Petak, 18.04.2025 | 15:11
IZVOR: 24sedam.rs

Saznjte zašto NE TREBA bacati ČUVARKUĆU i gdje je NAJBOLJE mjesto za nju

Kada na Veliki petak ofarbate u crveno novu čuvarkuću, evo šta treba da uradite sa starom.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

A danas je Veliki petak, dan kada se u svakom domu u našoj zemlji farbaju uskršnja jaja. Kao i za sve i za farbanje jaja vezuje se mnogo običaja.

Prvo jaje koje se ofarba treba da bude crveno i ono se naziva čuvarkuća. Samo njegovo ime kaže da će vam ono u narednoj godini čuvati dom od svega lošeg.

Vjeruje se da će ono tokom cijele godine štititi dom od svakog zla, nedaća i negativne energije. Treba da se čuva na posebnom mjestu sve do sljedećeg Uskrsa, kada će ga naslijediti novo jaje čuvarkuća.

I kada se jaja ofarbaju i stigne nova čuvarkuća, ljudi su uglavnom u dilemi šta da urade sa starom. Ono što se ni slučajno ne radi, to je da se ovo jaje ne baca u smeće.

Postoji i običaj da se čuvarkuća odnese do obližnje rijeke ili potočića, kako bi voda simbolički odnijela sa sobom i sve nedaće.

Pored bacanja u vodu koja teče, čuvarkuća se može zakopati i u zemlju.

Šta god da ste od običaja nasljedili ili ste vidjeli da tako rade vaša mama ili baka, samo je bitno da staru čuvarkuću ne ostavite u domu – u tu svrhu imate novo jaje koje će vas čuvati do sljedeće godine.

Potrebno mu je naći neko počasnom mjesto u domu, odakle će moći da nas čuva tokom cijele godine, a ostala ofarbana jaja čekaju Uskrs kada će se razbijati dok se ne utvrdi čije je jače. A ovom lijepom običaju najviše se raduju djeca.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

PREMINULA Jovanka Jolić

Utorak, 06.01.2026 | 20:43

Jovanka je bila poznata po svojim teorijama o globalnim strukturama moći i političkim dešavanjima.

Mitropolija crnogorsko-primorska SPC organizovala nalaganje badnjaka ispred Cetinjskog manastira

Utorak, 06.01.2026 | 19:08

Tradicionalno nalaganje badnjaka održano je danas u 15 časova ispred Cetinjskog manastira uz prisustvo vjernika. Badnjake je osveštao mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, koji je tom prilikom uputio prazničnu poruku okupljenima.

MUP: OKC primio preko 450 poziva, ovi putni pravci su ZATVORENI

Utorak, 06.01.2026 | 16:21

U protekla 24 sata Operativno-komunikacioni centar 112 je primio je preko 450 poziva. Građani su najčešće prijavljivali poplavljena imanja i objekte, kao i probleme u odvijanju saobraćaja, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Vujović: Vrijeme Božića nas obnavlja i spaja i predstavlja putokaz novog početka

Utorak, 06.01.2026 | 15:16

Ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, uputila je čestitku povodom Badnjeg dana i Božića svim vjernicima koji ovaj hrišćanski praznik slave po julijanskom kalendaru.

Savić: Evropsko prvenstvo - korak ka OI u Los Anđelesu

Utorak, 06.01.2026 | 15:00

Vaterpolo reprezentacija ne bježi od rezultata na Evropskom prvenstvu (EP) u Beogradu, kazao je selektor Dejan Savić, navodeći da je cilj svake selekcije, pogotovo velike osmorke, kojoj i pripada Crna Gora, osvajanje medalje.

Milan Knežević: Pravo je čudo što nas se Bog još nije odrekao

Utorak, 06.01.2026 | 14:52

Predsjednik DNP, Milan Knežević, čestitao je Božić putem Instagrama. Njegov tekst prenosimo integralno.

Predsjedništvo DNP-a 9. januara o izlasku te partije iz vlasti

Utorak, 06.01.2026 | 14:01

Sjednica Predsjedništva Demokratske narodne partije (DNP) zakazana je za 9. januar...

Kako znati da je psu prehladno: „Pripazite na ove ključne znakove“

Utorak, 06.01.2026 | 13:47

kada su snježne padavine u pitanju, vlasnici pasa često se pitaju kada je sigurno izvesti svog ljubimca u šetnju.

Kako se pravi božićna česnica?

Utorak, 06.01.2026 | 13:36

Česnica je nezaobilazan dio božićne trpeze.

Nagradni fond Australijan opena povećan za 16 odsto

Utorak, 06.01.2026 | 13:24

Nagradni fond Australijan opena povećan je za 16 odsto u odnosu na prošlu godinu i iznosi rekordnu sumu za turnir koji počinje 18. januara.