Srijeda, 26.03.2025 | 21:20
IZVOR: kolektiv.me

Suljević otvorio konferenciju o narkokartelima i terorizmu: Ključna međunarodna saradnja za borbu protiv globalnih prijetnji

Ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Ernad Suljević, danas je otvorio Okrugli sto u okviru konferencije pod nazivom „Narko karteli kao terorističke organizacije – bezbjednosni, pravni i politički aspekt“, koju je organizovala Internacionalna policijska organizacija Crne Gore. Konferencija je okupila visoke predstavnike državnih institucija, akademske zajednice, nevladinog sektora, kao i stručnjake iz oblasti prava i bezbjednosti.




Foto: Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja

U svom obraćanju, ministar Suljević je istakao da je tema konferencije jedna od najvećih globalnih prijetnji koja ne predstavlja samo pitanje kriminala, već i ozbiljan bezbjednosni, pravni i politički izazov za države širom svijeta. On je naglasio da granice između organizovanog kriminala i terorizma postaju sve zamagljenije, te da je za odgovor na ove izazove nužna međunarodna koordinacija, jedinstvo i dijalog.

„Današnje okupljanje je od velikog značaja, ne samo zbog razmjene informacija i iskustava, već i zbog zajedničkog oblikovanja politika koje će štititi naše društvo, vrijednosti i našu budućnost. Pravna i politička rješenja zasnovana na jačanju međunarodne saradnje, snažnijim pravnim regulativama i odlučnoj borbi protiv korupcije jedini su način da se ovaj problem suzbije“, istakao je ministar Suljević.

On je takođe ukazao na ključnu ulogu nevladinih organizacija u adresiranju složenih društvenih izazova, uključujući i bezbjednosne prijetnje, te naglasio da Ministarstvo na čijem je čelu ostaje posvećeno aktivnoj saradnji sa civilnim sektorom.

"Nevladine organizacije su, prema njegovim riječima, nezaobilazni partneri u oblikovanju politika koje odgovaraju potrebama zajednica i jačanju društvene otpornosti", kazao je on. 

Ministar je na kraju govora podsjetio na spoljnopolitičke prioritete Crne Gore, ističući da država ostaje posvećena evropskim integracijama i jačanju regionalne saradnje.

On je naglasio i važnost politike proširenja EU, kao i nastavak angažmana Crne Gore kao kredibilnog saveznika u NATO-u, te usklađivanja sa vanjskom i bezbjednosnom politikom Evropske unije.

"Ova konferencija predstavlja važan korak u razmjeni znanja, iskustava i formiranju zajedničkih strategija u borbi protiv globalnih prijetnji, a Ministarstvo regionalno- investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama nastaviće da aktivno doprinosi izradi politika koje štite bezbjednost i stabilnost države i regiona", zaključuju iz ovog resora.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

Dončić se konačno oglasio o raskidu sa vjerenicom: „Sve što radim je za sreću mojih ćerki..."

Srijeda, 11.03.2026 | 08:34

Luka Dončić, jedan od najboljih košarkaša današnjice, konačno se oglasio povodom raskida sa vjerenicom i dugogodišnjom djevojkom Anamarijom Goltes.

Analitičari: Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste krizu i povećaju cijene

Srijeda, 11.03.2026 | 08:28

Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste novonastalu krizu i uvećaju cijene proizvoda. To je ocijenio Marko Subotić iz Unije Slobodnih sindikata.

U Vašingtonu osvanuo kip Trampa i Epsteina inspirisan legendarnom scenom iz Titanika

Srijeda, 11.03.2026 | 09:42

Anonimni umjetnici koji su već ranije u Vašingtonu postavljali satirične statue i instalacije usmjerene prema predsjedniku SAD-a Donaldu Trampu predstavili su svoj novi rad, prenosi Index.hr.

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Budućnost ispala iz Evrokupa, Kluž osvojio "Moraču"

Srijeda, 11.03.2026 | 21:16

Gost u Morači slavio rezultatom 100:82, i to u meču u kojem je velikim dijelom imao dvocifrenu prednost i više raspoloženih igrača.

Podgorica: Jedna osoba pokušala samoubistvo na Sastavcima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:12

Jedna osoba pokušala je večeras u Podgorici da izvrši samoubistvo.

Dodijeljene nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu

Srijeda, 11.03.2026 | 21:09

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, uručila je na svečanosti u Vili Gorica nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu.  

Bratić: Moje hapšenje režirano, tog dana sutkinja Suzana Mugoša dobila smjenu

Srijeda, 11.03.2026 | 20:55

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta, Vesna Bratić kazala je u emisiji Kontroverza na RTV Podgorica da je njeno hapšenje režirano, kao i da je još 2022. godine, riječi načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predraga Šukovića shvatila kao prijetnju.

Spajić: Na pragu smo istorijskog dogovora-potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a

Srijeda, 11.03.2026 | 20:43

Na pragu smo istorijskog dogovora – potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a koji će biti zlatni standard za sve međudržavne sporazume u cilju ekonomskog rasta i jačanja saradnje sa strateškim partnerima, saopštio je premijer Milojko Spajić.

"Crvene" napravile veliki korak ka glavnoj rundi: Ukrajina pala u Rigi

Srijeda, 11.03.2026 | 20:36

Košarkašice Crne Gore napravile su izuzetno važan korak ka plasmanu u glavnu rundu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, pošto su u Rigi savladale Ukrajinu rezultatom 79:61 u četvrtom kolu kvalifikacija.  

Ivanović: Ako namjerno izmišljate - prestanite, Vuković: I jedna i druga informacija su lako provjerljive

Srijeda, 11.03.2026 | 20:22

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović reagovao je na izjavu poslanika DPS-a Ivana Vukovića.

Pejović: Nekontrolisano ponašanje poslanika DPS-a sve izraženije kako smo bliži Evropskoj uniji

Srijeda, 11.03.2026 | 19:48

Danima je crnogorska javnost imala priliku da čuje insistiranje poslaničkog kluba DPS-a na striktnom i bezuslovnom poštovanju Poslovnika Skupštine Crne Gore. Tome smo i danas više sati svjedočili u plenumu, saopštio je član Predsjedništva PES-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović.

Radović u četvrtfinalu, Bakić eliminisan

Srijeda, 11.03.2026 | 19:43

Crnogorski parastonoteniser Filip Radović plasirao se u četvrtfinale, dok je Luka Bakić, uprkos dobroj igri, u grupi završio nastup na turniru u poljskom Vladislavovu,