Srijeda, 16.04.2025 | 11:25
IZVOR: klix.ba

Evo zašto PAROVI koji se svađaju imaju MANJE šanse za RASKID

Svađanje s partnerom ili suprugom nije samo iscrpljujuće već i besmisleno, a stručnjaci tvrde da parovi koji se često svađaju imaju manje šanse za raskid.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Klinička psihološkinja Deborah Grody za Time je kazala da je veza bez svađe znak da ona neće trajati.

"Veze koje se ne mogu spasiti su one u kojima nema trzavica ili ih uopšte nije ni bilo. Oni parovi koji su pronašli savršenu formulu za skladan suživot su postali ravnodušni i ne svađaju se jer ih nije briga. Oni će vjerovatno završiti razvodom", kazala je Grody.

Ona tvrdi da to ne znači da parovi koji se često svađaju imaju bolju vezu nego su to oni koji imaju konstruktivnu svađu. Iskreni razgovori koji slijede nakon svađe, nadmašuju kratkotrajnu neprijatnost izazvanu izražavanjem ljutnje.

Profesor Noam Ostrander je mišljenja da se partneri najčešće svađaju oko istih stvari te u tim slučajevima ništa ne rješavaju, a kako bi se prekinuo taj ciklus on savjetuje da se zaustavite i dođete do korijena problema.

Korištenje rečenica "Ti nikad" ili "Ti uvijek" mogu izazvati osjećaj kod partnera kao da ga napadate. Umjesto da koristite ovaj ton preporučuje se da budete direktniji i tražite od partnera da obavi određeni zadatak.

Prečesto dolazi i do toga da se tokom svađe ništa ne rješava, jer su oba partnera zauzeta razmišljanjem o tome šta će reći sljedeće umjesto da zapravo slušaju ono što se govori. Ukoliko vam je stalo do veze i partnera savjetuje se da slušate bez upadanja u riječ. Ukoliko postoji nešto što ne razumijete, korisno je da to razjasnite prije nego reagujete i da bude s iskrenom namjerom da to shvatite.

Takođe, stavljanje svađe "na pauzu" omogućit će vam da razmišljate jasnije i shvatite šta je stvarni problem te uspijete vidjeti stvari iz perspektive partnera. Najbolja stvar kada stavite svađu "na pauzu" je to što možete savladati probleme bez da ih pogoršate.

"Većinu vremena, tokom svađe riječi se izgovaraju u ljutnji, a riječi se ne mogu povući", kazala je Grody.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šehović i Zirojević u Njujorku: Crna Gora doživljava institucionalno, kulturno i civilizacijsko posrnuće

Utorak, 23.12.2025 | 17:38

Predsjednik Socijaldemokrata i jedan od lidera Evropskog saveza, Damir Šehović, i poslanik te partije u Parlamentu, Nikola Zirojević, učestvovali su na panel konferenciji pod nazivom „Quo vadis Montenegro“, u organizaciji Fondacije Gusinje, udruženja crnogorskih iseljenika u Njujorku.

Plate i penzije u Crnoj Gori u odnosu na region - gdje se živi bolje?

Utorak, 23.12.2025 | 20:26

U 2025. godini Crna Gora je izbila na čelo regiona po visini nominalnih zarada i penzija.

Istorija za Jovovića: Crnogorac osvojio sva četiri trofeja u Kuvajtu

Utorak, 23.12.2025 | 19:46

Nebojša Jovović ušao je u anale kuvajtskog fudbala i Persijskog zaliva uopšte – postao je prvi trener sa sva četiri osvojena trofeja koji su bili na talonu jedne sezone.

Naučnici upozoravaju: „Oružje za kontrolu uma“ više nije samo naučna fantastika

Utorak, 23.12.2025 | 18:50

Načnici pozivaju na globalnu akciju kako bi se zaustavila zloupotreba neurologijskih istraživanja u korištenju hemikalija kao „oružja za kontrolu uma“.

Aerodrom Tivat: Uhapšen državljanin Grčke, u prtljagu pronađeno skoro 2.000 tableta sa liste opijata

Utorak, 23.12.2025 | 17:17

Crnogorska policija uhapsila je državljanina Grčke C.M. (36), zbog sumnje da je počinio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Skupština Glavnog grada – Nišavić: Cijena vode biće niža za šest centi po kubiku

Srijeda, 24.12.2025 | 16:59

Skupština Glavnog grada nastavila je rad, a u toku je objedinjena rasprava o programima rada preduzeća za narednu godinu.

Marković: U Pljevljima povećan broj srčanih udara u posljednjih nekoliko dana

Srijeda, 24.12.2025 | 16:48

Poslanik Dane Marković se osvrnuo i na nedavni pokušaj zatvaranja kotlarnice u Skerlićevoj ulici, napominjući da bi gašenje te kotlarnice u ovom trenutku ostavilo veliki broj građana u centru Pljevalja bez grijanja

Obustavljen krivični postupak protiv Vesića i ostalih za slučaj "Nadstrešnica"

Srijeda, 24.12.2025 | 16:30

Vanpretresno vijeće Višeg suda u Novom Sadu obustavilo je danas krivični postupak protiv Jelene Tanasković, Gorana Vesića, Anite Dimoski, Milana Spremića, Marine Gavrilović i Dejana Todorovića u slučaju "Nadstrešnica".

Mikulić karatista godine

Srijeda, 24.12.2025 | 16:27

Takmičar Karate kluba Bijela, reprezetativac Nemanja Mikulić, najbolji je karatista Crne Gore u borbama (kumite) u 2025. godini, odlučeno je u Karate savezu Crne Gore.

Prvi mikročip dizajniran u Crnoj Gori predstavlja naučni uspjeh i tržišnu vrijednost

Srijeda, 24.12.2025 | 16:20

Predstavljanje prvog mikročipa dizajniranog u Crnoj Gori pokazuje da naša država ima znanje, ljude i institucije sposobne da razvijaju visoke tehnologije, a da povezivanjem obrazovanja, nauke, privrede i države znanje može da se pretvori u konkretne, primjenjive i globalno konkurentne proizvode.

Aerodrom Podgorica: Zaplijenjeni telefoni vrijedni 2,6 miliona eura

Srijeda, 24.12.2025 | 16:14

Službenici Uprave carina spriječili su pokušaj krijumčarenja velike količine mobilnih telefona na Aerodromu Podgorica.

Šćepanović: Pitanje početka gradnje postrojenja u Botunu, u ovoj fazi, nije za mene

Srijeda, 24.12.2025 | 16:06

"Ovo pitanje treba da se riješi dijalogom konstituenata vlasti lokalne samouprave", kazao je vršilac dužnosti (v.d.) direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Završena sjednica Apelacionog suda: Odbrana traži potvrdu oslobađajuće presude u predmetu “državni udar”

Srijeda, 24.12.2025 | 16:03

Sjednica vijeća Apelacionog suda, na kojoj je razmatrana žalba Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) na oslobađajuću presudu u predmetu poznatom kao „državni udar“, danas je završena čitanjem odgovora odbrane na žalbu tužilaštva.

Kapitenka ostaje u plavom – Itana Grbić potpisala novi ugovor

Srijeda, 24.12.2025 | 15:57

Kapitenka Itana Grbić produžila je ugovor sa klubom iz rodnog grada i nastaviće da predvodi Budućnost i u narednoj sezoni.  

Počeo sastanak kod Milatovića oko kolektora, može li doći do dogovora

Srijeda, 24.12.2025 | 15:44

U toku je sastanak predstavnika mještana Botuna sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, gradonačelnikom Podgorice Sašom Mujovićem i predstanicima Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.