Ponedjeljak, 07.04.2025 | 19:57
IZVOR: index.hr

Bil Gejts ŠOKIRAO javnost priznanjem: "Moja djeca neće..."

Iako je jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, Bil Gejts ne planira da prenese svoje bogatstvo na djecu.




Foto: YouTube screenshot/Times Of India

Milijarder sa bivšom suprugom Melindom ima troje djece: Dženifer Ketrin Gejts (29), Rori Džon Gejts (25) i Fibi Adel Gejts (22). Nedavno je gostovao u podkastu Figuring Out With Raj Shamani, u kojem je otvoreno govorio o tome kako je odgajao svoju djecu.

Gejts, čije je bogatstvo procenjeno na 107 milijardi dolara (oko 99,8 milijardi eura), objasnio je da će njegova djeca naslediti samo mali dio njegovog bogatstva kada umre, tačnije, manje od jednog procenta. 

Naravno, čak i manje od jednog procenta od više od 100 milijardi dolara i dalje znači ogromnu sumu. 

"Želim da sami izgrade svoj uspjeh"

U podkastu su ga pitali šta misli o tome da li roditelji, bogati ili siromašni, treba da štede novac kako bi ga ostavili svojoj djeci ili bi trebalo da pronađu drugu svrhu za svoje bogatstvo.

"Svako o tome odlučuje za sebe, a u mom slučaju moja djeca su imala sjajno djetinjstvo i obrazovanje, ali će dobiti manje od jedan procenat ukupnog bogatstva, jer sam odlučio da im ne bih učinio uslugu ako bi naslijedili više", odgovorio je.

"Nije riječ o dinastiji, ne tražim od njih da vode Majkrosoft. Želim im dati priliku da sami ostvare zaradu i uspijeh", rekao je, dodajući da želi da njegova djeca izgrade nešto svoje, a ne da ih cijelog života prati "sjenka nevjerovatne sreće i privilegije koju je njihov otac imao". 

Većina bogatstva ide u humanitarne svrhe

Gejts je takođe naglasio važnost otvorene komunikacije sa djecom o tim temama.

"Ne želite da vaša djeca ikada budu zbunjena oko vaše podrške i ljubavi prema njima. Zato mislim da je važno već rano objasniti svoju filozofiju: da ćete ih sve tretirati jednako i pružiti im nevjerovatne prilike, ali da je najviša svrha tih resursa da se vrate najpotrebnijima kroz Fondaciju Gejts", rekao je, dodajući da je fondacija bila vrlo uspešna i da se nada da su njegova djeca ponosna na sve dobro što je postignuto.

Gejts je takođe istakao da je viđao primjere gdje su djeca bogatih pojedinaca podsticala roditelje na veću filantropiju. 

"Video sam slučajeve gde su djeca govorila roditeljima da budu darežljiviji. Mislim da mlađe generacije ponekad zapravo odbacuju ideju da se bogatstvo jednostavno nasleđuje", rekao je.

Prošle godine, u razgovoru za Forbs, Gejts je potvrdio da će većina njegovog bogatstva biti poklonjena u humanitarne svrhe, uključujući i Fondaciju Gejts.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Evo kako da se riješite KOMARACA uz pomoć KARTONSKIH KUTIJA od jaja

Subota, 16.08.2025 | 15:49

Borba protiv komaraca ljeti ne mora biti skupa niti komplikovana. Uz malo pažnje i korišćenje stvari koje već imate kod kuće oslobodićete ih se.

Velika sezona pomračenja u septembru - Evo šta čeka vaš horoskopski znak do MARTA 2026.

Subota, 16.08.2025 | 11:27

Nebo se sprema da nas iznenadi – ulazimo u sezonu pomračenja, a to znači da univerzum pokreće priče koje će oblikovati naše živote u narednih šest mjeseci. Već 7. septembra očekuje nas totalno pomračenje Mjeseca u Ribama, dok će 21. septembra djelimično pomračenje Sunca u Djevici donijeti nove početke.

Dogovor Spajića sa Al Nahjanom: Emirati Crnoj Gori ustupaju avion za gašenje požara “vatro-ubicu”

Subota, 16.08.2025 | 15:20

Emirati će Crnoj Gori na period do kraja požarne sezone ustupiti avion za gašenje požara Antonov AN-32P umjesto ranije dogovorenog kratkog angažmana dva helikoptera, dogovoreno je danas između dvije Vlade.

Novaković Đurović: Umjesto da planira i razvija, ova Vlada ciljano uništava prostor Crne Gore

Subota, 16.08.2025 | 12:08

"Usvajanje PUP-a Podgorice na elektronskoj sjednici, zajedno sa drugim planskim dokumentima, nastavlja niz bahatog i besprizornog odnosa 44. Vlade prema najvažnijem resursu – prostoru", istakla je Ana Novaković Đurović, potpredsjednica Građanskog pokreta URA.

Evo kako prepoznati da imate DEHIDRIRANU KOŽU - Nije isto što i SUVA, potrebna joj je DRUGAČIJA njega

Subota, 16.08.2025 | 15:05

Određivanje je ključno za lijep i blistav ten.

Đukanović: Domaći proizvodi GUBE BITKU

Nedjelja, 17.08.2025 | 09:50

Podaci o uvozu i izvozu poljoprivrednih proizvoda u prvoj polovini 2025. godone izazivaju ozbiljnu zabrinutost jer ukazuju na rastuću zavisnost od uvoza i gubitak domaćeg tržišta – ocijenio je za Bankar predsjednik Odbora udruženja prehrambene i poljoprivredne industrije u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG) Milutin Đuranović, piše Portal Bankar.me.

Crnogorski košarkaši u Baru dočekuju Izrael: Još jedan test pred Eurobasket

Nedjelja, 17.08.2025 | 09:32

Crnogorska košarkaška reprezentacija odigraće prijateljski meč protiv Izraela u dvorani „Topolica“ u Baru (16.30), u okviru priprema za Evropsko prvenstvo.

Nedović: NAPAD na Lutovca je napad na sve nas

Nedjelja, 17.08.2025 | 09:27

Ne može se reći da Đole Lutovac nema integritet. On nije došao da dijeli narod niti da ga vraća u prošlost, već da se bavi onim što mu pripada – zakonima i pravdom, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad Jelena Nedović.

KRAJ RASPUSTA ne mora da bude drama: Ovo su TRIKOVI za bezbolan povratak u školu

Nedjelja, 17.08.2025 | 09:18

Avgust se polako bliži kraju, a hodnici škola uskoro će ponovo oživjeti dječjom grajom.

Lutovac: Smirio sam tenzije, izbjegao primjenu sile, nova hapšenja i sukobe – neistinite tvrdnje Metodija

Nedjelja, 17.08.2025 | 08:53

Predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac saopštio je da je nakon saznanja o postavljanju spomenika Pavlu Đurišiću u selu Gornje Zaostro odmah reagovao, te da je po nalogu Ministarstva kulture i medija pokrenuta procedura uklanjanja.

Kejt Midlton i princ Vilijam SELE se u drugu palatu: Kuća stara 328 godina vrijedi oko 18,7 MILIONA EURA

Nedjelja, 17.08.2025 | 08:20

Renoviranje objekta već je započeto, a porodica se nada useljenju do Božića.

Registar piromana može da bude od VELIKE POMOĆI

Nedjelja, 17.08.2025 | 08:15

Piromanija je poremećaj impulsa. Kada osoba ima opsesivnu potrebu da pali, podmeće požare i to mogu da budu manje ili veće paljevine, kaže za Radio Crne Gore psihološkinja Adriana Pejaković. Ovaj mentalni poremećaj poredi sa bolestima zavisnosti, narkomanijom, kockanjem i alkoholizmom.

Nikšić: Jedna kuća UGROŽENA u Bukovim dolima, stanje sa požarima identično kao i juče

Nedjelja, 17.08.2025 | 08:13

U Bukovim dolima, u podnožju planine Javorak juče je izbio požar, a nikšićki vatrogasci pokušavaju da spriječe širenje vatre koja bi mogla da ugrozi obližnje objekte.

Pročitajte prognozu - Drugi dan vikenda u znaku PROMJENLJIVOG vremena

Subota, 16.08.2025 | 22:08

U nedjelju se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme, tokom prijepodneva sa dužim sunčanim intervalima i uglavnom suvo, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

Novi početak nakon TEŠKIH mjeseci: Princ Vilijam i princeza Kejt sele u NOVI dom

Subota, 16.08.2025 | 21:54

Princ i princeza od Walesa, Wilijm i Kejt će se preseliti u Forest Lodge s osam spavaćih soba u Windsor Great Parku, sa svojom djecom Džoržom, Šarlot i Luisim, što je ujedno i njihov novi dom.