Subota, 19.04.2025 | 16:18
IZVOR: 24sedam.rs

Šok za iPhone korisnike: Meta BLOKIRALA Appleovu vještačku VJEŠTAČKU INTELIGENCIJU u svojim aplikacijama

Šok za iPhone korisnike! Meta blokirala Appleovu vještačku inteligenciju u svojim aplikacijama.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Izgleda da se tenzije između Mete i Apple-a ne smiruju. Prema pisanju stranih medija, kompanija Meta je namerno isključila podršku za Apple Intelligence u svojim aplikacijama, pa korisnici iPhone uređaja trenutno ne mogu da koriste opcije veštačke inteligencije na Facebooku, Instagramu i WhatsApp-u.

Apple Intelligence, koji je dostupan od iOS verzije 18.1, podrazumijevano je aktiviran u mnogim aplikacijama. Ipak, programeri imaju mogućnost da tu funkciju isključe – što je, kako izgleda, Meta i uradila. 

Korisnici su tako ostali bez opcija poput asistiranog pisanja, generisanja Genmoji emotikona, pa čak i ranije dostupnih stikera i Memojija na Instagramu.

Iako Meta još nije zvanično komentarisala ovaj potez, sve upućuje na to da žele da forsiraju vlastitog asistenta – Meta AI, koji već funkcioniše unutar njihovih aplikacija i nudi slične funkcionalnosti poput generisanja teksta i slika.

Ovo nije prvi put da su dvije kompanije u nesuglasicama. Apple je svojevremeno razmatrao da koristi Meta-in AI model „Llama“ u okviru svog sistema, ali je od toga odustao zbog neslaganja po pitanju privatnosti korisnika. Dodatni problem predstavljaju i dugotrajne razmirice oko pravila u okviru App Store-a, što je dodatno zahladilo odnose.

Za sada, vlasnici iPhone uređaja neće moći da koriste Appleovu vještačku inteligenciju u Meta aplikacijama. Ostaje da se vidi da li će doći do promjene ove odluke u narednom periodu, piše LTM.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Tri jednostavna načina da saznate ko traži vaše ime na internetu

Utorak, 09.06.2026 | 09:20

Vjerovatno ste se pitali ko traži vaše ime na internetu. Iako Google ne otkriva identitete osoba koje unose vaše ime u pretraživač, postoje jednostavni i besplatni alati pomoću kojih možete pouzdano pratiti gdje se i kada vaše ime pojavljuje na internetu.

YouTube ima ozbiljnog rivala: Korisnici oduševljeni

Nedjelja, 07.06.2026 | 19:10

​Sve veći broj korisnika Android uređaja okreće se alternativnim aplikacijama za gledanje YouTube sadržaja, nezadovoljni performansama i korisničkim iskustvom koje pruža zvanična aplikacija.

Stigao Instagram Plus: Ove opcije će od sad biti dostupne samo uz pretplatu

Nedjelja, 07.06.2026 | 11:31

Pretplata košta 3,99 dolara mjesečno.

Brighty zvanično lansiran u Crnoj Gori: Nova era digitalnih finansija stiže na domaće tržište

Petak, 29.05.2026 | 15:16

Na svečanom događaju održanom u hotelu Crown Plaza u Podgorici, aplikacija Brighty zvanično je predstavila svoju inovativnu finansijsku platformu na crnogorskom tržištu, otvarajući novo poglavlje u razvoju digitalnih finansijskih usluga u zemlji i regionu.

Mladi robotičari iz Crne Gore osvojili 1.mjesto na međunarodnom takmičenju u Hrvatskoj

Srijeda, 27.05.2026 | 12:10

U organizaciji BIP Tech – inovacioni HUB za djecu i mlade i Montenegro Robotics, crnogorski timovi učestvovali su na međunarodnom FG Croatia takmičenju u robotici, gdje su ostvarili izvanredan uspjeh osvojivši prvo mjesto i plasman među najbolje ekipe takmičenja.

Odbio Liverpul, stiže na Baj arenu - Hertino čudo od djeteta u Leverkuzenu

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:47

Imao je poziv jednog od najvećih klubova Evrope, ali želja da nastavi da se razvija u svojoj domovini bila je važnija - vezni fudbaler i čudo od djeteta Kenet Ajhorn prešao je iz Herte u Bajer Leverkuzen.

Rovčanin: DPS Bijelo Polje u budžetskoj godini predložio niz mjera usmjerenih na unapređenje kvaliteta života mladih

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:50

Član Opštinskog odbora DPS Bijelo Polje, Nebojša Rovčanin, poručio je da mladi ljudi moraju biti u centru razvojnih politika Bijelog Polja.

Cetinje sjutra bez vode 12 sati

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:42

Kompletnom gradskom području kao i selima duž transportnog cjevovoda, biće obustavljeno vodosnadbijevanje u petak, 12. juna 2026. godine od 8 do 22 časa, saopšteno je iz cetinjskog Vodovoda.

Vens: Netanjahu griješio u nekim stvarima, naši interesi nisu uvijek usklađeni

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:35

Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vens izjavio je da interesi Sjedinjenih Američkih Država i Izraela nisu uvijek u potpunosti usklađeni i da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu "svakako pogriješio u nekim stvarima".

Simović Zvicer: Državnim službenicima radni odnos treba da prestaje sa 67, a ne sa 66 godina

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:27

Državnim službenicima i namještenicima radni odnos po sili zakona trebalo bi da prestaje sa navršenih 67 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, jer bi primjena niže starosne granice od 66 godina predstavljala nepovoljniji tretman i mogla bi se smatrati direktnom diskriminacijom po osnovu starosti, ocijenila je profesorica radnog prava prof. dr Vesna Simović Zvicer.

SAD: Lažni navodi Irana da je Ormuz zatvoren i da su pogođeni naši ratni brodovi

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:13

Centralna komanda vojske Sjedinjenih Američkih Država (CENTCOM) saopštila je da su njene snage završile dodatne napade u samoodbrani na više ciljeva u Iranu, po nalogu vrhovnog komandanta.

Proširenje prioritet EU: Zapadni Balkan uhvatio evropski talas

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:03

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je da je mjesto cijelog Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji, naglašavajući da proširenje danas predstavlja mnogo više od političkog procesa – ono je dio evropske bezbjednosne i razvojne strategije.

Budva domaćin jubilarnog EPCG NET 2026: Energetski lideri ponovo na jednom mjestu

Četvrtak, 11.06.2026 | 08:53

U organizaciji Elektroprivreda Crne Gore, u Budvi sjutra počinje jubilarni peti Simpozijum energetike EPCG NET 2026, koji će tokom dva dana okupiti vodeće predstavnike energetskog sektora iz Crne Gore, regiona i Evrope.

Tramp potpisao zakon kojim osigurava 70 milijardi dolara za masovne deportacije iz SAD-a

Četvrtak, 11.06.2026 | 08:49

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp u srijedu je potpisao zakon kojim je za imigracionu i deportacionu politiku do kraja njegovog mandata osigurano gotovo 70 milijardi dolara.

Zenović: Krivična SDT podnijeta protiv stečajne uprave, zašto se javlja Jovanovićev kabinet

Četvrtak, 11.06.2026 | 08:46

Lider “Pokreta za Grad” i odbornik te grupe građana Đorđe Zenović saopštio je da je krivičnu prijavu zbog višemilionske štete koja je nanijeta gradu Budvi kupovinom nekadašnje zgrade Jugoslovenskog rječnog brodarstva podnio protiv stečajne uprave Vektra Montenegro, te mu nije jasno zbog čega se javlja kabinet predsjednika Opštine Nikole Jovanovića.