Četvrtak, 24.04.2025 | 14:50
IZVOR: rtcg.me

Gorčević: Crna Gora do kraja godine planira da ZATVORI šest pregovaračkih poglavlja

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je da očekuje da će Crna Gora do kraja ove godine zatvoriti šest pregovaračkih poglavlja. Govoreći na panelu u organizaciji Evopskog centra za politike (EPC) u Briselu, Gorčević je istakla da narednu Međuvladinu konferenciju Crna Gora očekuje u junu.




Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić, arhiva

“Ono što je sada već prepoznato kao interno spremno i što se nalazi na stolu kod Evropske komisije su interno zatvorena tri poglavlja, u pitanju je poglavlje 31, koje nije zatvoreno od prošlog puta. Ono će sačekati i razvoj situacije koja postoji između Crne Gore i Hrvatske, ali na kraju krajeva se naći na dnevnom redu neke od narednih međuvladinih konferencija. Mimo toga, sloboda kretanja kapitala, --poglavlje 4- je interno spremno i poslato je EK i čekaćemo od njih povratnu informaciju kada će se to poglavlje naći na dnevnom redu, da li će to biti sada u junu ili kasnije, ali takođe poglavlje 5 za koje je već iskomunicirana zajednička pozicija između Crne Gore i EU i za koje vjerujemo da će se ispuniti uslovi za zatvaranje u junu mjesecu na međuvladinoj konferenciji”, kazala je Gorčević.

Ističe da se zatvaranje većeg broja poglavalja očekuje u drugoj polovini godine, nakon što Parlament tokom zasijedanja u junu usvoji potrebno zakonodavstvo.

“U pitanju su poglavlje 3, poglavlje 6, 11 i 13. Za sva ta poglavlja se očekuje da u junu mjesecu parlament bude dosta zauzet i da se izglasa nešto više od 20 zakona koje su nam neophodni kao završna mjerila za ova četiri pregovaračka poglavlja kako bismo onda i u toku jula mjeseca mogli da pošaljemo završne izvještaje ka EK i državama članicama. Međutim, uvijek moramo da vodimo računa da Crna Gora je ta koja isporučuje rezultate, a potom slijedi procjena Evropske komisije i država članica da li će i u kom roku određeno poglavlje biti privremeno zatvoreno“, objasnila je Gorčević.

Pored ovog plana, Crna Gora će, kako naglašava ministarka Gorčević, raditi na završnim mjerilima i za preostala poglavlja.

„Ostaće ih nešto malo manje od 20 za 2026. godinu, ali to ne znači da mi već sada ne radimo na zatvaranju tih poglavlja, radi se o izuzetno zahtjevnim poglavljima i u dijelu brzine, u dijelu obaveza koje nas očekuju, reformi koje nisu samo vezane za Vladu nego i za Parlament i sudsku granu vlasti i vjerujem da moramo da održimo ovaj moment i entuzijazam unutar Crne Gore“, istakla je Gorčević.

Nijedna investicija nije važnija od EU puta Crne Gore

Na pitanje TVCG da li na zatvaranje poglavlja pet (Javne nabavke) može uticati i nedavno usvojen sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, budući da se to poglavlje nalazi u klasteru temeljnih prava, Gorčević kaže da su sporazumi u ovoj fazi u potpunosti uskađeni sa Ustavom, zajedničkom pozicijom vezano za poglavlje 5 čije se zatvoranje planira, ali i sa domaćim zakonodavstvom kao i sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.

„To ne znači da iako smo u ovoj fazi u potpunosti usklađeni, naši evropski partneri, države članice i Evropska komisija neće voditi računa o onoj fazi dva koja takođe mora biti usklađena sa evropskim zakonodavstvom. Sa naše strane kao neko ko mora biti ozbiljan i kredibilan partner i ko zaista teži članstvu u EU moramo pokazati i određenu dozu ozbiljnosti, samim tim na vrijeme informisati naše evropske partnere o tom drugom koraku“, isitče Gorčević.

Kaže da je prethodnih dana u medijima i u samom Parlamentu bilo dosta spekulacija o određenim lokacijama, investitorima i projektima.

„Međutim, u ovoj fazi, s obzirom da ništa ne postoji na papiru, s obzirom da ništa nije ispregovarano, mi zaista ne možemo podijeliti te informacije sa EK dok to ne bude ispregovarano dalje. Sigurna sam da će ugovori koji će biti vezani i za lokacije, i za projekte, i za konkretno potencijalnog investitora koji će se pojaviti i koji će doći u Crnu Goru, biti predmet ponovnog glasanja u Parlamentu, ali svakako negdje je naša obaveza da sjutra i to iskomuniciramo i sa Evropskom komisijom u vezi dobijanja mišljenja, ali ne samo sa Evropskom komisijom nego i sa našim partnerima“,  kaže Gorčević.

Ističe da projekti mogu ojačati Crnu Goru ekonomski ali da nijedna investicija niti bilo kakva ekonomska dobit nije važnija od EU puta, jer benefiti koje možemo dobiti od članstva EU su mnogo veći od toga.

Predfinansiranje iz Plana rasta početkom maja

Na pitanje kada će Crna Gora dobiti novac iz Plana rasta koji se odnosi na predfinansiranje, ministarka Gorčević je kazala da se tehnička procedura privodi kraju.

„Očekuje se pravno mišljenje našeg zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa. Čim to pravno mišljenje stigne u Evropsku komisiju, u narednim danima, onda su se ispunjeni svi uslovi da možemo i dobiti to predfinansiranje. Ono će biti nešto malo manje od 27 miliona eura. To očekujemo već sada početkom maja mjeseca“, najavila je Gorčević.

Objašnjava da ce dio novca iz predfinansiranja biti iskorišćen za tri infrastrukturna projekta, koja su iz oblasti energetike, dok će 13 miliona biti na raspolaganju kroz direktnu budžetsku podršku za reforme.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vučić: Na sledećim izborima Srbija bira između dva puta – napretka i investicija ili laži i nasilja

Subota, 13.06.2026 | 12:54

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je njegova misija isključivo borba za narod, nove investicije i Srbiju koja pobjeđuje.

Perić: Dobio sam podršku DNP-a i DPS-a za izbor za predsjednika Skupštine Glavnog grada

Subota, 13.06.2026 | 11:26

 Odbornik Pokreta Preokret Srđan Perić saopštio je da je za izbor na funkciju predsjednika Skupštine Glavnog grada dobio usmenu podršku DNP-a i pisanu podršku DPS-a, navodeći da postoje naznake da bi podrška mogla biti i šira od potrebne većine, prensoi Portal RTCG.  

Krapović: Članstvo u EU ostaje ključni spoljnopolitički prioritet

Subota, 13.06.2026 | 11:19

Tokom sastanka u Berlinu, ministar odbrane Dragan Krapović i poslanik njemačkog Bundestaga Peter Bejer razmijenili su mišljenja o bezbjednosnim izazovima na Zapadnom Balkanu, ulozi NATO-a i evropskoj perspektivi Crne Gore, potvrdivši spremnost za dalje jačanje bilateralne saradnje.

EU: Počinju pregovori o pristupanju Ukrajine; Putin: Rusija će pojačati udare

Subota, 13.06.2026 | 11:10

Prisustvo ruskih oružanih snaga u zoni specijalnih vojnih operacija prelazi 700.000 pripadnika, saopštio je predsjednik Vladimir Putin sa sastanku s pripadnicima Specijalne vojne operacije povodom Dana Rusije.  

DPS i Evropski savez podržali Perića za predsjednika parlamenta Glavnog grada

Subota, 13.06.2026 | 10:24

Odbornički klub Demokratske partije socijalista u Skupštini Podgorice, koji ima 19 članova, podržao je kandidaturu Srđana Perića za predsjednika parlamenta Glavnog grada.Jutros je podršku Periću potvrdio i Evropski savez, sa tri odbornika.

Vučić: Na sledećim izborima Srbija bira između dva puta – napretka i investicija ili laži i nasilja

Subota, 13.06.2026 | 12:54

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je njegova misija isključivo borba za narod, nove investicije i Srbiju koja pobjeđuje.

Pravosnažno oduzete nepokretnosti vrijedne oko 400.000 eura

Subota, 13.06.2026 | 12:43

Po optužnici Specijalnog državnog tužilaštva za krivično djelo pranje novca, Viši sud u Podgorici je 20. februara ove godine donio pravosnažnu presudu kojom su J.V. i M.K. oglašeni krivim i osuđeni na zatvorske kazne, navode u saopštenju.

Alarm za nezaštićenu djecu: Obuhvat dvogodišnjaka koji su primili MMR vakcinu pao 9,4 odsto za godinu

Subota, 13.06.2026 | 12:34

Samo 13,2 odsto dvogodišnjaka primilo je u prošloj godini MMR vakcinu protiv morbila, zaušaka i rubele, što je alarmantan podatak i u uslovima epidemije može da dovede do razornih posljedica.  

ASP: U drugom dijelu protekle godine preuzeto 86 komada zaplijenjenih vrijednih satova ili luksuznog nakita

Subota, 13.06.2026 | 12:23

Uprava za državnu imovinu preuzela je u drugom dijelu protekle godine na čuvanje 86 komada zaplijenjenih vrijednih satova ili luksuznog nakita, od čega je najveći dio potom upućen na čuvanje u trezor Centralne banke Crne Gore, a sve na osnovu Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću - saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu.  

Vuksanović: Dvije decenije prijateljstva potvrda snažnog partnerstva sa Nacionalnom gardom Mejna

Subota, 13.06.2026 | 12:11

Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Miodrag Vuksanović, boravio je u zvaničnoj posjeti Nacionalnoj gardi savezne države Mejn, gdje se sastao sa komandantkinjom Nacionalne garde Mejna, general-majoricom Dajan Dun, saopštilo je Ministarstvo odbrane.  

Održan prvi sastanak Savjetodavnog odbora za Buljaricu: Zaštita prirode i održivi razvoj moraju ići zajedno

Subota, 13.06.2026 | 12:04

U Buljarici je održan prvi sastanak Savjetodavnog odbora za Buljaricu, formiranog u okviru projekta „Zajedno za očuvanje Buljarice kroz naučni pristup i angažman zajednice“, koji realizuje Crnogorsko društvo ekologa uz podršku Critical Ecosystem Partnership Fund (CEPF).

Ministarstvo odbrane uputilo pismo namjere: Crna Gora bi u Evropski nebeski štit

Subota, 13.06.2026 | 11:40

Ministarstvo odbrane uputilo je pismo namjere u vezi sa pristupanjem Crne Gore Evropskoj inicijativi za zaštitu neba (European Sky Shield Initiative – ESSI), koja je pokrenuta sa ciljem stvaranja evropskog protivvazdušnog i protivraketnog odbrambenog sistema.

Krapović: Članstvo u EU ostaje ključni spoljnopolitički prioritet

Subota, 13.06.2026 | 11:19

Tokom sastanka u Berlinu, ministar odbrane Dragan Krapović i poslanik njemačkog Bundestaga Peter Bejer razmijenili su mišljenja o bezbjednosnim izazovima na Zapadnom Balkanu, ulozi NATO-a i evropskoj perspektivi Crne Gore, potvrdivši spremnost za dalje jačanje bilateralne saradnje.

Selektor Norveške kritikovao organizaciju Mundijala: Mnogo toga je moglo drugačije

Subota, 13.06.2026 | 11:56

Selektor Norveške Stale Solbaken uputio je oštre kritike organizatorima Svjetskog prvenstva nakon problema sa kojima su se suočili pojedini učesnici turnira.

EU: Počinju pregovori o pristupanju Ukrajine; Putin: Rusija će pojačati udare

Subota, 13.06.2026 | 11:10

Prisustvo ruskih oružanih snaga u zoni specijalnih vojnih operacija prelazi 700.000 pripadnika, saopštio je predsjednik Vladimir Putin sa sastanku s pripadnicima Specijalne vojne operacije povodom Dana Rusije.