Četvrtak, 10.04.2025 | 19:15
IZVOR: klik.hr/vidi.hr

ŽVAKAĆA GUMA protiv virusa - Naučnici izumili REVOLUCIONARNU zaštitu!

Istraživanje pokazuje da nove žvakaće gume koje sadrže antivirusne proteine, ​​smanjuju prenos gripa i herpesa.




Foto: Ilustracija/ Pexels

U današnjem međusobno povezanom svijetu, virusne bolesti pridonose značajnim globalnim zdravstvenim izazovima i ekonomskim troškovima. Sezonske epidemije gripe uzrokuju i ekonomske gubitke, koji premašuju 11,2 milijarde dolara godišnje samo u Sjedinjenim Državama.

U međuvremenu, virus herpes simplex-1 (HSV-1), koji se primarno širi oralnim kontaktom, inficira više od dvije trećine svjetske populacije i vodeći je uzrok infektivne sljepila u zapadnim zemljama.

Niske stope cijepljenja za viruse gripe i nedostatak cjepiva protiv HSV-a 1 naglašavaju potrebu za novim pristupom, koji cilja na smanjenje količine virusa na mjestima gdje dolazi do prenosa.

Sada, u studiji objavljenoj u časopisu Molecular Therapy, istraživači s Penn Dental Medicine na američkom univerzitetu Penn i njihovi kolege u Finskoj, učinili su upravo to.

Nadovezujući se na njihov prethodni rad, koji je sada u kliničkom ispitivanju, a koji pokazuje da je sličan pristup uspio smanjiti SARS-CoV-2 u slini ili uzorcima briseva pacijenata s COVID-19 za više od 95%, Henry Daniell, profesor na Penn Dental Medicine i saradnici, testirali su sposobnost žvakaće gume napravljene od "zumbul grašaka' (Lablab purpureus), koja prirodno sadrži antivirusni trap protein (FRIL) za neutralizaciju dva virusa herpes simplex (HSV-1 i HSV-2) i dva virusa gripe.

Pripremili su klinički kvalitet žvakaće gume u skladu sa specifikacijama FDA i pokazali sigurnost i efikasnost. Četrdeset mg "gume od graška" od dva grama bilo je dovoljno za smanjenje količine virusa za više od 95%, a antivirusna efikasnost održana je do 823 dana kada su gume za žvakanje čuvane na sobnoj temperaturi.

Daniell i njegovi kolege sada žele upotrijebiti prašak laboratorijskog grašak za borbu protiv ptičjeg gripa, koje trenutno ima značajan uticaj u Sjevernoj Americi.

Prethodno je saradnički laboratorij pokazao da prah zumbul grašak efikasnije neutrališe H5N1 i H7N9, dva soja influence A za koje se zna da uzrokuju ptičji grip.

"Antivirusni protein širokog spektra (FRIL) prisutan u prirodnom prehrambenom proizvodu (prah graha) za neutralizaciju ne samo virusa ljudskog gripa, već i ptičjeg gripa je pravodobna inovacija za sprječavanje njihove infekcije i prenosa", kaže Daniell.

Nije nam poznato kada bi se žvakaće gume s antivirusnim svojstvima mogle naći u prodaji i šta će o njima misliti antivakseri.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Upravni sud poništio odluku ASK-a, usvojena žalba Mila Đukanovića

Petak, 10.07.2026 | 15:31

Upravni sud Crne Gore poništio je odluku Agencije za sprečavanje korupcije kojom je utvrđeno da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović dostavljao izvještaje o prihodima i imovini sa netačnim i nepotpunim podacima zbog neprijavljivanja skupocjenih ručnih satova. Sud je zaključio da je ASK napravio bitne povrede upravnog postupka i pogrešno primijenio zakon.

KCCG: U Crnoj Gori prvi put uspješno izvedena radiofrekventna ablacija štitaste žlijezde

Petak, 10.07.2026 | 08:29

U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) prvi put je uspješno izvedena radiofrekventna ablacija (RFA) benignih čvorova štitaste žlijezde, čime je napravljen značajan iskorak u razvoju savremene minimalno invazivne medicine u našoj zemlji, saopšteno je iz te zdravstvene ustanove.

Uništeno 20 tona banana, vraćene 22 tone pirinča: Fitosanitarna inspekcija naplatila više od 72.000 eura kazni

Petak, 10.07.2026 | 08:48

Fitosanitarni inspektori naložili su u junu uništenje 20 tona banana, 156 kilograma malina i 1.964 kilograma grožđa zbog nekvaliteta i prekomjerne količine pesticida.

Ovo su dobitnici Trinaestojulske nagrade

Petak, 10.07.2026 | 12:19

Trinaestojulska nagrada za 2026. godinu dodijeljena je profesorici dr Sonji Tomović Šundić, doktorkama bioloških nauka Snežani Dragićević i Snežani Vuksanović, te filmskom reditelju i profesoru dr Nikoli Vukčeviću. Odluku je na sjednici održanoj danas na Cetinju, nakon tajnog glasanja, donio Žiri za dodjelu najvećeg državnog priznanja.

Crna Gora i EBRD otvaraju novu eru investicija: U fokusu infrastruktura, energetika i digitalizacija

Petak, 10.07.2026 | 08:31

Crna Gora i EBRD ulaze u novu fazu partnerstva, obilježenu rekordnim investicijama, snažnim reformama i realizacijom najvećih infrastrukturnih projekata u susret članstvu u Evropskoj uniji – ključna je poruka sa sastanka ministra finansija, Novice Vukovića i njegovog tima sa rukovodstvom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Siner dominantno do finala Vimbldona: Đoković bez rješenja za raspoloženog Italijana

Petak, 10.07.2026 | 20:04

Janik Siner preskočio je i pretposljednju prepreku na putu ka odbrani trofeja na Vimbldonu,pošto je u polufinalnom okršaju maksimalnim rezultatom, po setovima 6:4, 6:4 i 6:4 savladao Novaka Đokovića.  

Spajić: Blizu smo dogovora o ustavnim promjenama i izboru sudija Ustavnog suda

Petak, 10.07.2026 | 19:43

Premijer Milojko Spajić je ponovio danas da su ustavne promjene jako bitne i da očekuje dogovor opozicije i vlasti kojima bi se pokazalo da je vladavina prava svima bitna.

Benites glavni kandidat za selektora Škotske

Petak, 10.07.2026 | 21:32

Škotska i Stiv Klark su završili saradnju poslije Mundijala, a prema navodima medija na Ostrvu prvi kandidat za njegovog nasljednika je Rafael Benites.

Nimanbegu održao prvi sastanak sa Savjetodavnim tijelom za zaštitu prirode

Petak, 10.07.2026 | 20:34

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu sazvao je danas prvi sastanak sa predstavnicima nedavno formiranog Savjetodavnog tijela civilnog društva, sa ciljem definisanja narednih koraka u unapređenju zaštite prirode i očuvanja najvrijednijih prirodnih područja na teritoriji opštine, saopštili su iz Opštine Ulcinj.

Crna Gora 14. jula zatvara još dva poglavlja u pregovorima sa EU

Petak, 10.07.2026 | 20:10

Ambasadori zemalja članica EU dali su zeleno svjetlo za zatvaranje dva dodatna poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. Riječ je o poglavljima 8 (Konkurencija) i 29 (Carinska unija).

Skupština Glavnog grada 29. jula, na dnevnom redu izvještaj o radu gradonačelnika

Petak, 10.07.2026 | 19:58

Skupština Glavnog grada održaće se 29. jula, a odbornici će razmatrati izvještaje o radu gradonačelnika, organa uprave i gradskih preduzeća, kao i završni račun budžeta za 2025. godinu. Sjednica će biti održana u zgradi Skupštine Glavnog grada, sa početkom u 10 sati.

Adžović: U toku veliki infrastrukturni projekti, raspisani novi tenderi u Kolašinu

Petak, 10.07.2026 | 16:49

Nastavljajući aktivnosti na realizaciji infrastrukturnih projekata širom Crne Gore, ministarka javnih radova Majda Adžović boravila je danas u radnoj posjeti Kolašinu, gdje je sa rukovodstvom Opštine razgovarala o daljim razvojnim prioritetima i dinamici realizacije kapitalnih investicija, saopštili su iz Ministarstva javnih radova.

Ibrahimović u Rimu: Više država članica prepoznalo napredak Crne Gore

Petak, 10.07.2026 | 17:08

Potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović učestvovao je u Rimu na sastanku grupe „Prijatelja Zapadnog Balkana“, na poziv potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Italije Antonija Tajanija, na kome se razgovaralo o budućnosti politike proširenja Evropske unije i novom modelu pristupnih ugovora, uz jasno zajedničko opredjeljenje da proces proširenja mora ostati zasnovan na individualnim zaslugama i ostvarenim reformama.

Krapović: Ljudi su najveća vrijednost Crne Gore, znanje najbolja investicija u budućnost

Petak, 10.07.2026 | 18:57

Ministar odbrane Dragan Krapović i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Miodrag Vuksanović, primili su danas potporučnika Vojske Crne Gore Strahinju Janjušića, povodom njegovih izuzetnih akademskih dostignuća i usavršavanja na jednom od najuglednijih svjetskih univerziteta.  

Velika pobjeda za Mađara i novi šamar za Orbana: Milijarde eura stižu u Mađarsku, otopljeni odnosi s Briselom

Petak, 10.07.2026 | 20:46

Mađarski premijer Peter Mađar saopćio je kako je država odblokirala milijarde eura sredstava iz EU fondova čime su i službeno otopljeni odnosi na relaciji Brisel - Budimpešta.