Ponedjeljak, 07.04.2025 | 17:40
IZVOR: klix.ba

Naučnici su OTKRILI PRAVI RAZLOG zašto bebe udaraju u stomak

Udaranje bebe u stomak je nešto što svaka trudnica očekuje.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Potresi su takođe pokazatelj da trudnoća napreduje kako treba. Nove studije, međutim, dalje pokazuju da ti pokreti ipak nisu nasumični i da znače više od pukog istezanja u materici.

Studija objavljena u časopisu Scientific Reports pokazuje da pokreti fetusa omogućavaju bebi da izgradi osnovnu mrežu mozga, kako bi razumjela koji se dio tijela kreće.

Istraživači kažu da s ovim trzajima i udarcima bebe zapravo pokušavaju stimulisati važne veze u svom rastućem mozgu, i da im to pomaže da naprave unutrašnju 'mapu' svog tijela.

"Ovi udarci, poznati kao pokreti fetusa, omogućavaju bebi da izgradi osnovnu moždanu mrežu kako bi razumjela koji dio tijela se kreće i dodiruje", izvještava Live Science.

Tim je analizirao moždane talase beba starih 2 dana, od kojih su neke rođene prerano. Korištenje neinvazivne elektroencefalografije (EEG) pokazalo je da bebini udarci aktiviraju područje njegovog mozga povezano sa senzornim ulazima, poznato kao somatosenzorni korteks.

Nadamo se da će ova fascinantna otkrića pomoći u njegovanju mozga u razvoju prijevremeno rođenih beba i ohrabriti njihove zdravstvene timove da stvore okruženje koje oponaša matericu kako bi promovisalo razvoj.

"Nalazi studije mogu imati implikacije na neonatalnu kliničku njegu, kao što je kako povijati prerano rođenu bebu kako bi mogla zadržati osjećaj da je u materici i nastaviti razvijati ovu osnovnu moždanu mrežu", rekli su autori studije Kimberley Whitehead i Lorenzo Fabrizi sa Univerziteta u Londonu.

Povezanost udaraca nogom s moždanom aktivnošću prestaje nekoliko sedmica nakon rođenja. Većina trudnica osjeća da se beba kreće između 16. i 24. sedmice trudnoće. Osjećaju se kao kvržice, treperenje, golicanje, zavisno od toga koliko je trudnoća odmakla, a osjećaj je individualan za svaku ženu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Doktorka pred penziju dala otkaz u Srbiji i otišla da radi u državnoj bolnici u Crnoj Gori: Ovdje se lakše diše, plate do 4.500 eura

Petak, 28.08.2026 | 09:27

Samo dvije godine pred penziju, doktorka Tatjana Vešović, dugogodišnja načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Opštoj bolnici u Vršcu, dala je otkaz i preselila se u Crnu Goru. Ona od prije nekoliko mjeseci radi u državnoj bolnici u Baru, u kojoj se zaposlio i njeg suprug, radiolog dr Goran Vešović. Za Nova.rs doktorka otkriva razloge svog odlaska, ali i objašnjava zašto bi Srbija, koja već gubi mlade ljekare, uskoro mogla ostati i bez starijih, iskusnih specijalista.

Spajić je mislio na Srbiju i Hrvatsku

Petak, 28.08.2026 | 08:12

Srbija i Hrvatska dvije su države na koje je premijer Milojko Spajić mislio kada je upozorio da će zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, saznaje „Dan“ iz više izvora.

Butorović: 6,8 miliona eura kazni za manje od dva mjeseca, kontrole se nastavljaju

Petak, 28.08.2026 | 08:07

Više od 11.000 inspekcijskih nadzora obavljeno je od 2. jula do 22. avgusta, tokom kojih je utvrđeno više od 6.700 nepravilnosti, dok je izdato više od 9.700 prekršajnih naloga ukupne vrijednosti 6,8 miliona eura, saopštio je ministar bez portfelja i koordinator svih inspekcijskih službi Milutin Butorović.

Preminuo norveški kralj Harald V

Petak, 28.08.2026 | 09:37

Zastave na krovu palate spuštene su na pola koplja, a saopšteno je kako je kralj preminuo u bolnici.

More bezbjedno za kupanje u Baošićima, u Donjoj Lastvi voda i dalje lošeg kvaliteta

Petak, 28.08.2026 | 11:00

Kupanje je ponovo bezbjedno u Baošićima, dok u Donjoj Lastvi i dalje važi zabrana, nakon što je ponovljena analiza potvrdila loš kvalitet morske vode, saopšteno je iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Vrućine se nastavljaju - Subota u znaku OVIH TEMPERATURA

Petak, 28.08.2026 | 15:33

Pretežno sunčano i veoma toplo, uz prolaznu oblačnost tokom dana, mjestimično se očekuje kratkotrajna kiša, ponegdje i grmljavina, u kontinentalnim predjelima, moguće i na području Boke, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Keković: Veće zarade izvjesne, iznos će se znati u septembru

Petak, 28.08.2026 | 14:41

Predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca ponovo su sjeli za pregovarački sto, ali konkretan dogovor o potpisivanju novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju obračunske vrijednosti koeficijenta još nije postignut, piše Pobjeda.

Tri horoskopska znaka kojima jesen pred nama donosi neočekivanu sreću

Petak, 28.08.2026 | 14:23

Jesen često povezujemo s povratkom obavezama, kraćim danima i nešto mirnijim ritmom života, ali za neke znakove Zodijaka period pred nama mogao bi da bude sve samo ne predvidiv.

Završena distribucija udžbenika za učenike sedmog, osmog i devetog razreda

Petak, 28.08.2026 | 14:16

Danas je završena distribucija udžbenika za učenike VII, VIII i IX razreda svih crnogorskih osnovnih škola, saopšteno je iz Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva.

Potpisan ugovor za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice vrijedan 17,1 milion eura

Petak, 28.08.2026 | 13:58

Vršilac dužnosti direktora Uprave za saobraćaj Luka Mugoša potpisao je ugovor sa konzorcijumom kompanija Euromont stil i Toškovići za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice, jednog od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za unapređenje saobraćajne mreže Glavnog grada.

Premijera opere „Il segreto di Susan“ obilježila treće veče festivala „Ćirilicom“, večeras nastupa Nikodimos Kabarnos

Petak, 28.08.2026 | 13:40

Premijernim izvođenjem komične opere „Il segreto di Susan“ (Suzanina tajna) u crkvi Santa Maria in Punta, festival „Ćirilicom“ napravio je još jedan značajan produkcijski iskorak u svom jubilarnom, desetom izdanju. Pred budvanskom publikom izvedeno je djelo italijansko-njemačkog kompozitora Ermanna Volfa-Ferarija, u koprodukciji festivala „Ćirilicom“, Bonaventura Teatro Miela i TADF, čime je jedna od najzahtjevnijih formi muzičko-scenskog teatra dobila novo mjesto na budvanskoj festivalskoj sceni.