Ponedjeljak, 24.03.2025 | 14:28
IZVOR: krstarica.com

Pomjeranje sata može biti TEŠKO - Evo kako se brzo PRILAGODITI na novo vrijeme

Ovog vikenda prelazimo na letnje računanje vremena. U nedelju, 30. marta, kazaljke se pomeraju sa dva ujutru na tri ujutru. Kazaljke se pomeraju za jedan sat dva puta godišnje, u proljeće i jesen.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Iako je pomjeranje sata dizajnirano da nam omogući da uživamo u proljećnom suncu i svim njegovim blagodetima, to takođe znači da gubimo sat vremena sna.

Važno je znati da promjena rutine može poremetiti naš uobičajeni ritam. Štaviše, melatonin, koji nam pomaže da spavamo, proizvodi se u mraku i potiskuje ga svjetlost, što znači da dodatni sat sunčeve svjetlosti može uticati na naš raspored spavanja tokom nekoliko dana, prenosi Metro.

„Što više dnevne svjetlosti imamo, uživamo u više serotonina, tako da duži dani mogu pružiti pravi podsticaj našem mentalnom zdravlju“, objasnio je stručnjak za ponašanje i psiholog Daren Stenton.

„Ali promjena sata je i dalje prilagođavanje. Osjetljivi smo na nedostatak sna i čak i nešto malo od sat vremena može da nas poremeti. Nekim ljudima je potrebno četiri dana da se oporave“, otkrio je stručnjak.

Polako pomjerajte alarme

Daren kaže da bi trebalo da počnete da postavljate alarm 15 minuta ranije svakog jutra otprilike nedelju dana ranije.

Pronađite načine da se opustite

Stres zbog nedovoljno spavanja i osjećaja iscrpljenosti samo će vas još više iscrpiti. U stvari, to bi moglo povećati nedostatak sna.

Daren predlaže da pokušate da pronađete načine da se opustite, uključujući slušanje „umirujuće muzike“, eksperimentisanje sa „bijelim šumom“ ili opuštanje uz „neke tehnike hipnoze ili meditacije“. Ključ je pronaći ono što radi za vas.

Investirajte u roletne

Previše svjetla može uticati na vašu sposobnost spavanja, tako da roletne mogu biti fantastična investicija.

„Kako dani postaju duži, možda ćete otkriti da nije mrkli mrak pre spavanja i da sunce počinje da izlazi veoma rano ujutru“, rekao je Daren.

Ograničite vrijeme ispred ekrana i kofein

Promjena vremena znači da ćete možda morati da odete u krevet prije nego što se vaše tijelo osjeća spremno. Da bi se vaš mozak osjećao manje aktivnim, dobro je ograničiti stvari koje ga stimulišu.

„Da biste bili sigurni da ćete lako zaspati, izbjegavajte stvari kao što su kofein i vreme ispred ekrana, koji vas mogu pretjerano stimulisati i otežati zaspati“, savjetuje Daren.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Opet gori u Đenovićima, avion učestvuje u gašenju

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:53

U Đenovićima, u Herceg Novom, tokom danas se ponovo razbuktio požar. U gašenju učestvuje avion, a na terenu su i tri vatrogasca.

Preminuo Ratko Mladić

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:43

U 84. godini života, u pritvorskoj jedinici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Ševeningenu, preminuo je general Ratko Mladić, saznaje Euronews Srbija.

Vujović: Filmski festival nije mjesto za političke govore i poruke

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:36

Ministarka kulture i medija  Tamara Vujović reagovala je povodom, kako je navela, pogrešnih interpretacija odluke o otvaranju 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festival.

Podgorica: Dio Hercegovačke ulice sjutra zatvoren za saobraćaj četiri sata

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:19

Saobraćaj za sve vrste motornih vozila biće zatvoren sjutra na dijelu Hercegovačke ulice, radi izvođenja građevinskih radova na Hotelu „Boscovich“ – II faza, najavljeno je iz Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada.

Mujović: Do kraja godine početak gradnje Zapadne obilaznice, Morača dobija novi most

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:53

Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, najavio je na sastanku sa predstavnicima Uprave za saobraćaj i direktorom, Lukom Mugošom, da će Glavni grad, do kraja godine, započeti gradnju Zapadne obilaznice. Mujović je kazao da radovi na Bulevaru Vojislavljevića teku po planu, a da će 1. septembra početi izgradnja mosta na Morači, koji će predstavljati nastavak te saobraćajnice.

Monstat: U julu više od 623.000 turista, ostvareno 3,7 miliona noćenja

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:49

U Crnoj Gori je tokom jula registrovano 623.104 dolaska turista, 11,26 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je ostvareno 3.717.441 noćenje, što predstavlja rast od 10,13 odsto, saopšteno je iz Ministarstva turizma, pozivajući se na najnovije podatke Uprave za statistiku – MONSTAT.

Marija Vuković večeras na mitingu Dijamantske lige u Cirihu

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:27

Večeras, sa početkom u 18:30 časova, Cirih će biti epicentar svjetske atletike, a ženski skok uvis ponovo će privući pažnju sportske javnosti. U srcu te pažnje, među najistaknutijim svetskim atletičarkama, naći će se naša Marija Vuković.

Uhapšen mladi vozač, osumnjičen da je pijan izazvao saobraćajnu nezgodu

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:20

Podgorička policija sinoć je uhapsila M.I. (20), zbog sumnje da je u Beogradskoj ulici izazavao saobraćajnu nezgodu, vozeći sa 1,36 promila alkohola u organizmu, saopšteno je iz Uprave policije.

U bolnici u Dobroti tri pacijenta zaražena šugom

Četvrtak, 27.08.2026 | 12:54

Tri pacijenta sa odjeljenja za hospitalizaciju bolesnika muškog pola u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Dobroti zaražena su šugom, ali ne prijeti opasnost od daljeg širenja zaraze, jer će bolnica preuzeti sve neophodne korake u cilju prevencije daljeg širenja zaraze, potvrđeno je Pobjedi iz ove ustanove.

Podgorica: Kažnjen sa sa 900 eura jer je omalovažavao policajca

Četvrtak, 27.08.2026 | 12:49

Sud za prekršaje u Podgorici kaznio je sa 900 eura J.R. jer je omalovažavao policijskog službenika.