Petak, 18.04.2025 | 08:22
IZVOR: cdm.me

MPNI: U naredne dvije godine više od 145 miliona eura ulaganja u obrazovanje

Vlada Crne Gore usvojila je Strategiju reforme obrazovanja 2025–2035. kojom se pokreće sveobuhvatna transformacija obrazovnog sistema, a već u naredne dvije godine biće investirano više od 145 miliona eura za implementaciju kljucnih mjera, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta MPNI.

 




Foto: Arhiva/Kolektiv.me

Naglašavaju da će najveći dio sredstava biti usmjeren na izgradnju objekata u okviru obrazovnog sistema, čime se stvaraju preduslovi za modernizaciju i kreiranje obrazovnog sistema u skladu sa najsavremenijim EU praksama.

“Takođe, biće pokrenut proces sveobuhvatne reforme nastavnih planova i programa na način da oni odgovore potrebama savremenog društva i omoguće da djeca i adolescenti steknu znanja i vještine koje su im potrebne za dalje učenje i napredovanje, ali i omoguće bolju zapošljivost i opštu životnu dobrobit. Kvalitet nastave biće unaprijeđen kroz obuku velikog broja nastavnika u različitim oblastima, uključujući primjenu digitalnih alata, razvoj socijalnih i emocionalnih vještina djece, pružanje podrške djeci iz osjetljivih grupa, primjenu principa pravičnog i na jasnim standardima oslonjenog ocjenjivanja, itd”, kažu u MPNI.

Strategija se, ističu, odnosi  na sve nivoe obrazovanja – od ranog i predškolskog do visokog obrazovanja i obrazovanja odraslih – i ima za cilj stvaranje inkluzivnog, pravednog i savremenog sistema koji odgovara potrebama djece, mladih i društva u cjelini.

Četiri ključna strateška cilja obuhvataju:

1.Kvalitet i pravičnost – pružanje obrazovanja koje odgovara individualnim potrebama svakog djeteta, sa posebnim fokusom na djecu iz ranjivih grupa, uključujući Rome i Egipćane, djecu sa smetnjama u razvoju, izbjeglice i djecu iz drugih govornih podrucja, kao i djecu iz porodica ugroženih siromaštvom.

2.Osnaživanje nastavnika i škola – unapređenje inicijalnog obrazovanja i kontinuiranog stručnog usavršavanja nastavnika, te podizanje ugleda i profesionalne autonomije prosvjetnih radnika.

3.Efikasno upravljanje i finansiranje – uvođenje mehanizama za razvoj politika i reformskih aktivnosti zasnovanih na dokazima, efikasnija upotreba budžetskih sredstava i veća odgovornost institucija na svim nivoima.

4.Modernizacija infrastrukture i digitalna transformacija- rekonstrukcija i izgradnja škola po savremenim standardima koji omogućavaju kvalitetno i inkluzivno obrazovanje, digitalizacija nastavnog procesa i upravljačkih sistema, te integracija zelenih vještina i klimatske otpornosti u obrazovanje.

Ključne reformske oblasti koje će se sprovoditi u naredne dvije godine uključuju:

•Unapređenje kurikuluma i uvođenje novih modela učenja koji podstiču kritičko mišljenje, rješavanje problema, digitalne vještine, socijalne i emocionalne vještine i građanske kompetencije;

•Kreiranje uslova za uspostavljenje sistema cjelodnevne škole, u kojoj učenici dobijaju ne samo formalno obrazovanje, već i dodatnu podršku, vannastavne aktivnosti i kvalitetno slobodno vrijeme;

•Digitalna transformacija obrazovnog sistema kroz razvoj digitalnih udžbenika, učenja na daljinu i podršku za digitalnu pismenost i bezbjedno, svrsishodno i inkluzivno korišćenje digitalnih tehnologija.

•Jačanje inkluzije kroz podršku nastavnicima za rad sa djecom iz osjetljivih grupa, rano prepoznavanje i pružanje podrške svoj djeci kojima je potrebna, obezbjeđivanje asistenata u nastavi, kao i fleksibilnih programa prilagođenih potrebama i sposobnostima djece na način da ona razviju svoj puni potencijal;

•Povezivanje obrazovanja i tržišta rada kroz dualno obrazovanje, veći obim praktične nastave i saradnju s poslodavcima;

•Socijalna i emocionalna podrška učenicima, uključujući mjere za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju nasilja u školama;

•Rodna ravnopravnost u obrazovanju i smanjenje obrazovnog jaza između djevojčica i dječaka, uz borbu protiv stereotipa u udžbenicima i nastavnim praksama;

•Podrška školama u ruralnim sredinama, smanjenje teritorijalnih razlika u dostupnosti i kvalitetu obrazovanja.

“Strategija je nastala kao rezultat u inkluzivnog i konsultativnog procesa u kojem je učestvovalo više od 8.000 osoba – nastavnika, učenika, roditelja, predstavnika civilnog sektora, međunarodnih organizacija i lokalnih zajednica, što garantuje da dokument odražava stvarne potrebe sistema i ima snažno uporište u zajednici”, navode iz MPNI.

Pojašnjavaju da desetogodišnja Strategija teži ravnomjernoj dostupnosti obrazovanja, smanjenju socijalnih i regionalnih razlika i razvoju kompetencija koje pripremaju djecu i mlade za život i rad u savremenom društvu.

“Strategija je razvijena u okviru projekta „Kvalitetno obrazovanje za svu djecu Crne Gore“, koji se sprovodi u partnerstvu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, UNICEF-a i Evropske unije”, zaključuju u MPNI.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Nemanja Čađenović, pripadnik PJP, osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope u kik-boksu

Subota, 28.03.2026 | 21:03

Nemanja Čađenović, pripadnik Posebne jedinice policije, večeras je Budvi osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope u kik-boksu. On je u trećoj rundi nokautom pobijedio Stevena Kitoka, francuskog borca, kazali su iz Uprave policije.

PS-SD-Građani Kolašin: Opština osniva novo preduzeće, nastavlja se masovnim zapošljavanjem pred izbore

Subota, 28.03.2026 | 20:45

Iz Klub odbornika DPS, SD i Građani Kolašin poručili su građanima tog grada da lokalna vlast planira da osnuje peto opštinsko preduzeće kako bi nastavila sa zapošljavanjem partijski podobnih kadrova i kako bi zadovoljili neostvarene lične ambicije pojedinih lokalnih funkcionera.

Tužilaštvo provjerava ko je uništio termalnu kameru na Plavnici

Subota, 28.03.2026 | 20:34

Termalna kamera koja se nalazi na Plavnici a koja je uništena 12, marta bila je izuzetno važan dio sistema nadzora Nacionalnog parka Skadarsko jezero. Dok na tom slučaju sada rade policija i tužilaštvo, pomoćnik direktora Nacionalnih parkova poručuje da je nadzor nastavljen aktiviranjem dodatnog ljudstva, te da postavljaju i kamere-zamke. 

Monteput: Trasa auto-puta Smokovac - Tološi ne ugrožava arheološki lokalitet Duklja

Subota, 28.03.2026 | 18:56

Povodom nedavnih navoda koji su se pojavili u javnosti o navodnom uticaju trase auto-puta Smokovac–Tološi na arheološki lokalitet Duklja, iz preduzeća Monteput oglasili su se sa zvaničnim saopštenjem.

Budva: Kvad se zapalio nakon sudara sa autobusom

Subota, 28.03.2026 | 17:55

U saobraćajnoj nezgodi koja se oko 16 časova dogodila kod restorana „Vista“ u Budvi, nakon sudara kvada i autobusa došlo je do zapaljenja kvada, a dvije osobe su zadobile lakše povrede, potvrđeno je Portalu RTCG iz Uprave policije.

Država dužna 5,18 milijardi eura

Subota, 28.03.2026 | 08:20

Ukupan javni dug na kraju prošle godine iznosio je 5,18 milijardi eura, odnosno 63,5 bruto domaćeg proizvoda (BDP), navodi se u godišnjem izvještaju Ministarstva finansija o javnom dugu, piše Pobjeda.

Medenica pod optužbama za opstrukciju istrage ubistva Jovanovića, tužilaštvo ćuti

Subota, 28.03.2026 | 08:13

Uprkos tome što je bivši istaknuti policijski funkcioner Milan Vujanović prije skoro pet godina optužio raniju predsjednicu Vrhovnog suda Vesnu Mednicu za opstrukcije u istrazi o ubistvu urednika "Dana" Duška Jovanovića, do danas nije poznato šta je tužilaštvo preduzelo tim povodom. Nije poznato ni je li Vujanović uopšte saslušan u državnom tužilaštvu povodom njegovih optužbi na račun Medenice.

Dizel skuplji 11, benzin tri centa?

Subota, 28.03.2026 | 08:36

Cijena eurodizela od utorka na crnogorskim pumpama mogle bi biti veće za oko 11 centi i iznosiće 1,68 eura, dok će cijene dvije vrste benzina najvjerovatnije poskupjeti za oko tri centa pa će eurosuper 98 koštati oko 1,59 eura, a super 95 oko 1,55 eura. Lož ulje će vjerovatno poskupjeti za 11 centi pa će njegova cijena iznositi 1,83 eura za litar, pišu današnje Vijesti.

Odlazak stranaca uticao na korekciju cijena zakupnine stanova: Kirije pale do 20 odsto

Subota, 28.03.2026 | 08:57

Cijene zakupnine stanova danas su za do 20 odsto niže u odnosu na početak prošle godine, a na to su uticali odlazak stranih državljana i znatno povećanje ponude stanova za izdavanje na tržištu, saglasni su sagovornici "Dana".

FOTO: Zaplijenjen 21 kilogram marihuane, uhapšen Zećanin

Subota, 28.03.2026 | 10:31

Službenici Sektora za borbu protiv kriminala – Odsjeka za borbu protiv droge su, u saradnji sa službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ – Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje, uz asistenciju službenika Sektora granične policije, juče na Graničnom prelazu „Dobrakovo“ izvršili ciljanu kontrolu lica i vozila, kojom prilikom su zaplijenili 21 kilogram marihuane i lišili slobode osumnjičenog.

Vremenska prognoza - NEDJELJA donosi OVE temperature

Subota, 28.03.2026 | 21:42

U južnim predjelima promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim intervalima i uglavnom suvo, na sjeveru umjereno do potpuno oblačno, ponegdje sa slabim padavinama.

"Plavi" bez greške: Budućnost Voli ubjedljiva u ABA ligi

Subota, 28.03.2026 | 21:20

Košarkaši Budućnost Volija ni ovog puta nisu imali problema protiv Igokee.

Nemanja Čađenović, pripadnik PJP, osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope u kik-boksu

Subota, 28.03.2026 | 21:03

Nemanja Čađenović, pripadnik Posebne jedinice policije, večeras je Budvi osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope u kik-boksu. On je u trećoj rundi nokautom pobijedio Stevena Kitoka, francuskog borca, kazali su iz Uprave policije.

Snapchat sve više pod lupom Evropske unije: U fokusu zaštita djece u online prostoru

Subota, 28.03.2026 | 21:32

Regulatori Evropske unije pokrenuli su istragu protiv Snapchata zbog sumnji da platforma ne čini dovoljno kako bi zaštitila djecu i da ih izlaže rizicima poput povećane ranjivosti na predatore ili vrbovanja od strane kriminalaca.  

Tuhel razočaran: Navijači izviždali Vajta

Subota, 28.03.2026 | 21:55

Selektor Engleske Tomas Tuhel priznao je da je razočaran reakcijom navijača koji su izviždali Bena Vajta tokom remija sa Urugvajem (1:1) na prijateljskoj utakmici na Vembliju.

PS-SD-Građani Kolašin: Opština osniva novo preduzeće, nastavlja se masovnim zapošljavanjem pred izbore

Subota, 28.03.2026 | 20:45

Iz Klub odbornika DPS, SD i Građani Kolašin poručili su građanima tog grada da lokalna vlast planira da osnuje peto opštinsko preduzeće kako bi nastavila sa zapošljavanjem partijski podobnih kadrova i kako bi zadovoljili neostvarene lične ambicije pojedinih lokalnih funkcionera.

Tužilaštvo provjerava ko je uništio termalnu kameru na Plavnici

Subota, 28.03.2026 | 20:34

Termalna kamera koja se nalazi na Plavnici a koja je uništena 12, marta bila je izuzetno važan dio sistema nadzora Nacionalnog parka Skadarsko jezero. Dok na tom slučaju sada rade policija i tužilaštvo, pomoćnik direktora Nacionalnih parkova poručuje da je nadzor nastavljen aktiviranjem dodatnog ljudstva, te da postavljaju i kamere-zamke. 

Bulatović: Slovenija izvanredna ekipa i bez Oblaka i Šeška, biće to dobar test

Subota, 28.03.2026 | 20:20

Crnogorski fudbaleri su se mučili protiv Andore, ali su uspjeli da slave sa 2:0 i godinu započnu pobjedom. Vezista "sokola" Andrija Bulatović kaže da imamo problem kada treba probiti "bunker" rivala.

Bastoni rekao “da” velikanu?

Subota, 28.03.2026 | 19:57

Inter po svemu sudeći na ljeto ostaje bez jednog od najboljih igrača.

CNN: Iran ima novi zahtjev za okončanje rata – i mogao bi donijeti milijarde

Subota, 28.03.2026 | 19:45

Kada je jedan iranski zvaničnik ove sedmice iznio listu zahtjeva za okončanje rata koji su započele Sjedinjene Države i Izrael, dodao je stavku koja ranije nije bila dio zahtjeva Teherana: priznanje iranskog suvereniteta nad Ormuskim moreuzom.