Subota, 19.04.2025 | 08:35
IZVOR: kolektiv.me

Golnar & Mahan Trio 22. aprila u KIC-u

Iranski muzičari nastanjeni u Beču čine Golnar & Mahan Trio koji će nastupiti 22. aprila u KIC-u „Budo Tomović” u 20 sati. Trio će gostovati u okviru 18-tog izdanja fesivala „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori - JAM 2025“ koji se održava pod motom „Jazz East & West”.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Dan kasnije, 23. aprila, Golnar i Mahan prirediće duo koncert u Ministarstvu kultre i medija Crne Gore, u 20 sati.

Nudeći majstorski i svjež pristup umjetnosti muzičkog pripovijedanja, Golnar & Mahan Trio spaja elemente savremenog džeza, mikrotonalne moduse jugozapadne Azije, poliritmove, evropsku kamernu i eksperimentalnu muziku, kako bi stvorili originalan zvuk. Zvuk koji elegantno privlači pažnju nove generacije kreativaca u evropskoj dijaspori čiji pristup i kulturne reference suočavaju uho naviklo na ono što bi savremena muzika mogla i trebala da bude.

Trio improvizuje svoj put kroz strukturisane kompozicije, moćne ritmove i najdelikatnije zvukove na majstorski način, tako da se teško može primijetiti kompleksnost njihove muzike. Dubok zvuk koji svjesno izbjegava klišee i okvire kako bi se stopio u prostor bez žanrova, gdje se snaga muzičkog pripovijedanja slavi na izuzetno autentičan način.

O triju:

Iransko-kanadska pjevačica, kompozitorka, tekstopisac i multiinstrumentalistkinja, Golnar Šahjar (Golnar Shahyar) preselila se u Beč 2008. godine, kako bi nastavila muzičku karijeru tokom koje je sarađivala s umjetnicima poput Erkana Ogura, Alena Pereza i Simfonijskog orkestra Radija ORF, između ostalih. Godine 2011. upoznala je iransko-austrijskog gitaristu i kompozitora Mahana Miraraba, međunarodno aktivnog interpretatora persijske muzike kroz džez žanr. Od tada su postali nerazdvojni muzički partneri koji sprovode zajedničku viziju kroz različite bendove i projekte. U njihovom zadivljujuće širokom zvučnom spektru Golnar & Mahan, vješto i inventivno dopunjenom vrhunskim austrijskim perkusionistom Amirom Vahbom (Amir Wahba), može se pratiti dugogodišnji muzički razvoj. Dostigli su umjetničku zrelost koja ostaje vjerna promjenljivom karakteru ljudskog izraza kroz muziku.

Članovi trija:

Golnar Shahyar / vokal, klavir, gitara, elektronika
Mahan Mirarab / električna gitara, električna gitara bez pragova, bas gitara, elektronika
Amir Wahba / perkusije

Izvodi iz kritike:

„Muzika koja prevazilazi geografske i jezičke barijere.“ - All About Jazz

„Muzičko iskustvo koje vas najljepše i najnježnije vodi u neku udaljenu dimenziju.“ - Mica Austria

„Kada Golnar Shahyar pjeva, lako možete zaboraviti sve ostalo oko vas. Trio obogaćuje austrijsku muzičku scenu.“ - Helmut Jasper (Ö1)

„S „Derakht” Golnar i Mahan pružaju album koji ulazi pod kožu i koji vas magično privlači svakim zvukom, ima snažan uticaj i jednostavno ne pušta do samog kraja. Golnar Šahjar, Mahan Mirarab i Amir Vahba izvode pravo remek-djelo na svom debitantskom albumu, koji neće proći nezapaženo zbog izuzetno lijepog i lirskog zvuka.“ - Mica Austria

„Pjevajući kao ptica, Golnar na nježan način cvrči iznad plemenitih majstora, Mahana i Amira. Neizmjerno očaravajući koncert Golnar & Mahana je pravi simpozijum umjetnosti i filozofije, uz inspirativnu muzičku harmoniju među članovima benda.“ - Danas Newspaper

„Činilo se da izvođenje izuzetne pjevačice Golnar Šahjar nema vokalnih ograničenja. Uz tradicionalne melodije Bliskog istoka, njen vokal je kroz improvizovane linije ponovo djelovao kao dodatni instrument, dodajući Wahbi i Mirarabu slikovitu paletu emocija uz savršenu mjeru kontemplativnih harmonija. Nevjerovatno je kako se ova pjevačica razvija na sceni, kako je sveprisutna sa svojom izražajnom snagom, kao i nevjerovatnom gracioznošću i čežnjom. Njeno vokalno izvođenje preuzelo je fokus koncerta, a publika je bila zadivljena njenom slikovitom vokalnom briljantnošću.“ - rockline.si

Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h), a broj za informacije i rezervacije je 020 664 237.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Međunarodni književni festival 7. i 8. avgusta okuplja istaknute autore i umjetnike iz regiona i Evrope

Srijeda, 05.08.2026 | 12:00

Mojkovac će 7. i 8. avgusta biti domaćin šestog izdanja Međunarodnog književnog festivala „Slova slovenska“, koji će u etno selu „Pjesnikova dolina“ okupiti istaknute književnike, teoretičare književnosti, umjetnike i muzičare iz Crne Gore, regiona i Evrope.

Preminuo Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih autora crnogorske i jugoslovenske kinematografije

Petak, 31.07.2026 | 10:01

Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih crnogorskih i jugoslovenskih filmskih autora, reditelj i scenarista čiji je neveliki opus ostavio dubok trag u evropskoj i svjetskoj kinematografiji, preminuo je u Beogradu, u 92. godini. Vijest o njegovoj smrti su na svojim Fesjbuk profilima kasno sinoć potvrdili reditelji Sead Šabotić i Nikola Vukčević.

Spajić: KotorArt simbol evropskog uspjeha

Utorak, 14.07.2026 | 14:44

KotorArt nije samo festival - to je jedina organizacija iz Crne Gore koja je dobitnik dvostrukog granta Kreativne Evrope — jednog od najkompetitivnijih i najvažnijih programa Evropske unije za kulturu i kreativnost, saopštio je premijer Milojko Spajić.

VIDEO - Mandić uručio Trinaestojulske nagrade

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 14:36

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uručio je danas, u Skupštini Crne Gore, Trinaestojulske nagrade ovogodišnjim dobitnicima: prof. dr Sonji Tomović Šundić, redovnoj profesorici Univerziteta Crne Gore, za djelo „Književna antropologija Danila Kiša“; dr Snežani Dragićević i dr Snežani Vuksanović, doktorkama bioloških nauka, za naučna dostignuća i doprinos u oblasti botanike u 2025. godini; prof. dr Nikoli Vukčeviću, filmskom reditelju i univerzitetskom profesoru, za međunarodnu promociju Crne Gore i recepciju filma „Obraz“ u 2025. godini.

Sekretarijat za kulturu upozorio: Promjena imena biblioteke povlači krivičnu odgovornost

Petak, 10.07.2026 | 08:55

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada naložio je Savjetu Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” da odmah i bez odgađanja obustavi sve aktivnosti koje se odnose na promjenu imena te ustanove, saznaju Vijesti.

ANKETA: Nove kazne u saobraćaju: 30–60 € za nepoštovanje pješačkog prelaza i do 250 € za korišćenje telefona u vožnji – da li su opravdane?

Petak, 07.08.2026 | 11:35

U Crnoj Gori stupile su na snagu izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila i veće novčane kazne za određene prekršaje.

Emina Jahović: Djevojka iz Crne Gore me prevarila za garderobu vrijednu više hiljada eura

Petak, 07.08.2026 | 13:25

Pjevačica Emina Jahović našla se u središtu skandala nakon što ju je, prema njenim riječima, prevarila djevojka iz Crne Gore kojoj je povjerila svoju skupocjenu markiranu garderobu s namjerom da sav novac od prodaje usmjeri u humanitarne svrhe.

Perić traži smjenu Vukovića, Đurića i Labudovića: Prekoračili ovlašćenja inicijativom za promjenu naziva NB

Petak, 07.08.2026 | 13:03

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić pokrenuo je proceduru za razrješenje članova Savjeta JU Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“ Bećira Vukovića, Novice Đurića i Emila Labudovića, smatrajući da su prekoračili svoja ovlašćenja pokretanjem inicijative za promjenu naziva ustanove.

Istorijska presuda protiv Mete: Zbog ugrožavanja djece moraju da plate gotovo milijardu dolara

Petak, 07.08.2026 | 10:31

Američki sud u Novom Meksiku zadao je težak udarac tehnološkom gigantu Meta, naloživši kompaniji da plati dodatnih 567 miliona dolara na ime štete koju su Facebook i Instagram nanijeli mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih.

Laković: Domaći proizvodi u rukama svjetskih zvaničnika – poziv privrednicima da podrže promociju Crne Gore

Petak, 07.08.2026 | 13:14

Poslanica Pokreta Evropa sad u Skupštini Crne Gore, Nađa Laković uputila je poziv domaćim proizvođačima, kompanijama i privrednicima da se uključe u promociju Crne Gore tokom predstojećeg predsjedavanja u novembru, donacijom autentičnih crnogorskih proizvoda koji će biti uručivani kao protokolarni pokloni visokim zvaničnicima i međunarodnim partnerima.

Milatović: Slavne pobjede crnogorske vojske pripadaju Crnoj Gori

Subota, 08.08.2026 | 09:47

Slavne pobjede crnogorske vojske pripadaju našoj istoriji, našem državnom dostojanstvu i svim generacijama koje su kroz vjekove čuvale slobodu naše zemlje, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Njemački list o dolasku Zelenskog u Beograd: Iza kulisa razgovori o zajedničkoj fabrici dronova u Srbiji

Petak, 07.08.2026 | 19:28

Dolazak Volodimira Zelenskog u posjetu Srbiji možda je najava zajedničke fabrike dronova, piše Frankfurter algemajne cajtung. Za taj list priča Kristofer Hil koji opisuje kako je srpska municija izvožena u Ukrajinu.

Sunčano i vrelo, ali ne svuda: Subota donosi temperature do 40 stepeni i lokalnu grmljavinu

Petak, 07.08.2026 | 15:30

Pomračenje Sunca 12. avgusta: Naočare za posmatranje skoro rasprodate

Petak, 07.08.2026 | 15:26

Predstoji najveće pomračenje Sunca od 1999. godine

Herceg Novi: Bogdan Diklić i film Dom otvaraju 39. Filmski festival

Petak, 07.08.2026 | 15:12

Glumačka legenda Bogdan Diklić, ovogodišnji dobitnik nagrade „Milan Žmukić“ za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti, svečano će otvoriti 39. Filmski festival Herceg Novi – Montenegro Film Festival, koji će biti održan od 22. do 28. avgusta.

Požar na Lisinju i dalje aktivan

Petak, 07.08.2026 | 15:04

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja, avio-helikopterske jedinice MUP-a, uz podršku građana, pokušavaju da stave pod kontrolu požar na Lisinju, koji prijeti već sedmicama, prenosi Bar Info.

Polovina svjetskih hidroelektrana bi mogla da postane nefunkcionalna do 2060. godine

Petak, 07.08.2026 | 14:49

Akumulaciona jezera širom svijeta gube kapacitet za skladištenje vode prosečnom stopom od 7,3 odsto po deceniji, pri čemu su nesrazmerno pogođene manje akumulacije koje zajedno obezbeđuju vodu za milijarde ljudi.

Raspisan tender za obnovu parketa u fiskulturnoj sali škole u Kolašinu, vrijednost radova skoro 40.000 eura

Petak, 07.08.2026 | 14:34

Osnovna škola „Risto Manojlović“ u Kolašinu raspisala je tender za izvođenje parketarskih radova u fiskulturnoj sali, čija je procijenjena vrijednost 39.750 eura, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

Ulcinj: Tri osobe osumnjičene za zelenaštvo i prijetnje, od oštećenog pribavili skoro pola miliona eura

Petak, 07.08.2026 | 14:24

Policija je uhapsila N.D. (33) i S.B. (25) iz Ulcinja zbog sumnje na zelenaštvo i ugrožavanje sigurnosti, dok je protiv G.D. (43), koji se nalazi u pritvoru, podnijeta krivična prijava, takođe zbog sumnje na zelenaštvo. Kako je saopšteno iz Uprave policije, osumnjičeni su navodno na štetu H.A. pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od oko 460.000 eura.

Jojić - Mujović: Prioritet izgradnja Atletskog stadiona u Podgorici

Petak, 07.08.2026 | 14:21

Ministar sporta i mladih Zoran Jojić ugostio je u prvoj zvaničnoj posjeti gradonačelnika Glavnog grada Sašu Mujovića i sekretara Sekretarijata za sport Darka Nikčevića.