Ponedjeljak, 07.04.2025 | 12:28
IZVOR: superzena.b92.net

Najviše beba se rađa u ovom GODIŠNJEM dobu - Otkrijte koje je NAJPOPULARNIJE!

Istraživači su otkrili da mnoge žene zapravo često planiraju trudnoću tako da se beba rodi u proljeće ili ljeto. Zašto im je to važno?




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Naučnici vjeruju da mame pokušavaju namjerno da rode djecu tokom proljeća ili ljeta kako bi zdravlje novorođenčeta bilo na najvećem nivou. 

U članku koji su objavili naučnici sa Univerziteta iz Čilea i Velike Britanije i prezentovali ga na konferenciji u Velikoj Britaniji, utvrđeno je da na južnoj hemisferi ima više porođaja od decembra do marta, a manje od maja do avgusta. Dok se ne sjevernoj hemisferi rađa manje djece od novembra do marta, a puno ih se više rađa od juna do septembra.

Mame planiraju vrijeme porođaja

"Prvi put, naši naučnici su dokazali da je rođenje djeteta u određenim godišnjim dobima zapravo planirane odluke: mame imaju jasnu želju i 'ciljaju' dobru sezonu rođenja djeteta u proljeće ili ljeto - i često uspjevaju to da učine", objasnio je koautor istraživanja dr Climent Quintana-Domeque sa Univerziteta Oksford.

Istraživači su rekli da mlade žene "vrlo jasno" reaguju na loše vrijeme, a u zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država gde su zime jako ekstremne, mame su imale gotovo osam posto veću vjerovatnoću da će roditi u ljeto.

Iako je za žene koje su prvi put mame, a imaju 40 godina i više, vjerovatnoća rađanja ista bez obzira na godišnje doba. Takođe su otkrili da ženin posao utiče na planiranje trudnoće, a žene koje rade u školstvu ciljaju na proljećne ili ljetnje porođaje, jer imaju duže praznike te manje rade u odnosu na jesen ili zimu.

Istraživanja su pokazala da djeca rođena u jesenjem ili zimskom periodu imaju veću vjerovatnoću da razviju alergije na hranu, ali naučnici tek treba da objasne zašto. Astma je češća kod djece rođene na jesen.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Koje voće i povrće goji, a koje pomaže kod mršavljenja?

Utorak, 07.04.2026 | 19:36

Jedno od prvih pravila o ishrani koje naučimo jeste da je voće i povrće zdravo, ali oko nekih namirnica stvorili su se mitovi koji ih demonizuju.

Otac Ilona Maska tvrdi da je Epstin živ

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:10

Erol Mask, otac Ilona Maska, izjavio je da vjeruje da je američki finansijer i osuđeni seksualni prestupnik Džefri Epstin živ, dovodeći u pitanje zvaničnu verziju njegove smrti i ukazujući na sumnjive okolnosti u zatvoru. 

Rusija: Ukrajina namjerno napala Kaspijski naftovod

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:31

Rusija je danas saopštila da su ukrajinski dronovi napali crnomorski terminal Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma (CPC), preko kojeg prolazi oko 1,5 odsto svetske snabdevenosti naftom.

Skandal u SAD: Doktor kažnjen sa 14 miliona dolara

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:34

Ljekar indijskog porijekla u Americi, doktor Jiteš Patel, i njegova urološka ustanova sa sjedištem u Atlanti, Advanced Urology, pristali su platiti 14 miliona dolara za nagodbu u slučaju saveznih optužbi za prevaru u zdravstvu koja uključuje nepotrebne medicinske postupke na pacijentima.

Dijete se ušunjalo kod vuka: Ostvarili su kontakt

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:59

Dijete staro 18 mjeseci zadobilo je lakše povrede nakon što je, bez nadzora, prošlo ispod ograde zoološkog vrta u gradu Herši, u američkoj saveznoj državi Pensilvaniji, i približilo se prostoru u kojem se nalaze vukovi, saopštila je uprava vrta.  

Povodom Svjetskog dana Roma, zgrada Skupštine Glavnog grada i most Milenijum večeras su osvijetljeni bojama romske zastave

Srijeda, 08.04.2026 | 21:46

Povodom Međunarodni dan Roma, Glavni grad Podgorica obilježio je ovaj datum simboličnim osvjetljenjem značajnih objekata u gradu.

Vujošević će biti sahranjen u Aleji zaslužnih građana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:20

Duško Vujošević biće sahranjen u utorak, 14. aprila, u Aleji zaslužnih građana na Novo groblje.  

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 08.04.2026 | 21:43

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz malu, tek ponegdje i umjerenu, uglavnom visoku povremenu oblačnost.

Bolt se poklonio Đokoviću: "Teže je osvojiti 24 grend slema, nego trčati 9.58"

Srijeda, 08.04.2026 | 21:57

Pitanje o tome ko je najveći sportista svih vremena uvijek izaziva oprečna mišljenja, ali kada o tome govori Jusein Bolt, njegove riječi imaju posebnu težinu.

Irinej: SPC osniva crkveni univerzitet

Srijeda, 08.04.2026 | 21:34

Mitropolit novosadski i bački Irinej izjavio je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) osniva crkveni univerzitet, da na to imaju pravo vjerske zajednice u drugim državama, a da su postojeći državni univerziteti u Srbiji doživjeli “kataklizmu”.

EU izdvojila 14,6 miliona eura za podršku ženama u Ukrajini od početka rata

Srijeda, 08.04.2026 | 21:22

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropska unija (EU) je izdvojila više od 14 miliona eura za podršku ukrajinskim ženama kroz programe usmjerene na osnaživanje, liderstvo i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, izjavila ambasadorka EU u Ukrajini Katarina Maternova.

Politiko: Mađari bi glasali i za kozu ako bi se takmičila protiv Orbana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:09

Malo ko van uskih političkih krugova u Mađarskoj je čuo za Petera Mađara sve dok nije pokrenuo žestoku kritiku vlade, uz tajni audio-zapis svoje supruge, tadašnje ministarke pravde Judit Varge.  

Ambasada SAD u Iraku upozorila svoje državljane da ne putuju u Irak

Srijeda, 08.04.2026 | 20:44

Američka ambasada u Iraku upozorila je danas svoje državljane da ne putuju u tu zemlju posle "brojnih napada dronovima" koje su navodno pokrenule proiranske frakcije na diplomatske objekte i Međunarodni aerodrom u Bagdadu.  

“Lavice” sjutra protiv Portugala, Babović nakon dvije godine u reprezentaciji: Ponovo želim da se dokažem

Srijeda, 08.04.2026 | 19:25

Crnogorske rukometašice ulaze u posljednja dva meča kvalifikacija sa osiguranim plasmanom na Evropsko prvenstvo, ali sa jasnim ciljem – maksimalan učinak i potvrda prvog mjesta u grupi.

Čoli uručen diplomatski pasoš BiH: Neka u godinama koje dolaze nastavi obogaćivati naše živote

Srijeda, 08.04.2026 | 20:21

Legendarnom pjevaču Zdravku Čoliću danas je u Ministarstvu vanjskih poslova BiH uručen diplomatski pasoš Bosne i Hercegovine.