Srijeda, 26.03.2025 | 17:58
IZVOR: idjtv.nova.rs

YouTube donosi velike PROMJENE: Šta to znači za korisnike i ko će imati pristup novim opcijama?"

YouTube je na ivici lansiranja značajnih promjena koje bi mogle drastično promijeniti način na koji korisnici doživljavaju zvuk na ovoj platformi.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Testiranja novih funkcionalnosti u aplikaciji sugerišu da bi uskoro mogla biti dostupna opcija za podešavanje kvaliteta zvuka, uključujući opciju visokog kvaliteta koja bi vjerovatno bila ekskluzivna za Premium pretplatnike.

Da li je ovo samo još jedan korak u YouTube-ovoj potrazi za širenjem baze plaćenih korisnika?

Kvalitet zvuka kao ključni faktor

YouTube je već postavio visoke standarde u privlačenju Premium pretplatnika, kroz inovacije poput agresivnog blokiranja reklama, zabrane pristupa sadržaju iz drugih regiona, i uvođenja jeftinijih planova bez reklama na određenim tržištima.

Sada, čini se da YouTube pravi sljedeći strateški korak u poboljšanju korisničkog iskustva – unapređuje zvučni kvalitet, koji bi mogao postati ključni adut u borbi za nove pretplatnike, piše Benchmark.

Tri opcije kvaliteta zvuka

Do sada je YouTube omogućavao korisnicima da podešavaju samo kvalitet slike, dok je zvuk bio fiksiran na 128 kbps (48 kHz). Međutim, prema kodu otkrivenom u test verziji aplikacije, platforma bi mogla u budućnosti uvesti tri opcije kvaliteta zvuka: automatski režim koji se prilagođava brzini interneta, standardni kvalitet (vjerovatno 128 kbps), i visoki kvalitet (moguće 256 kbps).

Ovaj potez bi označio značajan iskorak u zvučnom iskustvu, donoseći poboljšanja koja bi mogli značajno promijeniti način na koji korisnici doživljavaju sadržaj.

Šta ove promjene znače za pretplatnike?

Iako su testiranja novih opcija zvučnog kvaliteta trenutno ograničena na muzičke video snimke u određenim regionima, proširenje ove funkcionalnosti na širu publiku djeluje kao logičan sljedeći korak.

Ako se opcija zaista proširi, korisnici će uskoro moći da uživaju u boljem zvuku, bilo da gledaju filmove, serije ili bilo koji drugi sadržaj na platformi.

Da li YouTube želi da Premium pretplata postane privlačnija?

Iako YouTube još uvijek nije zvanično potvrdio uvođenje novih funkcionalnosti, postoji sve veća spekulacija da bi visoki kvalitet zvuka mogao postati ekskluzivan za Premium pretplatnike.

Takođe, postavlja se pitanje da li će ova opcija biti dostupna za sav sadržaj ili samo za određene video snimke. Ako se potvrdi, ovo bi moglo dodatno poboljšati vrijednost YouTube Premium usluge, čineći je još atraktivnijom za sve one koji još uvijek nisu prešli na plaćenu pretplatu.

Sljedeći korak

Mogući pomak u zvučnom kvalitetu nije samo tehnološki iskorak, već i strateški potez u neprestanoj borbi YouTube-a sa konkurencijom. Ako se ove promjene implementiraju, korisnicima će biti otvorena nova dimenzija uživanja u video sadržaju, a sam YouTube bi mogao stvoriti još jači argument za sve one koji još uvijek nisu odlučili da pređu na Premium pretplatu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

„Pio“ d.o.o. Ulcinj na čelu sa Mladenom Đurovićem ostvario istorijski preokret: Od dubokih gubitaka do pozitivnog poslovanja

Četvrtak, 14.05.2026 | 23:02

Kompanija „Pio“ d.o.o. Ulcinj, na čelu sa Izvršnim direktorom Mladenom Đurovićem, koja upravlja hotelima „PIO“ u Ulcinju i „Gorske oči“ na Žabljaku pod okriljem Fonda PIO Crne Gore, ostvarila je u 2025. godini impozantne poslovne rezultate, prekidajući višegodišnji trend negativnog poslovanja.

Bečić: Istorijski rast povjerenja u vojsku i policiju potvrda uspjeha reformi u sektoru bezbjednosti

Četvrtak, 14.05.2026 | 21:11

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost i odbranu i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno-bezbjednosnog sektora Aleksa Bečić saopštio je da istraživanje javnog mnjenja, koje su predstavili evropski partneri, pokazuje drastičan i istorijski rast povjerenja građana u Vojska Crne Gore i Uprava policije Crne Gore, ocjenjujući da je to rezultat reformi, profesionalizacije i zdravog institucionalnog odnosa u sektoru bezbjednosti i odbrane.  

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 14.05.2026 | 21:23

U petak se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme, povremeno i mjestimično kiša, ili pljusak sa grmljavinom.

Dinar: Ništa nije riješeno, nemamo što da izgubimo u Kopru

Četvrtak, 14.05.2026 | 20:32

Selektor "lavova" Didije Dinar kazao je nakon poraza od Slovenije u "Morači" u prvom meču baraža za Svjetsko prvenstvo, da je zadovoljan izdanjem svoje ekipu. 

Vujović: Cetinje je prostor iz kojeg se vijekovima slala poruka da Crna Gora pripada Evropi

Četvrtak, 14.05.2026 | 21:33

Cetinje, kao grad koji čuva temelje crnogorskog identiteta, slobodarske tradicije i evropskog duha, simbolično je mjesto proslave Dana Evrope i poruke da su sloboda izražavanja, nezavisnost medija, zaštita kulturne baštine i očuvanje kulturne raznolikosti stubovi evropske budućnosti Crne Gore. To je poručila ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović na proslavi Dana Evrope na Cetinju.  

Stanišić: Glas mladih iz Crne Gore da se čuje gdje se oblikuje evropska budućnost

Četvrtak, 14.05.2026 | 19:21

Skupština kao ključni prostor demokratskog dijaloga, u prethodnih godinu dana snažno se otvara prema građanima, mladima, civilnom sektoru i međunarodnim partnerima, uz jasnu poruku da parlament mora biti mjesto susreta institucija i društva. To je poručio generalni sekretar Skupštine Crne Gore, Boban Stanišić, otvarajući Forum o studentskom građanskom učešću „Vrijednosti koje grade demokratiju!“.     

Pokret za Podgoricu: Kompletan Upravni odbor FK Budućnost da podnese ostavku i preuzme odgovornost

Četvrtak, 14.05.2026 | 20:45

Pokret za Podgoricu saoppštio je kako smatra da je, nakon niza loših rezultata i stanja u kojem se trenutno nalazi FK Budućnost, neophodno da kompletan Upravni odbor kluba podnese ostavku i preuzme odgovornost za situaciju u kojoj se klub nalazi.

Milatović sjutra u posjeti Estoniji

Četvrtak, 14.05.2026 | 18:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, sa suprugom Milenom, boraviće 15. i 16. maja u zvaničnoj posjeti Republici Estoniji, saopšteno je iz predsjednikovog Kabineta.

Radević Zirojeviću: Institucija je država a Vaš svaki nastup ulica

Četvrtak, 14.05.2026 | 17:57

Državna sekretarka u Ministarstvu odbrane Sandra Radević kazala je da je Institucija država a svaki nastup poslanika Evropskog saveza Nikole Zirojevića ulica. Ona je reagovala na saopštenje Zirojevića u kojem je optužio ministra odbrane Dragana Krapovića da izbjegava sjednicu skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu.

MEP: Na Cetinju obilježen Dan Evrope

Četvrtak, 14.05.2026 | 17:21

Cetinje, grad u kojem je evropska diplomatija ostavila dubok trag i danas ostaje jedno od ključnih mjesta crnogorske državne i kulturne istorije. U tom duhu Prijestonica je obilježila Dan Evrope programom posvećenim mladima, umjetnosti i zajedničkim evropskim vrijednostima, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.