Subota, 12.04.2025 | 15:20
IZVOR: net.hr

Eva šta BOJA vašeg AUTOMOBILA govori o vama

Istraživanje o bojama automobila sproveo je Univerzitet u Groningenu u Holandiji.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Vjerovatno ste nekada razmišljali o svom autu iz snova. Neki koji su o njemu maštali - nisu baš takav kupili, ali su sigurno razmišljali o jednoj stvari: boji.

Koliko je boja osjetljiva, koliko ta boja privlači pogleda na pitu, je li možda neka neuobičajena boja dobar odabir jer - lakše ga je naći na parkingu. Ponajviše, koliko se ta boja lako zaprlja i koliko se to vidi.

Svi smo to nekada pomislili, ali jedno je istraživanje pokazalo da je odabir boje auta nešto puno dublje od toga. Najčešće su boje automobila crna, bijela i siva. 

Boja auta i inteligencija? Da, i to su istražili

S druge strane, istraživanje je sproveo Univerzitet u Groningenu u Holandiji pokazuje da su oni koji biraju sive automobile - obično konzervativniji i manje kreativni jer ta je boja, prema studiji, dosadna i sugeriše nedostatak interesa za isticanjem.

Ne toliko popularna smeđa boja asocira na razboritost, ali i jednostavnost, a žute automobile, pokazuje studija, biraju ljudi s površnom kreativnošću. To su oni koji se žele istaknuti, tvrde, ali oni zapravo nemaju jak lični ili estetski ukus. Te su tri boje, prema rezultatima studije - povezane s manje inteligentnim vozačima.

Možda to niste očekivali, ali oni koji voze bijele automobile - prema studiji su najinteligentniji. Pokazalo je to istraživanje provedeno u posljednjem vjekovima. U svakom slučaju, koji god auto vozili: sigurno da je važnije da poštujete propise i vozite oprezno.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

DPS predlaže izmjene zakona: Povećati plate medicinskim sestrama i tehničarima, svi da podrže naš prijedlog

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 10:51

Iz DPS-a poručili.

Boljević: DPS poslao jasnu poruku podrške mještanima Botuna i Gornje Zete

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 08:07

Demokratska partija socijalista upućuje čestitke građanima Zete na uspješno iskazanoj volji na referendumu, imajući u vidu ostvarenu izlaznost, saopštio je Šef kluba odbornika DPS-a Zeta Miroslav Boljević.

Osnovni sud: Bratić ne mora da vrati državi više od 15.000 eura

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 09:41

Bratić je, tokom 2021. godine, smijenila više od 140 direktora vaspitno-obrazovnih ustanova, uz obrazloženje da su povrijedili radne obaveze, jer nijesu formirali školske odbore.

Asanović: Zećani rekli "ne" kolektoru, protiv izgradnje 98,4% građana

Nedjelja, 14.12.2025 | 21:11

Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović saopštio je da se 98,5 odsto ili 7.834 građana te opštine na referendumu izjasnilo protiv izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na teritoriji Botuna.

U narednoj godini početak izgradnje Zapadne obilaznice i stvaranje uslova za radove na robnoj kući “Podgoričanka“

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 08:51

Glavni grad trenutno realizuje više kapitalnih infrastrukturnih i razvojnih projekata usmjerenih na unapređenje saobraćajne povezanosti, komunalne infrastrukture i kvaliteta života građana, dok se u narednoj godini očekuje početak nekih od najznačajnijih projekata u Podgorici, prenosi RTV Podgorica.

VK pozdravlja prihvatanje preporuka o penzionisanju sudija Ustavnog suda

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 20:05

Venecijanska komisija pohvaljuje napore Ministarstva pravde i svih relevantnih aktera u Crnoj Gori da se izmijeni Zakon o Ustavnom sudu Crne Gore u skladu sa preporukama Venecijanske komisije izdatim u junu ove godine.

Piperović: Abazović bio zatečen pitanjima, niko, pa ni premijer, ne može da etiketira ljude bez dokaza

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 20:01

Ročište po tužbi biznismena Ranka Ubovića i Aleksandra Mijajlovića protiv bivšeg premijera Dritana Abazovića održano je u ulcinjskom Osnovnom sudu. Branjenik Ubovića i Mijajlovića, advokat Zoran Piperović poručio je da niko, pa ni premijer, ne može bez dokaza da etiketira ljude i optužuje ih za teška krivična djela.

Zečević: Počela sanacija ulica na Zabjelu, biće obnovljeno više od 600 metara puta

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:52

Uske i dotrajale ulice na Zabjelu mjesecima su pod pojačanim saobraćajnim pritiskom.

Babović: Glavni grad do sada primio više od 1600 zahtjeva za postavljanje privremenih objekata

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:32

Zaštita životne sredine i rješavanje dugogodišnjih problema nelegalnog odlaganja otpada bili su među prioritetima Sekretarijata za komunalne poslove – u 2026-toj planiraju velike projekte kako bi se bolje upravljalo otpadom.

Evropski savez: Sporazum sa UAE razbijen u paramparčad

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:29

Evropski savez ocjenjuje da je javna rasprava o ocjeni ustavnosti Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), koja je danas održana pred Ustavnim sudom razbila u paramparčad neutemeljene tvrdnje da je ovaj sporazum kompatibilan sa Ustavom i osnovnim pravnim principima naše države.

Završena adaptacija vaspitne jedinice “Pužić Veseljko” u Bjelišima

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:23

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) saopštilo je da je završena adaptacija vaspitne jedinice “Pužić Veseljko” u okviru JPU “Vukosava Ivanović-Mašanović” u Bjelišima u Baru.

Udes u Podgorici, povrijeđena jedna osoba

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:16

Jedna osoba povrijeđena je u udesu koji se dogodio na Bulevaru Ivana Crnojevića.

Vukićević objavila snimak: Radovi na klizištu Sokolovina u završnoj fazi

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:45

Ministarka saobraćaja Maja Vukićević saopštila da radovi na klizištu Sokolovina, ulaze u završnu fazu.

Todorović: Dok PES i Mujović napadaju Zećane, u Pljevljima se nazire novi ekocid

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:43

Povodom nervoznih i politički neartikulisnih saopštenja PES-a i gradonačelnika Mujovića, jasno je da je referendum u Zeti ogolio suštinu njihove politike, a to je bahatost i potpuno odsustvo odgovornosti prema građanima, kazala je portparolka Demokratske narodne partije, Jovana Todorović.

Bronza za Nikolu Raičevića u Njemačkoj

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:36

Crnogorski bokser poražen u polufinalu Evropskog prvenstva za juniore u Kienbaumu blizu Berlina