Utorak, 22.04.2025 | 18:11
IZVOR: avaz.ba

Nova era kinematografije - Filmovi napravljeni uz pomoć VJEŠTAČKE INTELIGENCIJE mogu osvojiti Oskara

Američka Akademija filmskih umjetnosti i nauka navodi da upotreba AI "neće ni pomoći ni odmoći u šansama za dobijanje nominacije.




Foto. Ilustracija/Pixabay.com

Filmovi snimljeni uz pomoć vještačke inteligencije (AI) moći će da osvoje najprestižnije nagrade na dodjeli Oscara, saopštili su organizatori.

Američka Akademija filmskih umjetnosti i nauka izdala je nova pravila u ponedjeljak, navodeći da upotreba AI i drugih digitalnih alata "neće ni pomoći ni odmoći u šansama za dobijanje nominacije".

Generativna vještačka inteligencija, koja može da stvara tekst, slike, zvuk i video kao odgovor na jednostavne tekstualne naredbe, pomogla je u produkciji nekih filmova koji su u martu osvojili vrhunske nagrade u industriji.
 
Međutim, Akademija je naglasila da će i dalje uzimati u obzir ljudski doprinos prilikom odabira pobjednika.

Akademija je navela da je nova formulacija pravila o podobnosti filmova napravljenih korištenjem generativnih AI alata, preporučena od strane njenog Vijeća za nauku i tehnologiju.

Prema dodatnim izmjenama pravila najavljenim u ponedjeljak, članovi Akademije sada moraju pogledati sve nominovane filmove u svakoj kategoriji kako bi mogli učestvovati u posljednjem krugu glasanja, koji odlučuje o pobjednicima.
 
Korištenje AI-a u filmu postalo je aktuelna tema nakon što je Adrian Brody osvojio nagradu za najboljeg glumca za ulogu u filmu The Brutalist na ovogodišnjoj ceremoniji Oscara u martu.

U tom filmu je generativna vještačka nteligencija korištena da poboljša glumčev akcenat dok je govorio na mađarskom jeziku.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ana Đukanović: Tužilac se udružio sa policijom da od neprava napravi pravo

Utorak, 21.04.2026 | 12:33

U nikšićkom Osnovnom sudu danas je pred vijećem sudije Mirka Kojovića nastavljena kontrola optužnice protiv biznismena Aca Đukanovića, prenosi RTNK

Magija se vraća: Sandra Bulok i Nikol Kidman ponovo zajedno u nastavku kultnog filma

Utorak, 21.04.2026 | 12:20

Warner Bros. je objavio prvi trailer za film “Practical Magic 2”, nastavak kultnog ostvarenja iz 1998. godine s Nikol Kidman i Sandrom Bulok, koji u bioskope stiže 11. septembra.  

U Dobrim Vodama pronađene puške i municija, dvije osobe prijavljene zbog marihuane

Utorak, 21.04.2026 | 11:53

Barska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv A.I. nakon što su u pretresu u Dobrim Vodama pronađene tri puške i 168 komada municije, dok su protiv još dvije osobe, uključujući maloljetnika, podnijete prekršajne prijave zbog posjedovanja marihuane, saopštili su iz Uprave policije.

Klub odbornika DPS: Opština Berane rekorder po broju rukovodećih mjesta, cvjeta partijsko zapošljavanje

Utorak, 21.04.2026 | 11:41

Političko kadriranje u Opštini Berane, ni godinu dana nakon završetka lokalnih izbora, ne samo da nije završeno, već poprima razmjere otvorene zloupotrebe institucija, saopšteno je iz Kluba odbornika DPS-a u SO tog grada.

Nastavak sjednice Skupštine: Na poslanička pitanja odgovaraju Radulović u Vujović

Utorak, 21.04.2026 | 11:29

Peta posebna sjednica Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2026. godini nastavljena je danas, a tokom sjednice, na poslanička pitanja odgovaraće ministar pomorstva Filip Radulović.

Zavod za školstvo: Zavaravajuće informacije da nijesmo uspostavili Informacioni sistem u punom kapacitetu

Utorak, 21.04.2026 | 11:03

Državna revizorska institucija u svom saopštenju javnosti konstatuje da Zavod za školstvo “nije ponovo uspostavio Informacioni sistem u punom kapacitetu” nakon sajber napada na informatičku infrastrukturu Vlade Crne Gore od 20. avgusta 2022. godine. Ova konstatacija je djelimično tačna, ali je bez konteksta — zavaravajuća. Forma i ton koji je prezentovan javnosti je nepotpun, selektivan i u pojedinim djelovima stvara lažnu sliku o radu i odgovornosti Zavoda za školstvo, naveli su iz te institucije u reagovanju.

Osimen glavna meta Barselone

Utorak, 21.04.2026 | 12:05

Barselona je označila Viktora Osimena kao jednu od glavnih meta za poziciju napadača pred ljetnji prelazni rok, prenose katalonski mediji.

Istraga protiv 121 lica zbog sumnjivih diploma

Utorak, 21.04.2026 | 10:53

U Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici (ODT) formiran je 121 predmet i procesuirano isto toliko lica zbog sumnje da su falsifikovali obrazovne isprave. To je juče iz ODT-a saopšteno za "Dan" na pitanje koliko je predmeta formirano, odnosno lica procesuirano po krivičnim prijavama Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) u ovoj i prethodnoj godini.

Procurio izgled iPhone 18 Pro: Nova boja bi mogla da bude potpuni hit

Utorak, 21.04.2026 | 11:47

Elegancija kakvu Apple dugo nije ponudio. 

Vlada donijela niz odluka na telefonskoj sjednici

Utorak, 21.04.2026 | 10:50

Vlada je 20. aprila 2026. godine, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, odlučila o više odluka i to: