Utorak, 22.04.2025 | 17:03
IZVOR: cdm.me

Adžović: Odbijanje sporazuma sa UAE bio bi DIPLOMATSKI ŠAMAR - U Ulcinju NEMA investicija ako to ne žele

Rasprava u Skupštini Crne Gore o predloženim zakonima za potvrđivanje Sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o ekonomskoj saradnji i razvoju turizma i nekretnina otvorila je niz suštinskih pitanja o budućem pravcu razvoja zemlje. 




Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković

I dok parlamentarna većina najavljuje podršku, naglašavajući potencijal za investicije i razvoj nerazvijenih opština, opozicija, opština Ulcinj i dio nevladinog sektora upozoravaju na nedostatak transparentnosti, rizik od devastacije prostora i potencijalno ugrožavanje nacionalnog suvereniteta. Opozicija i lokalne zajednice su protiv, te ukazuju na ugroženost prirodnih resursa, posebno područja kao što je Velika plaža, te iskazuju i sumnje u legalnost i inkluzivnost procesa. Vlada poručuje da će se investicije realizovati isključivo uz saglasnost lokalnih zajednica, a ističu da je sporazum šansa za privredni oporavak Crne Gore.

Adžović: Vijest o odbijanju potvrđivanja sporazuma bila primljena kao diplomatski šamar i poruka da od saradnje sa Crnom Gorom nema ništa

Sjednica je nastavljena, a poslanici sada raspravljaju o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Ministarka javnih radova Majda Adžović je kazala da sa jedne strane imamo Vladu koja je sa UAE postigla dva istorijska sporazuma koja su otvprila put investicijama, ali i potopisivanje sorazuma koje je bilo propraćenio na najvišem mogućem niovou što se tiče UAE.

“Sa druge strane imamo opiziciju, dio civilnog sektora i čelnike opštine Ulcinj koji ulažu svoj kranji napor da ovaj sporazum ne bude usvojen u Skupštini. Smatram da se postavlja pitanje šta su konkretni ciljevi ove dvije suprostavljene strane. Što se Vlade čine cilj je jednostavan -da Skupština donese ovaj zakon i da predmetni sporazum postane dio pravnog poretka naše zemlje. Nesporno je da Vlada ovaj sporazum smatra izuzetno važnim za strateški razvoj Crme Gore. Niko nije konkretno definisao šta je krajni cilj protivljenju ovom sporazumu”, kazala je Adžović.

Ona je istakla da glsanje protiv ovog prijedloga zakona može imati samo jedan rezultat, a to je trajni prestanak saradnje Crne Gore i UAE na ideji investicija u turizmu.

“Ovaj sporazum je zaključen uz učešće najviših zvaničnika UAE, i od strane te države koncipiran kao mjera strateškog investiconog razvoja, pa bi vijest o odbijanju potvrđivanja sporazuma bila primljena kao diplomatski šamar i poruka da od saradnje sa Crnom Gorom nema ništa”, istakla je Adžović.

Stoga, ona ponovo pita opoziciju da li je to cilj kome streme.

“Da li je cilj da se trajno zatvore vrata UAE i njihovim investitorima”, pitala je Adžović.

Ona je istakla da se investicija neće realizovati u opštinama gdje postoji otpor njenih čelnika i značajnog dijela njene zajednice.

“Kada ovo kažem jasno je da prije svega mislim na Ulcinj. Dakle, ako se sa lokalnog nivoa nastavi sa insistiranjem da Ulcinj ne želi investiciju na Velikoj plaži ili nekom drugom lokalitetu, ta se investicija neće ni desiti. To se odnosi i na druge gradove na primorju. Sada kad smo raščistili ovo sporno pitanje da neće biti investicija u opštinama koje se protive tome, ponovo postavljam pitanje opoziciji-šta je razlog protivljenja sporazumu”, kazala je Adžović.

Sjever je, dodaje, otvoren za ove investicije.

“Da li želimo da trajno zatvorimo vrata investicijama na sjeveru”, pita Adžović.

Adžović: Nemojte uskraćivati pravo drugim opštinama koje žele ove investicione projekte

Ministarka javnih radova Majda Adžović kazala je da će Vlada svu svoju energiju i resurse fokusirati samo na one lokalne zajednice koje žele investicije.

“Zamislite da silom idemo u projekat dok se jedna lokalna zajednica protivi. Zamislite ozbiljnog investitora koji se upušta u takvo nešto. Sve dok se Ulcinj tome protivi investicija biti neće. Nemojte uskraćivati pravo drugim opštinama koje žele ove investicione projekte”, istakla je Adžović.

Ministarka je kazala da Vlada i partneri iz UAE dijele isti stav da će se investicije desiti u onim opštinama koje kandiduju projekte i koje ove projekte žele.

“Na opasku da nam UAE određuju šta je naš javni interes tom vašom logikom onda i Crna Gora određuje UAE šta je njihov javni interes”, istakla je Adžović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić predložio rekonstrukciju Vlade: Borovinić Bojović, Zečević, Vučurović i Jojić ulaze u izvršnu vlast

Srijeda, 22.07.2026 | 14:53

Premijer Milojko Spajić dostavio je Skupštini Crne Gore Predlog za promjenu sastava 44. Vlade, kojim predlaže imenovanje četiri nova člana izvršne vlasti. Među predloženima je Jelena Borovinić Bojović za potpredsjednicu Vlade za zdravstvo i socijalno staranje, dok bi resore saobraćaja i sporta preuzeli Radoš Zečević i Zoran Jojić, a Jovanu Jolu Vučuroviću bi pripala funkcija ministra bez portfelja.

Ibrahimović sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a: Jačanje kolektivne odbrane i evroatlantskih vrijednosti

Srijeda, 22.07.2026 | 14:41

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se danas sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajne i bezbjednosne poslove, Skotom Brejem, koji boravi u posjeti Crnoj Gori.

Alternativa kritikovala Perića: Konsultacije sa građanima iskorišćene za partijski skup Preokreta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:23

Alternativa Crna Gora oštro je kritikovala način na koji je danas u Skupštini Glavnog grada organizovana konsultacija sa građanima povodom tačaka dnevnog reda XX sjednice, ocjenjujući da se radi o partijskom skupu koji je, kako navode, predstavljen kao institucionalni mehanizam dijalog

PES Kotor: DPS ponovo nudi jedino što zna - restrikcije

Srijeda, 22.07.2026 | 14:35

Od Demokratske partije socijalista očekivali smo da će na jučerašnjoh sjednici Skupštine opštine Kotor, posvećenoj problemu vodosnabdijevanja, ponuditi makar jedno konkretno, odgovorno i održivo rješenje. Umjesto toga, nakon višesatne rasprave postalo je jasno da iz njihove političke kuhinje ponovo stiže isti, dobro poznati recept — restrikcije, saopšteno je Pokreta Evropa sad Kotor.

Đurović: Stigao predlog za rekonstrukciju Vlade, sjednica sjutra

Srijeda, 22.07.2026 | 14:15

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović rekao je za RTCG da je u Skupštinu stigao predlog za rekonstrukciju Vlade i parlament će sjutra o tome raspravljati.

SDT pokrenulo istragu protiv 12 osoba zbog kriminalne organizacije i ubistva Saše Klikovca

Srijeda, 22.07.2026 | 09:45

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo je istragu protiv 12 osoba zbog sumnje da su izvršile krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, teško ubistvo i pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela. Istraga se odnosi na djelovanje grupe koju je, prema navodima SDT-a, organizovao sada pokojni Alen Kožar, a koja se dovodi u vezu sa ubistvom Saše Klikovca u Zeti u julu 2020. godine.

Desetine miliona pregleda i snažan medijski talas: EXIT to Montenegro postao velika promotivna razglednica Crne Gore

Utorak, 21.07.2026 | 21:05

Više od 42 miliona pregleda festivalskih objava, snažan odjek na međunarodnim platformama i profilima izvođača, objave poznatih javnih ličnosti, među kojima su Miloš Biković, Nenad Okanović i Nataša Kovačević Njezvanova, kao i konkretan efekat na turističku sezonu u Ulcinju pokazali su da prvo izdanje festivala EXIT to Montenegro nije bilo samo veliki muzički događaj, već i jedna od najsnažnijih promotivnih priča Crne Gore ovog ljeta.

Rok za upis bespravnih objekata produžiti još godinu

Srijeda, 22.07.2026 | 09:20

Poslanik Dejan Đurović podnio je Skupštini Crne Gore Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji bespravnih objekata, kojim se, između ostalog, predviđa produženje roka za upis bespravnih objekata u katastar sa 12 na 24 mjeseca, kao i uvođenje naknade za rad komisija koje sprovode postupak legalizacije.

Milatović: Šavnik je vjekovno svjedočanstvo o Crnoj Gori koja je postojana i ponosna

Srijeda, 22.07.2026 | 08:25

Predsjednik Crne Gore, Jakov MIlatović uputio je čestitku čelnim ljudima Šavnika i njegovim građanima povodom Dana opštine.

Majami greškom otkrio Lebronovu "odluku"

Srijeda, 22.07.2026 | 08:45

Jedna od glavnih tema ovog ljeta jeste gdje će Lebron Džejms nastaviti karijeru, a izgleda da bi uskoro mogli da dobijemo epilog.

Pretresom kuće u Ulcinju pronađena dva pištolja i preko 100 komada municije, uhapšena jedna osoba zbog ometanja policije

Srijeda, 22.07.2026 | 15:15

Službenici Uprave policije pretresali su jednu kuću u Ulcinju i tom prilikom su oduzeli dva pištolja i municiju i tom prilikom uhapsili I.D (59), jer je ometao policijske službenike u vršenju dužnosti.

ČETVRTAK: Promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima

Srijeda, 22.07.2026 | 15:30

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme uz slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Ibrahimović sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a: Jačanje kolektivne odbrane i evroatlantskih vrijednosti

Srijeda, 22.07.2026 | 14:41

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se danas sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajne i bezbjednosne poslove, Skotom Brejem, koji boravi u posjeti Crnoj Gori.

Alternativa kritikovala Perića: Konsultacije sa građanima iskorišćene za partijski skup Preokreta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:23

Alternativa Crna Gora oštro je kritikovala način na koji je danas u Skupštini Glavnog grada organizovana konsultacija sa građanima povodom tačaka dnevnog reda XX sjednice, ocjenjujući da se radi o partijskom skupu koji je, kako navode, predstavljen kao institucionalni mehanizam dijalog

PES Kotor: DPS ponovo nudi jedino što zna - restrikcije

Srijeda, 22.07.2026 | 14:35

Od Demokratske partije socijalista očekivali smo da će na jučerašnjoh sjednici Skupštine opštine Kotor, posvećenoj problemu vodosnabdijevanja, ponuditi makar jedno konkretno, odgovorno i održivo rješenje. Umjesto toga, nakon višesatne rasprave postalo je jasno da iz njihove političke kuhinje ponovo stiže isti, dobro poznati recept — restrikcije, saopšteno je Pokreta Evropa sad Kotor.

Đurović: Stigao predlog za rekonstrukciju Vlade, sjednica sjutra

Srijeda, 22.07.2026 | 14:15

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović rekao je za RTCG da je u Skupštinu stigao predlog za rekonstrukciju Vlade i parlament će sjutra o tome raspravljati.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 22.07.2026 | 14:09

Novi filmovi na repertoru bioskopa Cineplexx.

Top Hill pobijedio kišu: Jala Brat i Buba Corelli priredili jednu od najenergičnijih noći ljeta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:01

Postoje večeri koje se jednostavno dogode i postanu legendarne. Sinoć je upravo takva noć ispisana na Top Hillu. 

Abazović predlaže uvođenje turističke kartice “I Love Montenegro”

Srijeda, 22.07.2026 | 13:36

Država treba da uvede turističku karticu “I Love Montenegro” i na taj način dobije cjelogodišnju promociju, jer bi svaki gost mogao da postane ambasador crnogorskog turizma, predlaže lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.

Ivanović i Perazić: Jačanje uloge mladih u evropskim integracijama i međunarodnoj saradnji

Srijeda, 22.07.2026 | 13:23

 Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović sastao se sa generalnim sekretarom Mreže za mlade Crne Gore Vladimirom Perazićem, kako bi razgovarali o unaprjeđenju položaja mladih, njihovom većem uključivanju u proces evropske integracije, jačanju institucionalne saradnje i mogućnostima razvoja međunarodnih partnerstava u oblasti omladinske politike.