Na Uskrsni ponedjeljak ujutro preminuo je papa Franjo, poglavar Katoličke crkve.
Foto: YouTube screenshot/ AL Jazeera Balkans
Jorge Mario Bergoglio izabran je za papu 13. marta 2013., iznenadivši mnoge promatrače Crkve koji su argentinskog klerika, poznatog po svojoj brizi za siromašne, smatrali autsajderom.
„Trudio se da pokaže jednostavnost u tako velikoj ulozi i nikada nije koristio raskošne papinske apartmane u Apostolskoj palati koje su koristili njegovi prethodnici, rekavši da više voli da živi u zajednici – zbog svog psihičkog zdravlja.“
Naslijedio je Crkvu koja je bila napadnuta zbog skandala seksualnog zlostavljanja djece i rastrgana unutaršnjim sukobima u vatikanskoj administraciji te je izabran s jasnim mandatom da uspostavi red.
Ali, kako je njegov papinski mandat napredovao, suočio se s oštrim kritikama konzervativaca, koji su ga optuživali za uništavanje crkvenih tradicija. Takođe je izazvao gnjev progresivaca, koji su smatrali da je trebao učiniti puno više kako bi preoblikovao 2000 godina staru Crkvu.
Dok se borio s unutašnjim neslaganjem, Franjo je postao globalna superzvijezda, privlačeći ogromne mase na svojim brojnim inostranim putovanjima dok je neumorno promovisao međuvjerski dijalog i mir, stajući na stranu marginalizovanih, poput migranata.
Jedinstveno u moderno doba, u Vatikanu su tokom većeg dijela Franjine vladavine bila dva muškarca u bijeloj odjeći, a njegov prethodnik Benedikt odlučio se nastaviti živjeti u Svetoj Stolici nakon što je njegova šokantna ostavka 2013. otvorila put novom papi.
Benedikt, heroj konzervativne stvari, preminuo je u decembru 2022., konačno ostavivši Franju samog na papinskoj sceni.
Franjo je imenovao gotovo 80 posto kardinala izbornika koji će odabrati sljedećeg papu, povećavajući mogućnost da će njegov nasljednik nastaviti njegovu progresivnu politiku, uprkos snažnom protivljenju tradicionalista.
KOMENTARI (0)