Petak, 28.03.2025 | 09:58
IZVOR: kolektiv.me

Kabinet Spajića: Određene interpretacije mogu nanijeti štetu međunarodnoj reputaciji Crne Gore

Predlozi međudržavnih sporazuma Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata su utvrđeni na sjednicama Vlade Crne Gore, u skladu su sa važećim zakonodavstvom međunarodnim obavezama i javno su dostupni, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Vlade Milojka Spajića.




Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

"U Predlogu sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, koji je Vlada Crne Gore, usaglasila sa Vladom Ujedinjenih Arapskih Emirata, jasno se navodi da nacionalno zakonodavstvo ostaje na snazi i biće primijenjeno, kako u dijelu planske dokumentacije, tako i u dijelu zaštite životne sredine, izgradnje objekata i drugih propisa, sa izuzetkom u dijelu sprovođenja postupka javnih nabavki i državne imovine. Zakon o javnim nabavkama predviđa izuzeća za nabavke zasnovane na međudržavnim sporazumima i međunarodnim pravnim instrumentima, što je definisano Članom 13 ovog Zakona. Ovakav pristup javnim nabavkama usaglašen je sa Evropskom unijom i važi do kraja 2026. godine. U planu je da isti princip uskoro bude potvrđen kroz sporazume sa još dvije države, članice EU. Netačne su tvrdnje o planiranoj izgradnji velikih stambenih kapaciteta za tržište - takve izjave ne proizilaze iz relevantnih dokumenata i doprinose pogrešnom predstavljanju projekta, koji je u svojoj osnovi zamišljen kao turistički kompleks, sa sadržajima u skladu sa međunarodnim standardima i zakonima Crne Gore".

Kako se navodi u saopšzenju, "neistiniti su navodi da je planirano donošenje posebnog zakona (lex specialis) za sprovođenje ovog projekta, jer u Sporazumu ne postoji nijedna odredba koja bi to omogućila, niti je takva mogućnost bila predmet zvanične komunikacije".

"Neutemeljeni su i navodi da je institucionalna komunikacija sa potencijalnim investitorima započeta ranije kroz neformalne kontakte. Prezentacija investicionih potencijala države realizovana je kroz zvanične posjete i međunarodne događaje, uz punu transparentnost, o čemu je javnost više puta bila informisana. Ovakve interpretacije, koje dolaze iz različitih izvora – dijela medija, nevladinog sektora i političkih subjekata – ne doprinose konstruktivnom dijalogu, već mogu stvoriti konfuziju i nepovjerenje među građanima, i nanijeti štetu međunarodnoj reputaciji Crne Gore. U tom smislu, pozivamo sve aktere da se u komunikaciji o važnim temama oslanjaju na činjenice, a ne na pretpostavke ili senzacionalizam", zaključeno je u saopštenju Kabineta Spajića.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Dokument otkriva EU-SAD plan za 800 milijardi dolara postratne ukrajinske „prosperitetne“ strategije

Petak, 23.01.2026 | 21:42

Prijedlog zavisi od primirja koje je i dalje nedostižno dok ruski lider nastavlja sa svojom punom invazijom.

Usvojen budžet Opštine Tivat

Petak, 23.01.2026 | 19:55

Na sjednici Skupštine opštine Tivat, na kojoj se raspravljalo o Predlogu budžeta Opštine Tivat za 2026. godinu, vođena je višesatna i sadržajno intenzivna rasprava, obilježena proceduralnim sporovima, političkim neslaganjima i različitim tumačenjima zakonskih rokova i nadležnosti. Nakon sedmočasovne sjednce, dbornici vladajuće većine, su sa 15 glasova za, jednim protiv i jednim uzdržanim, usvojili Budžet Opštine Tivat za 2026.godinu.

Bečić: U temeljima crnogorskog novinarstva stoji žrtva Duška Jovanovića, sloboda medija skupo plaćena

Petak, 23.01.2026 | 19:51

Zamjenik premijera Crne Gore, Aleksa Bečić, čestitao je u svoje i ime Vlade, Dan novinara Crne Gore 23. januar, i ukazao da uloga medija postaje strateška u vremenu kada se Crna Gora odlučno suočava sa nasljeđem organizovanog kriminala, sistemske korupcije i zloupotrebe državnih resursa.

EU izdvojila skoro dva miliona eura za poboljšanje strateških dokumenata za razvoj Podgorice

Petak, 23.01.2026 | 19:26

Glavni grad mora da unaprijedi strateške dokumente koji se odnose na razvoj projekata na teritoriji Podgorice. Na tome rade gradske, ali i institucije sa državnog nivoa, uz finansijsku podršku Evropske unije, prenosi RTV Podgorica.

Da li je Trampov Odbor za mir (jedina) konkurencija UN?

Petak, 23.01.2026 | 19:05

Donald Tramp je osnovao svoj „Odbor za mir“ na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u ​​Davosu. On rukovodi tim novim tijelom ne kao predsjednik SAD, već kao pojedinac. Mnogi se plaše za međunarodni poredak.

Dokument otkriva EU-SAD plan za 800 milijardi dolara postratne ukrajinske „prosperitetne“ strategije

Petak, 23.01.2026 | 21:42

Prijedlog zavisi od primirja koje je i dalje nedostižno dok ruski lider nastavlja sa svojom punom invazijom.

Srbija u finalu Evropskog prvenstva

Petak, 23.01.2026 | 21:52

Vaterpolisti Srbije savladali su Italiju u drugom polufinalu Evropskog prvenstva u Beogradu.

Dron šou ponovo, uz posmatrače: Turistička organizacija Budve na pragu dogovora o ponavljanju spektakla?

Petak, 23.01.2026 | 21:10

Iz lokalne TO kažu da će biti primijenjena praksa kao i za sve prethodne manifestacije, koje zbog razloga više sile nijesu mogle biti održane, a iz “Mirnovec pirotehnike” da je još rano govoriti o detaljima

Tri osobe povrijeđene u saobraćajnoj nezgodi u Bijelom Polju

Petak, 23.01.2026 | 20:47

U saobraćajnoj nezgodi koja se večeras dogodila u Kruševu u Bijelom Polju povrijeđene su tri osobe, piše portal Vijesti iz Bijelog Polja.

Od Armanija i Valentina do krize identiteta industrije – da li je došao kraj epohi italijanske mode

Petak, 23.01.2026 | 21:37

Smrt Đorđa Armanija, a potom i Valentina Garavanija, u razmaku od svega nekoliko mjeseci, zatvorila je jedno od najvažnijih poglavlja u istoriji italijanske i svjetske mode. Dva imena koja nikada nisu bila rivali, već su predstavljala dva različita pogleda na eleganciju. Njihov odlazak ostavlja pitanje koje danas prevazilazi samu modu: šta ostaje od italijanske mode bez svojih najvećih stvaralaca?

Nutritivne vrijednosti: Koja su jaja zdravija – smeđa ili bijela?

Petak, 23.01.2026 | 20:49

Prilikom kupovine jaja, mnogi potrošači instinktivno posežu za smeđim jajima, uvjereni da su ona zdravija, kvalitetnija ili prirodnija od bijelih. Ipak, stručnjaci ističu da je takva percepcija uglavnom rezultat navike i marketinga, a ne stvarnih nutritivnih razlika.

Da li svemir krije tajnu "vječne mladosti"?

Petak, 23.01.2026 | 20:37

Novo istraživanje sprovedeno među astronautima nastoji da utvrdi da li svemirski let ubrzava ili usporava proces biološkog starenja. Traganje za besmrtnošću i vječnom mladošću vijekovima opsjeda i naučnike i laike. U posljednjoj deceniji anejdžing medicina napredovala je do neslućenih razmjera, zbog čega svako novo istraživanje iz ove oblasti izaziva veliku pažnju javnosti.

Šofranac: Kapaciteti Doma starih u Podgorici za smještaj osoba sa demencijom ograničeni, potrebe godinama rastu

Petak, 23.01.2026 | 20:01

Dani koji se brišu iz sjećanja svakodnevica su ljudi koji boluju od demencije. Iako se o toj bolesti rijetko govori javno, ona sve češće pogađa stariju populaciju, ostavljajući teške posljedice ne samo na oboljele, već i na njihove porodice.

Usvojen budžet Opštine Tivat

Petak, 23.01.2026 | 19:55

Na sjednici Skupštine opštine Tivat, na kojoj se raspravljalo o Predlogu budžeta Opštine Tivat za 2026. godinu, vođena je višesatna i sadržajno intenzivna rasprava, obilježena proceduralnim sporovima, političkim neslaganjima i različitim tumačenjima zakonskih rokova i nadležnosti. Nakon sedmočasovne sjednce, dbornici vladajuće većine, su sa 15 glasova za, jednim protiv i jednim uzdržanim, usvojili Budžet Opštine Tivat za 2026.godinu.

Bečić: U temeljima crnogorskog novinarstva stoji žrtva Duška Jovanovića, sloboda medija skupo plaćena

Petak, 23.01.2026 | 19:51

Zamjenik premijera Crne Gore, Aleksa Bečić, čestitao je u svoje i ime Vlade, Dan novinara Crne Gore 23. januar, i ukazao da uloga medija postaje strateška u vremenu kada se Crna Gora odlučno suočava sa nasljeđem organizovanog kriminala, sistemske korupcije i zloupotrebe državnih resursa.