Četvrtak, 27.03.2025 | 16:58
IZVOR: RTNK

Nišić: Novim ZAKONOM svi zaposleni imaće mogućnost da ostvare pravo na PENZIJU sa stečenim JEDNIM USLOVOM

Benefiti novog zakona o Fondu rada su veliki ne samo za bivše radnike, smatra ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić.




Foto: Vlada Crne Gore/ S. Matić

Kako je ministarka kazala u jutarnjem program RTNK, ovo zakonsko rješenje će biti garant i generacijama koje su trenutno na tržištu rada kao i onim generacijama koje dolaze.

“A kako? Sami Fond rada je jedna garantna institucija koja je, po svojoj prirodi, usklađena sa direktivama Evropske unije i ona mora da funkcioniše na taj način da sjutra, kad se ostvari jedan uslov, kada osoba ostvari jedan uslov za odlazak u penziju, a ima propust u uplati radnog staža, znamo da se to zaista u prošlosti i te kako dešavalo, onda je Fond rada taj koji će tu razliku da nadoknadi i da obezbijedi našim građanima, a i nama samima, jer mislim da dosta i samih svih nas nije nekad toliko ažuran da isprati sve svoje M4 obrazce, i na kraju kad dođemo do te faze da odlazimo u penziju, zaista se susretnemo sa jednim velikim problemom kao što je taj dio neuplaćenih poreza i doprinosa”, kazala je ministarka.

Ono što će ovaj novi zakon u Fondu rada garantovati je, kako je kazala, da toga u budućnosti neće biti već će zaposleni imati mogućnost da ostvare svoje pravo na penziju sa stečenim jednim uslovom, a to su obično godine starosti.

“Na osnovu toga Fond rada će da dokupi njima staž, odnosno da poveže njima staž i da ti ljudi ostvare konačno svoje pravo koje im i pripada jer su oni zaista taj svoj radni vijek negdje i odradili. Ono što moramo da kažemo da kao resor i kao Vlada, zaista negdje smo sigurni u novu poresku administraciju, jedan novi poreski sistem koji sam sigurna da u budućnosti neće dozvoljavati da poslodavci izbjegavaju uplatu poreza i doprinosa”, istakla je ona.

Nišić je navela da kao država moraju da rade na dva sistema.

“Jedan sistem je da Poreska ne dozvoli da neki poslodavac ne plaća poreze i doprinose za svoje radnike, a drugi sistem je da u slučaju da se to desi, tu je Fond rada koji će taj dio regulisati i u krajnjem svi radnici na kraju ostvariti svoja prava, odnosno pravo na penziju kao jedno od važnijih prava svih naših građana, posebno kad dođemo u tu fazu da nam je penzija neophodna”, objasnila je ona.

 Poreska administracija je, kaže ministarka, takva administracija koja mora da vodi računa o uplati poreza i doprinosa.

“Međutim, u prošlosti bili smo svjedoci, posebno sad kada se bavimo samom tematikom Fonda rada, bivših radnika, da se dosta propusta u tom dijelu napravilo i da je jedan veliki broj, ne samo građana Nikšića, ali imamo značajan broj bivših zaposlenih iz Nikšića, koji zaista sad ostvaruju prava po raznim osnovama kada je Ministarstvo rada, zapošljavanje i socijalnog dijeloga u pitanju i Fond rada. Tako da nadamo se da za efikasniju i poresku administraciju i Fond rada sjutra neće niko imati problem kada su ova radnička prava, odnosno prava iz rada u pitanju”, navela je ona.

Ministarka se osvrnula i na istoriju radnika Boksita i Željezare.

Kada su Boksiti u pitanju kazala je da ih je osporavao stečaj koji nije bio do kraja sproveden u smislu da su oni su imali određenu stečajnu masu koja je trebala da se proda i da se zaposlani isplate iz te stečajne mase.

Trenutno, kako je navela, imaju predatih 325 zahtjeva.

“Ono što moram da kažem jeste da je nekih 150 izjava za bivše radnike Boksita poslato od strane Fonda rada, da je jedan dio već vraćen i da je 25 podnosioca zahtjeva već isplaćeno. Znači, isplate kada su bivši radnici Boksita iz Nikšića u pitanju, su već počele, znači, idu u nekom svojom dinamikom i mi se zaista negdje nadamo da ćemo u narednom nekom periodu taj proces cijeli završiti. Ono što moram da naglasim, da kad je grad Nikšić u pitanju, radnici Boksita nisu jedini o čijimm pravima se odlučuje. Pored toga tu je i Albona iz Nikšića, Metalac, Tehnobaza i jedan značajan broj radnika”, dodala je ona.

Što se tiče naknada već je, kako je navela Nišić, 25 bivših zaposlenih Boksita isplaćeno.

“Znači, mi idemo dinamikom predaje zahtjeva, donošenja rješenja od strane Fonda rada i čekamo da se vrate izjave od strane bivših radnika koji su podnijeli zahtjev. Tako da će to ići svojom dinamikom i svi koji budu predali zahtjev i budu imali ispunjene uslove, ostvariće svoje pravo nadam se, skorije”, pojašnjava ministarka.

Počeli su, kaže, sa bivšim radnicima Košute.

“Bilo je isplata za bivše radnike Kombinata aluminiuma, povezivanje staža za jedan dio bivših radnika u Nikšiću, tako da dosta tih bitnih stvari je u prošlosti završeno i zaista se nadam i sigurna sam da ćemo u budućnosti nastaviti tim intenzitetom, s tim što način pristizanja zahtjeva i naših mogućnosti će opredijeliti dalju realizaciju, ali da svi zaposleni koji budu podnijeli zahtjev, koji se budu obratili ministarstvu, usled naših analiza i svih ostalih prikupljenih, informacija dobiće adekvatne odgovore, biće upućeni zaista na prave adrese. Ja moram da pomenem i zaista da iskažem jednu žalost što su bivši radnici Košute godinama bili onemogućeni da za svoja prava podnesu zahtjev Fondu rada, jer Fond rada ih uporno odbijao, nije htio da primi ni te zahtjeve. To se sad zaista ne može desiti. Svi koji misle da imaju određena prava moraju podnijeti svoje zahtjeve. Fond rada mora da zaprimi zahtjeve i na osnovu njihovih zahtjeva u shodno zakonskim rješenjima se opredjeli. Znači ne možemo nikoga ostaviti da svoje pravo ne može do kraja da ostvari”, zaključila je Nišić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Spajić: Svaki euro ide u razvoj

Petak, 26.06.2026 | 19:38

Premijer Milojko Spajić je kazao da je njegova želja bila da se ova ceremnije održi prije dvije godine i taj ašov su, kako je kazao, svi dobro upamtili.

Ljiljanić: Po završetku radova od Podgorice do Andrijevice stizaće se za manje od 40 minuta

Petak, 26.06.2026 | 18:52

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica ozvaničena je danas, a na ceremoniji koja je održana na Mateševu okupili su se predstavnici Vlade i institucija, međunarodnih partnera, izvođača radova i kompanija uključenih u realizaciju projekta, prenosi RTCG.

Završena evaluacija zvanične statistike Crne Gore

Petak, 26.06.2026 | 17:35

Uprava za statistiku Crne Gore, zajedno sa ostalim proizvođačima zvanične statistike, uspješno je završila Peer Review evaluaciju Evropskog statističkog sistema, jednu od najznačajnijih međunarodnih procjena kvaliteta zvanične statistike. Evaluacija je sprovedena u periodu od 21. do 26. juna 2026. godine s ciljem ocjene usklađenosti sistema zvanične statistike Crne Gore sa standardima Evropskog statističkog sistema (ESS) i Kodeksom prakse evropske statistike saopšteno je iz Monstata.

Drašković: Ako se trend nastavi, pred nama je najbolja sezona do sada

Petak, 26.06.2026 | 21:10

U Crnoj Gori trenutno boravi oko 100 hiljada turista, što je 10 odsto više nego prošle godine, kazao je državni sekretar u Ministarstvu turizma Petar Drašković.

Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila supruge policajca u Podgorici

Petak, 26.06.2026 | 11:49

Podgorička policija uhapsila je sugrađanina S.K. (26) zbog sumnje da je upotrebom zapaljive tečnosti izazvao požar na automobilu u vlasništvu supruge policijskog službenika M.B.

Evropska unija ukida naplatu ručnog prtljaga na letovima

Petak, 26.06.2026 | 10:55

Ova promjena cilja na praksu niskobudžetskih avioprevoznika poput Rajanera, Izi Džeta i Viz Era, koji su naplatu prtljaga pretvorili u značajan izvor prihoda.

Perić i Mujović: Dogovor o daljem funkcionisanju postignut, politička nesaglasja ostaju

Petak, 26.06.2026 | 13:15

Nakon sastanka na kojem su razgovarali o daljem funkcionisanju Skupštine Glavnog grada, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i predsjednik Skupštine GG Srđan Perić kazali su da su postigli dogovor da sva dalja komunikacija bude javna i transparentna na dobrobit građana.

Održana sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost: Usvojeni prijedlozi odluka o postavljenju, razrješenju i unapređenju oficira

Petak, 26.06.2026 | 19:04

41. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik države Jakov Milatović, a na kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, održana je danas.

Aerodromi Crne Gore očekuju PROFIT od 15,67 miliona

Petak, 26.06.2026 | 10:33

Državno preduzeće Aerodromi Crne Gore (ACG) planira da ove godine ostvari ukupne prihode u iznosu od 65,93 miliona eura, rashode od 32,2 miliona, za podsticajnu šemu kojom stimuliše avio-prevoznike da više lete za Crnu Goru izdvoji 18,06 miliona, te ostvari profit prije oporezivanja u iznosu od 15,67 miliona eura.

Kordić: Jačom regionalnom saradnjom Jadran može postati cjelogodišnja turistička destinacija

Subota, 27.06.2026 | 09:38

Crna Gora vidi regionalnu saradnju kao jedan od ključnih uslova za dalji razvoj turizma i jačanje međunarodne prepoznatljivosti Jadrana, poručila je ministarka turizma Simonida Kordić na Adriatic Sea Forumu u Veneciji. Ona je istakla da zajedničko povezivanje turističkih ponuda može doprinijeti boljem pozicioniranju regiona na svjetskom tržištu.

Brajović: Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu

Subota, 27.06.2026 | 09:23

Budućnost je osnovana prije 101. godinu, a prvi put u istoriji na čelu kluba našla se - dama. Za predsjednicu ,,plavih“ izabrana je Vesna Brajović, šefica kabineta gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića.

Dembele postigao drugi najbrži het-trik na Mundijalima

Subota, 27.06.2026 | 09:22

Usman Dembele obilježio je utakmicu trećeg kola grupe I između Francuske i Norveške.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Utrošeno 100.000 eura: Obustavljen program subvencija za klima-uređaje u Bijelom Polju

Subota, 27.06.2026 | 08:44

Ova podrška građanima pokrivala je do 50 odsto troškova nabavke, odnosno maksimalno 500 eura po uređaju, uz mogućnost kupovine dva klima-uređaja

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.