Srijeda, 26.03.2025 | 15:45
IZVOR: cdm.me

Spajić: Sa ovakvim nivoom investitora iz UAE nema trange-frange, od dividendi iz ovih projekata godinama ćemo FINANSIRATI zdravstvo, prosvjetu…

Premijer Milojko Spajić kazao je, odgovarajući na pitanja predstavnika poslaničkih klubova na posebnoj sjednici Skupštine Crne Gore, da sumnjivi likovi nikada više neće ulagati u Crnu Goru, te da lično za to garantuje i da sporazumi služe kao osiguranje da neće biti korupcije. Ističe da UAE kao država stoji iza svojih investitora, garantujući kredibilitet i kvalitet ulaganja.




Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore 

Predstavnik Kluba poslanika Bošnjačke stranke Mirsad Nurković naveo je da se Vlada užurbano sprema za realizaciju jednog broja velikih infrastrukturnih projekata i da se ista ne mogu finansirati bez novih zaduženja.

“Kakvu će refleksiju imati ta nova zaduženja na ukupni javni dug države, uzimajući u obzir da bi ta nova zaduženja značila i nova velika investiciona ulaganja, a ista bi trebalo da odbace i nove prihode i da budu generator ekonomskog razvoja u srednjem roku”, pitao je Nurković.

Spajić je kazao da je Crna Gora infrastrukturno potpuno nerazvijena, a zahtjevi su daleko veći od onoga što mogu da istrpe naši putevi i aerodromi.

“Kada na to dodamo zapuštenu željeznicu, koju sada počinjemo da rekonstruišemo, i neiskorišćene potencijale Luke Bar, onda je jasno da je naša ekonomija dostigla u neku ruku limit. U takvoj situaciji, a sa motivom da u što skorijem roku dođemo do prosjeka Evropske unije, kada govorimo o ekonomiji, nemamo nikakvog izbora – ključnu infrastrukturu moramo da gradimo”, kazao je Spajić.

Istina, dodaje, radimo to konzervativno, pažljivo vodeći računa o zaduženju, kako bi maksimalno amortizovali uvećanje javnog duga, koji je dostigao aktuelni nivo zahvaljujući dominantno lošoj ekonomskoj politici Vlada prije 2020. koje su se zaduživale kako bi isplaćivale plate i socijalna davanja.

“Trenutna zaduženja su isključivo sa ciljem vraćanja dugova, koji nijesu nastali tokom mandata ove Vlade, i izgradnju infrastrukture neophodne za rast ekonomije. Na toj liniji je pomjeren početak radova na drugoj dionici auto-puta, da bi iskoristili grant Evropske unije i izuzetno povoljne kredite EBRD-ija, sa najmanjim uticajem na povećanje javnog duga. U sličnom aranžmanu ćemo nastaviti da unapređujemo puteve, kroz partnerstva sa kredibilnim organizacijama iz prijateljskih zemalja”, kazao je Spajić.

Ističe da će određena sredstva za izgradnju infrastrukture biti dostupna kroz Plan rast, a želja im je da dobar dio potrebnog novca nastavljamo da osiguravamo kroz grantove Evropske komisije.

“Uz to trudićemo se da Kapitalni budžet raste iz godine u godinu, kako bi se određene dionice finansirale direktno od naših sredstava. Takođe, uvjeravam vas da ćemo na kraju dodatna sredstva uvijek osiguravati povoljnim kreditnim aranžmanima kroz međudržavne ugovore. Dodatno, naglašavam da Vlada preduzima aktivnosti u dijelu kreiranja prostora za nove investicione forme ostvarive kroz javno privatno partnerstvo, koje ima veliki potencijal. Tu želimo da investitore motivišemo  kreiranjem strateških okvira, kako bi efikasnom administracijom privukli dodatna  privatna ulaganja”, zaključio je Spajić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Da li je Tito prodao utakmicu za 700 miliona maraka? Kako se raspala jedna od najmoćnijih reprezentacija Jugoslavije

Utorak, 09.06.2026 | 17:32

Svjetsko prvenstvo 1974. godine u Zapadnoj Njemačkoj trebalo je biti kruna jedne od najtalentovanijih generacija u istoriji jugoslovenskog fudbala.

Ombudsman: Granski kolektivni ugovor diskriminiše dio zaposlenih u zdravstvu

Srijeda, 10.06.2026 | 08:27

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković utvrdio je da su zdravstveni saradnici diskriminisani Granskim kolektivnim ugovorom za zdravstvenu djelatnost iz 2025. godine, jer im nijesu povećani koeficijenti složenosti poslova, dok su istovremeno članovi nereprezentativnih sindikata dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na članove reprezentativnog sindikata. Ombudsman je Ministarstvu zdravlja i sindikatima preporučio izmjene ugovora i uspostavljanje inkluzivnijeg socijalnog dijaloga.

Mujović raspustio Upravni odbor FK Budućnost

Utorak, 09.06.2026 | 17:12

Na inicijativu gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića, danas je na Vanrednoj Skupštini FK Budućnost raspušten Upravni odbor, objavio je CDM  

Gutić: Adekvatni uslovi za rad zaposlenih i prijem korisnika važni za efikasan sistem socijalne i dječje zaštite

Utorak, 09.06.2026 | 14:30

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić posjetio je danas nove prostorije Centra za socijalni rad za opštine Kotor, Tivat i Budva – PJ Budva i tom prilikom razgovarano je o značaju unapređenja prostornih kapaciteta za kvalitetnije pružanje usluga građanima, kao i o daljem jačanju sistema socijalne i dječje zaštite.  

Odbačena prijava protiv Milića da je pomogao u uklanjanju tijela Nešovića

Utorak, 09.06.2026 | 15:15

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg načelnika Policijske uprave za grad Beograd, Veselina Milića, u djelu u kojem mu se na teret stavlja krivično djelo pomoć učiniocu poslije izvršenog ubistva Aleksandra Nešovića Baje u restoranu “27” na Senjaku, jer kako iz VJT navode, ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti.

Opština Nikšić dodijelila po 100 eura polumaturantima i maturantima RE i OSI populacije

Srijeda, 10.06.2026 | 14:00

Polumaturanti i maturanti RE i OSI populacije dobili su od Opštine Nikšić po 100 eura kako bi svoje školovanje završili na dostojanstven način i bez dodatnih finansijskih opterećenja za svoje porodice, te svečano obilježili jedan od najznačajnijih trenutaka u svom životu, poručio je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.

Budi human: “Vožnja drUmom“ za tri sezone obezbijedila 35.790 eura pomoći

Srijeda, 10.06.2026 | 13:46

“Vožnja drUmom“ za tri sezone obezbijedila je 35.790 eura pomoći onima kojima je potrebna, saopšteno je iz Fondacije “Budi human”.  

Yahoo svrstao Exitove festivale u Crnoj Gori među evropske destinacije koje se ne smiju propustiti ovog ljeta

Srijeda, 10.06.2026 | 13:45

Yahoo Travel, specijalizovana rubrika globalne Yahoo platforme, prepoznata po vodičima, preporukama za destinacije i inspiraciji za putovanja, uvrstila je EXIT to Montenegro među osam evropskih muzičkih festivala koje ovog ljeta vrijedi upisati u kalendar, potvrđujući da novo festivalsko poglavlje na crnogorskoj obali već zavređuje međunarodnu pažnju – saopšteno je iz festivalskog tima.

Milović: "Sve ono što ste potpisali brzo će vas stići"; Radunović: "Lažovčino, sram te bilo"

Srijeda, 10.06.2026 | 13:35

Na današnjoj sjednici Skupštine došlo je do burne rasprave između poslanika Demokratske partije socijalista Nikole Milovića i ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića.

Medenica još u martu tvrdio da je juče uhapšeni Mijanović u Crnoj Gori od decembra; Radulović: Ćutanje vrha bezbjednosnog sektora najgora opcija

Srijeda, 10.06.2026 | 13:30

Advokat Veselin Radulović za Antenu M ističe da vrh bezbjednosnog sektora uporno ćuti na sve navode Miloša Medenice, te da je ćutanje najgora opcija koja dodatno podstiče sve one opravdane sumnje da je većina navoda koje saopštava istinita i tačna

Uhapšen državljanin Rusije sa potjernice Interpola, lažno se predstavljao kao Ukrajinac

Srijeda, 10.06.2026 | 13:19

Iz Uprave policije saopšteno je da je granična policija uhapsila ruskog državljanina E.G. (45), kojeg potražuje NCB Interpol Moskva. On je prilikom provjere vozila u kom se nalazio kao saputnik, a kojim je upravljao crnogorski državljanin A.T, dao na uvid lažna dokumenta.

URA: Dok vlast obmanjuje građane, Velje brdo mora čekati analize još 14 mjeseci

Srijeda, 10.06.2026 | 13:11

Danas je stigla i zvanična potvrda direktora Vodovoda Podgorica da će rezultati ključnih hidroloških istraživanja za područje Veljeg brda biti poznati tek za 14 mjeseci. To potvrđuje ono na šta smo upozoravali od samog početka – da u ovom trenutku niko ne može sa sigurnošću tvrditi da li će i u kojem obimu projekat Velje brdo moći da bude realizovan, saopštili su iz Gradskog odbora URA Podgorica.

Albanski forum: Ivanaj 21. maja nije bio u Crnoj Gori, ako se slučaj hitno ne rasvijetli uslijediće odlučan odgovor

Srijeda, 10.06.2026 | 13:07

Albanski forum najoštrije osuđuje privođenje Dode Ivanaja i očekuje od nadležnih institucija hitno i potpuno razjašnjenje ovog slučaja, saopšteno je iz ove partije. Kako navode, prema informacijama njegove porodice, Ivanaj se 21. maja nije ni nalazio u Crnoj Gori, te zbog toga postavljaju pitanje kako je došlo do pokretanja ovakvog postupka i ko će snositi odgovornost ukoliko se pokaže da su navodi iz prijave netačni.

Nikolić: Inicirali smo kontrolno saslušanje ministara zbog položaja penzionera

Srijeda, 10.06.2026 | 13:05

Šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić izjavio je da je taj klub inicirao saslušanje ministara ekonomije, zdravstva, socijalnog staranja i PIO zbog položaja penzionera. On je to kazao na konferenciji za novinare u Skupštini Crne Gore.

Krapović nije diskriminisao Lazarevića: Osnovni sud u Podgorici presudio prvostepeno

Srijeda, 10.06.2026 | 12:47

Osnovni sud u Podgorici presudio je sredinom maja prvostepeno da država, odnosno Ministarstvo odbrane i njegov čelnik Dragan Krapović (Demokrate), nisu svojim odlukama i izjavama diskriminisali bivšeg prvog čovjeka Vojske Crne Gore (VCG) Zorana Lazarevića.