Četvrtak, 24.04.2025 | 10:42
IZVOR: cdm.me

MONSTAT: Popis dao POUZDANU i REALNU sliku, nema nevidljivih stranaca, ni zaboravljenih

Popis stanovništva 2023. je pružio pouzdanu, potpunu i realnu sliku o populaciji Crne Gore – nema “nevidljivih stranaca” ili “zaboravljenih oko 50.000 ljudi”, kako se neosnovano i netačno određenim analizama pokušava podmetnuti Upravi za statistiku (MONSTAT), navode u saopštenju.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Kažu da radi javnosti ukazuju na činjenice u vezi sa ovim pitanjem i još jednom analizom kojom se “pokušava problematizovati nešto što nije sporno i što je jasno, kada cilj nije isključivo manipulacija kao u ovom slučaju”.

“Zakon o popisu (članovi 3 i 7) je jasan – sva popisana lica nisu nužno i stanovnici Crne Gore. Stanovništvo Crne Gore obuhvata lica sa uobičajenim mjestom boravka u Crnoj Gori, što je međunarodni standard za definisanje stanovnika jedne države. Takođe, stranci koji imaju odobren stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori i koji se nalaze u Centralnom registru stanovništva, nisu nužno i stanovnici Crne Gore”, navode.

Stoga, kako dodaju, razlika u broju lica u Centralnom registru stanovnika postoji i kod državljana Crne Gore i kod stranih državljana, ali ne iz razloga što su “zaboravljeni’’ već isključivo usljed primjene metodoloških pravila.

“Radi se o otklanjanju duplikata, s obzirom da se u bazi nalazilo jedno te isto lice koje je imalo više boravišnih dozvola u različitim periodima, definisanju perioda važenja boravišnih dozvola, te definisanju dužine boravka u Crnoj Gori na osnovu boravišnih dozvola u odnosu na referentni momenat popisa. Dakle, analizom ove baze nedvosmisleno je utvrđeno da broj popisanih stranaca odgovara broju stranaca sa dozvolom boravka kada se primjene sva metodološka pravila. Autori aktuelnih analiza moraju dobro poznavati razlike između statističke definicije stanovnika i evidencija koje se vode za potrebe sticanja određenih prava, u konkretnom slučaju sticanja prava na boravak u Crnoj Gori”, saopštili su iz MONSTAT-a.

Dalje ukazuju da je ono što je posebno važno – u Crnoj Gori prvi put su upareni podaci popisa 2023. sa podacima u registrima.

“Za razliku od svih dosadašnjih popisa, Monstat je imao mogućnost provjere podataka prikupljenih popisom kroz uparivanje sa Centralnim registrom stanovništva. U tom smislu, od Ministarstva unutrašnjih poslova Monstatu su isporučeni podaci iz Centralnog registra stanovništva, u okviru kojih je i baza podataka o licima koja su stranci sa odobrenjem za stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori. U prilog ovome navodimo i informaciju da je MEIS tj. registar obrazovanja takođe korišten u cilju utvrđivanja kontigenta stanovnika, gdje se pratio broj djece stranaca koja pohađaju obrazovne ustanove u Crnoj Gori”, rekli su u saopštenju.

Takođe, dodaju, informativna kampanja prije i tokom sprovođenja popisa, u odnosu na strance, posebno je planirana i započeta je sastankom sa predstavnicima stranih ambasada u Crnoj Gori, sa ciljem da i sami informišu / podstaknu građane iz svojih država da učestvuju u popisu.

“Uz više načina da se odazove što veći broj stranaca na popis (SMS poruke državljanima iz postojećih evidencija pojedinih ambasada, plakati na stranim jezicima – pozivi na javnim mjestima i dr.), u prilog podsticanju popisivanja stranaca u Crnoj Gori govori i činjenica da su obrasci za popis bili dostupni na 10 jezika, među kojima su ruski, ukrajinski i turski”, kazali su.

U krajnjem, kako navode, da nije tako jednostavno preuzeti podatke registara i pretvoriti ih u rezultate zvanične statistike, pokazali su projekti koji su realizovani u Upravi za statistiku od 2015-2020. godine u cilju priprema za registarski popis, sa čime je crnogorska javnost više puta upoznata a autorima analize dobro poznato.

“Dakle, ovo nije pitanje pouzdanosti statistike već isključivo neosnovani, a samim tim uzaludni pokušaji da se diskredituje jedna od najuspješnijih akcija Uprave za statistiku u posljednjih 10 godina”, zaključili su u MONSTAT-u.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović zahvalio Kipru na podršci Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU

Petak, 19.06.2026 | 21:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, zahvalio je predsjedniku Kipra Nikosu Hristodulidisu na podršci koju je ta država pružila Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU.

Marković: Komunalno je samo paravan, pravi cilj je uvođenje prinudne uprave u Tivtu

Petak, 19.06.2026 | 20:56

Predsjednik Skupštine opštine Tivat Miljan Marković saopštio je da je priča oko DOO Komunalno Tivat samo paravan, te ocijenio da je pravi cilj nedolaska odbornika „Narod pobjeđuje“ na sjednice Skupštine uvođenje prinudne uprave u Tivtu. Marković tvrdi da se kroz niz poteza pokušava izazvati kriza vlasti koja bi dovela do takvog rješenja.

Ibrahimović: Vrijeme je da se sprovede solunska vizija, Crna Gora dokaz uspjeha proširenja

Petak, 19.06.2026 | 19:55

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se danas sa ministrom vanjskih poslova Grčke Jorgosom Gerapetritisom tokom njegove zvanične posjete Crnoj Gori, kojom je potvrđen visok nivo bilateralnih odnosa i partnerske saradnje dvije države.

Predsjednik Mađarske potpisao zakon, Orban više nikada ne može biti premijer

Petak, 19.06.2026 | 19:40

Mađarski predsjednik Tamaš Šujok u petak je potpisao novelu Ustava kojom se mandat premijera ograničava na maksimalno osam godina. Ovim potezom, bivši premijer Viktor Orban, koji je na čelu mađarske vlade proveo ukupno dvadeset godina, više se nikada ne može vratiti na tu funkciju, prenosi portal Klix.

Perić: Sprječavanjem prinudne uprave prevaziđena politička zamka i spriječena šteta za funkcionisanje Glavnog grada

Petak, 19.06.2026 | 19:06

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić kazao je za Adria TV da je izborom na tu funkciju prevaziđena politička zamka i onemogućen ciljani plan očigledno vođen sa državnog nivoa.

Bjelopoljski gimnazijalci među osam najboljih na svijetu

Petak, 19.06.2026 | 09:13

Mlada košarkaška reprezentacija Crne Gore, koju čine učenici Gimnazije "Miloje Dobrašinović" iz Bijelog Polja, ostvarila je istorijski uspjeh plasmanom u četvrtfinale Svjetskog prvenstva srednjih škola na Zlatiboru.

Mandić za danas zakazao sjednicu, dnevni red još nepoznat

Petak, 19.06.2026 | 08:45

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sazvao je za danas Jedanaestu sjednicu Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2026. godini.

Uhapšen Rožajac: Sumnja se da je nezadovoljan alimentacijom prijetio bivšoj ženi da će je izbosti

Petak, 19.06.2026 | 09:34

Rožajska policija je uhapsila, a tamošnje Osnovno državno tužilaštvo je, nakon saslušanja, odredilo zadržavanje Rožajcu A.K. (31), osumnjičenom za nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

Perić: Plan da se uvede prinudna uprava je osujećen

Petak, 19.06.2026 | 08:22

Plan vlasti da se u Glavni grad uvede prinudna uprava je osujećen i ideja da petoro ljudi raspolaže cijelim gradom i našim resursima je propao, kazao je u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore novoizabrani predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić.  

Raičević: Evropska kuća u Baru postala most između građana i evropskih institucija

Petak, 19.06.2026 | 08:51

Prva godišnjica rada Evropske kuće Bar obilježena je predstavljanjem rezultata i aktivnosti ostvarenih tokom prethodne godine, a predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević poručio je da se evropske vrijednosti grade upravo u lokalnim zajednicama kroz povjerenje, rad, odgovornost i spremnost na napredak. 

Milatović zahvalio Kipru na podršci Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU

Petak, 19.06.2026 | 21:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, zahvalio je predsjedniku Kipra Nikosu Hristodulidisu na podršci koju je ta država pružila Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU.

Borovnice mogu ostati svježe i do tri sedmice uz jednostavan način skladištenja

Petak, 19.06.2026 | 21:30

Borovnice mogu brzo upljesniviti ako se ne skladište pravilno, ali jedan jednostavan savjet može ih održati svježima i do tri sedmice.

SAMU raspodijelio preko 777 hiljada eura emiterima za sadržaj od javnog interesa

Petak, 19.06.2026 | 20:02

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge raspodijelio je sredstva iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija za prošlu godinu, kojom je emiterima opredijeljeno 777.987,21 eura za proizvodnju i emitovanje programskih sadržaja od javnog interesa.

Na Gorici održana pokazna vježba usmjerena na prevenciju požara

Petak, 19.06.2026 | 21:39

U Park šumi Gorica održana je preventivno-edukativna vatrogasna aktivnost u organizaciji Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Crna Gora“, saopšteno je iz Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorica.

Marković: Komunalno je samo paravan, pravi cilj je uvođenje prinudne uprave u Tivtu

Petak, 19.06.2026 | 20:56

Predsjednik Skupštine opštine Tivat Miljan Marković saopštio je da je priča oko DOO Komunalno Tivat samo paravan, te ocijenio da je pravi cilj nedolaska odbornika „Narod pobjeđuje“ na sjednice Skupštine uvođenje prinudne uprave u Tivtu. Marković tvrdi da se kroz niz poteza pokušava izazvati kriza vlasti koja bi dovela do takvog rješenja.

Ibrahimović: Vrijeme je da se sprovede solunska vizija, Crna Gora dokaz uspjeha proširenja

Petak, 19.06.2026 | 19:55

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se danas sa ministrom vanjskih poslova Grčke Jorgosom Gerapetritisom tokom njegove zvanične posjete Crnoj Gori, kojom je potvrđen visok nivo bilateralnih odnosa i partnerske saradnje dvije države.

Poraz odbojkašica u Prištini

Petak, 19.06.2026 | 20:43

Nakon tri uzastopne pobjede u CEV Evropskoj ligi crnogorske odbojkašice izgubile su na turniru u Prištini. Od naših seniorki bila je bolja selekcija Kosova 3:0 (25:19, 25:21, 25:15) na prvom meču turnira – naredni rival je jedan od favorita za top 4, Mađarska, u subotu od 17 sati

Predsjednik Mađarske potpisao zakon, Orban više nikada ne može biti premijer

Petak, 19.06.2026 | 19:40

Mađarski predsjednik Tamaš Šujok u petak je potpisao novelu Ustava kojom se mandat premijera ograničava na maksimalno osam godina. Ovim potezom, bivši premijer Viktor Orban, koji je na čelu mađarske vlade proveo ukupno dvadeset godina, više se nikada ne može vratiti na tu funkciju, prenosi portal Klix.

Velika tragedija u Albaniji: Dvije djevojčice se utopile u Jadranskom moru

Petak, 19.06.2026 | 20:36

U Albaniji su danas u blizini mjesta Lješ, kod plaže Tale, život izgubile dvije djevojčice nakon utapanja u Jadranskom moru.

Velika tragedija u Albaniji: Dvije djevojčice se utopile u Jadranskom moru

Petak, 19.06.2026 | 19:36

U Albaniji su danas u blizini mjesta Lješ, kod plaže Tale, život izgubile dvije djevojčice nakon utapanja u Jadranskom moru.