Četvrtak, 24.04.2025 | 09:16
IZVOR: 24sedam.rs

Zašto sve više ljudi PIJE SOK OD CELERA svakog jutra?

Jedan od najjačih prirodnih saveznika današnjice.




Foto: Ilustracija/Pixbay.com

Doktor Erik Berg, poznat širom svijeta po savjetima za zdrav život i ishranu, ističe da svakodnevno ispijanje soka od celera može imati moćan uticaj na zdravlje – naročito kada je riječ o borbi protiv upalnih procesa. Po njegovim riječima, ovaj napitak bi mogao biti jedan od najjačih prirodnih saveznika današnjice.

Samo nedjelju dana redovne konzumacije soka od celera, tvrdi dr Berg, može da donese vidljive promjene u organizmu.

Šta zapravo čini celer toliko posebnim?

Dvije stabljike celera imaju svega oko 15 kalorija, ali su prepune korisnih sastojaka – prije svega vlakana, vitamina K, kao i manjih količina vitamina A i C, kalcijuma i gvožđa. Osim toga, sok od celera sadrži četiri važna biljna jedinjenja: 3-n-butilftalid, apigenin, kumarinsku kiselinu i kempferol – sve sa snažnim zdravstvenim djelovanjem.

Na primjer, 3-n-butilftalid može doprineti boljoj cirkulaciji u mozgu, pomoći kod oporavka nakon moždanog udara i djelovati protiv upala i oksidativnog stresa. Apigenin, koji se nalazi i u peršunu i citrusima, opušta mišiće, pomaže da se sniži pritisak i poboljša san, a takođe ima i potencijalno antidiabetičko dejstvo.

Kumarinska kiselina je poznata po tome što ublažava upale i može pomoći u kontroli nivoa šećera u krvi, kao i kod tegoba izazvanih artritisom. Kempferol, prisutan i u čaju, kelju i pasulju, pokazuje djelovanje protiv bakterija, virusa i gljivica, a vjeruje se i da može smanjiti rizik od pojedinih vrsta tumora.

Kada i kako piti sok od celera?

Najveći efekat se postiže ako se pije ujutru, prije doručka, dok je stomak još prazan. Najbolje je koristiti organski celer, a ako vam ukus nije najprijatniji, možete dodati malo limunovog soka radi svježine.

Iako celer ima mnoge prednosti, kod osjetljivih osoba može izazvati alergijske reakcije – poput osipa, problema sa varenjem ili disanjem. Takođe, ako uzimate ljekove za zgrušavanje krvi, važno je da se posavjetujete sa ljekarom prije nego što uvedete celer u svakodnevnu ishranu, jer on može pojačati sklonost ka krvarenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Lingard napušta Seul nakon dvije sezone u Južnoj Koreji

Petak, 05.12.2025 | 17:11

Engleski fudbaler Džesi Lingard potvrdio je danas da je postigao dogovor o raskidu ugovora sa Seulom i da će klub napustiti naredne sedmice, čime se završava njegova dvogodišnja epizoda u Južnoj Koreji.    

Najpopularniji pojmovi na internetu: Da li ste ih i vi pretraživali?

Petak, 05.12.2025 | 16:56

Lista ne uključuje ukupno najpopularnije pretrage, nego one koje su bile u trendu u odnosu na prethodnu godinu.  

Uprava policije potvrdila da Goran Jokić više nije načelnik RCB Centar

Petak, 05.12.2025 | 16:46

Goran Jokić iz objektivnih i opravdanih razloga u narednom periodu neće obavljati poslove načelnika Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ odnosno poslove i zadatke navedenog radnog mjesta saopštila je Uprava policije.

Klikovac Stojoviću: Možete li objasniti koalicionom partneru Vranešu da nije civilizovano da novinarku naziva vješticom?

Petak, 05.12.2025 | 16:37

Šef Klub odbornika DPS u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac prokeomentarisao je komentar predsjednika Opštine Pljevlja, Daria Vraneša, upućen direktorici CIN-CG Milki Tadić-Mijović, koju je, iskrivljujući Njegoševe stihove, nazvao „babom“ i „vješticom“.

Vukićević u Briselu: Uskoro zatvaranje poglavlja 21

Petak, 05.12.2025 | 16:32

Crna Gora mogla bi da zatvori poglavlje 21 ( trans evropske mreže) vec tokom prvih mjeseci naredne godine, poručila je ministarka saobraćaja Maja Vukićević u Briselu, gdje učestvuje na sastanku Savjeta ministara Transportne zajednice.    

Glavni grad: Kolektor je nužan, koristan i u javnom interesu

Petak, 05.12.2025 | 16:24

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda znači manje zagađenja Morače i Skadarskog jezera, veću bezbjednost, savremeniji sistem i ispunjavanje evropskih standarda u oblasti životne sredine, saopštio je Glavni grad.    

Zatvoren tunel Sozina: Kamion proklizao i udario u zid

Petak, 05.12.2025 | 16:13

Tunel Sozina zatvoren je za saobraćaj, potvrđeno je Portalu Analitika iz Monteputa

Nikšićka policija uhapsila osobu sa lokalne potjernice

Petak, 05.12.2025 | 16:00

Nikšićka policija je juče locirala i uhapsila D.J (33), koji je potraživan po nalogu Osnovnog suda u tom gradu, zbog idržavanja kazne zatvora od tri godine, a zbog krivičnog djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.    

Piperović: Ukinut pritvor Uboviću i Ivanoviću

Petak, 05.12.2025 | 15:27

Pored Ranka Ubovića, Vlada Ivanovića i Aleksandra Mijajlovića, istragom su obuhvaćeni i bivši policijski funkcioner Zoran Lazović, kao i kompanije Bemax i Master Inženjering

Otkriveno 100 najboljih gradova svijeta, 6 evropskih metropola u top 10

Petak, 05.12.2025 | 15:21

Koji je najljepši grad na svijetu, koji je samo u 2025. godini privukao više od 18 miliona posjetilaca?