Srijeda, 26.03.2025 | 15:32
IZVOR: una.rs

Za PREKRŠAJ u jednoj zemlji, slijedi KAZNA za cijelu Evropsku uniju

Prema važećim propisima, članice EU sada mogu prekršiocu sa dozvolom druge članice da zabrane vožnju samo na sopstvenoj teritoriji, a nova regulativa im omogućava da zabranu izreknu za cijelu EU. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Države Evropske unije su dogovorile da će ubuduće za teže saobraćajne prekršaje na svom tlu moći šire da kažnjavaju prestupnike.

Prema važećim propisima, članice EU sada mogu prekršiocu sa dozvolom druge članice da zabrane vožnju samo na sopstvenoj teritoriji. Nova regulativa im omogućava da zabranu izreknu za cijelu EU.

To će prije svega važiti za teške prekršaje, poput vožnje pod uticajem alkohola ili droge, većeg prekoračenja ograničenja brzine ili skrivljene nesreće sa smrtnim ishodom.

Uslov za oduzimanje dozvole u cijeloj EU je da je za počinjen prekršaj predviđena kazna zabrane vožnje od najmanje tri mjeseca, i da je prekršioc prethodno iskoristio sve pravne instrumente u odbrani.

Evropski parlament i predstavnici članica u Evropskom savetu tek treba formalno da potvrde dogovor.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Bogdanović tvrdi da je Miloš Medenica znao da će biti osuđen na dužu kaznu i da se zbog toga opredijelio na bijeg

Nedjelja, 01.02.2026 | 20:36

Predsjednik Kluba poslanika Demokrata pitao zašto nije podržan dvogodišnji vapaj sektora bezbjednosti, tužilaštva i mnogih drugih da se usvoje izmjene Zakona o krivičnom postupku u dijelu povećanja pritvora sa tri na pet godina

Ardeleanu: Izgradnja postrojenja jedan od ključnih uslova za dalji evropski put Crne Gore i zatvaranje Poglavlja 27

Nedjelja, 01.02.2026 | 20:24

Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda jedan je od ključnih uslova za dalji evropski put Crne Gore i zatvaranje Poglavlja 27, koje se odnosi na zaštitu životne sredine i važi za jedno od najkompleksnijih u pregovorima sa Evropskom unijom. Upravo ovaj projekat od presudnog je značaja za Podgoricu, jer predstavlja jedini način da se grad usaglasi sa evropskim standardima u ovoj oblasti kazao je za Televiziju Podgorica ambasador Rumunije u Crnoj Gori, Viorel Ardeleanu.

Arsenal slavi nestvarni povratak Totenhema, ovakav Siti nije kalibar za titulu!

Nedjelja, 01.02.2026 | 20:17

Totenhem stigao 0:2 i odigrao za Arsenal!

Totalna dominacija: Danci za istoriju

Nedjelja, 01.02.2026 | 19:47

Treći put u istoriji, jedna muška rukometna reprezentacija objedinila je naslove evropskog, svjetskog i olimpijskog prvaka. Do sada je to dva puta polazilo za rukom Francuskoj, a večeras je u tome uspjela i Danska.

Povratak Ulcinjske solane: 5 do 10 godina do nove proizvodnje soli

Nedjelja, 01.02.2026 | 19:42

Krajem sedmice obradovala nas je vijest da su opština Ulcinj i Vlada formirali kompaniju koja će upravljati parkom prirode ulcinjska solana. No, sagovornici TVCG tvrde da će za ponovno pokretanje proizvodnje soli biti potrebno najmanje 5 do 10 godina. Od posljednje berbe u Solani do danas uvezli smo so u vrijednosti oko 17 miliona eura .

Mitropolit Joanikije na proslavi jubileja Mitropolita lovčanskog Gavrila

Nedjelja, 01.02.2026 | 19:15

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije služio je danas liturgiju u sabornom hramu Svete braće Kirila i Metodija u bugarskom gradu Loveču, povodom dvadesetpetogodišnjice službe mitropolita Gavrila na tronu Lovčanske eparhije.

Radonjić debitovao ubjedljivom pobjedom

Nedjelja, 01.02.2026 | 19:52

Dejan Radonjić imao je veoma uspješan debi na klupi Zenita.

GI „21. maj“: Vlast opskurna, DPS najgora među najgorim partijama u opoziciji

Nedjelja, 01.02.2026 | 18:51

Posljedica društvenog djelovanja stranaka, njihovih lidera i aktivista je, kako navode, „urušeni politički i institucionalni poredak

Hamnei: Ako nas SAD napadnu, ovaj put to će biti regionalni rat

Nedjelja, 01.02.2026 | 19:01

Amerikanci treba da znaju da će, ako započnu rat, ovaj put to biti regionalni rat, poručio je vrhovni vođa Islamske Republike Iran ajatolah Ali-Hamnei.

Budžet Pljevalja još nije usvojen: ugroženo poslovanje komunalnih preduzeća

Nedjelja, 01.02.2026 | 18:07

Zbog nesuglasica i političke krize u vladajućoj većini, budžet Opštine Pljevlja još nije usvojen. Takva situacija, između ostalog, ugrožava poslovanje četiri pljevaljska komunalna preduzeća, čije su sindikalne organizacije zatražile hitno usvajanje budžeta kako građani u narednom periodu ne bi ostali uskraćeni za kvalitetne komunalne usluge.