Subota, 19.04.2025 | 19:51
IZVOR: rtcg.me

Vračar: Struja NEĆE biti SKUPLJA ni za jednu kategoriju potrošača

Termoelektrana Pljevlja koja proizvodi više od 40 odsto struje potrebne našoj državi, narednih sedam i po mjeseci biće van pogona. Međutim, to neće uticati na uredno snabdijevanje potrošača, koji skupu uvoznu struju za sada neće plaćati... Stavke na računima biće iste u prvoj polovini godine, poručuju iz Elektroprivrede. U planu im je detaljna analiza, nakon koje će javnost obavijestiti da li će struja i poskupjeti.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Narednih sedam mjeseci Crna Gora ostaje bez glavnog proizvođača električne energije – termoelektrane Pljevlja. Ipak, iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) poručuju da građani na računima, neće osjetiti razliku.

"U prvoj polovini godine neće biti sigurno povećanja električne energije ni za jednu kategoriju potrošača. Nakon analiza mi ćemo, vjerovatno, početkom sljedećeg kvartala, izaći sa našimnovim stavom do kraja godine, ali zasigurno možemo da kažemo da domaćinstvima čija potrošnja ne prelazi 500 kWh, neće biti povećanja cijene elektricne energije do kraja godine", kazao je Miro Vračar, direktor proizvodnje EPCG. 

Tako kategoričan stav nemaju ekonomisti, jer će se Crna Gora oslanjati na berzanske uslove. 

"Kada se po pravilu u Crnoj Gori uvozi električna energija i kada je po pravilu električna energija skuplja svugdje u svijetu jer je to berzanska roba. Tako da je veoma nezahvalno očekivati da baš uopšte ne bude nikakvo povećanje električne energije. Ja lično smatram da će vlada nastojati svojom ekonomskom politikom da ta povećanja ne budu toliko i u velikoj mjeri značajna da to, otprilike, bude nekih desetak posto", kaže finansijski konsultant Stevan Gajević. 

Ekonomski analitičar Davor Dokić navodi da iako bude trebalo da se interveniše sa nekim novcem, subvencijama ili nečim što bi trebalo da se uradi, to će se sigurno raditi.

"Da neće dozvoliti da ta cijena pođe u nebo, jer energija je izvor inflacije", ističe Dokić. 

Osim od berzi, zbog rekonstrukcije termoelektrane, Crna Gora će u narednom periodu zavisiti i od vremenskih prilika.

"Sve zavisi od energetskih bilansa. Zavisimo sada od hidroenergije, totalno smo zavisni od hidroenergije, znači više nemamo ugalj nego imamo samo vodu, a to znači da ćemo gledati u nebo u jednom narednom periodu", navodi Dokić. 

Crnoj Gori će ove godine nedostajati struje u iznosu od najmanje 80 miliona eura. Veći dio je kupljen, dok će se ostatak nabaviti u drugom dijelu godine.

"Svi znamo da imamo malo poteškoća zbog nedostatka oko 800 GWh u ovoj godini, ali mi smo i taj problem prevazišli za sada u obimu od 75 odsto. To smo nabavili potrebnih količina električne energije, preostaje nam još ovo 25 odsto za treći kvartal koji ćemo, nadam se, nabaviti u drugom kvartalu i ostaje nam jedan dio koji ćemo nabavljati dan za dan, nedelju za nedelju, operativno", ističe Vračar. 

Kako je najavljeno iz Elektroprivrede, subvencije na račune koje su važile u prva tri mjeseca godine, moguće je da će se nastaviti i do jula.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Počinje javna rasprava: Ministarstvo pomorstva pripremilo Nacrt zakona o unutrašnjoj plovidbi

Subota, 11.07.2026 | 10:19

Ministarstvo pomorstva izradilo je Nacrt zakona o unutrašnjoj plovidbi, kojim se, prvi put na sveobuhvatan način, uređuje sigurnost plovidbe na unutrašnjim vodama Crne Gore – Skadarskom jezeru, Bojani, Rijeci Crnojevića i drugim unutrašnjim plovnim putevima.

Adžović: U toku veliki infrastrukturni projekti, raspisani novi tenderi u Kolašinu

Petak, 10.07.2026 | 16:49

Nastavljajući aktivnosti na realizaciji infrastrukturnih projekata širom Crne Gore, ministarka javnih radova Majda Adžović boravila je danas u radnoj posjeti Kolašinu, gdje je sa rukovodstvom Opštine razgovarala o daljim razvojnim prioritetima i dinamici realizacije kapitalnih investicija, saopštili su iz Ministarstva javnih radova.

PU: Izvršeno 1.129 kontrola, izrečeno 910.800 eura novčanih kazni

Petak, 10.07.2026 | 09:48

Od 1. maja do 8. jula 2026. godine, poreski inspektori izvršili su 1.129 inspekcijskih kontrola širom Crne Gore. Kontrolama je utvrđeno da 177 poreskih obveznika nije u potpunosti postupalo u skladu sa poreskim propisima. Po tom osnovu izdato je ukupno 267 prekršajnih naloga, u ukupnom iznosu od 910.800 eura, saopšteno je iz Poreske uprave. Najviše nepravilnosti utvrđeno je u Budvi, slijede Ulcinj, Bar, Herceg Novi.

Uništeno 20 tona banana, vraćene 22 tone pirinča: Fitosanitarna inspekcija naplatila više od 72.000 eura kazni

Petak, 10.07.2026 | 08:48

Fitosanitarni inspektori naložili su u junu uništenje 20 tona banana, 156 kilograma malina i 1.964 kilograma grožđa zbog nekvaliteta i prekomjerne količine pesticida.

Crna Gora i EBRD otvaraju novu eru investicija: U fokusu infrastruktura, energetika i digitalizacija

Petak, 10.07.2026 | 08:31

Crna Gora i EBRD ulaze u novu fazu partnerstva, obilježenu rekordnim investicijama, snažnim reformama i realizacijom najvećih infrastrukturnih projekata u susret članstvu u Evropskoj uniji – ključna je poruka sa sastanka ministra finansija, Novice Vukovića i njegovog tima sa rukovodstvom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Preminuo reprezentativac Južne Afrike koji je igrao na Mundijalu

Subota, 11.07.2026 | 15:28

Reprezentativac Južne Afrike Džejden Adams preminuo je u 25. godini, samo nekoliko dana poslije povratka sa Mundijala.

Kadića poslali kući: Državna disciplinska komisija sankcionisala direktora FZO najstrožom mjerom

Subota, 11.07.2026 | 15:11

Državna disciplinska komisija utvrdila je da je Vuk Kadić kao direktor Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) prekoračio službena ovlašćenja kada je bez saglasnosti Ministarstva zdravlja potpisivao ugovore sa inostranim klinikama, zbog čega mu je izrekla mjeru prestanka radnog odnosa.

Komo već potrošio 100 miliona na pojačanja za novu sezonu!

Subota, 11.07.2026 | 15:06

Dok su oči fudbalske planete usmjerene na Mundijalsku pozornicu, simpatični Komo, hit prošlogodišnje sezone u Seriji A, pravi radikalne poteze pred svoj debitantski nastup u Ligi šampiona.

Kako zadržati psa mirnim i opuštenim kada ga ostavite samog kod kuće

Subota, 11.07.2026 | 14:46

Trenerica pasa Sarah Hodgson izdvojila je tri najbolja savjeta kroz koje vaš ljubimac može ostati miran i opušten kada ga ostavite samog kod kuće, navodeći da postoje neke važne stvari koje treba uzeti u obzir.

U Podgorici uhapšeno 13 vozača zbog prekoračenja brzine i vožnje pod dejstvom alkohola

Subota, 11.07.2026 | 14:33

Podgorička saobraćajna policija sinoć je kontrolisala bezbjednost saobraćaja i tom prilikom uhapsila 13 vozača.

Kurtoa: Možda bih mogao da napravim pauzu

Subota, 11.07.2026 | 14:06

Reprezentativac Belgije, Tibo Kurtoa nagovijestio je da bi možda mogao da ode u reprezentativnu penziju.

Mustafić: Mladi ne smiju odrastati bez znanja o dešavanjima u Srebrenici

Subota, 11.07.2026 | 13:58

Predsjednik Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić kazao je da Crna Gora kao društvo mutietničke demokratije, na putu evropskih integracija i vladavine prava, treba da ima odgovorniji institucionalan odnos prema Srebrenici. Istakao je da mlade generacije ne smiju odrastati bez znanja o dešavanjima u Srebrenici i jasne poruke da svaki zločin, mora biti kažnjen, kako se nikome i nikada ne bi ponovio.

Doktori otkrivaju da li možemo da se razbolimo od klime?

Subota, 11.07.2026 | 13:47

U jeku ljeta i visokih temperatura, stručnjaci preporučuju da se najtopliji dio dana provodi u zatvorenom prostoru. Međutim, i u zatvorenim prostorima vrućina može biti nepodnošljiva, zbog čega mnogi ne mogu da zamisle ljeto bez klima-uređaja.

Uhapšen Rožajac osumnjičen za krijumčarenje cigareta

Subota, 11.07.2026 | 13:34

Rožajska policija je po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu, uhapsila S.D. (36) kojeg je zatekla u krijumčarenju cigareta na državnoj granici sa Kosovom, saopšteno je iz Uprave policije.

Delegacija DPS položila u Podgorici vijenac u znak sjećanja na genocid u Srebrenici

Subota, 11.07.2026 | 13:21

Povodom obilježavanja godišnjice i u znak sjećanja na genocid u Srebrenici, delegacija Demokratske partije socijalista (DPS), položila je danas u Podgorici vijenac na spomenik posvećen civilnim žrtvama ratova u bivšoj Jugoslaviji.