Utorak, 08.04.2025 | 11:58
IZVOR: Fenix magazin

Šta se krije iza “neispravnih” točkova na KOLICIMA u supermarketima?

Gotovo svako iskustvo kupovine uključuje barem jedan trenutak frustracije zbog kolica koja je teško gurnuti – bilo zbog blokiranih točkova, ili zato što ne idu u pravcu u kojem ih gurate.




Foto: Ilustracija/ Pixabay.com

Još jedna situacija koja izaziva nervozu nastaje nakon plaćanja. Ko želi da gura kolica sa kupljenom robom do automobila, a već pri izlasku iz prodavnice nailazi na probleme? Točkovi odjednom prestanu da se okreću, a guranje kolica postaje nemoguće ili izuzetno naporno. Iza oba slučaja često stoji – smišljena taktika.

Uz pomoć naizgled „pokvarenih“ kolica, njemački trgovci žele da natjeraju kupce da se sporije kreću kroz prodavnicu i češće zastaju. Ove kratke pauze dovode do toga da kupci pažljivije pogledaju robu na policama, pa se možda odluče da kupe nešto, umjesto da samo brzo prođu kroz prodavnicu, piše Fenix-magazin.

Pored toga, neki trgovci u točkove kolica ugrađuju zaštitu od krađe, blokadu kretanja ili blokadu upravljanja. To funkcioniše ovako: na ulazima i izlazima iz prodavnica često se nalaze specijalni tepisi preko kojih kupci moraju proći. Mnogi misle da su ti tepisi tu kako bi očistili cipele i tako održali prodavnicu čistom – i to je djelimično tačno.

Međutim, neki od tih tepiha imaju ugrađene metalne trake. Kada kolica pređu preko njih, aktivira se blokada točkova. To znači da se kolica ne mogu izvesti iz prodavnice ili sa parkirališta.

U posljednjem slučaju, kolica se mogu gurati do automobila kako bi roba bila stavljena u prtljažnik, ali sa parkirališta više ne mogu izaći. Naime, na ivici parkirališta ugrađene su magnetske trake. Kada kolica pređu preko tih traka, točkovi se potpuno blokiraju. Tada se kolica mogu gurati samo uz veliki napor. Kod nekih modela, točkovi se čak zakreću tako da se kolica mogu gurati samo u krug. Čim kolica ponovo pređu na parkiralište ili pređu preko specijalnog tepiha, blokada se deaktivira i točkovi se ponovo normalno okreću.

Osoba koja odveze kolica sa prostora prodavnice može biti krivično gonjena zbog prisvajanja (prema članu 246 njemačkog Krivičnog zakona – StGB). Čak i ako neko samo „pozajmi“ kolica.

Trgovac tada može podnijeti krivičnu prijavu i/ili izreći zabranu ulaska u prodavnicu. Moguća je i novčana kazna. Važno je: čak i pokušaj odnošenja kolica može biti tretiran kao krivično djelo.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Zbog utakmice BIH – SAD: Kafići u Sarajevu rade do 5 ujutru, na posao kad se probudite

Srijeda, 01.07.2026 | 19:41

U Sarajevu raste navijačka euforija uoči važne utakmice fudbalske reprezentacije BiH protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Košta: Moguće završiti pregovore sa Crnom Gorom prije kraja godine

Srijeda, 01.07.2026 | 16:59

Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta, povodom početka irskog predsjedavanja Savjetu EU u Dablinu, kazao je da će proširenje biti oblast u kojoj će irsko predsjedavanje imati ključnu ulogu. Košta je istakao slučaj Crne Gore, prenosi TVCG.

Gorčević: Pridruženo članstvo u EPP-u ubrzaće ostvarenje PES-ove misije učlanjenja Crne Gore u EU

Srijeda, 01.07.2026 | 18:00

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević poručila je da će pridruženo članstvo u Evropskoj narodnoj partiji (EPP) ubrzati ostvarenje misije Pokreta Evropa sad (PES) u procesu učlanjenja Crne Gore u Evropsku uniju.

Satler: Skupština da obezbijedi dvotrećinsku većinu za odluke neophodne u procesu pristupanja EU

Srijeda, 01.07.2026 | 15:22

Crna Gora ima stvarnu priliku da u kratkom roku završi pristupne pregovore sa Evropskom unijom i postane njena sljedeća članica, što su potvrdili i lideri Evropske unije na Samitu u Tivtu, saopštio je ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler.

Naomi Osaka zablistala na Vimbldonu: Bijela kombinacija privukla sve poglede (VIDEO)

Srijeda, 01.07.2026 | 17:15

Japanska teniserka Naomi Osaka pojavila se na svom drugom meču Wimbledona u potpuno bijeloj kombinaciji koja je privukla veliku pažnju publike i fotografa.

Gorčević: Namjera je da od prvog dana nakon ulaska u EU budemo spremni da u punoj mjeri iskoristimo prednosti članstva

Četvrtak, 02.07.2026 | 14:05

Crna Gora se za članstvo ne priprema samo institucionalno, već i ekonomski, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Uprava policije upozorava na lažne mejlove: Ne odgovarajte i ne otvarajte priloge

Četvrtak, 02.07.2026 | 14:03

Uprava policije upozorila je građane na pojavu lažnih mejlova u kojima se nepoznate osobe predstavljaju kao da poruke šalju u ime te institucije, pozivajući primaoce na dodatni oprez.

Božović: Njemačka jedan od najvažnijih partnera Crne Gore u izgradnji evropskim standardima usklađenog pravosudnog sistema

Četvrtak, 02.07.2026 | 13:45

Njemačka prestavlja jednog od najvažnijih partnera Crne Gore u izgradnji efikasnog, transparentnog i evropskim standardima usklađenog pravosudnog sistema, poručio je ministar pravde Bojan Božović tokom zvanične posjete Berlinu.

Osumnjičenom određeno zadržavanje: Majci prijetio, sestru udario

Četvrtak, 02.07.2026 | 13:14

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Kolašinu donijelo je rješenje o zadržavanju M.V. zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici na štetu majke i sestre.

Ibrahimović otvorio Kancelariju Ambasade Crne Gore u Belgiji sa sjedištem u Luksemburgu

Četvrtak, 02.07.2026 | 13:08

Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović u svojstvu potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova, danas je, otvorio Kancelariju Ambasade Crne Gore u Belgiji sa sjedištem u Luksemburgu, saopšteno je iz te partije.

Zogović: Crna Gora da traži nezavisnu međunarodnu istragu o torturi nad našim državljanima na Kosmetu

Četvrtak, 02.07.2026 | 13:01

Potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović kazao je da osuđuje torturu policije nad Srbima na Gazimestanu prilikom obilježavanja Vidovdana. On je istakao da Crna Gora treba da traži nezavisnu međunarodnu istragu o deševanjima tog dana.

Cijene nafte pale ispod 72 dolara

Četvrtak, 02.07.2026 | 12:54

Cijene nafte pale su u srijedu ispod 72 dolara, odražavajući očekivanja investitora da će Iran i Sjedinjene Američke Države (SAD) uskoro usaglasiti okvir za pregovore koji bi otklonio prepreke normalizaciji plovidbe kroz Ormuski moreuz.

Petru Komneniću zabranjen ulazak u Srbiju

Četvrtak, 02.07.2026 | 12:47

Novinaru i autoru emisije “Načisto” na Televiziji Vijesti Petru Komneniću zabranjen je ulazak u Srbiju, kao dio najavljenog odgovora Beograda na odluku crnogorskih vlasti da urednika i vlasnika srbijanskog tabloida “Informer” Dragana J. Vučićevića proglase nepoželjnim gostom, prenosi taj medij.

Bojović: Evropski partneri ne vrednuju ono što obećate, već samo ono što uradite

Četvrtak, 02.07.2026 | 12:34

Prijem u EPP nije nagrada za savršenstvo, već potvrda da ste spremni da konstantno učite, mijenjate se i napredujete, ppručio je Vlado Bojović, izvršni direktor Pokreta Evropa sad.

Na sjeveru zaplijenjeno oružje, municija i eksploziv, krivične prijave protiv dvije osobe

Četvrtak, 02.07.2026 | 12:29

Podnijete su krivične prijave protiv dvije osobe kod kojih je pronađeno vatreno oružje, municija i eksplozivna sredstva, saopšteno je iz Uprave policije.