Srijeda, 26.03.2025 | 16:16
IZVOR: rtcg.me

Šahmanović: Nastaviti sa subvencijama, cijena struje NEĆE RASTI

Ministar rudarstva, nafte i gasa i rukovodilac radom Ministarstva energetike,  Admir Šahmanović, prisustvovao je današnjoj sjednici Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), gdje je sa članovima Odbora i menadžmentom kompanije razgovarao o aktuelnim izazovima i strateškim pravcima razvoja elektroenergetskog sistema.




Foto: Vlada Crne Gore/Bojan Gnjidić

Jedna od ključnih tema bila je mjera subvencionisanja računa za električnu energiju, koja je uvedena početkom godine usljed regulatornih korekcija cijena. Ministar je istakao da je nastavak ove mjere u interesu građana i da će Vlada nastaviti da prati situaciju i reaguje u skladu sa potrebama društva.

„Predlažem da se ozbiljno razmotri nastavak subvencija, sa fokusom na najugroženije potrošače, ali i sve one kojima ovakva podrška znači očuvanje životnog standarda. Naš cilj je da cijena električne energije ostane stabilna u narednom periodu i da eventualne promjene ne budu teret za građane. O tome ćemo odlučivati odgovorno i u skladu s ekonomskom realnošću i interesima domaćinstava u Crnoj Gori“, poručio je ministar.

U nastavku sastanka, ministar je podsjetio da se kroz novi Zakon o energetici po prvi put sistemski rješava pitanje energetskog siromaštva, te se uvode mehanizmi koji omogućavaju bolju institucionalnu zaštitu najranjivijih građana.

Ministar Šahmanović je iskoristio prisustvo svih članova Odbora da podvuče važnost nastavka ključnih investicija koje su u skladu sa Zelenom agendom, naročito u oblasti obnovljivih izvora energije, skladištenja energije putem baterijskih sistema i izgradnje druge žile podmorskog kabla između Italije i Crne Gore, koji predstavlja strateški projekat za elektroenergetski sistem države.

Predsjednik Odbora direktora EPCG, Milutin Đukanović, istakao je da sinergija sa Ministarstvom omogućava bržu i efikasniju realizaciju svih strateških ciljeva kompanije, dok je izvršni direktor Ivan Bulatović naglasio da se svi kapitalni projekti sprovode u interesu države i građana.

„Ministarstvo će nastaviti da prati razvojne politike EPCG i pruža punu podršku u donošenju odluka koje su u skladu sa strateškim ciljevima energetske politike Crne Gore“, zaključio je ministar Šahmanović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ugostitelji Budve traže ukidanje zimskih zakupnina i duže tendere u zoni morskog dobra

Utorak, 14.04.2026 | 16:20

Udruženje ugostitelja Budve saopštilo je da su u prostorijama Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore održali sastanak sa predstavnicima ovog preduzeća, na kojem su razmatrana pitanja od značaja za poslovanje ugostiteljskih objekata u zoni morskog dobra.  

Kordić: Crna Gora računa na turiste koji traže bliže i sigurnije destinacije

Utorak, 14.04.2026 | 13:55

Turbulencije na Bliskom istoku uticaće na to da će turisti u većoj mjeri birati bliže i bezbjednije destinacije, zbog čega je za Crnu Goru, kako u ovoj sezoni, tako i u strateškom planiranju narednih, izuzetno važna dobra povezanost sa evropskim tržištima, poručila je ministarka turizma Simonida Kordić.

Raspisan tender za izgradnju puta Tuzi–Mataguži vrijedan 4,3 miliona eura

Utorak, 14.04.2026 | 13:47

Ministarstvo javnih radova saopštilo je da je raspisan tender za izgradnju puta Tuzi–Mataguži, ukupne vrijednosti 4,3 miliona eura, čime započinje realizacija jednog od važnih infrastrukturnih projekata za opštinu Tuzi.

Izabrana najbolja rješenja za Blok A1 na Veljem brdu (FOTO)

Utorak, 14.04.2026 | 12:28

Na međunarodnom Konkursu za urbanističko-ahitektonsko idejno rješenje Bloka A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“, pristiglo je 29 rješenja, objavilo je Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Od ponoći jeftinije sve vrste goriva

Utorak, 14.04.2026 | 10:44

Sve vrste naftnih derivate u Crnoj Gori od danas su jeftinije za pet do osam centi, saopšteno je iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Pregovori o povećanju zarada 17. aprila

Utorak, 14.04.2026 | 08:23

Predstavnici poslodavaca i sindikata razgovaraće 17. aprila s premijerom o povećanju zarada u javnom i privatnom sektoru i usaglašavanju Opšteg kolektivnog ugovora. Pregovara se o povećanju obračunske vrijednosti koeficijenata zarada, tako da su očekivanja sindikata da bi trebalo doći do povećanja zarada za sve zaposlene već od maja, do kada bi se usaglasio Opšti kolektivni ugovor, navodi se u prilogu Radija Crne Gore.

Požar u kasarni Masline: Izgorjelo deset vozila na parkingu Uprave za imovinu, pričinjena velika materijalna šteta

Utorak, 14.04.2026 | 08:30

U požaru koji je jutros izbio na parkingu Uprave za imovinu u krugu kasarne Masline u Podgorici pričinjena je velika materijalna šteta, a prema prvim informacijama izgorjelo je deset vozila.

Od 26. aprila ništa više nije isto: Uran pokreće velike promjene

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 16:56

Ulazak Uran (planet) u znak Blizanci 26. aprila označava kraj jedne ere i početak snažnog ciklusa promjena. Nakon sedam godina provedenih u znaku Bik, Uran započinje novo poglavlje koje će trajati sve do 2033. godine.

U Crnoj Gori godišnje skoro 100 samoubistava

Utorak, 14.04.2026 | 08:25

U Crnoj Gori iz godine u godinu bilježi se zabrinjavajući broj samoubistava. Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je tokom prethodne tri godine život oduzelo više desetina građana. Stručnjaci upozoravaju da je riječ o kompleksnom problemu, ali i da je prevencija moguća, piše RTV Podgorica.

Instagram uvodi promjenu koju su korisnici dugo čekali

Utorak, 14.04.2026 | 08:41

Instagram uvodi novu opciju koju su korisnici dugo tražili - mogućnost uređivanja komentara. Korisnici će moći ispraviti pogreške u pisanju ili izmijeniti svoje komentare unutar 15 minuta od objave, a uz izmijenjeni komentar stajaće posebna oznaka.

Milatović sjutra u radnoj posjeti Berlinu

Utorak, 14.04.2026 | 15:56

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boraviće 15. aprila u Berlinu, najavljeno je iz njegovog kabineta.   

Meteorski uspon: Aleksa Peković potpisao za Pariz

Utorak, 14.04.2026 | 16:33

Poslije plasmana sa kadetskom reprezentacijom Crne Gore na Evropsko i Svjetsko prvenstvo, Aleksa Peković je nastavio meteorski uspon selidbom u Grad svjetlosti - 17-godišnji štoper je potpisao za klub iz Lige 1, Pariz.     

Ugostitelji Budve traže ukidanje zimskih zakupnina i duže tendere u zoni morskog dobra

Utorak, 14.04.2026 | 16:20

Udruženje ugostitelja Budve saopštilo je da su u prostorijama Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore održali sastanak sa predstavnicima ovog preduzeća, na kojem su razmatrana pitanja od značaja za poslovanje ugostiteljskih objekata u zoni morskog dobra.  

Cetinje: Uhapšeno šest vozača, vozili drogirani, pijani, odbili testiranje

Utorak, 14.04.2026 | 16:06

Cetinjska policija uhapsila je šest vozača jer su bili pijani, drogirani ili su odbili testiranje.

Papa odgovorio Trampu: Bog ranjen ratovima nije na strani nasilnika

Utorak, 14.04.2026 | 15:40

Papa Lav XIV odgovorio je američkom predsjedniku Donaldu Trampu i izjavio danas da Bog, "ranjen ratovima", nije na strani nasilnika.

Merc: Evropa mora da bude uključena u mirovni sporazum za Ukrajinu

Utorak, 14.04.2026 | 15:28

Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da Evropa mora biti uključena u svaki međunarodno podržan sporazum o okončanju rata u Ukrajini.

Usvojena inicijativa za podizanje spomen-obilježja Joki Baletić u Nikšiću

Utorak, 14.04.2026 | 15:22

Savjet za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova, usvojio je inicijativu Evropskog saveza da se u Nikšiću podigne spomen-obilježje heroini Joki Baletić.  

Satler sa novim ambasadorom Mađarske u Crnoj Gori: Radujem se saradnji

Utorak, 14.04.2026 | 14:55

Ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler sastao se sa Péterom Heteijem, novim mađarskim ambasadorom u Crnoj Gori.

U crnogorskim sudovima zastarjelo 4.675 predmeta

Utorak, 14.04.2026 | 15:11

Zastara krivičnog gonjenja ili izdržavanja kazne zatvora na koju su okrivljeni pravosnažno osuđeni, tokom prošle godine nastupila je u ukupno 4.675 predmeta u svim crnogorskim sudovima.

MPNI objavilo poziv za postdoktorske stipendije u okviru Marija Sklodovska Kiri akcije za 2026. godinu

Utorak, 14.04.2026 | 15:00

Postdoktorske stipendije za 2026. godinu u okviru “Marija Sklodovska Kiri” akcije imaju za cilj obezbjeđivanje podrške za jačanje kreativnog i inovativnog potencijala istraživača koji su završili doktorske studije, a koji žele da steknu nove vještine kroz napredno usavršavanje, internacionalnu, interdisciplinarnu i intersektorsku mobilnost, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija MPNI.