Utorak, 15.04.2025 | 16:13
IZVOR: cdm.me

CBCG prenosi 4,9 miliona eura iz dobiti u DRŽAVNI BUDŽET

Na osnovu Odluke o raspodjeli dobiti Centralne banke Crne Gore (CBCG) za 2024. godinu koju je Savjet danas usvojio, odlučeno je da se 4,9 miliona eura prenese u budžet Crne Gore, saopšteno je iz CBCG.




Foto: Facebook screenshot/ Centralna banka Crne Gore

Danas je održana sjednica Savjeta CBCG, kojom je predsjedavala guvernerka Irena Radović.

Na sjednici su, kako se navodi, razmatrani i usvojeni Finansijski izvještaji Centralne banke Crne Gore za 2024. godinu, sa Izvještajem nezavisnog revizora.

“Prema podacima iz Finansijskih izvještaja, Centralna banka je u 2024. godini ostvarila neto dobit u iznosu od 12,2 miliona eura. Na osnovu Odluke o raspodjeli dobiti CBCG za 2024. godinu koju je Savjet danas usvojio, odlučeno je da se 4,9 miliona eura prenese u budžet Crne Gore, dok se preostali iznos dobiti usmjerava u opšte i specijalne rezerve CBCG. Ovakva raspodjela doprinosi likvidnosti državnog budžeta, dodatno ojačava finansijsku poziciju CBCG i obezbjeđuje sredstva za sprovođenje strateških projekata CBCG, poput projekta uvođenja savremenog sistema instant plaćanja u Crnoj Gori”, kaže se u saopštenju.

Kako se dodaje, objektivnost i kvalitet iskazanih rezultata potvrđeni su i pozitivnim mišljenjem nezavisnog eksternog revizora, koji je ocijenio da “finansijski iskazi istinito i objektivno prikazuju, u svim materijalnim značajnim aspektima, finansijski položaj Centralne banke na dan 31. decembar 2024. godine, rezultat njenog poslovanja i novčane tokove za godinu koja se završava na navedeni datum, u skladu sa Međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja”.

“Posebno je značajno istaći da nezavisni revizor nije imao nijednu preporuku na finansijsko poslovanje CBCG već četvrtu godinu zaredom, što dodatno potvrđuje kvalitet finansijskih izvještaja CBCG i transparentnost u radu ove institucije”, saopštili su iz CBCG.

Savjet je na današnjoj sjednici utvrdio i nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka koji je pripremio stručni tim CBCG.

“Ove izmjene imaju za cilj dalje usaglašavanje nacionalne regulative sa propisima Evropske unije, a posebno su važne u kontekstu ispunjavanja obaveza iz pregovaračkog poglavlja 9 – Finansijske usluge. Predložene izmjene unapređuju procedure stečaja i likvidacije banaka, usklađujući ih sa praksama i regulatornim okvirim EU država”, rekli su iz CBCG.

U godišnjem izvještaju o nadgledanju platnih sistema za 2024. godinu, koga je danas takođe razmatrao Savjet, konstatovano je da je raspoloživost platnog sistema CBCG u prethodnoj godini iznosila 99,94 odsto, dok broj i vrijednost izvršenih transakcija porasli za sedam odsto, odnosno 12,9 odsto u odnosu na 2023. godinu.

“Ovakav nivo efikasnosti i stabilnosti platnih sistema predstavlja snažnu osnovu za uspješnu migraciju domaćeg platnog sistema na najnoviji ISO 20022 standard, kao i za realizaciju najavljenog TIPS Clone projekta”, kaže se u saopštenju.

Na današnjoj sjednici su usvojeni i Izvještaj o poslovanju i sprovođenju politike Centralne banke za februar 2025. godine, kvartalni izvještaji o poslovanju banaka i nebankarskih institucija (za četvrti kvartal 2024. godine), godišnji izvještaji o toku stečajnih postupaka za Atlas banku AD Podgorica u stečaju i Invest banku Montenegro AD Podgorica u stečaju i razmatrana i druga tekuća pitanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Monteput: Potpisan Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:45

Generalni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor za razvoj kompanije Bouygues Travaux Publics Benoit Lange potpisali su danas Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta, od petlje Čevo do petlje Krivošije.

Podrška zelenoj tranziciji: Francuska pozajmljuje Crnoj Gori 100 miliona

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:04

Ministar finansija Novica Vuković i zamjenik izvršnog direktora Francuske agencije za razvoj (AFD) Bertrand Walckenaer potpisali su sporazum u iznosu od 100 miliona eura u formi zajma za razvojne politike (Development Policy Loan – DPL) radi podrške procesu evropskih integracija.

Vlada utvrdila završni račun budžeta za 2025: Prihodi iznad plana

Četvrtak, 04.06.2026 | 18:00

Vlada je, na danas održanoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2025. godinu. U diskusiji je naglašeno da rast naplate prihoda budžeta u 2025. godini potvrđuje snažnu ekonomsku aktivnost, smanjenje sive ekonomije i unaprijeđenu poresku disciplinu, što Crnoj Gori obezbjeđuje stabilnu i povoljnu sliku javnih finansija, a samim tim i jača povjerenje u fiskalnu održivost.

Triglav: Akcionarima 3,00 eura bruto dividende po akciji

Četvrtak, 04.06.2026 | 14:09

Skupština akcionara Zavarovalnice Triglav podržala je sve predložene odluke i dala razrješenje Upravi i Nadzornom odboru, saopšteno je iz ove kompanije.

EPCG i Džudo savez Crne Gore nastavljaju zajedničku misiju razvoja sporta

Četvrtak, 04.06.2026 | 10:01

Elektroprivreda Crne Gore i Džudo savez Crne Gore potpisali su ugovor o sponzorstvu, čime je potvrđena višegodišnja zajednička posvećenost razvoju sporta, unapređenju uslova za rad sportskih organizacija i stvaranju novih prilika za mlade sportiste.

Kamenovan terminal Aerodroma u Tivtu, policija procesuirala osumnjičenog

Četvrtak, 04.06.2026 | 10:48

Aerodrom Tivat je u srijedu veče, nakon zatvaranja aerodroma za saobraćaj, prijavio Upravi policije da su u javnoj zoni terminala polomljena tri stakla, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore za portal Standard.

Kaja Kalas otkazala učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan u Tivtu

Četvrtak, 04.06.2026 | 12:26

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas otkazala je učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan, koji će sjutra biti održan u Tivtu, potvrđeno je Portalu RTCG.

Beograd: Zadržavanje putnika sa crnogorskim pasošima na aerodromu

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:27

Oko 30 državljana Crne Gore zadržano je sinoć na beogradskom aerodromu, nakon što su sat i nešto poslije ponoći izašli iz aviona koji je doletio iz Podgorice, poslije višesatnog kašnjenja.

BIA - Savjetujemo Vučiću da ne ide u Crnu Goru, tamo se nalazi Radoje Zvicer

Srijeda, 03.06.2026 | 23:04

Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) oglasila se zvaničnim saopštenjem kojim savjetuje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne ide u Crnu Goru, objavili su večeras beogradski mediji.

MVP: Kao odgovorna i kredibilna NATO članica, Crna Gora svim svojim gostima garantuje bezbjedan, siguran i prijatan boravak

Četvrtak, 04.06.2026 | 00:29

Crna Gora je kroz svoju istoriju prepoznata kao gostoljubiva zemlja, u kojoj se iskreno radujemo svakom dobronamjernom gostu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore (MVP).

Milatović: Sa Lovćena poruka Evropi: Dobro došli u Crnu Goru, narednu članicu Evropske unije

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:41

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i premijer Milojko Spajić dočekali su večeras na Lovćenu lidere Evropske unije i Zapadnog Balkana, uoči Samita EU–Zapadni Balkan koji će sjutra biti održan u Tivtu, navodi se u objavi iz Kabineta predsjednika Crne Gore.

Monteput: Potpisan Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:45

Generalni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor za razvoj kompanije Bouygues Travaux Publics Benoit Lange potpisali su danas Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta, od petlje Čevo do petlje Krivošije.

Službenici BIA se povukli: Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće normalizovano

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:27

Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće večeras normalizovano nakon što su se službenici Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Srbije povukli sa graničnih prelaza.

Fon der Lajen i Košta: Pogled na Crnu Goru sa Lovćena

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:35

Predsjednica Evropske Komisije Ursula fon der Lajen poručila je danas iz Tivta da joj je zadovoljstvo što se ponovo nalazi u Crnoj Gori, ističući značaj Zapadnog Balkana za evropsku prošlost i budućnost.

Podrška zelenoj tranziciji: Francuska pozajmljuje Crnoj Gori 100 miliona

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:04

Ministar finansija Novica Vuković i zamjenik izvršnog direktora Francuske agencije za razvoj (AFD) Bertrand Walckenaer potpisali su sporazum u iznosu od 100 miliona eura u formi zajma za razvojne politike (Development Policy Loan – DPL) radi podrške procesu evropskih integracija.

Zelenski uputio otvoreno pismo Putinu, pozvao ga na direktne pregovore: Vaš rat nema opravdanje

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:15

"Primjer Orbana pokazuje kako završavaju oni koji odluče da pomažu Rusiji u njenom ratu protiv nas – u sramoti."

Mandić: Ne gori mi obraz ni pred jednim Srbinom, orkestrirane kampanje ostaju iza nas

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:45

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena. Mandić je gost emisije "Argumenti" okoja se emituje na Prvom programu Televizije Crne Gore.

Crna Gora kreće u zaštitu geonasljeđa, ali kasni za regionom

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:36

Durmitor je na UNESCO listi svjetske baštine, ali nema status geoparka kakav u okruženju imaju Đerdap, Papuk i Idrija

Gorčević i Adad: Crna Gora i Francuska udružuju snage za uspješan završetak pristupnih pregovora

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:27

Ministarka evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević i delegirani ministar pri ministru za Evropu i vanjske poslove Republike Francuske, Benžamen Adad, potpisali su na Cetinju Memorandum o razumijevanju između Ministarstva evropskih poslova Crne Gore i Ministarstva za Evropu i vanjske poslove Francuske Republike, u vezi sa proširenjem Evropske unije i podizanjem svijesti o putu Crne Gore ka Evropskoj uniji.

Počinju pripremni radovi na trasi auto-puta Mateševo-Andrijevica

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:14

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za izvođenje pripremnih radova za građenje objekta od opšteg interesa, auto-puta Bar – Boljare, dionice Mateševo – Andrijevica.