Utorak, 15.04.2025 | 14:13
IZVOR: kolektiv.me

Spajić sa Meloni: Saglasni da je potrebno jačati partnerstva s akterima poput SAD i UAE

Premijer Crne Gore Milojko Spajić boravi u zvaničnoj posjeti Italiji gdje se sastao sa premijerkom te zemlje, Đorđom Meloni.




Foto: Vlada Crne Gore/Bojan Gnjidić

Kako je istakao, u vrlo sadržajnom razgovoru koji je trajao duže od planiranog - premijerka Italije Đorđa Meloni iskazala je snažnu podršku ulasku Crne Gore u EU tokom italijanskog predsjedavanja u prvoj polovini 2028. godine, kao i strateškom ekonomskom povezivanju dvije prijateljske zemlje.

"U narednim mjesecima očekujemo posjetu poslovne delegacije, a nakon toga pristupićemo i sklapanju međudržavnog sporazuma. Saglasni smo da je potrebno jačati i partnerstva sa uticajanim akterima van Evrope, posebno sa kredibilnim partnerima kakve su SAD i UAE sa kojima obje zemlje imaju potpisane ili planirane sporazume o saradnji", kazao je Spajić.

“Sa pažnjom pratim Vaš rad i impresionirana sam vizijom i načinom na koji vodite Crnu Goru. Uvjerena sam da će tokom italijanskog predsjedavanja Evropskom unijom u prvoj polovini 2028. godine Crna Gora postati 28. članica”, kazala je Meloni.

Spajić je kazao da se Crna Gora snažno oslanja na podršku Italije u domenu eurointegracije i ukupne vanjske politike te istakao da se tradicionalno dobri odnosi mogu nadgrađivati u brojnim oblastima, posebno u energetici.

Na toj liniji premijer je ukazao na značaj nastavka projekta podmorskog elektroprenosnog kabla odnosno polaganja druge žile što će, kako je istakao, Crnu Goru povezati snažnije i sa Italijom i sa Evropskom unijom.

“Energetika je razvojna šansa Crne Gore. Stoga je posebno važno da u saradnji sa provjerenim partnerima realizujemo kapitalne projekte u ovaj oblasti kako bi u obostranom interesu valorizovali ovaj potencijal”, poručio je Spajić.

 Premijerka Italije je, navodi se, iskazala punu podršku nastavku ovog projekta.

Tokom susreta bilo je riječi o saradnji sa partnerima van Evrope sa akcentom na saradnju sa Sjedinjenim Američkim Državama i Ujedinjenim Arapskim Emiratima sa kojim obje zemlje imaju potpisane Međudržavne sporazume.

"Meloni  je, navodi se, posebno istakla važnost saradnje sa, kako je istakla “pouzdanim partnerima iz UAE”, istakavši da novo vrijeme traži kredibilne partnere.

“Na sastanku je ocijenjeno da su dobra povezanost pomorskim putem tokom ljetnje sezone i direktna avionska linija dobra baza za snažniju ekonomsku razmjenu ali je, saglasni su sagovornici, na tom planu potrebno intenzivirati aktivnosti i frekvenciju poslovnih kontakata”, saopštili su iz Kabineta Spajića.

Sagovornici su dogovorili organizaciju Biznis foruma sa akcentom na oblasti energetike, saobraćajne infrastrukture i odbrane, nakon čega će se pristupiti potpisivanju međudržavnog sporazuma u oblastima od zajedničkog interesa.

Prethodno se premijer oglasio i na mreži X.

“U vrlo sadržajnom razgovoru koji je trajao mnogo duže od planiranog – premijerka Italije Đorđa Meloni iskazala je snažnu podršku ulasku Crne Gore u EU tokom italijanskog predsjedavanja u prvoj polovini 2028. godine, kao i strateškom ekonomskom povezivanju dvije prijateljske zemlje. U narednim mjesecima očekujemo posjetu poslovne delegacije, a nakon toga pristupićemo i sklapanju međudržavnog sporazuma. Saglasni smo da je potrebno jačati i partnerstva sa uticajanim akterima van Evrope, posebno sa kredibilnim partnerima kakve su SAD i UAE sa kojima obje zemlje imaju potpisane ili planirane sporazume o saradnji”, istakao je Spajić.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Nijesam dobio stan od države, niti su u mandatu ove Vlade dijeljeni stanovi funkcionerima

Subota, 25.07.2026 | 11:40

Premijer Milojko Spajić odgovara danas na pitanja poslanika, na posebnoj sjednici Skupštine posvećenoj Premijerskom satu.

Spajić odgovara na pitanja poslanika - Danas PREMIJERSKI SAT

Subota, 25.07.2026 | 08:07

Danas će u Skupštini Crne Gore biti održan Premijerski sat.

Gorčević: Nije tačno da Hrvatska blokira zatvaranje poglavlja 14

Petak, 24.07.2026 | 17:37

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je kazala da nije tačno da Hrvatska blokira zatvaranje poglavlje 14, te da je ono spremno i poslato pred Evropsku komisiju i očekuje da bude zatvoreno u septembru na sljedećoj Međuvladinoj konferenciji.

Susret premijera: Babiš ugostio Spajića u Pragu, poruka jasna – Crna Gora kao 28. članica jača EU

Petak, 24.07.2026 | 16:40

Ulazak Crne Gore ojačaće Evropsku uniju i donijeti benefite za obije strane, poruka je sa sastanka predsjednika Vlade Češke Andreja Babiša i crnogorskog premijera Milojka Spajića.

Ivanović i Šahavdinov: Crna Gora i Uzbekistan posvećeni jačanju političke i ekonomske saradnje

Petak, 24.07.2026 | 15:03

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa nerezidentnim ambasadorom Republike Uzbekistan u Crnoj Gori, sa sjedištem u Budimpešti, Ojbekom Šahavdinovim, a sagovornici su ocijenili da postoji značajan prostor za unapređenje bilateralne saradnje u više oblasti od zajedničkog interesa.

Krapović i Vuksanović položili vijenac povodom obilježavanja Martinićke bitke

Petak, 24.07.2026 | 15:07

Ministar odbrane Dragan Krapović i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Miodrag Vuksanović, položili su danas vijenac na spomenik u Martinićima, povodom obilježavanja godišnjice Martinićke bitke, odajući počast junacima koji su svojim djelom ostavili neizbrisiv trag u istoriji Crne Gore, saopštili su iz Ministarstva odbrane.

Evropski parlament: Crna Gora najbolje pripremljena zemlja kandidat za članstvo u EU

Petak, 24.07.2026 | 13:28

Evropski parlament je u najnovijoj objavi na mreži X objavio da Crna Gora i dalje ostaje zemlja kandidat koja je najbolje pripremljena za članstvo u Evropskoj uniji.

Usvojen Zakon o rodnoj ravnopravnosti: Osniva se agencija i jačaju mehanizmi zaštite od diskriminacije

Petak, 24.07.2026 | 13:16

Skupština Crne Gore usvojila je Zakon o rodnoj ravnopravnosti, kojim se unapređuje pravni i institucionalni okvir za ostvarivanje jednakih prava žena i muškaraca, jača zaštita od diskriminacije i dodatno usklađuje domaće zakonodavstvo sa standardima Evropske unije. Iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava poručuju da zakon predstavlja važan reformski iskorak, ali i da će njegova puna vrijednost zavisiti od dosljedne primjene u praksi.

Apelacioni sud ukinuo presudu u predmetu Vesne Medenice i Milice Vlahović Milosavljević

Petak, 24.07.2026 | 13:45

Apelacioni sud Crne Gore je uvažio žalbe branilaca optuženih Milice Vlahović Milosavljević i Vesne Medenice, ukinuo presudu Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici i predmet vratio tom sudu na ponovno suđenje,  saopšteno je iz te sudske instance.

Susret premijera: Babiš ugostio Spajića u Pragu, poruka jasna – Crna Gora kao 28. članica jača EU

Petak, 24.07.2026 | 16:40

Ulazak Crne Gore ojačaće Evropsku uniju i donijeti benefite za obije strane, poruka je sa sastanka predsjednika Vlade Češke Andreja Babiša i crnogorskog premijera Milojka Spajića.

Kako su RASLE plate i penzije tokom godina? Vlada Milojka Spajića napravila NAJVEĆI POMAK

Subota, 25.07.2026 | 12:13

Kako su plate i penzije crnogorskih građana rasle tokom mandata različitih Vlada?

Istorijski dan za lokalne javne emitere: RTNK snima igranu seriju od deset epizoda

Subota, 25.07.2026 | 11:22

Radio-televizija Nikšić (RTNK) počela je danas snimanje igrane serije radnog naziva „Malo je falilo“, čime je zvanično pokrenula prvi ovakav poduhvat jednog lokalnog javnog emitera u Crnoj Gori.

Skuplje gorivo na pumpama u Srbiji - Litar eurodizela 1.91 eur

Subota, 25.07.2026 | 09:12

U Srbiji će cijena eurodizela u narednih sedam dana koštati 224 dinara za litar, a benzina 200, što je poskupljenje za dva dinara u odnosu na prošlu nedjelju, piše RTS.

Spajić odgovara na pitanja poslanika - Danas PREMIJERSKI SAT

Subota, 25.07.2026 | 08:07

Danas će u Skupštini Crne Gore biti održan Premijerski sat.

Adžović: Sporazum značajan iskorak u daljem razvoju snažnih prijateljskih i savezničkih između CG i SAD

Petak, 24.07.2026 | 20:18

Ministarka javnih radova Majda Adžović i pomoćnik državnog sekretara SAD za ekonomska, energetska i poslovna pitanja Caleb Orr potpisali su u Vašingtonu Međudržavni sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o saradnji u implementaciji strateških projekata.

Adžović - Potpisan sporazum o saradnji sa SAD, strateško partnerstvo dobija novu razvojnu dimenziju

Petak, 24.07.2026 | 19:42

Ministarka javnih radova Majda Adžović i pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za ekonomska, energetska i poslovna pitanja Kejleb Or potpisali su u Vašingtonu Međudržavni sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o saradnji u implementaciji strateških projekata.

Gorčević: Nije tačno da Hrvatska blokira zatvaranje poglavlja 14

Petak, 24.07.2026 | 17:37

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je kazala da nije tačno da Hrvatska blokira zatvaranje poglavlje 14, te da je ono spremno i poslato pred Evropsku komisiju i očekuje da bude zatvoreno u septembru na sljedećoj Međuvladinoj konferenciji.

Susret premijera: Babiš ugostio Spajića u Pragu, poruka jasna – Crna Gora kao 28. članica jača EU

Petak, 24.07.2026 | 16:40

Ulazak Crne Gore ojačaće Evropsku uniju i donijeti benefite za obije strane, poruka je sa sastanka predsjednika Vlade Češke Andreja Babiša i crnogorskog premijera Milojka Spajića.

Vlada produžava bezvizni režim za Rusiju i Bjelorusiju, uvodi ograničenja za nova izuzeća

Petak, 24.07.2026 | 15:30

Vlada Crne Gore pripremila je izmjene i dopune Uredbe o viznom režimu kojima se važenje pojedinih bezviznih režima produžava do 31. oktobra 2026. godine, dok se uvodi zabrana da se nakon tog datuma, kao i od 1. oktobra 2026. godine kada je riječ o sezonskim izuzećima, oslobađanje od obaveze pribavljanja viza uređuje posebnim aktima Vlade.

Ivanović i Šahavdinov: Crna Gora i Uzbekistan posvećeni jačanju političke i ekonomske saradnje

Petak, 24.07.2026 | 15:03

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa nerezidentnim ambasadorom Republike Uzbekistan u Crnoj Gori, sa sjedištem u Budimpešti, Ojbekom Šahavdinovim, a sagovornici su ocijenili da postoji značajan prostor za unapređenje bilateralne saradnje u više oblasti od zajedničkog interesa.