Četvrtak, 17.04.2025 | 21:15
IZVOR: informer.rs

Nova opcija na Androidu - Telefon će se sam RESTARTOVATI– Evo i kada

Android telefoni će se ubuduće automatski restartovati ukoliko nisu otključavani duže vrijeme.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Android uređaji će se ubuduće automatski restartovati ukoliko nisu otključavani duže vrijeme. Ova bezbjednosna funkcija biće uvedena, kako je navedeno, da bi se dodatno zaštitili podaci korisnika.

Nova opcija, koja je dio najnovijeg ažuriranja Google Play servisa, podrazumeva da će se telefon ili tablet automatski restartovati ukoliko je zaključan tri dana zaredom.

Nakon restarta, korisnik mora da unese PIN kako bi pristupio uređaju, a biometrijske metode otključavanja, poput otiska prsta ili prepoznavanja lica biće privremeno onemogućene dok se ne unese šifra.

Kako piše sajt 9to5Google, ova funkcija biće dostupna na Android telefonima i tabletima, ali neće važiti za uređaje iz kategorije Auto, TV i WearOS.

Važno je naglasiti da se ne radi o fabričkom resetovanju, već o restartovanju koje stavlja uređaj u stanje pre prvog otključavanja (BFU - Before First Unlock), čime se dodatno štite podaci korisnika.

Apple je sličnu funkciju predstavio u okviru iOS 18.1 pod nazivom "Inactivity Reboot", koja se aktivira nakon četiri dana neaktivnosti, piše portal The Verge.

Još nije precizirano kada će ova opcija postati dostupna svim korisnicima, jer ovakve nadogradnje Play servisa često stižu postepeno, tokom jedne do dve nedelje.

Takođe, nije poznato da li će korisnici dobijati obaveštenje o razlogu automatskog restartovanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Podnijeta peticija: Vraća se Twitter?

Nedjelja, 14.12.2025 | 14:13

Operation Bluebird je već registrovala domen twitter.new.

Kako jedna aplikacija drži cijeli dom pod kontrolom čak i kada niste kod kuće?

Petak, 12.12.2025 | 13:24

Zamislite da iz toplog auta, dok se spuštate s planine nakon skijanja, možete jednim dodirom da uključite grijanje u stanu. Ili provjerite jeste li ugasili šporet, ostavili svjetla upaljena – i sve bez paničnog vraćanja kući. Upravo to omogućava SmartThings, aplikacija koja vaš telefon pretvara u komandni centar za cijeli dom.

Instagram uvodi opciju "Vaš algoritam": Vi birate šta želite gledati

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:36

Nova funkcija, pokretana vještačkom inteligencijom, omogućava korisnicima da resetuju i prilagode preporuke, počevši od Reels sekcije.

Korisnici će imati izbor: Meta preuzela obavezu da se uskladi sa zakonom EU

Srijeda, 10.12.2025 | 09:34

Kompanija Meta preuzela je obavezu da korisnicima u Evropskoj uniji ponudi izbor u vezi sa personalizovanim oglasima na Facebooku i Instagramu, kako bi se uskladila sa Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), saopštila je Evropska komisija.

Rusija blokirala Snapchat i FaceTime: Tvrdi da su aplikacije korišćene za „terorističke aktivnosti“

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 09:52

Rusija je uvela još jednu veliku blokadu digitalnih servisa. Roskomnadzor, ruska Federalna služba za nadzor komunikacija, informacionih tehnologija i masovnih medija, zabranio je pristup aplikacijama Snapchat i FaceTime u čitavoj zemlji.  

Podgoričanin osumnjičen da je prevario starije osobe iz Plužina i Nikšića za 2.710 eura glumeći rođaka

Nedjelja, 14.12.2025 | 18:10

Policija je saopštila da je podnijela krivičnu prijavu protiv I.K. (44) iz Podgorice zbog sumnje da je izvršio krivično djelo prevara na način što je u toku oktobra 2025. godine, na teritoriji Nikšića i Plužina, predstavljajući se kao bliski rođak tri starija oštećena lica, iste doveo u zabludu, zbog čega su mu oni, po osnovu zajma, isplatili novac u ukupnom iznosu od 2.710 eura.

Asanović: Bezobrazne su tvrdnje da rezultati referenduma neće uticati na odluke

Nedjelja, 14.12.2025 | 13:47

Predsjednik Opština Zeta Mihailo Asanović kazao je "Vijestima" da je danas "praznik demokratije u Zeti".

Vuksanović: Jedino je Milatović ostvario direktnu komunikaciju sa Makronom u vezi sa zatvaranjem poglavlja 11 i 13

Nedjelja, 14.12.2025 | 14:39

Jedino je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović ostvario direktnu komunikaciju sa predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom u vezi sa zatvaranjem poglavlja 11 i 13 u pregovorima Crne Gore sa Evropskom unijom (EU), saopštio je danas Nebojša Vuksanović, Milatovićev savjetnik za unutrašnju politiku i privredni razvoj.

Kovačević traži uvođenja 50 odsto subvencija za boravak djece u vrtićima

Nedjelja, 14.12.2025 | 18:50

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević predvidio je u Nacrtu budžeta za 2026. godinu mjeru uvođenja 50 odsto subvencija za boravak djece u vrtićima, kao značajan korak u jačanju podrške porodicama u Nikšiću.

Vuković demantovao Vuksanovića da je Milatović jedini komunicirao sa Makronom

Nedjelja, 14.12.2025 | 16:31

Prema pouzdanim informacijama iz Pariza i Brisela (kakva je bila i ona o inicijalnom protivljenju Francuske da zatvorimo dva od pet poglavlja), ovo nije tačno, kazao je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), predsjednik Odbora za evropske integracije i bivši gradonačelnik Podgorice, Ivan Vuković.

Žakelj: Fokus i dobra odbrana ključ protiv Trenta

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:59

Budućnost Voli u utorak gostuje Trentu (20h, TVCG2) u 11. kolu Evrokupa, gdje će pokušati da se revanšira ekipi koja nas je pobijedila u prvom dijelu sezone u "Morači".

Potpisan ugovor o radovima u tunelu Sozina, vrijedan 2,4 miliona eura

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:48

Monteput d.o.o. i firma „Građevinarstvo i savjetovanje“ iz Podgorice potpisali su ugovor o izvođenju radova u tunelu Sozina, vrijedan 2.411.034 eura,  saopšteno je iz Monteputa.

Mještani Botuna i Satler razgovarali o kolektoru: Dijalog se nastavlja

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:41

Nakon današnjeg razgovora između šefa Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera i predstavnika mještana zetskog sela Botun, koji se protive izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, najavljen je nastavak dijaloga u narednom periodu.

Romansa koja je prerasla u brak: Ksenija Knežević se udaje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:33

Bivša članica grupe „Hurricane“ Ksenija Knežević nedavno se vjerila za dugogodišnjeg izabranika Nikolu Todorovića Todora.

ZZZCG finansijski će podržati 149 nezaposlenih

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:27

Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, na sjednici kojom je predsjedavao Aleksandar Šipčić, donio je odluku o finansiranju 149 korisnika bespovratnih sredstava za samozapošljavanje, u ukupnom iznosu od 1,468,729.23 eura, navodi se u saopštenju.

Uprava za vode nabavila dronove za efikasniji nadzor nad crnogorskim vodama

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:21

Uprava za vode nabavila je savremenu dron opremu kako bi unaprijedila rad inspektora na terenu i obezbijedila efikasniji nadzor nad vodnim tokovima Crne Gore. Nabavkom pet dronova omogućeno je da inspektori brže, preciznije i bezbjednije sagledaju stanje na lokacijama koje su često teško dostupne, saopšteno je iz Uprave za vode.

Rovčanin: Svi problemi države da sačekaju, dok se ne riješe problemi Pljevalja

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:12

Ne postoji važniji problem za državu i sve institucije od problema Pljevalja. Sve ostalo u ovom trenutku je potpuno nebitno, poručio je poslanik Demokratske Crne Gore Nikola Rovčanin.

Mamurluk je zaista gori u tridesetima – i nauka zna zašto

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:39

Ako ste milenijalac i imate utisak da vas mamurluk sve teže pogađa otkako ste ušli u tridesete, niste jedini – i definitivno ne umišljate.

Uhapšeni mladići u Podgorici: Strancu se predstavili kao policajci, pa mu uzeli novac?

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:35

Podgorička policija uhapsila je A.L. (21) i maloljetnika starog 17 godina, zbog sumnje da su počinili tešku krađu i razbojništvo u Podgorici.

Laković: Trajno rješenje za zagađeni vazduh u Pljevljima je toplifikacija i ekološka rekonstrukcija

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:25

Izvršni direktor Rudnika uglja, Nemanja Laković, rekao je da je jedino trajno rješenje za zagađeni vazduh u Pljevljima završetak projekta toplifikacije i ekološke rekonstrukcije, ističući da će tim završetkom građani dobiti kvalitetniji život uz ogromno smanjenje zagađenja.