljem da se djeca upoznaju sa klasičnom muzikom na interesantan način. U okviru KIC-ovog koncertnog ciklusa „Mladi talenti” nastupila je 2022. godine, kao članica klavirskog trija „Iskra”.

Ulaz je slobodan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Eurosong mijenja pravila glasanja: Ovako će se od sada birati pobjednik

Subota, 06.12.2025 | 20:04

Organizatori Evrovizije najavili su značajne promjene u pravilima glasanja za iduće izdanje takmičenja, koje će se održati u Austriji nakon pobjede njihovog predstavnika Džej Džeja ove godine.

Petar Nikolić i flamenko duo Lorenzo-Sinel 9. decembra u KIC-u

Subota, 06.12.2025 | 09:21

Prvi solistički koncert talentovanog mladog gitariste Petra Nikolića biće održan u okviru desetog Međunarodnog festivala Dani gitare u Podgorici u utorak, 9. decembra, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

Šezdeset godina igre, muzike i radosti: AKUD „Mirko Srzentić“ slavi veliki jubilej!

Srijeda, 03.12.2025 | 14:10

Podgorica će 12. decembra biti ispunjena posebnom energijom — energijom koja traje već šest decenija! Akademsko kulturno-umjetničko društvo „Mirko Srzentić“ slavi 60 godina postojanja, a tim povodom će u KIC-u „Budo Tomović“ u 19h biti održan svečani koncert koji će obuhvatiti najbolje od scenskog stvaralaštva ansambla.

Decembarska umjetnička scena – DEUS 2025 od 1. do 29. decembra

Utorak, 02.12.2025 | 11:45

Trideset treće izdanje manifestacije Decembarska umjetnička scena – DEUS 2025, počinje 1. a završava se 29. decembra.

Izložba “Vertigo projekat: Pejović Guitars & Igor Benić” otvorena u Centru za kulturu Prijestonice Cetinje

Utorak, 02.12.2025 | 10:59

U galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje 1.decembra otvorena je izložba “Vertigo projekat: Pejović Guitars & Igor Benić”, koja prikazuje Vertigo liniju električnih gitara i umjetničke fotografije procesa njihove izrade.

Praznična čarolija u rerni: Medenjaci po starinskom receptu

Nedjelja, 07.12.2025 | 14:37

Mogu trajati i do mjesec dana.

Nikšić: Uhapšen osumnjičeni za falsifikovanje isprava

Nedjelja, 07.12.2025 | 14:27

Službenici nikšićke policije su pretresom stana operativno interesantnog lica G.N. iz Nikšića nastanjenog u Herceg Novom našli i oduzeli startni pištolj sa municijom, tablete opijata i ličnu kartu na drugo ime izdatu od druge države. On je lišen slobode.

Crnogorska plovidba AD demantuje netačne navode o remontu broda „Kotor“

Nedjelja, 07.12.2025 | 13:33

Crnogorska plovidba AD dostavila je demant na članak objavljen 6. decembra 2025. godine pod naslovom „Platiće Dancima i remont 'Kotora': 'Crnogorska plovidba' pred dodatnim troškovima od milion eura“, navodeći da su tvrdnje u tekstu netačne i zasnovane na pogrešnim pretpostavkama. Kompanija ističe da su svi ugovorni uslovi uredno ispunjeni i da nema obaveza za finansiranje remonta brodova.

Evropska unija pokreće istragu protiv Mete zbog vještačke inteligencije

Nedjelja, 07.12.2025 | 17:05

EU pokreće antimonopolsku istragu protiv Mete zbog pristupa AI uslugama na aplikaciji WhatsApp.

Inicijativa Demokrata: Bar da uvede subvencije za socijalno stanovanje

Nedjelja, 07.12.2025 | 16:41

Odbornici Demokarata u Baru danas će nadležnom Sekretarijatu za finansije u tom gradu podnijeti Inicijativu da se u Predlog budžeta Opštine za 2026. godinu uvrsti nova budžetska stavka u iznosu od 1.000.000 eura, namijenjena subvencijama za socijalno stanovanje.

Ubijen mrki medvjed kod Travnika: Stručnjaci upozoravaju na pad populacije

Nedjelja, 07.12.2025 | 21:15

Mrki medvjed, strogo zaštićena vrsta u regionu, ubijen je nedavno u okolini Travnika, prema navodima lokalnih udruženja. Prema informacijama koje su se pojavile na društvenim mrežama, lovci su navodno ubili životinju uz obrazloženje da je „plašila gljivare“.

Eurosong više neće biti isti, Slovenac se oprostio: Zbogom

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:27

Pjesma “How Much Time Do We Have Left” i Klemen predstavljali su Sloveniju na Eurosongu u Bazelu ove godine.

Neki funkcioneri primaju i državnu platu i penziju: Da li je to klasična zloupotreba budžeta?

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:42

Profesor Dragan Koprivica nedavno je podnio ostavku na funkciju vršioca dužnosti direktora KIC "Budo Tomović" zbog različitih pravničkih tumačenja - da li kao penzioner ima pravo da zasnuje stalni radni odnos u javnoj ustanovi.

Vukićević o Mijoviću i Savoviću: Suspendovani su, nisu pristali da skinu smiješno male klauzule

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:20

Trener fudbalera Budućnosti Dejan Vukićević je pojasnio situaciju sa mladim igračimca Lazarom Mijovićem i Lazarom Savovićem.

Kako je prskalica uzrokovala štetu od 30 hiljada eura?

Nedjelja, 07.12.2025 | 20:03

Nakon što je 42-godišnja majka djetetu dala prskalicu, primijetila je kako gori suvo lišće ispod automobila, saopštila je danas policija savezne države Sjeverne Rajne-Vestfalije.

Joković: Nema povećanja subvencija za poljoprivrednike, biće sankcionisani svi koji su zloupotrijebili državnu pomoć

Nedjelja, 07.12.2025 | 19:46

Subvencije za poljoprivredne proizvođače naredne godine neće biti povećane, jer u budžetu nema prostora za veće isplate, saopštio je ministar poljoprivrede Vladimir Joković u intervjuu za Televiziju Podgorica. Osvrnuo se i na probleme u šumarstvu, nelegalnu sječu i milionske štete na koje upozoravaju njegove kolege, poručujući da će svi odgovorni – ukoliko se dokaže postojanje korupcije – snositi posljedice.

Zvezda nakon osam i po godina izgubila na svom terenu!

Nedjelja, 07.12.2025 | 19:35

Dogodilo se i to – fudbaleri Crvene zvezde su doživjeli poraz na stadionu “Rajko Mitić” u Superligi Srbije.

Brajton u zaostavnom vremenu do boda protiv Vest Hema - "čekićari" imaju za čim da žale

Nedjelja, 07.12.2025 | 19:20

Vest Hem je dijelilo samo nekoliko minuta da završi prvi meč bez primljenog gola u eri Nuna Espirita Santa, ali je kasni pogodak Ritera onemogućio takav scenario. Meč u Brajtonu je završen 1:1 a "čekićari" su u posljendnjih 17 utakmica samo jednom slavili protiv "Galebova".

Austrija: Suđenje alpinisti koji je ostavio devojku na -20 stepeni

Nedjelja, 07.12.2025 | 18:59

Austrijske vlasti identifikovale su 33-godišnju Kerstin Gurtner kao ženu koja je preminula od smrzavanja tokom uspona na Grosglokner, najvišu planinu u Austriji. Njen partner, 39-godišnji Tomas Plamberger, optužen je za ubistvo iz nehata, pošto je partnerku ostavio iznemoglu i samu na planini na -20 stepeni Celzijusa.

MNE stat: Javni dug oko 4,7 milijardi eura

Nedjelja, 07.12.2025 | 18:29

Crna Gora je u periodu od 2020. do 2025. godine iz budžeta otplatila približno tri milijarde eura ranije preuzetih obaveza, saopštili su iz MNE stat.