Utorak, 08.04.2025 | 13:14
IZVOR: Radio Sarajevo.ba

OBOREN REKORD: Ovogodišnji mart NAJTOPLIJI ikad u Evropi

Mart 2025. godine zabilježio je najtoplije temperature ikada u Evropi, prema podacima koje je objavila Služba za klimatske promjene Kopernikus. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Temperatura u martu ove godine bila je značajno viša nego u prethodnim godinama, a kontinentalne padavine dostigle su ekstremne visine, što je dodatno ukazalo na to da se Evropa zagrijava brže nego bilo koji drugi dio svijeta.

Svjetska temperatura takođe je dostigla drugi najtopliji mart ikada zabilježen, čime je nastavljen trend rekordnih temperatura koji traje od jula 2023. godine. Od tog trenutka, gotovo svaki mjesec je bio topliji za najmanje 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijsko doba, kada je ljudska aktivnost počela da izaziva značajno sagorijevanje fosilnih goriva poput uglja, nafte i gasa, piše Sky News.

Mart ove godine bio je 1,6 stepeni Celzijusa topliji u odnosu na predindustrijsko vreme, produžujući klimatsku anomaliju koja je toliko ekstremna da naučnici još uvijek nisu u potpunosti objasnili njen uzrok.

"Faktori koji nas drže 1,6 stepeni iznad predindustrijskih vrednosti zaista zaslužuju posebnu pažnju", izjavila je Friederike Oto sa Grantham instituta za klimatske promjene i okoline na Imperial College London, naglašavajući da je ljudska aktivnost ključni uzrok ovih promjena.

Naučnici upozoravaju da čak i najmanji porast globalnih temperatura dovodi do povećanja učestalosti i intenziteta ekstremnih vremenskih događaja, poput toplinskih talasa, jakih padavina i suša. Klimatske promjene nisu samo rezultat viših temperatura, već i posljedica dodatne topline koja je zarobljena u atmosferi i okeanima stakleničkim gasovima kao što su ugljen dioksid i metan.

Topliji okeani dovode do povećanog isparavanja i većeg nivoa vlage u atmosferi, što uzrokuje snažnije poplave, ali i utiče na globalne obrasce padavina. Mart 2025. godine u Evropi bio je 0,26 stepeni Celzijusa topliji od prethodnog rekorda postavljenog 2014. godine. Istovremeno, ovaj mjesec obilježen je i kontrastnim ekstremnim količinama padavina širom kontinenta. Neki djelovi Evrope doživjeli su najsušniji mart u istoriji, dok su drugi imali najvlažniji mart u posljednjih pola vijeka.

Spori, ali stalni porast globalne temperature postavio je 2023. i 2024. godinu kao najtoplije godine u istoriji. Prošle godine, globalna temperatura je prvi put premašila 1,5 stepeni Celzijusa, što je granica zagrijavanja koju je većina zemalja postavila u okviru Pariskog klimatskog sporazuma. Iako ovo nije trajno kršenje tog cilja, naučnici upozoravaju da održavanje temperature ispod ovog praga postaje sve više nedostižno.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dragović: Ne može DNP sa servilnošću prema Vučiću da ima političku snagu u Crnoj Gori, PES će biti i dalje stožer vlasti

Srijeda, 19.08.2026 | 09:09

Ne smatram da Demokratska narodna partija (DNP) sa agresivnom i nekorektnom kampanjom, uvredama na račun političkih neistomišljenika i sa servilnošću prema predsjedniku Srbuje Aleksandru Vučiću može da ima političku snagu u Crnoj Gori, smatra poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Darko Dragović.

Znate li da postoji idealna količina kafe za smanjenje stresa? Evo šta kaže istraživanje

Srijeda, 19.08.2026 | 09:52

Dvije do tri šoljice kafe dnevno mogu smanjiti rizik od depresije i anksioznosti, ali prekoračenje te doze donosi suprotan efekat, tvrdi novo istraživanje.

Policija i Poreska uprava: U toku akcija kontrole poslovanja više objekata na primorju

Srijeda, 19.08.2026 | 13:12

Službenici Uprave policije u saradnji sa službenicima Poreske uprave sprovode akciju kontrola poslovanja u više objekta na primorju.

Vulević: Požar na Virpazaru pod kontrolom, ekipe prate situaciju

Srijeda, 19.08.2026 | 09:34

Načelnik Službe zaštite i spašavanja Bar Aco Vulević ističe da je situacija u Baru što se tiče požara pod kontrolom. On je u Jutarnjem programu RTCG, kazao da su imali nekoliko izazovnih požara na Golom brdu, Lisinju i Virpazaru, ali da su uspjeli sve situacije da riješe.

Karleuša i Duško Tošić ponovo zajedno? Ovako provode vrijeme (VIDEO)

Srijeda, 19.08.2026 | 12:26

Jelena Karleuša proslavila je 48. rođendan u krugu porodice i najbližih prijatelja, a najveću pažnju javnosti privuklo je prisustvo njenog bivšeg supruga Duška Tošića.

TikTok razvija slanje novca unutar aplikacije

Četvrtak, 20.08.2026 | 08:50

S obzirom na popularnost koja se mjeri milijardama korisnika, bilo je samo pitanje vremena: Tiktok razvija funkciju omogućava slanje novca putem poruka u okviru aplikacije.

Podgorica: Požar u Bratonožićima ugašen, vatrogasci intervenisali do kasno u noć

Četvrtak, 20.08.2026 | 08:17

Požar u Bratonožićima, na podrčju Klopota, je ugašen, potvrdio je za Portal Analitika komandir Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada, Nikola Bojanović.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 19.08.2026 | 18:33

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

POGLEDAJTE - Ovako će izgledati zatvoreni bazen u Podgorici

Srijeda, 19.08.2026 | 17:43

Ovako će izgledati zatvoreni olimpijski bazen koji želimo da otvorimo susretima za evropsko vaterpolo prvenstvo u 2028. Podgorica će dobiti sportski objekat, među 5 najboljih za vodene sportove u Evropi sa kapacitetom od preko 3500 mjesta, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Maša Vukićević u trci za Top 40 na Miss World: Glasajte za predstavnicu Crne Gore

Srijeda, 19.08.2026 | 15:29

Predstavnica Crne Gore na ovogodišnjem izboru Miss World, Maša Vukićević, trenutno boravi u Vijetnamu, gdje se održava ovo svjetsko takmičenje u ljepoti, a mogućnost da osvoji jednu od lenti zavisi i od glasova putem interneta.

EPCG obilježava 116 godina: Od prvog svjetla do novih megavata

Srijeda, 19.08.2026 | 15:18

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) danas obilježava 116 godina od trenutka kada je električna energija prvi put osvijetlila Crnu Goru.

Božović: Podrška inicijativi da provjera integriteta mandatara i članova Vlade bude uređena Ustavom

Srijeda, 19.08.2026 | 14:44

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdan Božović saopštio je da podržava inicijativu da provjera integriteta mandatara i članova Vlade bude uređena Ustavom.

Direktor i firma iz Herceg Novog osumnjičeni da su oštetili budžet za skoro 40.000 eura

Srijeda, 19.08.2026 | 14:40

Hercegnovska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv firme D.O.O. „C.“ iz Herceg Novog i njenog osnivača i izvršnog direktora B.B. (54) zbog sumnje da su počinili krivično djelo utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i time oštetili crnogorski budžet za 39.194,07 eura, saopštila je Uprava policije (UP).

Vuksanović: Crnoj Gori pripada mjesto na Zapadu

Srijeda, 19.08.2026 | 14:13

Predsjednik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović boravi u višednevnom parlamentarnom posjetu Argentini, tijekom kojeg će održati niz susreta s predstavnicima političkog, akademskog i kulturnog života, kao i s predstavnicima crnogorske i hrvatske zajednice, saopštili su iz Hrvatske građanske inicijative.

Uprava za saobraćaj najavila: Problem sa hrvatskim dozvolama biće riješen u najkraćem roku

Srijeda, 19.08.2026 | 14:01

Uprava za saobraćaj još je u maju obavijestila nadležne institucije o potrebi povećanja kvote bilateralnih dozvola sa Hrvatskom, kako bi se obezbijedilo nesmetano funkcionisanje privrede i međunarodnog drumskog prevoza, saopšteno je iz te uprave.