Srijeda, 26.03.2025 | 16:04
IZVOR: kolektiv.me

Savković NOVI DEKAN Pravnog fakulteta, reizbor Lakića na Filološkom

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore imenovao je danas prof. dr Vladimira Savkovića, za dekana Pravnog fakulteta UCG. Takođe, reizabran je dekan Filološkog fakulteta, prof. dr Igor Lakić, kojem počinje drugi mandat. Na sjednici UO UCG kojom je predsjedavao prof. dr Milivoje Radović, dekani su izabrani na prijedlog vijeća fakulteta, uz pozitivno mišljenje rektora UCG, prof. dr Vladimira Božovića, saopšteno je iz UCG.




Foto: ucg.ac.me

Pored redovnih obaveza u nastavi, profesor Savković član je Senata UCG i nosilac Jean Monnet katedre iz prava unutrašnjeg tržišta Evropske unije, koja je nedavno ustanovljena na Pravnom fakultetu, uz podršku Evropske komisije. Dugogodišnji je predavač u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, a u periodu od 2012. do 2018. bio je član Pregovaračke grupe, glavnog ekspertskog tijela Crne Gore za pristupne pregovore s Evropskom unijom, zadužen za vođenje pregovora u više pregovaračkih poglavlja koja se odnose na unutrašnje tržište EU. Na brojnim projektima usmjerenim na unapređenje crnogorskog i regionalnog zakonodavstva bio je angažovan u svojstvu nacionalnog ili međunarodnog eksperta Svjetske banke, UNDP-a, Svjetske organizacije za zaštitu intelektualne svojine, GIZ-a i drugih međunarodnih organizacija.

"Profesor Savković je samostalni autor šest naučnih knjiga, od kojih se ističu „Komentar Zakona o privrednim društvima“, „Pravo unutrašnjeg tržišta Evropske unije“, prvi udžbenik iz prava EU objavljen na UCG, kao i dvije naučne monografije na engleskom jeziku, u izdanju Kluwer Law International. Autor je i preko 50 naučnih radova u izdanju renomiranih međunarodnih i regionalnih izdavača, kao što su Kluwer, Brill, Wiley, Zagrebačko sveučilište i Univerzitet u Beogradu. Tokom karijere, usavršavao se na Univerzitetu Nebraska u SAD-u, Univerzitetu Sophia Antipolis u Nici, Evropa institutu u Sarbrikenu, Univerzitetu Nova u Lisabonu, Regent’s Univerzitetu u Londonu, Centralno-evropskom univerzitetu u Budimpešti i sjedištu UNCITRAL-a u Beču", navode iz UCG.

Kako su kazali, profesor Lakić je redovni profesor i dosadašnji dekan na Filološkom fakultetu. Bio je na poziciji prodekana za nastavu (1995-2004) i dekana (2004-2012) Instituta za strane jezike. Predsjednik je Društva za primijenjenu lingvistiku Crne Gore, Udruženja konferencijskih prevodilaca Crne Gore i član Komiteta eksperata za regionalne i manjinske jezike u Savjetu Evrope u Strazburu. Autor je monografija, udžbenika, kao i brojnih radova objavljenih u međunarodnim i domaćim monografijama i časopisima, uključujući i časopise na SCI, A&HCI i Scopus listama. 

"Upravni odbor je, pored kadrovskih pitanja, razmatrao i tačke iz domena redovnog poslovanja Univerziteta", zaključuju iz UCG. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Danas su Zimske zadušnice, vjeruje se da zapaljena svijeća osvjetljava put umrlima

Subota, 14.02.2026 | 08:32

Danas su Velike ili Zimske zadušnice, koje najavljuju pripreme za početak Časnog posta.

Petnjica: Tri osobe zadržane zbog prinude nad maloljetnicima, vezali ih kanapom, udarali, prijetili…

Subota, 14.02.2026 | 08:21

Nakon saslušanja u Osnovno državno tužilaštvo u Beranama, određeno je zadržavanje do 72 sata za jednu punoljetnu osobu M.K. i dvije maloljetne E.K. i A.K, osumnjičene da su na svirep način, silom i prijetnjama, prinudili dvojicu maloljetnika na izvinjenje zbog navodnih ranijih nesuglasica. Oni se sumnjiče da su izvršili krivično djelo prinuda, saopšteno je iz ODT Berane.  

Oprezno voziti: Kolovozi mokri, prisutni sitniji odroni i magla

Subota, 14.02.2026 | 08:18

Saobraćaj se jutros obavlja po mjestimično mokrim kolovozima. Učestali su sitniji odroni na dionicama koje prolaze kroz usjeke. Mjestimične magle ima po kotlinama i duž riječnih tokova. Iz Auto moto saveza savjetuju opreznu vožnju prilagođenu nestabilnim vremenskim prilikama i saobraćajnim uslovima.

U Crnoj Gori nema registra koji pokazuje nus pojave MMR vakcine

Petak, 13.02.2026 | 21:24

Sakupili smo se da se borimo protiv Zakona o obaveznoj imunizaciji djece, jer to nije zakon to je ucjena i okuplaćamo se svakod dana u 16 sati ispred Skupštine dok se zakon ne obori, poručila je večeras sa protesta pod nazivom ”Vakcinacija pravo na izbor” Anđela Anđić, prenosi Pobjeda.

AKCIJA u Kotoru: Policija pretresa vile i kuće

Petak, 13.02.2026 | 20:15

Blokiran dio naselja Mirac ali i prilazni putevi ka Starom gradu. Blokiran je i put preko Trojica.

Oprezno voziti: Kolovozi mokri, prisutni sitniji odroni i magla

Subota, 14.02.2026 | 08:18

Saobraćaj se jutros obavlja po mjestimično mokrim kolovozima. Učestali su sitniji odroni na dionicama koje prolaze kroz usjeke. Mjestimične magle ima po kotlinama i duž riječnih tokova. Iz Auto moto saveza savjetuju opreznu vožnju prilagođenu nestabilnim vremenskim prilikama i saobraćajnim uslovima.

Vitor Pereira preuzeo Notingem Forest

Petak, 13.02.2026 | 21:28

Portugalac Vitor Pereira (57) četvrti je trener Notingem Foresta u ovoj sezoni, prenosi BBC.

U SUBOTU oblačno sa kišom i pljuskovima u centralnim i južnim oblastima

Petak, 13.02.2026 | 21:58

U subotu se prognozira jače naoblačenje koje će usloviti padavine, intenzivnije padavine se očekuju u popodnevnim satima i tokom noći. 

Plenković o posjeti Milanovića Gruziji: Mogao je da skokne do Ukrajine, nije daleko

Petak, 13.02.2026 | 21:48

Hrvatski premijer Andrej Plenković komentarisao je posjetu predsjednika Republike Zorana Milanovića Tbilisiju, porukom da je mogao skoknuti i do Ukrajine.

Zelenski: Bolje je da ne pristanemo ni na kakav sporazum nego da potpišemo loš mir

Petak, 13.02.2026 | 21:37

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da radije neće pristati ni na kakav dogovor o okončanju rata s Rusijom, nego da za svoj narod potpiše loš sporazum. Ovu poruku poslao je u intervjuu za ugledni magazin The Atlantic.

U Crnoj Gori nema registra koji pokazuje nus pojave MMR vakcine

Petak, 13.02.2026 | 21:24

Sakupili smo se da se borimo protiv Zakona o obaveznoj imunizaciji djece, jer to nije zakon to je ucjena i okuplaćamo se svakod dana u 16 sati ispred Skupštine dok se zakon ne obori, poručila je večeras sa protesta pod nazivom ”Vakcinacija pravo na izbor” Anđela Anđić, prenosi Pobjeda.

Najava boljih dana - SC Derbi nadigrao Spartak

Petak, 13.02.2026 | 21:09

SC Derbi je na sjajan način krenuo u bitku za opstanak - "studenti" su na startu plej-auta ABA lige nadigrali Spartak u "Morači" 83:77.

Opština Nikšić opredijelila 50.000 eura za žensko preduzetništvo

Petak, 13.02.2026 | 20:58

Sekretarijat za finansije, razvoj i preduzetništvo Opštine Nikšić raspisao je javni konkurs za raspodjelu sredstava i budžeta opredijeljenih za podršku ženskom preduzetništvu. Pravo na bespovratna sredstva imaju nezaposlene žene koje žele da pokrenu biznis ili ga razviju, a koje posluju najduže dvije godine, prenosi RTNK.

AKCIJA u Kotoru: Policija pretresa vile i kuće

Petak, 13.02.2026 | 20:15

Blokiran dio naselja Mirac ali i prilazni putevi ka Starom gradu. Blokiran je i put preko Trojica.

Tramp: Orban nikada neće iznevjeriti veliki narod Mađarske

Petak, 13.02.2026 | 20:32

Američki predsjednik Donald Tramp danas poslijepodne ponovno je iskazao podršku mađarskom premijeru Viktoru Orbanu uoči parlamentarnih izbora u Mađarskoj, i to samo nekoliko sati nakon što je njemački kancelar Fridrih Merc uputio oštre kritike na račun mađarskog čelnika zbog njegovih kritika na račun podrške Ukrajini.