Subota, 05.04.2025 | 18:16
IZVOR: dnevni.avaz

ZABORAVILI ste šta ste krenuli da URADITE? Naučnici OBJAŠNJAVAJU ovaj česti FENOMEN

Kada se krećemo iz sobe u sobu, za mozak su vrata metaforička granica između ovih konteksta.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Svi znamo onaj osjećaj kada krenemo po nešto i ulaskom u prostoriju zaboravimo po šta smo krenuli. Taj fenomen je konačno objašnjen i naučnici kažu da je normalan.

Nova prostorija

Kristijan Džeret (Christian Jarrett), kognitivni neuronaučnik i pisac, objasnio je za BBC-jev Science Focus da se ono što svi doživljavamo naziva 'efekat vrata'.

Izraz se koristi za osjećaj kada ljudi zaborave po što su zapravo krenuli, kada uđu u novu prostoriju. 

"Ne bojte se, daleko od toga da ste jedini koji ste imali ovo uznemirujuće iskustvo." - rekao je.

Ukratko, ovo se naziva efekat vrata, i događa se jer naš mozak voli dijeliti aktivnosti i informacije na djelove na temelju konteksta okoline.

Kada se krećemo iz sobe u sobu, za mozak su vrata metaforička granica između ovih konteksta. Tada mozak voli potpuno resetovati ili ažurirati svoje trenutno razumijevanje novog okruženja.
 
"Otkrili smo da prolazak kroz vrata koja spajaju identične prostorije uglavnom nije uticao na pamćenje - možda zato što nije bilo dovoljno promijenjenog konteksta da bi se stvorila značajna granica događaja. Tek kada su ovi istraživači odvratili volontere istovremenim sekundarnim zadatkom, otvori između identičnih soba uticali su na pamćenje.'' - objasnio je.

Potencijalni lijek

"Tim iz Queenslanda rekao je da se ovo poklapa sa svakodnevnim iskustvom jer smo, uglavnom kada smo rastreseni, skloni doći u sobu i zaboraviti po šta smo došli."- dodao je.

Džeret kaže da studija sugeriše da je efekat vrata još značajniji kada postoji velika promjena u kontekstu – na primjer, ako iz dnevne sobe odete u vrt.

Novi rezultati takođe upućuju na potencijalni lijek, a to je da 'pokušate ostati fokusirani na svrhu kada prolazite kroz vrata', piše Lad Bible.

Iako bi to moglo zvučati kao previše posla, Džeret predlaže da umjesto toga 'uvijek možete zapisati šta vam je potrebno'.

"Lično koristim aplikaciju 'Bilješke' na telefonu kako bih pratio svoje obaveze. Ali, čak i uz sve napisano, još uvijek ponekad zapravo ne znam zašto sam ušao u kuhinju potražiti daljinski za TV." - zaključio je.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Gatuzo naslijedio Sarija na klupi Lacija

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:45

Bivši selektor fudbalske reprezentacije Italije Đenaro Gatuzo novi je trener Lacija, saopštio je klub iz Rima.

Šimun: Crna Gora može biti ponosna na ljude koji potvrđuju da su humanost i solidarnost naše trajne vrijednosti

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:24

Ministar zdravlja Vojislav Šimun sastao se sa predstavnicima klubova dobrovoljnih davalaca krvi Ratkom Čvorovićem, Rajkom Kuzmanom i Nelom Dabanović, sa kojima je razgovarao o unapređenju sistema dobrovoljnog davalaštva krvi, dosadašnjim rezultatima i mogućnostima za dalje jačanje ove oblasti od izuzetnog značaja za zdravstveni sistem Crne Gore.

Knežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića, ako ne mogu da napuste Vladu

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:36

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je da je jedan od rijetkih političara koji jednako kritikuje i prethodnu i sadašnju vlast, te istakao da će vrijeme pokazati ko je u koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista.

SEP: Vlada da prekine populističke manipulacije i da odmah potpiše Opšti kolektivni ugovor

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:26

Stranka evropskog progresa pruža punu podršku sindikatima u njihovoj opravdanoj borbi za hitno donošenje Opšteg kolektivnog ugovora.

Kejn: To je fudbal

Četvrtak, 25.06.2026 | 09:55

Željeli smo pobjedu, ali osvojili smo bod i dalje smo u veoma dobroj poziciji u grupi - izjavio je kapiten fudbalske reprezentacije Engleske Hari Kejn poslije remija sa Ganom (0:0) u utakmici drugog kola grupe L na Svjetskom prvenstvu.

Janković: Po pravilnicima, rad na gradilištima ne treba obavljati na preko 36 stepeni

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:23

Temperature u Crnoj Gori već prelaze 36 stepeni, a posebno su ugroženi radnici koji posao obavljaju na otvorenom. Stručnjaci upozoravaju da ekstremne vrućine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, ali i povećati rizik od povreda na radu, prenosi RTV Podgorica.

Čola prvi put o ljubavnim brodolomima: Žene su mi više puta lomile srce

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:35

Pjevač Zdravko Čolić progovorio je o emotivnim brodolomima iz prošlosti i priznao da ga ljubavni život nije uvijek mazio, iako danas uživa u skladnom braku sa suprugom Aleksandrom.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 25.06.2026 | 22:00

U petak nas očekuje pretežno toplo i sunčano vrieje, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:22

U petak nas očekuje pretežno toplo i sunčano vrieje, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dukaj i Savjet Evrope za snažnije partnerstvo sa civilnim društvom

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:21

Ministar javne uprave Maraš Dukaj, sastao se sa Gerhardom Ermičersom, predsjednikom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), i članovima delegacije, sa kojima je razgovarao o unapređenju saradnje između javne uprave i organizacija civilnog društva - saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.

Kotor: Uhapšen Tursko-Iranski haket kojeg SAD tereti za štetu od 3,4 milijarde dolara

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:30

Državljanin Turske i Irana Amir Barati (39), kojeg Sjedinjene Američke Države potražuju zbog navodnih organizovanih hakerskih napada i krađe identiteta, uhapšen je danas u Kotoru u akciji sprovedenoj u saradnji crnogorske policije i Federalnog istražnog biroa (FBI).

Šaranović: Mafija radi o glavi Novoviću, Šćepanoviću i Šukoviću

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:02

Mafija pokušava da ubije vrh bezbjednosnog sektora, a njihove mete su direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović i šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković.

Trik za rashlađivanje automobila koji je nauka proglasila najefikasnijim

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:23

Nauka i nekoliko jednostavnih testova otkrili su iznenađujuće efikasan metod koji štedi i vreme i gorivo.

U Porodilištu KCCG-a u posljednja 24 sata rođeno 13 beba

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:15

UPoliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), u posljednja 24 sata, obavljena su 1.673 ambulantna pregleda, od čega 232 u Institutu za bolesti djece (IBD).

Naredna Međuvladina konferencija 14. jula

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:52

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je, tokom posjete Irskoj, rekla da dogovor da u julu, odmah nakon što ta država preuzme polugodišnje predsjedavanje Savjetom EU, bude održana Međuvladina konferencija, predstavlja nastavak ubrzane dinamike pristupnih pregovora i potvrdu podrške država članica evropskom putu Crne Gore.