Ključ brige o jetri je prije svega vaš životni stil!
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Mnogi ljudi piju kavu koja je nezaobilazan dio jutarnjeg rituala, a nekima čak i popodnevnog!
No, kafa ima još puno dobrih svojstava osim buđenja, a organ koji ju čini se dosta voli je upravo – jetra.
Istraživanja pokazuju da umjerene količine kave usporiti fibrozu, cirozu, hepatitis B i C te nealkoholnu masnu bolest jetre.
Na koji način?
Osim kofeina, kava sadrži više od hiljadui hemijskih spojeva za koje lijekari još uvijek pokušavaju otkriti na koji tačno način pomažu tijelu.
Poznato je nekoliko djelova slagalice, poput sljedećeg: kada tijelo probavlja kofein, oslobađa se hemikalija koja se zove paraksantin, koja usporava rast ožiljkastog tkiva, a koje je inače povezano s gore navedenim stanjima.
S druge strane, kisjeline u kavi mogu djelovati protiv virusa koji uzrokuje hepatitis B, a dobrobiti su vidljive bez obzira kako je kava napravljena – filtrirana, instant ili espresso.
Kafa kao lijek?
Ljekari i dalje ne znaju kolika bi bila dnevna dovoljna količina kafe za smatrati je lijekom, kao niti sve njene dobrobiti za tijelo, no isto tako treba biti na oprezu jer ju ne smije konzumirati svako piše Web MD.
Drugim riječima, iako može pomoći vašoj jetri, može pak i negativno uticati na druga stanja, poput povišenja holesterola i krvnog pritiska.
Zaključno; koliko god kafa bila dobra, ključ brige o jetri i dalje je životni stil, koji uključuje jedenje zdrave hrane, smanjenje unosa alkohola, vođenje računa o težini, aktivnom vježbanju...
KOMENTARI (0)