Srijeda, 23.04.2025 | 17:55
IZVOR: kolektiv.me

Bečić- Koh Mehrin: Napravili smo velike iskorake po pitanju RODNE RAVNOPRAVNOSTI

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić, sastao se sa osnivačicom globalne mreže političarki (WPL), sa sjedištem u Briselu Silvanom Koh Mehrin, koja se na poziv potpredsjednice Skupštine Zdenke Popović nalazi u prvoj zvaničnoj posjeti Crnoj Gori, saopšteno je iz Vlade.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đorđe Cmiljanić 

Kako se navodi u saopštenju, uz dobrodošlicu gošći povodom njene prve zvanične posjete našoj zemlji, Bečić je istakao da je pitanje rodne ravnopravnosti i pozicioniranja žena i mladih na mjestima odlučivanja kontinuirano u fokusu njegove političke karijere, na kojim se god funkcijama u karijeri nalazio.

“Ponosan sam što smo nakon istorijske promjene vlasti 2020. godine, za vrijeme dok sam predsjedavao Skupštinom Crne Gore, pored revolucionarnih promjena na polju transparentnosti, otvorenosti i modernizacije rada, napravili velike iskorake i po pitanju rodne ravnopravnosti”, poručio je Bečić.

Prema njegovim riječima, tada je formiran Ženski klub, koji čine poslanice svih partija, a na čiji predlog je usvojen značajan broj zakona, uvedena poslovnička obaveza da najmanje jedna žena mora biti potpredsjednica Parlamenta.

“A jasno je trasirano i pozicioniranje poslanica na mjestima rukovođenja ključnim skupštinskim delegacijama i radnim tijelima, što su veoma važni iskoraci koje smo tada učinili”, tvrdi Bečić.

On je dodao i da danas u sektoru bezbjednosti i odbrane, “svjedočimo činjenici da su brojni direktori direktorata, državni sekretari i sekretari upravo žene”, ali i da je u poslednjoj svršenoj generaciji na Policijskoj akademiji bilo blizu 40 odsto žena.

“Što govori u prilog tome da se i u ovom sektoru izuzetno vodi računa o afirmaciji rodne ravnopravnosti i jačanju uloge žena. Naravno, tu smo svi zajedno da nastavimo da dajemo doprinos njihovoj motivaciji i što većem uključivanju u svim sferama društveno-političkog života, jer kvalitet, umjerenost, pouzdanost i stabilnost koju donose je prevashodno u interesu države i jačanja institucija, a samim tim i ostvarenja našeg istorijskog cilja i sna mnogih generacija da 2028. godine postanemo 28. članica Evropske unije”, naglasio je Bečić.

Koh Mehrin je uz zahvalnost Bečiću, kako su zaključili, ukazala da je divno čuti da od prvog dana angažovanja ostaju pri svojoj agendi da podrže žene u politici, kao prioritet, te da ostaju posvećeni onom što je ispravna i pametna stvar za ovu zemlju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Živković i Vuković Kuč sa Martom Kos: Saradnja sa opozicijom presudna za uspjeh evropske integracije

Petak, 27.03.2026 | 21:33

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS), Danijel Živković, i potpredsjednica, Aleksandra Vuković Kuč, sastali su se sa evropskom komesarkom za proširenje, Martom Kos, saopšteno je iz ove partije. Na sastanku je usaglašeno da su saradnja sa opozicijom i širok društveni konsenzus presudni za uspjeh evropske integracije Crne Gore, uprkos, kako navode iz DPS-a,  nedavnim izjavama iz vlasti da im opozicija za to nije potrebna.

Premijerski sat 30. marta: Šta će poslanici pitati Spajića

Petak, 27.03.2026 | 16:55

Premijerski sat, na kojem će predsjednik Vlade Milojko Spajić odgovarati na pitanja poslanika, zakazan je za ponedjeljak 30. marta u 13 časova.

Informacije iz Bijele kuće: Trampu je dosadio rat protiv Irana i žele ići dalje

Petak, 27.03.2026 | 17:57

Gotovo mjesec dana nakon što su Sjedinjene Američke Države započele napade na Iran, predsjednik Donald Tramp šalje hiljade vojnika na Bliski istok kako bi potencijalno učestvovali u ratu za koji tvrdi da ga je "već dobio".

Armenko: Riješena najstarija grupa predmeta iz normative

Petak, 27.03.2026 | 17:32

Ustavni sud Crne Gore u prva tri mjeseca 2026. godine riješio je sve predmete iz 2018. godine iz oblasti ocjene ustavnosti zakona i podzakonskih akata, kao i 361 ustavnu žalbu iz 2024. godine, čime dosljedno realizuje Plan i program rješavanja predmeta za 2026. godinu.

Satler: Posjeta Kos potvrđuje podršku EU, put naprijed je jasan

Petak, 27.03.2026 | 16:33

Od Podgorice do Nikšića, produktivna posjeta komesarke Marte Kos potvrđuje podršku Evropske unije ambicioznom cilju pristupanja Crne Gore, napisao je na mreži X ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler.

Prvostepena presuda: Duško Knežević osuđen na četiri godine i šest mjeseci zatvora

Petak, 27.03.2026 | 11:12

Predsjednik Atlas grupe Duško Knežević prvostepeno je osuđen na četiri godine i šest mjeseci zatvora u predmetima poznatim kao “Kaspija 1” i “Kaspija 2”, prenosi Pobjeda.

Marta Kos nastavlja posjetu Crnoj Gori

Petak, 27.03.2026 | 08:35

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos nastaviće danas posjetu Crnoj Gori.

Noćni radovi na Bulevaru Tivat – Jaz biće prilagođeni mještanima

Petak, 27.03.2026 | 09:29

Uvedena je treća smjena na gradilištu Bulevara Tivat – Jaz. S organizacijom rada u tri smjene stiču se uslovi za intenziviranje dinamike izvođenja radova, kako bi projekat bio završen u planiranom roku, saopštila je Radiju Crne Gore portparolka Uprave za saobraćaj Ivana Vučinić.

Nevrijeme u Hrvatskoj: Škole u Zagrebu zatvorene, stabla po putevima zbog jakog vjetra

Petak, 27.03.2026 | 09:53

Snažno nevrijeme i danas pravi veliku štetu širom Hrvatske.

Milatović sa Georgievom: Moramo preći sa ekonomije potrošnje i uvoza na onu koja stvara

Petak, 27.03.2026 | 08:29

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se u Vašingtonu sa generalnom direktoricom Međunarodnog monetarnog fonda Kristalinom Georgievom, sa kojom je razgovarao o ključnim izazovima u globalnoj ekonomiji kao i o daljem pravcu razvoja crnogorske ekonomije, i tom prilikom istakao da moramo preći na ekonomiju koja stvara, saopšteno je iz njegovog Kabineta.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 27.03.2026 | 21:55

U južnim predjelima promjenljivo oblačno, mjestimično sa kišom. 

Vučinić: Mugoša je ovo zaslužio, zadovoljan sam Hakšabanovićem, sve je lakše kad se pobijedi

Petak, 27.03.2026 | 21:45

Treća pobjeda Mirka Vučinića kao selektora crnogorske reprezentacije. Poslije Lihtenštajna i Gibraltara, ,,sokoli“ su pod vođstvom legendarnog Nikšićanina pobijedili Andoru u prijateljskom meču pod Goricom (2:0).

Živković i Vuković Kuč sa Martom Kos: Saradnja sa opozicijom presudna za uspjeh evropske integracije

Petak, 27.03.2026 | 21:33

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS), Danijel Živković, i potpredsjednica, Aleksandra Vuković Kuč, sastali su se sa evropskom komesarkom za proširenje, Martom Kos, saopšteno je iz ove partije. Na sastanku je usaglašeno da su saradnja sa opozicijom i širok društveni konsenzus presudni za uspjeh evropske integracije Crne Gore, uprkos, kako navode iz DPS-a,  nedavnim izjavama iz vlasti da im opozicija za to nije potrebna.

Duško Ivanović napustio Virtus

Petak, 27.03.2026 | 21:21

Stigao je u decembru 2024, klub je napustio u martu 2026. godine.

Podgorica: Muškarac poginuo nakon slijetanja vozila s puta u Lužnicama

Petak, 27.03.2026 | 20:55

Jedna muška osoba je smrtno stradala u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila danas u mjestu Lužnice u Podgorici, saopšteno je portalu Standard iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Opština Bar: Za razvoj preduzetništva 360.000 eura

Petak, 27.03.2026 | 20:10

Opština Bar objavila je Javni poziv za učešće u programu podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku, sa ciljem pružanja konkretne podrške nezaposlenim licima, preduzetnicima i mikro preduzećima iz našeg grada u cilju započinjanja ili unaprjeđenja sopstvenog biznisa.   

Grupa povezana sa Iranom hakovala mejl direktora FBI, objavljeni privatni podaci

Petak, 27.03.2026 | 20:44

Hakeri povezani s Iranom objavili su da su provalili u privatnu e-poštu direktora FBI-a Kasha Patela te su na internetu objavili njegove fotografije i druga dokumenta.  

Uhapšena dva vozača, na putu Podgorica- Danilovgrad vozili preko 150 kilometara na sat

Petak, 27.03.2026 | 19:55

Mobilna jedinica saobraćajneje na putnom pravcu Podgorica – Danilovgrad uhapsila je dvije osobe zbog počinjenih prekršaja iz oblasti saobraćaja.

GP URA: Sestrić Branimira Gvozdenovića prijetio Abazoviću

Petak, 27.03.2026 | 18:33

GP URA saopštio je da je Bojan Vujović, sestrić Branimira Gvozdenovića, bivšeg ministra urbanizma, u privatnoj glasovnoj poruci prijetio Dritanu Abazoviću riječima "ja ti neću ostati dužan".

Šahmanović- Kiz: Razvoj novih tehnologija i izvora energije predstavlja prioritet, Crna Gora ima potencijal

Petak, 27.03.2026 | 19:21

Crna Gora i Sjedinjene Američke Države imaju snažne i stabilne političke odnose, ali istovremeno postoji značajan prostor za njihovo dalje produbljivanje, posebno u oblasti energetike ključni je zaključak susreta ministra energetike i rudarstva sa Majklom C. Kizom, privremenim otpravnikom poslova Ambasade SAD u Podgorici.