Četvrtak, 10.04.2025 | 14:25
IZVOR: krstrica/večernji.hr

Da li ZNATE da banane uopšte NISU VOĆE? Evo šta su

Često se dešava da zahvaljujući gledanju dokumentarnog filma ili istraživanju na mreži saznamo da je ono što smatramo semenom zapravo plod, ili da je ono što zovemo voćem zapravo bobica ili sjeme ili čak izraslina.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ukratko, priroda je raznovrstan i iznenađujući univerzum, a ono što vidimo (ili mislimo da vidimo) nije uvijek stvarnost, a pošto nismo botaničari, teško je znati sve ‘obmane’ prirode.

Danas govorimo o jednom od najomiljenijih i najkonzumiranijih voća (koje se pogrešno definiše kao voće): bananama!

Dakle, banana nije voće, već bobica sa botaničke tačke gledišta.

Naime, bobice potiču iz jajnika sa jednom šupljinom koji sadrži mnogo sjemena, što je upravo slučaj sa bananom. Potiče od cvijeta sa jednim jajnikom, ima malo kožice i sadrži male sjemenke, one crne tačke u samom centru. Plod je nekoliko krupnih zeljastih skrivenosjemenica iz roda Musa. Kao takvi, ispunjavaju sve botaničke zahtjeve bobica i mogu se smatrati i voćem i bobicom.

Dakle, banane su i voće i ne. Dok se biljka banane kolokvijalno naziva drvo banane, to je zapravo biljka koja je daleko povezana sa đumbirom, jer biljka ima sočnu stabljiku umjesto drvenaste. Žuta stvar koju ogulite i pojedete je zapravo voće jer sadrži seme biljke.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Zanimljivo je da se vjeruje da su banane nastale prije 10.000 godina, a neki naučnici vjeruju da su možda bile prvo voće na svijetu. Smatra se da su prve banane rasle u regionu koji uključuje Malajsko poluostrvo, Indoneziju, Filipine i Novu Gvineju. Prvobitne banane su bile male, otprilike dužine prsta odrasle osobe. To je dovelo do toga da su im arapski trgovci dali ime na osnovu arapske riječi za prst, „banana“.

Iako većina ljudi kada pomisli na bobičasto voće pomisli na borovnice, maline ili kupine, u ovu kategoriju spadaju i banane. I, baš kao i ostalo bobičasto voće, banane su izuzetno važne za naše zdravlje i ishranu.

Prepune su kalijuma, koji reguliše krvni pritisak i pomaže zdravlju srca. Sadrže i vitamine C i B i mineralne soli koje brinu o našem imunitetu i zdravlju kostiju. Pomažu nam i kod varenja i spriječavaju zatvor, a sadrže i dopamin i katehin koji se bore protiv oksidativnog stresa.

Pune nas energijom zahvaljujući svojim ugljenim hidratima, poput glukoze, a zahvaljujući triptofanu podižu nam raspoloženje i smanjuju stres. Preporučljivo je jesti dvije banane dnevno, a prema nekim procjenama, godišnje se u svijetu pojede više od 100 milijardi banana, a najviše u Ugandi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Neočekivan rasplet: Osvajačica Rolan Garosa eliminisana s Vimbldona!

Utorak, 01.07.2025 | 22:32

Veliko iznenađenje na startu Vimbldona – Koko Gof, jedna od glavnih favoritkinja i šampionka Rolan Garosa, eliminisana je već u prvom kolu.

Ne možete da SPAVATE od vrućine? Pretvorite ventilator u moćan rashladni uređaj uz ova TRI trika

Utorak, 01.07.2025 | 21:47

Kada temperatura u spavaćoj sobi poraste, tada se tijelo ne može dovoljno ohladiti.

Budućnost VOLI bez još jednog bitnog igrača u novoj sezoni – odlazi Morgan?

Utorak, 01.07.2025 | 20:54

Odlazak Džuvana Morgana predstavlja još jedan ozbiljan udarac za Budućnost Voli, koja će u narednu sezonu ući značajno oslabljena. Nakon što su tim napustili Kenan Kamenjaš i Mekinli Rajt, sada se i Morgan seli – i to u redove Virtusa iz Bolonje, gdje će raditi pod komandom Duška Ivanovića.

Nova iznenađenja na turniru - Zverev se OPROSTIO od Vimbldona

Utorak, 01.07.2025 | 20:42

Njemački teniser Aleksander Saša Zverev završio je takmičenje na Vimbldonu već u prvom kolu, nakon dnodnevnog maratona i poraza od Francuza Artura Rinderkneša.

Emina Jahović je prije 20 godina napisala pjesmu koja je postala veliki hit Jelene Rozge: "Ja tu pjesmu nikada nisam htjela da otpjevam"

Utorak, 01.07.2025 | 20:31

Poznato je da je Emina Jahović odličan tekstopisac.

Hljeb vam se OSUŠIO, a niste raspoloženi za tost? Evo kako da ga brzo i lako vratite u SVJEŽE STANJE!

Utorak, 01.07.2025 | 20:15

Svakome se nekada desilo da mu se hljeb osuši, što naravno nije razlog da ga bacite, već primenite caku koja će ga vratiti u prvobitno stanje.

OSUMNJIČENOJ za incident ispred hrama u Podgorici određeno ZADRŽAVANJE

Utorak, 01.07.2025 | 20:06

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata osumnjičenoj J.R. (44) zbog osnova sumnje da je izvršila krivično djelo teška djela protiv opšte sigurnosti, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva.

Novi bezbjednosni PROPUSTI - Bluetooth uređaji vas možda ŠPIJUNIRAJU

Utorak, 01.07.2025 | 19:21

Istraživači u ERNW-u otkrili su tri ključna propusta u široko korištenom hardveru za Bluetooth – od kojih je jedan označen kao 'visoko ozbiljan' - i pokazali kako funkcionišu.

Pogledajte kako je izgledao testni let prvog LETEĆEG TAKSIJA u Dubaiju - Budućnost PREVOZA potpuno se mijenja (VIDEO)

Utorak, 01.07.2025 | 18:22

Kompanija Joby Aviation izvela je ove sedmice prvi probni let svog potpuno električnog vazdušnog taksija u Dubaiju što bi trebalo predstavljati važnu prekretnicu u modernom prijevozu putnika.

Ovo je NAJBOLJE SJEDIŠTE U AVIONU? Ne traži se doplata, a za njega znaju samo ISKUSNI putnici

Utorak, 01.07.2025 | 18:02

Da li možete da pretpostavite o kom sjedištu je riječ?