Ponedjeljak, 07.04.2025 | 14:54
IZVOR: rtcg.me

Suzana Lazović: Kad igramo ODBRANU kako znamo, niko NE MOŽE da nam parira

Kada se pogleda istorijat, sve je jasno. Rukometašice Crne Gore su igrale na 18 velikih takmičenja od 2010. godine naovamo, osvojile medalje sva tri sjaja (evropsko zlato i bronzu, te olimpijsko srebro), a Portugal je nastupio dva puta na prvenstvima Evrope i upisao svih šest poraza.




Foto: Rukometni savez Crne Gore/video screen

Ali, oprez je neophodan, jer su "lavice" u dosta slabijem sastavu nego na prethodnom Evropskom prvenstvu, na kojem su osvojile 8. mjesto. Nema Milene Raičević, Marine Rajčić, Itane Grbić, Tanje Ivanović, Nine Bulatović i Đurđine Malović, a rukomet na krajnjem zapadu Evrope je u ekspanziji.

Braća Košta i drugovi su nedavno igrali polufinale Svjetskog prvenstva, a 2022. bili vicešampioni Evrope u juniorskom uzrastu. I u ženskoj konkurenciji Portugal napreduje, o čemu govori 4. mjesto na Evropskom juniorskom prvenstvu 2023. u Rumuniji i peto godinu kasnije u Sjevernoj Makedoniji na SP.

Tim sa Pirineja je u Skoplju prije devet i po mjeseci savladao baš Crnu Goru (34:31), a iz te ekipe na spisku Žoze-Antonija Silve, koji je vodio i tu generaciju kroz mlađe kategorije, sada je čak šest igračica - Luana Žezus, Konstansa Sekeira, Matilde Rosa, Žulija Figeira, Lusijana Rebelo i Karmen Figeiredo.

"Ovo je sport, živa igra i sve je moguće, pogotovo u modernom rukometu. Dosta stvari određuju fizičke predispozicije, a Portugal nikako ne smijemo da potcijenimo, jer igra atipičan rukomet, sa čim se mi rijetko susrijećemo. Španija i Portugal imaju stil sličan azijskom, a to može da nam stvara probleme. Vjerujem da će igračice ispoštovati dogovor u odbrani, koja nam je uvijek donosila uspjehe i da ćemo je iskoristiti da damo nekoliko lakih golova", istakla je Suzana Lazović.

Selektorka je morala značajno da mijenja sastav, pa će šansu dobiti debitantkinja Marija Božović, kao i Nada Ćorović, Ilda Kepić, Anastasija Marsenić i njena prezimenjakinja Marija.

"Moja ideja od početka je bila da podmlađujem sastav i da dajem šansu igračicama koje do sada nisu dobijale poziv crnogorske reprezentacije. Najviše bismo voljeli da imamo iskusnije igračice, pogotovo na ovako važnim utakmicama, ali vjerujem da imamo nekoliko djevojaka koje će povući mlađe. One bi trebalo da dobiju iskustvo i kroz ove utakmice, ali i naredna okupljanja, steknu sigurnost. Moramo da proširimo bazu igračica, da bude što više kvalitetnog rada i u mlađim selekcijama, jer samo tako možemo da iznjedrimo 'lavice' za neke nove generacije".

Problem će se osjetiti na desnoj strani, jer nema prvog beka Tanje Ivanović i krila Nine Bulatović. Njihov doprinos je pogotovo veliki bio u odbrani na pozicijama jedan i dva.

"Nemamo 100, 150 ili 1.000 igračica, nama kad i jedna nedostaje je osjetno. Ali, to je sport. Svi selektori prije mene su se suočavali s tim, na nama je da što prije nađemo igračice koje će se adaptirati i pružiti ono što se od njih traži. Tu smo da ih usmjerimo, da im pomognemo. Izostanak Tanje i Nine može da bude osjetan, ali vjerujem da će ostale igračice nadoknaditi sve", naglasila je Lazovićeva.

Izazovno će biti i suprotstaviti se dubokoj zoni rivala.

"Portugal nikako nije ekipa za potcjenjivanje. Njena igra možda višim igračicama ne odgovara, ali spremili smo taktiku za određene situacije. Znamo gdje su slabe karike, prostore koje će napadati, kakav mu je sistem u napadu... Na nama je da uđemo fokusirano, srčano, hrabro i spremno i da ispoštujemo sve što dogovorimo".

Ni odbrani "lavica" neće biti lako, jer sa ovakvim ekipama ne igra često. Selektorka, međutim, vjeruje da je njen tim spreman da postavi, kako ona kaže, "kineski zid".

"Ako odigramo odbranu kako znamo i umijemo ne samo Portugal, već nijedna reprezentacija ne može da nam parira. Ali, i najgora može da nam stvara probleme", zaključila je 33-godišnja Podgoričanka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Doktorka pred penziju dala otkaz u Srbiji i otišla da radi u državnoj bolnici u Crnoj Gori: Ovdje se lakše diše, plate do 4.500 eura

Petak, 28.08.2026 | 09:27

Samo dvije godine pred penziju, doktorka Tatjana Vešović, dugogodišnja načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Opštoj bolnici u Vršcu, dala je otkaz i preselila se u Crnu Goru. Ona od prije nekoliko mjeseci radi u državnoj bolnici u Baru, u kojoj se zaposlio i njeg suprug, radiolog dr Goran Vešović. Za Nova.rs doktorka otkriva razloge svog odlaska, ali i objašnjava zašto bi Srbija, koja već gubi mlade ljekare, uskoro mogla ostati i bez starijih, iskusnih specijalista.

Spajić je mislio na Srbiju i Hrvatsku

Petak, 28.08.2026 | 08:12

Srbija i Hrvatska dvije su države na koje je premijer Milojko Spajić mislio kada je upozorio da će zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, saznaje „Dan“ iz više izvora.

Butorović: 6,8 miliona eura kazni za manje od dva mjeseca, kontrole se nastavljaju

Petak, 28.08.2026 | 08:07

Više od 11.000 inspekcijskih nadzora obavljeno je od 2. jula do 22. avgusta, tokom kojih je utvrđeno više od 6.700 nepravilnosti, dok je izdato više od 9.700 prekršajnih naloga ukupne vrijednosti 6,8 miliona eura, saopštio je ministar bez portfelja i koordinator svih inspekcijskih službi Milutin Butorović.

Đoković izdvojio Crnu Goru ispred svih: Najljepše mjesto za odmor na svijetu, ovdje bih mogao da živim do kraja života

Petak, 28.08.2026 | 08:54

Novak Đoković ponovo je pokazao koliko mu znači Crna Gora, a u zanimljivom izboru koji je objavio Prime Video upravo je naša zemlja bila njegov najčešći odgovor.

More bezbjedno za kupanje u Baošićima, u Donjoj Lastvi voda i dalje lošeg kvaliteta

Petak, 28.08.2026 | 11:00

Kupanje je ponovo bezbjedno u Baošićima, dok u Donjoj Lastvi i dalje važi zabrana, nakon što je ponovljena analiza potvrdila loš kvalitet morske vode, saopšteno je iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Od konkursa do festivalske bine: Čak 122 lokalna umjetnika na Exitovim festivalima u Crnoj Gori

Petak, 28.08.2026 | 17:46

Za manje od 3 sata otvaraju se kapije Exitovog Sea Dance, najvećeg ljetnjeg festivala u ovom dijelu Evrope, a uz svjetske superzvijezde Charlotte de Witte, Hugela, Johna Newmana, Borisa Brejchu i pobjednicu Eurosonga Daru, na festivalskim binama u Bečićima nastupiće okruglo 100 crnogorskih umjetnika!

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Tri horoskopska znaka kojima jesen pred nama donosi neočekivanu sreću

Petak, 28.08.2026 | 14:23

Jesen često povezujemo s povratkom obavezama, kraćim danima i nešto mirnijim ritmom života, ali za neke znakove Zodijaka period pred nama mogao bi da bude sve samo ne predvidiv.

Premijera opere „Il segreto di Susan“ obilježila treće veče festivala „Ćirilicom“, večeras nastupa Nikodimos Kabarnos

Petak, 28.08.2026 | 13:40

Premijernim izvođenjem komične opere „Il segreto di Susan“ (Suzanina tajna) u crkvi Santa Maria in Punta, festival „Ćirilicom“ napravio je još jedan značajan produkcijski iskorak u svom jubilarnom, desetom izdanju. Pred budvanskom publikom izvedeno je djelo italijansko-njemačkog kompozitora Ermanna Volfa-Ferarija, u koprodukciji festivala „Ćirilicom“, Bonaventura Teatro Miela i TADF, čime je jedna od najzahtjevnijih formi muzičko-scenskog teatra dobila novo mjesto na budvanskoj festivalskoj sceni.

Od 1. septembra besplatan prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Podgorici

Petak, 28.08.2026 | 13:28

Besplatan prevoz u gradskom i prigradskom linijskom saobraćaju za učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Glavnog grada Podgorice počinje da važi 1. septembra, a zahtjevi za izradu i produženje kartica već se podnose.

Državljanin Poljske protjeran iz Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 13:10

Službenici ulcinjske policije protjerali su iz Crne Gore državljanina Poljske A.B.M. (29), koji je nezakonito boravio u državi, saopštili su iz Uprave policije.

Veliko interesovanje za Sea Dance: Krenite na vrijeme da ne biste propustili nastup omiljenih izvođača

Petak, 28.08.2026 | 12:50

Zbog velikog interesovanja za Sea Dance festival i očekivanog pojačanog saobraćaja u Budvi i Bečićima tokom festivalskih večeri, organizatori pozivaju posjetioce da na festival krenu na vrijeme, kako bi bez žurbe stigli do festivalske lokacije i ne bi propustili nastup svog omiljenog izvođača, saopštili su organizatori.