Utorak, 15.04.2025 | 09:38
IZVOR: cdm.me/Nezavisne

Akademska pobuna: Harvard rekao “NE” Trampu, on im zamrznuo 2,2 milijarde dolara

Prvi put u istoriji, američka vlada povlači ogromna sredstva jednom od najprestižnijih univerziteta na svijetu.




Foto: Youtube screenshot/Forbes Breaking News

Harvard je, naime, odbio uslove Bijele kuće, te time izgubio federalno finansiranje vrijedno više od dvije milijarde dolara.

Administracija američkog američkog predsjednika Donalda Trumpa (Tramp) izazvala je veliki potres u obrazovnom sektoru nakon što je objavila zamrzavanje 2.2 milijarde dolara grantova i dodatnih 60 miliona dolara ugovornih sredstava Univerzitetu Harvard.

Odluka je uslijedila svega nekoliko sati nakon što je ova elitna institucija odbila niz zahtjeva koje je Bijela kuća predstavila kao mjeru u borbi protiv antisemitizma na kampusu.

Bijela kuća je prošle sedmice dostavila dokument u kojem se od Harvarda zahtijevaju radikalne promjene u upravi, kriterijumima zapošljavanja, studentskoj politici, pa čak i nadzor nad „neameričkim vrijednostima“. Harvard je u zvaničnom pismu odbio te uslove, optuživši administraciju za pokušaj kontrole akademske slobode i intelektualne nezavisnosti.

Rektor univerziteta, Alan Garber, istakao je da Harvard neće pristati na sporazum koji narušava ustavna prava i akademsku autonomiju:

„Nećemo predati svoju nezavisnost niti odustati od svojih principa.“

Šta je Bijela kuća tražila?

Među najspornijim tačkama u dokumentu su:
Prijavljivanje studenata „neprijateljski nastrojenih prema američkim vrijednostima“

Ukidanje svih politika raznolikosti, jednakosti i uključivosti (DEI)

Angažovanje državnog revizora za analizu odjela optuženih za antisemitsko ponašanje

Disciplinovanje učesnika pro-palestinskih protesta

Ograničenje uticaja studenata i nastavnika bez stalnog zvanja

Presedan u američkoj istoriji

Nijedan američki predsjednik do sada nije na ovako direktan način ukinuo finansiranje Harvardu, jednom od najstarijih i najuglednijih univerziteta u svijetu. Iz Ministarstva obrazovanja poručuju da je „uznemiravanje jevrejskih studenata nedopustivo“ te da „elitni univerziteti moraju preuzeti odgovornost ako žele zadržati sredstva poreskih obveznika“.

Odgovor akademske zajednice: Tužba protiv vlade

U znak protesta, profesori sa Harvarda podnijeli su tužbu protiv federalne vlade zbog kršenja slobode govora i akademske slobode. Ova odluka dolazi nakon što je slična mjera već sprovedena nad Columbia University, kojem je uskraćeno 400 miliona dolara zbog sličnih optužbi.

Ovaj sukob naglašava širi politički trend u Sjedinjenim Državama, gdje se obrazovne institucije sve više suočavaju s pritiscima iz političkih centara moći. Trumpova administracija jasno je stavila do znanja da neće finansirati institucije koje, kako tvrdi, „ne ispunjavaju građanske i intelektualne standarde“.

Harvard, međutim, ostaje na svojim principima: borba protiv antisemitizma – da, ali ne po cijenu akademske slobode.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Neočekivan rasplet: Osvajačica Rolan Garosa eliminisana s Vimbldona!

Utorak, 01.07.2025 | 22:32

Veliko iznenađenje na startu Vimbldona – Koko Gof, jedna od glavnih favoritkinja i šampionka Rolan Garosa, eliminisana je već u prvom kolu.

Ne možete da SPAVATE od vrućine? Pretvorite ventilator u moćan rashladni uređaj uz ova TRI trika

Utorak, 01.07.2025 | 21:47

Kada temperatura u spavaćoj sobi poraste, tada se tijelo ne može dovoljno ohladiti.

Budućnost VOLI bez još jednog bitnog igrača u novoj sezoni – odlazi Morgan?

Utorak, 01.07.2025 | 20:54

Odlazak Džuvana Morgana predstavlja još jedan ozbiljan udarac za Budućnost Voli, koja će u narednu sezonu ući značajno oslabljena. Nakon što su tim napustili Kenan Kamenjaš i Mekinli Rajt, sada se i Morgan seli – i to u redove Virtusa iz Bolonje, gdje će raditi pod komandom Duška Ivanovića.

Nova iznenađenja na turniru - Zverev se OPROSTIO od Vimbldona

Utorak, 01.07.2025 | 20:42

Njemački teniser Aleksander Saša Zverev završio je takmičenje na Vimbldonu već u prvom kolu, nakon dnodnevnog maratona i poraza od Francuza Artura Rinderkneša.

Emina Jahović je prije 20 godina napisala pjesmu koja je postala veliki hit Jelene Rozge: "Ja tu pjesmu nikada nisam htjela da otpjevam"

Utorak, 01.07.2025 | 20:31

Poznato je da je Emina Jahović odličan tekstopisac.

Hljeb vam se OSUŠIO, a niste raspoloženi za tost? Evo kako da ga brzo i lako vratite u SVJEŽE STANJE!

Utorak, 01.07.2025 | 20:15

Svakome se nekada desilo da mu se hljeb osuši, što naravno nije razlog da ga bacite, već primenite caku koja će ga vratiti u prvobitno stanje.

OSUMNJIČENOJ za incident ispred hrama u Podgorici određeno ZADRŽAVANJE

Utorak, 01.07.2025 | 20:06

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata osumnjičenoj J.R. (44) zbog osnova sumnje da je izvršila krivično djelo teška djela protiv opšte sigurnosti, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva.

Novi bezbjednosni PROPUSTI - Bluetooth uređaji vas možda ŠPIJUNIRAJU

Utorak, 01.07.2025 | 19:21

Istraživači u ERNW-u otkrili su tri ključna propusta u široko korištenom hardveru za Bluetooth – od kojih je jedan označen kao 'visoko ozbiljan' - i pokazali kako funkcionišu.

Pogledajte kako je izgledao testni let prvog LETEĆEG TAKSIJA u Dubaiju - Budućnost PREVOZA potpuno se mijenja (VIDEO)

Utorak, 01.07.2025 | 18:22

Kompanija Joby Aviation izvela je ove sedmice prvi probni let svog potpuno električnog vazdušnog taksija u Dubaiju što bi trebalo predstavljati važnu prekretnicu u modernom prijevozu putnika.

Ovo je NAJBOLJE SJEDIŠTE U AVIONU? Ne traži se doplata, a za njega znaju samo ISKUSNI putnici

Utorak, 01.07.2025 | 18:02

Da li možete da pretpostavite o kom sjedištu je riječ?