Srijeda, 23.04.2025 | 21:28
IZVOR: kolektiv.me

Ivanović: Crna Gora ostaje NAJNAPREDNIJI kandidat i kredibilan partner na evropskom putu

Crna Gora ostaje najnapredniji kandidat i kredibilan partner na evropskom putu, poručio je potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović u obraćanju članovima Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET), saopšteno je iz njegovog kabineta.




Foto. Vlada Crne Gore/ B. Ćupić

Kako su naveli u saopštenju, Ivanović se obratio se članovima AFET-a, gdje je predstavio ključne rezultate i reformske iskorake koje je Crna Gora ostvarila u proteklom periodu na putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.

U svom izlaganju, kako su kazali, istakao je da Crna Gora ostaje najnaprednija zemlja kandidat naglasivši da je evropski put Crne Gore institucionalno i politički prioritet, koji uživa široku podršku u parlamentu, među političkim akterima, i što je posebno značajno, među više od 80 odsto građana.

"Naša posvećenost EU integracijama nije retorička, već duboko ukorijenjena u javnom konsenzusu i prepoznata kao strateška orijentacija države. Reforme koje sprovodimo nisu formalne, već suštinske, i kada je riječ o vladavini prava, i kada je riječ o funkcionisanju institucija",  kazao je Ivanović.

On je podsjetio da su u prethodnim mjesecima ostvareni značajni rezultati u oblastima poglavlja 23 i 24, uključujući usvajanje prijedloga ustavne promjene kojom se ministar pravde izuzima iz sastava Sudskog savjeta, što je bio jedan od ključnih zahtjeva Evropske komisije. Takođe je naglasio da su zatvorena tri dodatna pregovaračka poglavlja.

"Govoreći o vanjskopolitičkim prioritetima, Ivanović je naveo da Crna Gora, kao pouzdan NATO saveznik, aktivno jača otpornost na dezinformacije i strana miješanja kroz investiranje u sajber bezbjednost, medijsku pismenost i građansko obrazovanje. U tom kontekstu posebno je pomenuto uspostavljanje Regionalnog centra za sajber bezbjednost u Podgorici, u saradnji sa Francuskom i Slovenijom", dodali su.

U nastavku sjednice, kako su kazali iz Ivanovićevog kabineta, brojni članovi Evropskog parlamenta izrazili su snažnu podršku Crnoj Gori i njenom reformskom kursu, posebno naglašavajući brzinu i ozbiljnost kojom se sprovode ključne promjene.

"Slovenački poslanik i izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru, Marjan Šarec pohvalio je reformski iskorak Crne Gore i ukazao da su promjene rezultat političke volje i odgovornosti unutar vladajuće koalicije. Posebno je istakao značaj činjenice da, i pored izražene političke polarizacije i aktivne opozicije, u Crnoj Gori postoji dijalog koji vodi ka rezultatima. Pozdravio je konsultacije sa Venecijanskom komisijom u vezi sa ustavnim promjenama, što je ocijenio kao pozitivan primjer institucionalne kulture. Takođe se osvrnuo na potrebu za usklađivanjem termina lokalnih izbora, važnost medijskog pluralizma i slobode izražavanja, te transparentnost međunarodnih sporazuma, uključujući onaj sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima",  piše u saopštenju.

Kako su naveli, austrijski poslanik Rainhard Lopatka izrazio je zadovoljstvo postignutim reformama i poručio da je ohrabrujuće što čak 80 odsto građana Crne Gore podržava pristupanje EU.

"Uputio je pitanje o pravosuđu, konkretno o mogućim izazovima u implementaciji preporuka Evropske komisije u tom sektoru. Njegova ocjena bila je da je Crna Gora napravila ozbiljan pomak, a da je obaveza svih evropskih institucija da tu posvećenost prepoznaju i dodatno podrže", istakli su.

Prema njihovim riječima, na sjednici su učešće uzeli i brojni poslanici Evropskog parlamenta koji su uputili komentare i pitanja, među kojima su: Mihael Gahler (Njemačka), Načo Sančez Amor (Španija), Antonio Tanger Korea (Portugalija), Štefan-Danijel Sturza (Rumunija), Vladimir Prebilič (Slovenija), Aleksandar Sel (Njemačka), Tomas Vajc (Austrija), Cvetelina Penkova (Bugarska), Željana Zovko (Hrvatska), Davor Ivo Štir (Hrvatska) i Tomislav Sokol (Hrvatska).

"Njihove poruke bile su pretežno pohvalne, uz izraženu snažnu podršku evropskom putu Crne Gore, ali i uz naglašavanje značaja nastavka reformi u oblastima vladavine prava, pravosuđa, slobode medija i transparentnosti u zakonodavnom i institucionalnom okviru", naglašavaju u saopštenju.

Kako su kazali, Ivanović je poručio da Crna Gora ne doživljava članstvo u EU kao nagradu, već kao logičan ishod zajedničke vizije stabilne, otporne i integrisane Evrope.

"Naš cilj je jasan – da 2028. godine postanemo 28. članica Evropske unije. Zahvaljujem na vašoj podršci i povjerenju koje ćemo opravdati odgovornim i dosljednim djelovanjem",  zaključio je.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pojačane tenzije: Slovačka zatvorila granicu sa Ukrajinom

Srijeda, 13.05.2026 | 18:40

Slovačka je danas oko 15 časova zatvorila sve granične prelaze sa Ukrajina iz bezbjednosnih razloga, saopštila je Finansijska uprava Slovačke.

Prvi sastanak ad hok grupe značajan korak u procesu pristupanja Crne Gore

Srijeda, 13.05.2026 | 18:25

Nakon uspostavljanja Ad hoc radne grupe za izradu Ugovora o pristupanju Crne Gore – jednog od ključnih prioriteta Predsjedavanja Kipra u oblasti proširenja – danas je održan njen inauguralni sastanak, saopšteno je iz Kiparskog predsjedavanja Savjetom EU.

Vujičić: Građani snose posljedice lošeg vođenja sistema

Srijeda, 13.05.2026 | 18:11

Sve dok i mi sami, ali i institucije ne budemo spremni da priznamo greške iz prošlosti, ali i one koje se prave danas, građani će nastaviti da snose posljedice lošeg vođenja sistema, ocijenila je odbornica Evropskog saveza u SO Herceg Novi, Tanja Vujičić.

Milatović: Poslanici da što prije izglasaju dvoje nedostajućih sudija Ustavnog suda

Srijeda, 13.05.2026 | 13:43

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović još jednom je pozvao sve političke aktere da u Skupštini izglasaju dvoje nedostajućih sudija Ustavnog suda i da to urade što prije. On je odgovarajući na pitanja novinara nakon otvaranja izložbe, kazao da bi predsjednik parlamenta Andrija Mandić trebalo već sjutra da na dnevni red parlamenta stavi glasanje o oba kandidata koje je Milatović predložio Skupštini.

Mujović: Aktuelna opozicija u Podgorici nikada neće raditi ni na dobro vlasti, ni na dobro građana

Srijeda, 13.05.2026 | 12:36

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je novinarima kazao da je interesantno da opozicija predlaže Miloša Maškovića za zamjenika Jelene Borovinić Bojović, koju žele da smijene.

Vujović: Izmjenama zakona jačamo pozorišnu umjetnost i kinematografiju

Srijeda, 13.05.2026 | 18:52

Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport jednoglasno je podržao Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pozorišnoj djelatnosti i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kinematografiji, kojima je, kako je saopšteno iz Ministarstva kulture i medija, predviđeno unapređenje normativnog i institucionalnog okvira za razvoj pozorišne umjetnosti i stvaranje efikasnijeg i stimulativnijeg sistema razvoja filmske industrije u Crnoj Gori.

Sumnja na virus blokirala kruzer sa 1.700 ljudi

Srijeda, 13.05.2026 | 18:46

Francuske vlasti privremeno su zabranile iskrcavanje putnika i članova posade sa kruzera "Ambition" u luci Bordo nakon pojave većeg broja slučajeva sumnje na gastroenteritis među putnicima.

Pojačane tenzije: Slovačka zatvorila granicu sa Ukrajinom

Srijeda, 13.05.2026 | 18:40

Slovačka je danas oko 15 časova zatvorila sve granične prelaze sa Ukrajina iz bezbjednosnih razloga, saopštila je Finansijska uprava Slovačke.

Prvi sastanak ad hok grupe značajan korak u procesu pristupanja Crne Gore

Srijeda, 13.05.2026 | 18:25

Nakon uspostavljanja Ad hoc radne grupe za izradu Ugovora o pristupanju Crne Gore – jednog od ključnih prioriteta Predsjedavanja Kipra u oblasti proširenja – danas je održan njen inauguralni sastanak, saopšteno je iz Kiparskog predsjedavanja Savjetom EU.

Od mikrofona do filmskog platna: Jala Brat dio kriminalističkog trilera

Srijeda, 13.05.2026 | 18:33

Bosanskohercegovački reper Jala Brat uskoro će se okušati i u glumačkim vodama, a prema informacijama regionalnih medija, dobio je ulogu u novom kriminalističkom trileru koji se ovih dana snima u Zagreb.

Šaranović i Bruner: MUP i UP ostaju snažno fokusirani na ispunjavanje završnih mjerila iz Poglavlja 24

Srijeda, 13.05.2026 | 18:17

Na marginama drugog Međunarodnog preglednog foruma o migracijama (IMRF), ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović sastao se sa Magnusom Brunerom, evropskim komesarom za unutrašnju politiku i migracije.

Vujičić: Građani snose posljedice lošeg vođenja sistema

Srijeda, 13.05.2026 | 18:11

Sve dok i mi sami, ali i institucije ne budemo spremni da priznamo greške iz prošlosti, ali i one koje se prave danas, građani će nastaviti da snose posljedice lošeg vođenja sistema, ocijenila je odbornica Evropskog saveza u SO Herceg Novi, Tanja Vujičić.

Nikšić: Muškarac osumnjičen za nasilje nad vanbračnom suprugom i prijetnje smrću

Srijeda, 13.05.2026 | 18:05

Osnovno državno tužilaštvo u Nikšiću je, nakon saslušanja, donijelo rješenje o zadržavanju i podnijelo predlog za određivanje pritvora K.A. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Vlada: Crna Gora nije dio pregovora o „trećim centrima“ za migrante

Srijeda, 13.05.2026 | 17:46

Vlada Crne Gore demantovala je navode koji su se pojavili na pojedinim internet adresama, a u kojima se država dovodi u vezu sa razgovorima o uspostavljanju takozvanih „trećih centara“ za prihvat odbijenih tražilaca azila.

Koncert Teodore Džehverović i Nućija 29. MAJA u Nikšiću

Srijeda, 13.05.2026 | 17:34

Spektakularni muzički događaj očekuje publiku u Sportskom centru Nikšić, gdje će 29. maja po prvi put nastupiti Teodora Džehverović i Nući.