Utorak, 25.03.2025 | 08:49
IZVOR: cdm.me

Ime ili prezime ove godine PROMIJENILO 79 osoba, prošle 475

Od 1. januara do 19. marta izvršeno je 79 promjena ličnog imena, pokazuju podaci koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) dostavilo CdM-u. Prošle godine bilo ih je 475. Pojašnjavaju da se, shodno Zakonu, lično ime sastoji od imena i prezimena. CdM nije mogao dobiti podatak koliko je osoba promijenilo samo ime, a koliko prezime, jer se elektronske evidencije ne vode odvojeno.




Foto: Ilustracija/Pixabay

„Promjena ličnog imena obuhvata promjenu ličnog imena ili imena ili samo prezimena”, kažu iz MUP-a.

Kada je riječ o ovoj godini, lično ime je promijenila 61 punoljetna osoba i 18 maloljetnih. Prošle godine to je učinilo 407 punoljetnih osoba i 68 maloljetnih.

A sudeći po podacima, za promjenu ličnog imena više se odlučuju pripadnice ženskog pola.

„U 2024. godini broj promjena ličnog imena izvršenih za lica ženskog pola je 259, dok je broj promjena ličnog imena izvršenih za lica muškog pola 216. Od 1. januara 2025. godine do 19. marta 2025. godine, broj promjena ličnog imena izvršenih za osobe ženskog pola je 44, dok je broj promjena ličnog imena izvršenih za osobe muškog pola 35”, saopštili su CdM-u iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Iz MUP-a navode da prošle godine u odnosu na prethodne godine, nije došlo do značajnijih promjena u broju podnešenih zahtjeva, te odobrenih promjena ličnog imena.

Ove godine broj izvršenih promjena ličnog imena najveći je u Ulcinju – 21. U Podgorici ih je bilo, 17, Tuzima 11, u Beranama, Andrijevici, Kolašinu po četiri, u Baru i Rožajama tri, u Nikšiću, Petnjici i Zeti po dvije, dok je u Bijelom Polju, Budvi, Gusinju, Herceg Novom, Tivtu i Žabljaku izvršena po jedna promjena ličnog imena.

Procedura

Iz MUP-a su objasnili proceduru promjene ličnog imena.
„Lično ime ili samo prezime ili samo ime može se promijeniti nakon promjene porodičnog ili ličnog statusa (usvojenje, utvrđivanje očinstva ili materinstva, sklapanje, razvod ili poništenje braka) ili po zahtjevu crnogorskog državljanina. U članu 14 Zakona o ličnom imenu propisano je da se lično ime ili samo prezime ili samo ime punoljetnog lica može promijeniti, na njegov zahtjev, a maloljetnog na zahtjev njegovog zakonskog zastupnika”, naveli su iz MUP-a.

Zahtjev crnogorski državljanin podnosi organizacionoj jedinici Direktorata za građanska stanja i lične isprave, odnosno područnim jedinicama/filijalama ovog Ministarstva, u opštini u kojoj ima prijavljeno prebivalište, odnosno ukoliko nema prijavljeno prebivalište, u opštini u kojoj je upisan u matične registre, uz dokaz o izvršenoj uplati administrativne takse u iznosu od 20 eura.

Nakon podnošenja zahtjeva, Ministarstvo odlučuje rješenjem. Ukoliko podnosilac zahtjeva nije zadovoljan, može se žaliti.

Pravila za maloljetnike

Ako promjenu ličnog imena maloljetnika zahtijeva jedan roditelj, uz zahtjev se prilaže saglasnost drugog roditelja. Ako promjenu ličnog imena zahtjeva staralac maloljetnog lica potrebno je odobrenje organa starateljstva.

„Ukoliko drugi roditelj ne da saglasnost za promjenu ličnog imena maloljetnog lica, organ starateljstva pruža pomoć roditeljima u postizanju sporazuma, a ako se roditelji ne sprazumiju o promjeni ličnog imena maloljetnog lica ni uz pomoć organa starateljstva, o promjeni ličnog imena odlučuje sud u vanparničnom postupku, na prijedlog jednog ili oba roditelja”, kažu iz MUP-a.

Ako se mijenja lično ime maloljetne osobe koja je napunila 10 godina, potrebna je i njegova saglasnost, ukoliko je sposobna da izrazi svoje mišljenje.

Ograničenja

Zanimalo nas je i da li postoje situacije u kojima neko ne može da promijeni ime.

Promjena ličnog imena ili samo prezimena ili samo imena neće se dozvoliti licu koje je pravosnažno osuđeno za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, do izvršenja kazne ili dok traju pravne posljedice osude, shodno zakonu. Ministarstvo je dužno da u postupku odlučivanja po zahtjevu za promjenu ličnog imena, po službenoj dužnosti pribavi podatke iz kaznene evidencije i podatke o sudskom postupku, a u slučaju da lice protiv koga teče sudski postupak za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti podnese zahtjev za promjenu ličnog imena ili samo prezimena ili samo imena, Ministarstvo je dužno da u roku od tri dana od dana donošenja rješenja o promjeni ličnog imena o tome obavijesti nadležni sud”, kazali su iz MUP-a.

Napominju da je Zakonom o ličnom imenu propisano da se pravo na slobodan izbor imena ne smije ograničiti, osim ako je potrebno radi zaštite javne bezbjednosti ili prava i sloboda drugih lica, te da je podnosilac zahtjeva slobodan u izboru ličnog imena.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UP i ANB: Netačne tvrdnje Vraneša da su crnogorske službe dostavile Kosovu spisak na kojem se nalazi njegovo ime

Nedjelja, 28.06.2026 | 18:34

Netačne su tvrdnje predsjednika Opštine Pljevlja da su crnogorske službe bezbjednosti dostavile službama bezbjednosti na Kosovu spisak na kojem se nalazi njegovo ime, navodi se u zajedničkom saopštenju Uprave policije (UP) i Agencije za nacionalnu bezbjednots (ANB).

Srušio se mali avion u Francuskoj, 11 poginulih

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:44

Jedanaest osoba poginulo je u padu civilnog aviona koji se danas srušio u gradu Tomblaine na sjeveroistoku Francuske.

Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, crnogorski vojnici da se pridruže braći na vježbama

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:59

Danas sam imao čast da prisustvujem vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, i još jednom se uvjerim da je Vojska Srbije najjača na Balkanu, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Ćulafić: Početak gradnje auto puta istorijski korak u razvoju sjevera Crne Gore

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:27

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, ocijenio je da će izgradnja druge dionice auto-puta, od Mateševa do Andrijevice, predstavljati jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za ravnomjerniji razvoj Crne Gore, doprinoseći boljoj povezanosti sjevera sa centralnim i južnim dijelom države, kao i njegovoj snažnijoj integraciji u evropske saobraćajne tokove.

MPNI: Počeli radovi na adaptaciji podova u Gimnaziji „Petar I Petrović Njegoš“

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:15

U Gimnaziji ,,Petar I Petrović Njegoš”u Danilovgradu, započela je prva faza adaptacije školskog prostora – važnog projekta usmjerenog na unapređenje uslova za rad i učenje. Vrijednost radova je oko 100.000 eura bez PDV-a, a sredstva je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.

Miličić: Sjećamo se junaka Kosovskog boja

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:49

Nova srpska demokratija svim Srbima u Crnoj Gori, Srbiji, Republici Srpskoj i širom svijeta čestita Vidovdan, veliki zavjetni praznik koji nas svake godine iznova sabira oko najdubljih temelja našeg identiteta, pamćenja i slobode, kazao je portparol ove partije Mirko Miličić.

Srušio se mali avion u Francuskoj, 11 poginulih

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:44

Jedanaest osoba poginulo je u padu civilnog aviona koji se danas srušio u gradu Tomblaine na sjeveroistoku Francuske.

Dalić: Nema euforije, okrećemo se izazovima u nokaut fazi

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:33

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić kazao je nakon trijumfa nad Ganom (2:1) da ne želi euforiju, uprkos plasmanu u nokaut fazu takmičenja.

Bankrotirala jedna od najstarijih pivara

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:27

Hofbrauhaus Volters, jedna od najstarijih njemačkih pivara, osnovana 1627. godine, podnijela je zahtjev za bankrot, navodeći rastuće operativne troškove i nagli pad potrošnje piva.

Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, crnogorski vojnici da se pridruže braći na vježbama

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:59

Danas sam imao čast da prisustvujem vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, i još jednom se uvjerim da je Vojska Srbije najjača na Balkanu, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Bajden žestoko udario na Trampa: "Uništava ugled Amerike i koristi funkciju za bogaćenje, zarađuje milijarde u Bijeloj kući"

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:56

Bivši američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) uputio je dosad najžešće kritike na račun Donalda Trampa (Trumpa), optuživši ga da narušava ugled Sjedinjenih Američkih Država u svijetu, da je fokusiran na ličnu promociju te da predsjedničku funkciju koristi za ličnu korist.

Ćulafić: Početak gradnje auto puta istorijski korak u razvoju sjevera Crne Gore

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:27

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, ocijenio je da će izgradnja druge dionice auto-puta, od Mateševa do Andrijevice, predstavljati jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za ravnomjerniji razvoj Crne Gore, doprinoseći boljoj povezanosti sjevera sa centralnim i južnim dijelom države, kao i njegovoj snažnijoj integraciji u evropske saobraćajne tokove.

MPNI: Počeli radovi na adaptaciji podova u Gimnaziji „Petar I Petrović Njegoš“

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:15

U Gimnaziji ,,Petar I Petrović Njegoš”u Danilovgradu, započela je prva faza adaptacije školskog prostora – važnog projekta usmjerenog na unapređenje uslova za rad i učenje. Vrijednost radova je oko 100.000 eura bez PDV-a, a sredstva je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.

Đoković iznenadio na koncertu Beda Banija pred početak Vimbldona: Uzeo mikrofon i izazvao haos

Nedjelja, 28.06.2026 | 12:59

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković napravio je kratku pauzu od priprema za Vimbldon i iznenadio sve pojavivši se na koncertu portorikanske muzičke zvijezde Beda Banija u Londonu.

Nikola Jokić još vaga oko novog ugovora sa Denverom

Nedjelja, 28.06.2026 | 12:35

Zvijezda Denver Nagetsa Nikola Jokić, ponovo bi mogao odgoditi potpisivanje produžetka ugovora.