Srijeda, 16.04.2025 | 09:52
IZVOR: kolektiv.me

CNP: Nakon Sterijinog pozorja „Naličje“ i na Teatar festu „Petar Kočić“ u Banja Luci

Predstava „Naličje“, autorski projekat reditelja Borisa Liješevića, iz najnovije produkcije Crnogorskog narodnog pozorišta, selektovana je za učešće u takmičarskom programu predstojećeg 27. Teatar festa „Petar Kočić“, koji se od 3. do 9. juna ove godine održava u Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banja Luci pod motom „Ispod površine“.




Foto: Duško Miljanić, Crnogorsko narodno pozorište

Selektorka festivala, glumica Nataša Ivančević navela je da se predstava „Naličje“ bavi izuzetno važnom temom koja, naizgled, govori o lokalnom problemu, „a zapravo jako dobro prepoznajemo identične situacije u našem društvu i ono što čuvamo ispod površine“.

„Izuzetno hrabra predstava, ne samo po temi kojom se bavi, nego i po načinu na koji je nastala. Duhovito, razigrano, sa brzim izmjenama scena, predstavu gledamo bez daha. Stičemo utisak da ne postoji osoba koja nije povezana u kriminalni lanac opstanka. Zanimljivo je da se na lak, duhovit način igraju i najbolnije scene. Duhovitost služi da bolje upijemo bolne teme“, navela je, između ostalog, u obrazloženju selektorka Ivančević.

Pored Crnogorskog narodnog pozorišta u takmičarskom programu biće izvedene predstave Hrvatskog narodnog kazališta Varaždin i Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb, Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, Srpskog narodnog pozorišta Novi Sad i Narodnog pozorišta Beograd.

Kako je podsjetila Ivančević, Teatar fest „Petar Kočić“ vrednuje i promoviše dostignuća u pozorišnoj umjetnosti, s akcentom na autore koji stvaraju na jezicima južnoslovenskih naroda. Selekciju čine i predstave nastale po motivima romana svjetskih i domaćih pisaca, kao i autorski projekti, odnosno komadi nastali kao rezultat zajedničkog rada reditelja, glumaca i drugih saradnika.

Predstava „Naličje“ premijerno je izvedena u novembru prošle godine, dok uloge tumače: Aleksandar Radulović, Lazar Đurđević, Kristina Obradović, Žana Gardašević-Bulatović, Nada Vukčević, Jadranka Mamić, Danilo Čelebić, Zoran Vujović, Ana Vujošević, Nada Vukčević, Gorana Dragašević, Tihana Ćulafić, Jelena Minić, Jelena Nenezić, Branka Otašević, Julija Milačić Petrović Njegoš, Radmila Božović, Jovan Dabović, Jovana Brnović i Anđela Marunović.

Dramaturzi su Stela Mišković i Stefan Bošković, kostimografkinja Lejla Hodžić, scenografkinja Andreja Rondović, kompozitorka Nina Perović, koreografkinja Tamara Vujošević-Mandić, asistentkinje režije Nataša Milićević i Mirjana Spajić, asistentkinja kostimografkinje Gordana Bulatović, a izvršni producent Danilo Milatović.

Podsjetimo, predstava „Naličje“ biće izvedena i u okviru takmičarskog programa jubilarnog 70. Sterijinog pozorja u Novom Sadu početkom juna.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mart u KIC-u: Mjesec aktuelnog umjetničkog stvaralaštva

Petak, 27.02.2026 | 10:47

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” će i tokom marta mjeseca, organizovanjem brojnih programa od kojih je većina premijerna, nastaviti da afirmiše kako različite umjetničke prakse, tako i stvaralaštvo domaćih i međunarodnih umjetnika, saopšteno je iz ove ustanove.

CNP: „Gidionov čvor“ večeras; ulaznice rasprodate

Srijeda, 25.02.2026 | 13:42

Predstava „Gidionov čvor“, koju je po tekstu Džone Adams režirao Ivan Vanja Alač,  biće izvedena danas (srijeda, 25. februar) u 20 sati na Sceni Studio Crnogorskog narodnog pozorišta. Sve ulaznice su rasprodate.

Večeras počinje 79. Sanremo, Stjepan Hauser među gostima

Utorak, 24.02.2026 | 16:12

Sedamdeset i šesto izdanje kultnog italijanskog muzičkog festivala Sanremo počinje sa emitovanjem 24. februara i svake večeri do 28. februara moći ćete uživati u svemu onome što su gledaoci u Italiji i šire navikli od dugovječne festivalske tradicije.

BS: Nastavićemo da njegujemo i ponosno prenosimo svoj maternji jezik

Subota, 21.02.2026 | 17:06

Bošnjačka stranka upućuje srdačne čestitke povodom 21. februara, Međunarodnog dana maternjeg jezika svim Bošnjacima u Crnoj Gori, regionu i širom svijeta.  

CNP: Kamerni orkestar Milanske skale prvi put u Crnoj Gori – koncert svjetskog ranga u martu

Petak, 20.02.2026 | 12:57

Kamerni orkestar Milanske skale (Cameristi della Scala) nastupiće 23. marta na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta s programom „Osam godišnjih doba“. Gostovanje prestižnog svjetskog orkestra realizuje se prvi put u Crnoj Gori i našem nacionalnom teatru.

Ibrahimović sa ministrima Libana i Kipra: Smiriti tenzije i izbjegavati dalje eskalacije

Četvrtak, 05.03.2026 | 17:38

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović poručio je da potrebno intenzivirati diplomatske napore u cilju obnove bezbjednosti i stabilnosti na Bliskom istoku, što je od presudne važnosti za regionalnu i globalnu bezbjednost.    

Zelenski zaprijetio Orbanu: Mogao bih ukrajinskoj vojsci dati adresu "jedne osobe u EU koja koči evropsku pomoć

Četvrtak, 05.03.2026 | 17:33

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je kako bi ukrajinskoj vojsci mogao dati adresu "jedne osobe u Evropskoj uniji" koja koči evropsku pomoć njegovoj zemlji.

Camaj – Glasovac: Greške iz prošlosti ne bi trebalo da budu prepreka izgradnji zajedničke evropske budućnosti

Četvrtak, 05.03.2026 | 17:24

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj sastao se u Zagrebu sa potpredsjednicom Hrvatskog sabora Sabinom Glasovac i tom prilikom Camaj je poručio da greške iz prošlosti ne bi trebalo da predstavljaju prepreku daljem razvoju saradnje i izgradnji zajedničke evropske budućnosti.  

Krivična prijava zbog nelegalne gradnje u zoni NP Biogradska gora

Četvrtak, 05.03.2026 | 17:17

Pripadnici beranske policije podnijeli su krivičnu prijavu protiv U.V. iz Berana koji je u julu prethodne godine u zoni Nacionalnog parka Biogradska gora izgradio objekat - saopšteno je iz Uprave policije.   

Republikanski lobista sramotno pravdao ubistvo iranskih djevojčica: "Da su ostale žive, nosile bi burku"

Četvrtak, 05.03.2026 | 17:02

Republikanski lobista i predsjednik Unije američkih konzervativaca Matt Schlapp je tokom gostovanja u emisiji novinara Piersa Morgana iznio sramotan stav o ubistvu iranskih djevojčica, koje su ubijene nakon bombardovanja njihove škole.

Crnogorski selektor ostaje u Ljubljani do 2028.

Četvrtak, 05.03.2026 | 16:52

Crnogorski selektor Zvezdan Mitrović u julu ima drugi debi na klupi naše košarkaške reprezentacije, a danas je samo potvrdio status koji ima u Cedevita Olimpiji.  

Maloljetnica napala vršnjakinju u dvorištu podgoričke srednje škole

Četvrtak, 05.03.2026 | 16:45

Maloljetnica iz Srednje stručne škole (SSŠ) “Ivan Uskoković” danas je u dvorištu podgoričke SSŠ “Spasoje Raspopović” udarila djevojčicu, zbog čega je njena majka najavila podnošenje krivične prijave, pišu Vijesti.  

Uhapšena Britni Spirs

Četvrtak, 05.03.2026 | 16:41

Pop ikona Britni Spirs (42) uhapšena je u srijedu uveče zbog vožnje pod uticajem alkohola, potvrđeno je iz policijskih izvora.

Šćepanović: Kad policajac sjedi sa Zvicerom normalno da mu građani ne vjeruju

Četvrtak, 05.03.2026 | 16:33

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović rekao je da će biti identifikovani svi elementi, unutra i spolja, koji imaju maligni uticaj, ističući da će se Crna Gora zaštititi.

Može li Vučić da ostane “faktor stabilnosti” u regionu u očima EU?

Četvrtak, 05.03.2026 | 16:18

Odnos Evropske unije prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću godinama je počivao na percepciji da je on garant stabilnosti u Srbiji i regionu. Međutim, u svjetlu narušenih odnosa sa Briselom, unutrašnjie političke krize i eskalacije sukoba između Irana i Izraela, otvara se pitanje da li će Vučić uspjeti da zadrži status ključnog faktora stabilnosti u očima evropskih partnera, piše Danas.