Utorak, 25.03.2025 | 13:49
IZVOR: dan.online

Tri osobe iz Plava oboljele od MORBILA, za tri mjeseca u Crnoj Gori 11 slučajeva

Laboratorija Centra za mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje (IJZ) Crne Gore je 20. i 21. marta dokazala PCR dijagnostikom prisustvo virusa malih boginja – morbila kod tri osobe sa mjestom prebivališta u Plavu, starosti 18, 46 i 49 godina.




Foto: Arhiva/Kolektiv.me 

Kako je saopšteno iz IJZ, epidemiološko istraživanje tih slučajeva je u toku, a dosadašnji nalazi ne ukazuju da su međusobno epidemiološki povezani, kao ni sa prethodnim slučajevima u Crnoj Gori.

Od početka godine registrovano je 11 slučajeva, a ukupno 46 u posljednjih 12 mjeseci.

"Trenutni obuhvat sa prvom dozom vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR) u Crnoj Gori kod djece predškolskog uzrasta iznosi 57,2 odsto, kod djece u osnovnoj školi 87,9 odsto, dok u srednjoj školi 91,6 odsto. Ukupan broj djece uzrasta od jedne do 18 godina koja nisu primila nijednu dozu MMR vakcine iznosi 28.605. Registruje se pad vakcinacije i drugom dozom",  navedeno je u saopštenju.

Prema posljednjim dostupnim podacima, u Federaciji BIH je tokom 2024. i 2025. godine registrovano 7.496 slučajeva (zaključno sa 16.3.2025.). U Srbiji je, zaključno sa 30.11.2024.,  registrovano 694 slučaja morbila, dok je u Republici Srpskoj prijavljeno 318 slučajeva.

U toku prošle godine u Albaniji je prijavljeno 48 slučajeva morbila, u Hrvatskoj 27, a 17 u Sloveniji.

Iz IJZ ponovo ukazuju da je naročito važno pravovremeno primanje vakcine koja je,bezbjedna i djelotvorna i najbolja zaštita od morbila.

"Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu dana života, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu",  podsjetili su iz IJZ-a.

Iz te zdravstvene ustanove ponovo apeluju na roditelje da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive (predškolske ustanove, igraonice, rođendaonice, sportsko-rekreativne objekte, izlete, ekskurzije).

"Osobama koje nisu potpuno vakcinisane protiv morbila ili nemaju dokaz da su preležale ovu bolest, savjetuje se da izbjegavaju posjete oblastima sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu, kao i prisustvo masovnim događajima prije svega u zatvorenom prostoru. Na taj način mogu smanjiti rizik od infekcije i zaštititi svoje zdravlje i zdravlje svojih bližnjih", saopštavaju iz Instituta.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.

Krivična protiv dvije firme i četiri fizička lica: Osumnjičeni da su utajom poreza oštetili budžet za više od 63.800 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:38

Policija je podnijela krivične prijave protiv dva privredna društva i četiri fizička zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i utaja poreza i doprinosa putem pomaganja.

Dronovi otkrili 21 saobraćajni prekršaj na putevima kod Podgorice i Danilovgrada

Petak, 31.07.2026 | 14:02

Policija je tokom pojačane kontrole saobraćaja uz upotrebu dronova sankcionisala 21 vozača na putnim pravcima Podgorica – Zeta, Podgorica – Cetinje i Danilovgrad – Nikšić. Najčešći prekršaji odnosili su se na rizična preticanja preko pune uzdužne linije, zbog čega je izdato 18 prekršajnih naloga i podnesene tri prekršajne prijave.

Akcija “Stranac”: Izrečeno 15 rješenja o povratku stranih državljana, otkazan boravak za 11 osoba

Petak, 31.07.2026 | 13:34

Granična policija je, u sklopu akcije “Stranac” u centralnoj i južnoj regiji preduzela 266 mjera.

Kontrole na Skadarskom jezeru: Šest osoba prekršilo propise

Petak, 31.07.2026 | 08:05

Službenici Granične policije i inspektori Lučke kapetanije Bar tokom pojačane kontrole na Skadarskom jezeru utvrdili su nepravilnosti kod šest osoba koje su upravljale plovilima, zbog čega će protiv njih biti preduzete zakonom propisane mjere.

Uhapšen maloljetnik, osumnjičen da je uz prijetnju nožem opljačkao kladionicu

Petak, 31.07.2026 | 09:28

Podgorička policija je uhapsila sedamnaestogodišnjaka zbog sumnje da je počinio krivična djela krađa i razbojništvo, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Milatović: Plav mora biti mjesto u kojem mladi ostaju, a porodice grade budućnost

Petak, 31.07.2026 | 08:58

Povodom 31. jula, Dana opštine Plav, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je čestitku rukovodstvu Opštine, odbornicama i odbornicima, kao i svim građankama i građanima Plava.

Policija će regulisati saobraćaj na putu Kotor – Njeguši

Petak, 31.07.2026 | 08:13

Put Kotor – Njeguši i ove sezone uzrok je nervoze kod građana i turista jer se ne poštuje odluka policije da tom dionicom ne saobraćaju autobusi, kamperi i kamioni preko sedam tona nosivosti. Zato će, kaže komandir Odjeljenja bezbjednosti Cetinje Nenad Jokić za RTCG, policija regulisati saobraćaj na toj dionici.

Vlada usvojila Predlog za provjeru stranih investicija u Crnoj Gori

Petak, 31.07.2026 | 10:06

Vlada Crne Gore je na 136. sjednici usvojila Predlog za uspostavljanje efikasnog mehanizma provjere stranih direktnih investicija u Crnoj Gori, čime se postavlja temelj za donošenje prvog sistemskog zakona u ovoj oblasti, Zakona o provjeri stranih investicija, saopšteno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja.

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije.

SUBOTA u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za PRVI DAN VIKENDA

Petak, 31.07.2026 | 15:30

U subotu nas očekue pretežno sunčano i veoma toplo uz slab lokalni razvoj oblačnosti u planinskim predjelima

Megan Foks je konačno priznala: "Volim ga i to nikad nisam skrivala"

Petak, 31.07.2026 | 15:23

Nakon godina ćutanja, Megan Foks je konačno priznala - glasine o romansi sa kolegom Šajom Labafom bile su istinite.

Perić o tome zašto nije glasao za smjenu Savjeta NB „Radosav Ljumović“: Odgovornost uvijek individualna

Petak, 31.07.2026 | 15:07

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić sinoć nije glasao za inicijativu kojom se tražila smjena kompletnog sastava Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“.

MF: Budžetski prihodi premašili plan, deficit 141,9 miliona eura manji od očekivanog

Petak, 31.07.2026 | 14:59

Iz Ministarstva finansija saopštilču su da rezultati izvršenja budžeta za prvih šest mjeseci 2026. godine potvrđuju da Crna Gora nastavlja da ostvaruje snažne fiskalne rezultate. Uz budžetske prihode koji su premašili plan i nastavak rasta u odnosu na prošlu godinu, posebno je značajno što je u prvoj polovini godine ostvaren suficit tekuće potrošnje, što znači da su tekući prihodi u potpunosti pokrili tekuće obaveze države. Istovremeno, budžetski deficit iznosio je 1,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno čak 141,9 miliona eura manje od planiranog, što dodatno potvrđuje stabilnost javnih finansija i odgovorno upravljanje državnim finansijama.

Didiju ponovo skraćena zatvorska kazna: Evo kad će tačno biti pušten na slobodu!

Petak, 31.07.2026 | 14:52

Prvobitno - bilo je predviđeno da bude oslobođen u junu 2028. godine.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.

Krivična protiv dvije firme i četiri fizička lica: Osumnjičeni da su utajom poreza oštetili budžet za više od 63.800 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:38

Policija je podnijela krivične prijave protiv dva privredna društva i četiri fizička zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i utaja poreza i doprinosa putem pomaganja.

Crnogorski reprezentativac i zvanično u Partizanu

Petak, 31.07.2026 | 14:17

Već od aprila se pričalo da je posao završen, pa se samo čekala zvanična potvrda. Danas je stigla i ona pa je sada jasno - Kajl Olmen je novi košarkaš Partizana, a potpisao je dvogodišnji ugovor.

Provjerite tavane i podrume: Ove VHS kasete mogu vrijedjeti i do 29.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:09

Mnogi ljudi već dugo čuvaju stare video-kasete u podrumu ili na tavanu, ali one danas mogu vrijedjeti pravo malo bogatstvo. Posebno su tražena određena Diznijeva izdanja, za koja kolekcionari izdvajaju hiljade eura.