Četvrtak, 24.04.2025 | 10:19
IZVOR: rts.rs/Guardian

Prija li vlasnicima DRUŽENJE sa psima više nego sa NAJBOLJIM PRIJATELJIMA?

Rezultati studije mađarskih naučnika ukazuju na to da vlasnici ocenjuju da im odnos sa njihovim psima donosi zadovoljstvo koje, kod nekih, prevazilazi ono koje osjećaju u odnosu sa ljudima sa kojima su najbliži, kao što su dobri prijatelji.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Psi za čovjeka ne predstavljaju samo „krznene bebe“ ili najbolje prijatelje, već mješavinu i jednog i drugog, otkrili su istraživači u studiji za koju kažu da naglašava poseban status kućnih ljubimaca. 

Rezultati studije ukazuju na to da vlasnici ocenjuju da im odnos sa njihovim psima donosi zadovoljstvo koje, kod nekih, prevazilazi ono koje osjećaju u odnosu sa ljudima sa kojima su najbliži, kao što su dobri prijatelji.

Veza vlasnika i psa ne zamenjuje odnose sa ljudima

Međutim, istraživači nisu uspijeli da utvrde da li je veza vlasnika i psa jača kod onih pojedinaca koji imaju slabije veze sa ljudima.

„Naši rezultati su pokazali da veza ne zamenjuje međuljudske odnose, već nudi nešto drugačije – jedinstvenu kombinaciju karakteristika koje dopunjuju ono što dobijamo od strane mreže ljudi sa kojima imamo interakcije“, rekla je Borbala Turčan, vođa studije sa Univerziteta Etveš Lorand u Mađarskoj.

Predstavljajući nalaze u časopisu Scientific Reports, tim je opisao kako su koristili onlajn društvene mreže da regrutuju 717 vlasnika pasa u dva perioda, od aprila 2011. do februara 2013. i od januara 2022. do decembra 2023. godine. Oko 20 odsto učesnika je imalo djecu, a oko 80 odsto partnera.

Od anketiranih je zatraženo da ocene svoj odnos sa kućnim ljubimcem, djetetom, romantičnim partnerom, najbližim rođakom i najboljim prijateljem na osnovu 13 karakteristika uključujući druženje, intimnost, pouzdanost, osećaj zadovoljstva i ravnotežu moći.

Učesnici su upitani koliko često su štitili i pazili na nabrojane pojedince, provodili vrijeme sa njima u zabavi, svađali se i otkrili da im je pojedinac išao na živce, kao i koliko su sigurni da će veza trajati i ko je dominantniji.

Stručni tim je na taj način otkrio da vlasnici svoje pse ocenjuju višim ocjenama  kada je riječ o druženju i potrebi za njegom u odnosu na najbližeg rođaka, najboljeg prijatelja i romantičnog partnera, dok prijavljuju da su iskusili manje negativnih interakcija sa svojim psom nego sa svojim detetom, romantičnim partnerom ili najbližim rođakom.

Vlasnici su takođe davali bolje ocjene svojim psima nego najboljim prijateljima i rođacima kada su u pitanju naklonost, pouzdanost i podrška.

Međutim, u oblasti intimnosti, romantični partneri su oduvali ljubimce. Ispitanici su prijavili i osjećaj većeg zadovoljstva odnosom sa svojim psima nego sa svojim najbližim rođakom ili najboljim prijateljem.

Asimetrija moći

Ali kada je došlo do pitanja moći, odnosi vlasnika sa njihovim psima pokazali su najveći raskorak u ravnoteži. Istraživači su primjetili da dok su djeca odgajana da postanu samostalne odrasle osobe, psima je bio neophodan stalan nadzor i briga.

„Psi nude veoma pozitivan odnos uz minimalan rizik od konflikta, pružaju snažnu društvenu podršku i osećaj jedinstvene mogućnosti da imate potpunu kontrolu nad životom drugog živog bića“, objašnjava profesorica Eniko Kubinji, koja je jedan od glavnih autora studije.

Borbala Turčan je naglasila da, iako je odnos psa i vlasnika bio najsličniji onom između djeteta i roditelja, ključna karakteristika – osim asimetrije moći – je da psi imaju mnogo niži nivo antagonizma i sukoba sa svojim vlasnicima u poređenju sa djecom, nešto što je, kako su naučnici primijetili, slično odnosu između najboljih prijatelja.

Iako studija ima ograničenja, uključujući i to da su se učesnici sami birali, to jest prijavljivali za učešće u studiji, istraživači navode da su nalazi istakli fleksibilnost uloga koje su psi imali.

„Pas može biti drug za igru djeci, dobar cimer, najbolji prijatelj za mlade samce, surogat dete za mlade parove, figura brata i sestre kada djeca stignu, unuče roditeljima čija deca su 'napustila gnezdo' i možda najvažniji izvor socijalne podrške za starije ljude koji žive sami“, istakla je profesorka Kubinji.

Borbala Turčan se složila sa koleginicom: „Psi mogu biti (skoro) sve što želimo da budu“.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
AV
24.04.2025 10:33

Prija !!!!????

0 0

Uhapšen Zećanin, u vozilu pronađeno 25 kilograma marihuane

Nedjelja, 19.04.2026 | 11:07

Podgorička granična policija u koordinaciji i saradnji sa Odsjekom za suzbijanje prekograničnog kriminala juče je spriječila krijumčarenje 25 kilograma marihuane i uhapsila Zećanina S.V. (25), saopštila je Uprava policije (UP).

Vodovod podnio četiri krivične prijave zbog „divljih“ priključaka

Nedjelja, 19.04.2026 | 08:55

Preduzeće Vodovod od početka godine podnijelo je četiri krivične prijave protiv potrošača koji su se protivpravno priključili na vodovodnu mrežu.

Rekord oboren bez čovjeka: Humanoidni robot brži od svih u polumaratonu

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:30

Humanoidni robot, pobjednik nedjeljnog polumaratona za robote u Pekingu, istrčao je dionicu brže od aktuelnog svjetskog rekorda za ljude, demonstrirajući tako ogroman tehnološki iskorak Kine.

Aleksić: Spajiću sam predložio obeštećenje za žrtve Lore, prihvatio je i traži model

Nedjelja, 19.04.2026 | 08:46

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimir Aleksić rekao da je prije dva dana na sjednici Vlade predložio obeštećenje žrtava logora Lora u Splitu, kroz dopunu dnevnog reda.

Neće čekati drugi dio godine: Poslanici u maju o radu tužilaštva

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:04

Sjednica skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, na kojoj će biti razmotreni izvještaji o radu državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta, biće zakazana tokom maja.

DUA: Poruke Kneževića neodgovorne i opasne po regionalnu stabilnost

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:53

Pitanje Kosova nije tema za političke ucjene, niti sredstvo za prikupljanje jeftinih političkih poena, poručili su iz Demokratske unije Albanaca (DUA).

Vučić: Rekli su – odvojite im Crnu Goru, ne samo da bi Srbija ostala bez mora, već i da bi nam oteli Kosovo

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:25

U regionu se gradi kult mržnje prema Srbima, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Živković: DPS će biti dio vlasti nakon narednih izbora

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:11

Predsjednik DPS-a Crne Gore Danijel Živković rekao je u Dnevniku TVCG da tu stranku vidi kao dio vlasti nakon narednih izbora. On je rekao da istraživanja pokazuju da DPS ima podršku 28 odsto birača, prenosi RTCG.

Sada je sve potpuno otvoreno: Haland kaznio Arsenal, Siti na minus 3 uz meč manje

Nedjelja, 19.04.2026 | 19:58

Sada je sve potpuno otvoreno – Mančester siti je pobijedio Arsenal u velikom derbiju 33. kola Premijer lige (2:1) i prišao ,,tobdžijama“ na samo tri boda zaostatka, uz utakmicu manje.

Murinjo u svom stilu: Novinar pitao za budućnost – dobio duhovit odgovor

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:14

Konferencija za medije pred veliki derbi između Benfike i Sportinga donijela je i šou Žozea Murinja.

ODT: Zadržani turski državljani zbog sumnje na iznudu u Podgorici

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:32

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje turskih državljana K.A. i H.A. zbog sumnje da su počinili produženo krivično djelo iznuda na štetu sunarodnika.

Fenomenalna utakmica “plavih” u Rumuniji, rapsodija pred plej-of

Nedjelja, 19.04.2026 | 18:55

Sjajna partija košarkaša Budućnosti Voli na zatvaranju TOP 8 faze ABA lige – “plavi” su deklasirali Kluž 110:72 i nagovijestili šta ga čeka u četvrtfinalu plej-ofa.  

BBC o Crnoj Gori — skriveni dragulj za putovanja

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:35

Mnogi mogu da se poistovjete sa uzbuđenjem kada nalete na skriveni dragulj, prenosi britanski BBC, u članku kojim Crnu Goru predstavlja turistima.

Zelenski: Ublažavanje sankcija naftnoj industriji omogućava Rusiji novac za nove napade

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:06

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski kazao je da ublažavanje sankcija ruskoj naftnoj industriji pruža Moskvi novac za nove napade na njegovu zemlju.  

Bečić: Gradi se zemlja institucija u kojoj nema zaštićenih, nema toga ko može biti siguran ako je ogrezao u kriminalu

Nedjelja, 19.04.2026 | 18:23

Demokratska Crna Gora saopštila je da nastavlja svoje terenske aktivnosti kroz reevidenciju članstva i komunikaciju sa građanima, a predsjednik Demokrata Aleksa Bečić, zajedno sa funkcionerima sa državnog i lokalnog nivoa, razgovarao je sa stanovnicima Ljubovića, Dajbaba i Dahne u Podgorici i uručio im nove članske karte povodom jubileja osnivanja partije.