Četvrtak, 17.04.2025 | 14:03
IZVOR: cdm.me

SPEKTAKL na nebu, počinje METEORSKA KIŠA Lirida

Poslije duge zimske tišine na nebu, proljeće donosi povratak zvjezdanih tragova. Liridi, najstarija dokumentovana meteorska kiša, obasjaće nebo od 17. do 26. aprila, s kulminacijom u zoru 22. aprila, kada se očekuje spektakl od 18 meteora po satu – neki od njih toliko sjajni da će ostavljati vatrene tragove.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Nakon nekoliko mjeseci gotovo potpunog izostanka meteorološke aktivnosti, dolazak proljeća na sjevernoj hemisferi donijeće veliku promjenu zahvaljujući meteorskoj kiši Lirida, poznatoj po sjajnim vatrenim lopticama na nebu. Vatrene lopte, prema definiciji, su meteori čija je svjetlost slična sjaju planete Venere.

Liridi će ove godine trajati od 17. do 26. aprila, a prema navodima Američkog meteorološkog društva, najbolji period za posmatranje biće tri noći u trenucima kada ova aktivnost bude dostigla svoj maksimum – dakle, u ponedjeljak 21, utorak 22. i srijedu 23. aprila.

Ipak, za dobar pogled neophodno je da nebo bude vedro i bez svjetlosnog zagađenja, a najbolje vrijeme za posmatranje je u ranim jutarnjim satima, poslije ponoći, kada je noć najtamnija.

Liridi su najvidljiviji sa sjeverne hemisfere jer se vjeruje da dolaze iz sazvežđa Lire, čije se središte nalazi kod sjajne zvijezde Vege, koja izlazi na sjeveroistočnom dijelu neba čim padne mrak, kako prenosi Nin.

Ova kiša meteora nastaje od prašine i ostataka koje je u unutrašnji Sunčev sistem ostavila kometa C/1861 G1 Tačer, koja oko Sunca kruži svakih 422 godine. Posljednji put je prošla pored Sunca 1861. godine, a sljedeći prolazak se očekuje tek 2283.

“Riječ je o prilično nepoznatoj kometi o kojoj znamo veoma malo, jer se najveći dio vremena nalazi predaleko da bismo je mogli posmatrati čak i najmoćnijim teleskopima”, rekao je dr Nik Moskovic iz Opservatorije Lovel.

Šta su meteori?

Meteori nastaju kada male čestice stijena i prašine, koje uglavnom potiču iz kometa, uđu u Zemljinu atmosferu i izgore, oslobađajući svjetlosnu energiju u vidu fotona.

NASA objašnjava da su oni ostaci kometa i djelovi razbijenih asteroida.

“Kometa Tačer rasipa različite veličine čestica – od sitne prašine nalik talku, do većih komada veličine klikera, pa čak i jabuka, pomorandži ili grejpfruta”, objašnjava Moskovic koji dodaje da liridi mogu proizvesti svjetlost različitog spektra.

“Neki Liridi mogu podsjećati na spektakularne vatrene lopte koje ostavljaju za sobom svjetlosni trag u atmosferi. Takve vatrene lopte nastaju kao posljedica većih meteora koji izazivaju jonizaciju atoma u atmosferi, a taj jonizovani trag može ostati vidljiv i dugo nakon što meteor prođe”, objašnjava on.

Kako posmatrati kišu meteora?

Najbolji način za posmatranje meteorske kiše je da je tretirate kao sesiju posmatranja zvijezda. Izađite napolje u ranim jutarnjim satima u noći vrhunca aktivnosti i posmatrajte nebo. Izbjegavajte gledanje u mobilni telefon – njegova jaka bijela svjetlost narušava noćni vid i otežava uočavanje „zvijezda padalica“.

Takođe, pokušajte da sklonite sve vještačke izvore svjetlosti iz svog vidnog polja — uključujući ulično osvjetljenje i sigurnosna svijetla. Iako će meteori izgledati kao da dolaze iz pravca zvijezde Vega, meteorske kiše su zapravo nebeski događaji koji se mogu posmatrati na cijelom nebu, pa slobodno možete gledati bilo gdje iznad sebe.

Nakon Lirida stiže i Eta Akvaridi

Odmah nakon Lirida stiže i sljedeća meteorska kiša — Eta Akvaridi, koja će trajati od 19. aprila do 28. maja, a vrhunac će dostići u ranim jutarnjim časovima ponedjeljka, 5. maja. Tokom maksimuma, očekuje se od 40 do 60 meteora na sat.

Eta Akvaridi potiču od Halijeve komete, najpoznatije komete u istoriji. Ova kometa kratkog perioda posljednji put je prošla kroz unutrašnji Sunčev sistem 1986. godine, a sljedeći put će biti vidljiva 2061. godine. Ova meteorska kiša najbolje se vidi sa južne hemisfere, jer je njen radijant — tačka iz koje meteori prividno izbijaju — u sazvežđu Vodolije, koje je sa sjeverne hemisfere nisko na jugoistočnom nebu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Google mora platiti 68 miliona dolara, tajno su snimali razgovore korisnika?

Utorak, 27.01.2026 | 10:07

Google je pristao platiti 68 miliona američkih dolara kako bi nagodio kolektivnu tužbu u kojoj se tvrdi da je ta kompanija potajno snimala privatne razgovore korisnika putem njihovih pametnih telefona.

Sjeverna Koreja lansirala "sumnjive" balističke projektile prema moru

Utorak, 27.01.2026 | 09:57

Sjeverna Koreja je u utorak lansirala sumnjive balističke projektile prema moru u očiglednim testovima naoružanja, saopćili su njeni susjedi, dok Pjongjang podiže tenzije s rivalskom Južnom Korejom uoči važnog političkog skupa.

SAD se formalno povlače iz Pariskog klimatskog sporazuma

Utorak, 27.01.2026 | 09:50

Povlačenje SAD, drugog najvećeg emitera gasova staklene bašte na svijetu poslije Kine, vjerovatno će zadati dodatni udarac naporima u borbi protiv klimatskih promjena, prenosi portal Bloomberg.

Mađarska najavila tužbu protiv Brisela zbog zabrane uvoza ruskog gasa

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 21:45

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Sijarto najavio je da će Mađarska pokrenuti pravni postupak pred Sudom Evropske unije čim odluka o planu REPowerEU bude službeno objavljena.

Naučnici objasnili zašto žene imaju više migrena nego muškarci

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 18:31

Odrasle žene imaju tri puta veću vjerovatnoću da dobiju migrene nego muškarci. A sada je globalna studija iz 2025. godine otkrila da žene takođe provode više vremena pateći od migrena uopšte.

ODT Podgorica: Formirana dva predmeta po prijavama Mirjane Pajković

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 12:48

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici potvrdilo je za portal Standard da su po prijavama koje je podnijela bivša generalna direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, Mirjana Pajković, formirana dva predmeta.

Živković: Nijesmo saglasni sa izdašnom donacijom za SPC, ali vjerujemo u započeto partnerstvo u Budvi

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 11:59

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković poručio je da ta stranka nije promijenila svoj kritički odnos prema djelovanju Srpske pravoslavne crkve, koje već godinama izlazi iz okvira djelovanja primjerenog ustavnom i sekularnom uređenju.  

Kako je o kolektoru ranije govorio Koprivica: “Demokrate su među prvima digli glas protiv tog sumanutog projekta”

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 12:26

Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović podsjetio je javnost u jednoj emisiji kako je potpredsjednik Demokrata, Momo Koprivica govorio o postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu. Koprivica je 2022. godine kazao da su "Demokrate prve digle glas protiv sumanutog projekta".

VIDEO: Snijeg na pjeni od mora

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 11:45

Video koji predstavljamo vodi nas u januar 1956. godine, kada je Crna Gora, poznata po sunčanoj obali i mediteranskom pejzažu, obučena u snijegom prekriveno ruho.

Evropski savez: Koprivica aplaudira dok se Crna Gora ponovo ponižava

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 13:23

Vlada Crne Gore, premijer Milojko Spajić i potpredsjednik Aleksa Bečić, morali bi da odgovore javnosti da li je potpredsjednik Momo Koprivica u ime Vlade prisustvovao skupu u Baru na kojem je grubo vrijeđan crnogorski narod, jezik, država ali i zvanična politika Vlade Crne Gore, saopšteno je iz Evropskog saveza.

Pojačane policijske kontrole u Budvi: Uhapšeno 14 osoba, tri oprativno interesantne

Utorak, 27.01.2026 | 11:07

Budvanska policija je saopštila da je tokom prethodne sedmice sprovela pojačane kontrole lica i vozila, sa posebnim akcentom na operativno interesantna lica (OIL) i njima bliska lica, pri čemu je podnijeto 34 prekršajne prijave, izdato 201 prekršajni nalog, a uhapšeno 14 osoba, od kojih tri OIL.

Svitolina preko Gof do polufinala Australijan opena

Utorak, 27.01.2026 | 10:27

Ukrajinka Elina Svitolina, 12. na WTA listi, druga je teniserka koja je izborila polufinale Australijan opena pobjedom nad trećom teniserkom svijeta Koko Gof, a rezultat je bio 6:1, 6:2.

Gorčević sa Adadom: Čestitke za zatvaranje poglavlja i podrška Francuske za nastavak reformi

Utorak, 27.01.2026 | 10:23

Francuska će nastaviti da pruža punu podršku Crnoj Gori u sprovođenju reformi koje vode članstvu u EU, saopšteno je tokom razgovora ministarke evropskih poslova Maide Gorčević sa francuskim ministrom za Evropu Benžaminom Adadom, saopštili su iz Ministarstva evropskih poslova.

Odložena sjednica Apelacionog suda u predmetu “Koverta”

Utorak, 27.01.2026 | 10:20

Sjednica vijeća Apelacionog suda, zakazana za 30. januar u postupku odlučivanja o žalbi na prvostepenu presudu u predmetu u javnosti poznatom kao „Koverta“, odložena je i biće održana 5. februara.

Zogović: Evropski standard inkluzija, ne isključenje, srpski jezik mora dobiti službeni status

Utorak, 27.01.2026 | 10:16

Potpredsjednik Vlade Milun Zogović poručio je da inicijativa Demokratske narodne partije za normiranje srpskog kao službenog jezika u Crnoj Gori predstavlja pitanje evropskih vrijednosti, jednakosti i ukidanja diskriminacije, te da je utemeljena na rezultatima tri posljednja popisa stanovništva i savremenoj evropskoj pravnoj praksi.

Danilu Mandiću produžen pritvor

Utorak, 27.01.2026 | 10:10

Vanraspravno vijeće Osnovnog suda u Podgorici 23. januara produžilo je pritvor Danilu Mandiću.

Google mora platiti 68 miliona dolara, tajno su snimali razgovore korisnika?

Utorak, 27.01.2026 | 10:07

Google je pristao platiti 68 miliona američkih dolara kako bi nagodio kolektivnu tužbu u kojoj se tvrdi da je ta kompanija potajno snimala privatne razgovore korisnika putem njihovih pametnih telefona.

Izabran Opštinski odbor Nove srpske demokratije u Nikšiću, na čelu Marko Kovačević

Utorak, 27.01.2026 | 10:03

Izvršni odbor Nove srpske demokratije saopštio je da je jednoglasno, u skladu sa Statutom stranke, proglasio novi Opštinski odbor NSD u Nikšiću, koji broji 181 člana, a za predsjednika je izabran Marko Kovačević, potpredsjednik stranke i predsjednik Opštine Nikšić.

Sjeverna Koreja lansirala "sumnjive" balističke projektile prema moru

Utorak, 27.01.2026 | 09:57

Sjeverna Koreja je u utorak lansirala sumnjive balističke projektile prema moru u očiglednim testovima naoružanja, saopćili su njeni susjedi, dok Pjongjang podiže tenzije s rivalskom Južnom Korejom uoči važnog političkog skupa.

SAD se formalno povlače iz Pariskog klimatskog sporazuma

Utorak, 27.01.2026 | 09:50

Povlačenje SAD, drugog najvećeg emitera gasova staklene bašte na svijetu poslije Kine, vjerovatno će zadati dodatni udarac naporima u borbi protiv klimatskih promjena, prenosi portal Bloomberg.