Petak, 18.04.2025 | 13:13
IZVOR: kolektiv.me

Gorčević: Zapadni Balkan je već dio evropske zajednice vrijednosti – sada je vrijeme za članstvo

„Evropa nije samo zajedničko tržište – ona je zajednica vrijednosti. Vladavina prava, sloboda, demokratija i solidarnost – to su temelji EU. I Zapadni Balkan prirodno pripada toj zajednici, ne samo geografijom, već i svojim uvjerenjima i aspiracijama“, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević na forumu „EU meets the Balkans“ koji se održava u Sofiji.




Foto: Ministarstvo evropskih poslova

Osvrnuvši se na naziv foruma „The EU Meets the Balkans“, ministarka Gorčević je kazala da su se Balkan i Evropska unija „već dovoljno upoznali“, te da je sada vrijeme za konkretan iskorak. „Toliko smo dugo u procesu pristupanja da je došlo vrijeme da pređemo na sljedeći nivo odnosa – punopravno članstvo. Građani naših država žele rezultate, a institucije EU prepoznaju da je kredibilna politika proširenja ključ za stabilnost i otpornost cijelog kontinenta“, poručila je.

Forum koji je organizovala Alde partija, Atlanski klub i Evropski liberalni forum je okupio visoke predstavnike država Zapadnog Balkana, Turske i Rumunije, a uvodno obraćanje je imala i EU komesarka za proširenje Marta Kos.

Kos je navela da “sada postoji prilika koju treba da iskoristimo zajedno, zato radimo na ubrzanju pregovora o pristupanju više nego ikada”. Govoreći o evropskoj integraciji kandidata Kos je zaključila da svjedočimo napretku kakav je bio nezamisliv prije nekoliko godina.

Ona je poručila da je proširenje na vidiku naglašavajući da koalicioni sporazum nove njemačke Vlade definiše proširenje EU kao geopolitičku nužnost. Dodala je da sporazum obuhvata i nove ideje poput uključivanja država kandidata u sjednice Evropskog parlamenta u formatu posmatrača.

Gorčević je kazala da su sveobuhvatne reforme koje Vlada sprovodi usmjerene na jačanje institucija, unapređenje životnog standarda građana i ubrzanje puta ka EU.

„Instrument Plana rasta predstavlja šansu koju moramo iskoristiti. Crna Gora ga koristi da dodatno ojača svoje institucije i administrativne kapacitete – jer bez snažnih institucija nema ni održivog razvoja, ni napretka ka članstvu“, istakla je Gorčević i naglasila da se evropska integracija ne može svesti samo na tehnički ili ekonomski proces.

Ona je dodala da je Plan rasta za Zapadni Balkan potencijalno prelomni trenutak za region. „Postoji jasna potreba za postepenom ekonomskom integracijom sa jedinstvenim tržištem EU – ne smijemo čekati članstvo da bismo ušli u te procese“, naglasila je.

Crna Gora će, prema riječima ministarke, koristiti sredstva iz Plana rasta za ključne reforme: „Od reforme pravosuđa i izbornog zakonodavstva, do digitalne infrastrukture i unapređenja obrazovanja – ovo su investicije koje će pospješiti našu ekonomsku konvergenciju sa EU.“

Kao snažan signal posvećenosti Crne Gore evropskom putu, ministarka je istakla postojanu i široku podršku javnosti.

„Crna Gora ima stabilnu podršku članstvu u EU. Evropske integracije više nisu samo tema institucija – postale su glavni pravac djelovanja čitavog društva. Danas je evropska agenda mainstream i u politici i među građanima. I zato smo svi zajedno fokusirani na zajednički cilj – da Crna Gora postane punopravna članica Evropske unije do 2028. godine“, zaključila je ministarka Gorčević.

Ministarka je takođe govorila o važnosti institucionalnog razvoja za privlačenje održivih i kvalitetnih investicija, kao i o bezbjednosnim izazovima: „Zapadni Balkan više se ne posmatra samo kroz prizmu proširenja, već i strateške otpornosti. Crna Gora je NATO članica i 100 posto usklađena sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU.“

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ovo su odluke Vlade donijete na telefonskoj sjednici

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:42

Vlada je 17. jula, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, donijela više odluka, od kojih su dvije označene pod Interno.

Danilo Jokić novi poslanik u Skupštini Crne Gore

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:05

Danilo Jokić sa izborne liste “Pokret Evropa sad-Milojko Spajić” novi je poslanik u Skupštini Crne Gore.

Milatović i El Sisi: Otvaranje Ambasade Crne Gore u Kairu važan iskorak u bilateralnim odnosima

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:59

Predsjednici Crne Gore i Arapske Republike Egipat, Jakov Milatović i Abdel Fatah El Sisi, otvorili su danas u Kairu novo poglavlje odnosa dvije države, upravo u godini kada se obilježava dvadeset godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, potvrđujući zajedničku opredijeljenost za snažniji politički dijalog, intenzivniju ekonomsku saradnju i konkretnije povezivanje privreda i institucija dvije zemlje, saopšteno je iz Kabineta Predsjednika.

DPS: U Bijelom Polju nema mjesta za govor mržnje, nadležni hitno da reaguju

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 12:06

Opštinski odbor DPS Bijelo Polje najoštrije osuđuje ispisivanje grafita koji sadrži govor mržnje u naselju Pruška.

Milatović stigao u Kairo: Posjeta Egiptu za novu fazu konkretne saradnje

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:08

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je u Kairo, čime je započeo zvaničnu posjetu Arapskoj Republici Egipat, koja će trajati od 19. do 21. jula. Crna Gora i Egipat ove godine obilježavaju 20 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, a posjeta na predsjedničkom nivou predstavlja važan iskorak i priliku da dugogodišnje prijateljstvo dvije države dobije snažniji politički, ekonomski i institucionalni sadržaj.

SUNCE ILI OBLAK? Pročitajte koje TEMPERATURE donosi UTORAK

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 15:21

U ponedjeka nas očekuje promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima, sredinom dana i poslijepodne mjestimično kiša, pljuskovi i grmljavina, saopštili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Baena ispisao istoriju, uradio ono što su samo Mesi i Di Marija

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 15:17

Španski reprezentativac Aleks Baena postao je prvi fudbaler u istoriji koji je osvojio Evropsko prvenstvo, Olimpijske igre i Svjetsko prvenstvo u razmaku od samo dvije godine.

Apelacioni sud pravosnažno potvrdio potraživanje države prema „Montenegro erlajnsu“ u stečaju od preko 70 miliona eura

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 15:07

Apelacioni sud pravosnažno je potvrdio potraživanje države prema „Montenegro erlajnsu“ u stečaju od preko 70 miliona eura.

Veselin Barović oslobođen od optužbe za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:48

Osnovni sud u Podgorici oslobodio je Veselina Barovića od optužbe kojom je predstavljeno da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Ovo su odluke Vlade donijete na telefonskoj sjednici

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:42

Vlada je 17. jula, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, donijela više odluka, od kojih su dvije označene pod Interno.

Čista dječja emocija: Trogodišnji brat potrčao Laminu Jamalu u zagrljaj nakon osvajanja titule (VIDEO)

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:33

Španija je osvojila titulu prvaka svijeta, ali jedan od najemotivnijih trenutaka finalne večeri dogodio se tek nakon posljednjeg sudijskog zvižduka.

Nova FIFA rang lista – Španija preuzela vrh od Argentine, Crna Gora na 80.mjestu

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:17

Nakon osvajanja titule prvaka svijeta, reprezentacija Španije preuzela je prvo mjesto na najnovijoj FIFA rang-listi i sa 1.995 bodova postala najbolja selekcija svijeta.

Danilo Jokić novi poslanik u Skupštini Crne Gore

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:05

Danilo Jokić sa izborne liste “Pokret Evropa sad-Milojko Spajić” novi je poslanik u Skupštini Crne Gore.

Milatović i El Sisi: Otvaranje Ambasade Crne Gore u Kairu važan iskorak u bilateralnim odnosima

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:59

Predsjednici Crne Gore i Arapske Republike Egipat, Jakov Milatović i Abdel Fatah El Sisi, otvorili su danas u Kairu novo poglavlje odnosa dvije države, upravo u godini kada se obilježava dvadeset godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, potvrđujući zajedničku opredijeljenost za snažniji politički dijalog, intenzivniju ekonomsku saradnju i konkretnije povezivanje privreda i institucija dvije zemlje, saopšteno je iz Kabineta Predsjednika.

Stranim državljanima zadržavanje zbog nasilničkog ponašanja i nanošenja teških povreda

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:53

Osnovno državno tužilaštvo u Baru odredilo je zadržavanje do 72 sata državljanima Norveške S.I. i S.R, kao i državljaninu Sjeverne Makedonije C.M.